Черен и бял списък на детски книжки

  • 8 467
  • 45
  •   1
Отговори
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Момичета, скоро се замислих за следното: дали би било редно да се разделят детските книжки на черен и бял списък. В началото ми се видя идеята малко кощунствена, но след като се сблъсках с няколко откровени идиотщини, реших че никак не би било зле да си споделим от кои родни издателства сме доволни и от кои не. Все пак детските книжки не са без пари и би било глупаво да се плаща за нещо, което не ни задоволява напълно или изобщо.
Веднага поставям в черния списък издателство ПАН, вероятно с много малко изключения и то предимно в изданията им за по-големи деца. При малките обаче явно изобщо не подбират какво печатат. Та купих аз за детенце няколко техни книжки и какво открих вътре. "Грозното патенце" е осъвременена най-брутално, а "Червената шапчица" е под всяка критика. Вълкът се появява при бабата маскиран като рекламен агент и й предлага почивка в Хавай. Естествено всичко е много хуманно: никой никого не изяжда. Не стига това, ами и текстът е осакатен до безобразие. Само един пример: най-прочутият диалог в "Червената шапка" за зъбите, очите и т.н. изобщо липсва. Оригиналите на изданията са испански, но толкова ли са промити мозъците на издателите от ПАН, за да пускат подобно нещо на пазара. Което между нас казано не е от най-евтините.
Категорично в белия списък поставям всичко, излязло изпод перото на "Златното пате". Изключително добре адаптирани книжки за най-малките, с чудни илюстрации и т.н. И най-важното: запазен е оригиналът, такъв какъвто го познаваме от детските си години. Между другото дъщеря ми, която е на 2,5 години вече знае наизуст всичките им книжки в стихотворна форма - явно добре са направени, и "чете" по памет останалите. Определено проявява към тях голям интерес. Странното е, че към тези на ПАН интересът беше почти нулев - разлисти ги небрежно и ги заразя, а бяха много лъскави. Няма по-верен индикатор от децата, да знаете.
Сега сте вие наред. Кажете кое издателство или пък определена книга си заслужава и кое не. Мисля, че информацията ще бъде полезна на всички ни. Предварително се извинявам, ако вече е имало такава или подобна тема, но аз нещо не открих.

# 1
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Всъщност темата май не е точно за тук, а по-скоро за нашите деца. Моя грешка. Посипвам си главата с пепел. Embarassed

# 2
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Хихих, версията на Червената шапчица наистина ме развесели Joy
В една детска книжка (за съжаление не помня заглавие и издателство) приказката свършва с изречението "И вълкът изял Червената шапчица" - направо истории с неочакван край #Crazy
Ей затова много съжалявам, че ни откраднаха от вилата всички детски книжки, които бяха останали от детските ми години - и приказките в оригинал, и илюстрациите невероятни...

# 3
  • Мнения: 168
  Горките ни деца ooooh!!То не само в книжките са изопачени нещата,но  същото е и с аудио -касетите,видеото и т.н.,направо не ми се говори...
А  иначе по темата-за мен на първо място са изданията на" Фют"-отделни книжки,поредици,списания. Peace

# 4
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Бял списък - издадени през последните години (за 4 годишните):
Поредицата "Франклин" на "Фют";
Поредицата "Изчезналите" (за динозаврите) на "Хермес";
Списание "Бърборино";
Романите "Хари Потър" на "Егмонт";
Книжките (много са) на Тони Улф ("Фют");
Поредицата - "Как живеели хората в миналото", "Домове и къщи", "Храна и хранене" и пр. ("Фют");
"Да надникнем в космоса"  ("Фют");
Поредицата "Лудориите на Маги" на Мая Дългъчева ("Хермес");
"Приключения с вещици" (книга-игра) ("Фют");
"Да се научим да броим" - поредица със стикери ("Фют");
Мислих, мислих, пък накрая реших - и моята собствена (аз ако не си я харесвам Mr. Green, пък и е тествана многократно) - "Приключения с Джиго" Юлия Спиридонова ("Фют")
За първите си две книги не пиша - те са ми "опитни".А и Самуил не бе във възторг от тях, докато на Джиго е страшен фен. Затова не ги препоръчвам.

За по-големите:
"Хари Потър" - всички романи;
"Поредица от злополучия" на Лемъни Сникетс - и 4-те книги;
"Лили" на братя Мормареви (тя не е много нова, ама...)
"Войната на таралежите" братя Мормареви ("Труд" - прясна, прясна)
Вечните детски романи на "Пан";
"Корабът на вселените" на Туве Янсон ("Дамян Яков");
"В края на ноември" Туве Янсон ("Хермес");
Поредицата "Това е тайна" на Томас Брецина ("Фют" - за 10-12 год, девойки;
Всички книги на Роалд Дал ("Кибеа", но ги издадоха сега май и други);

Черен списък:
Цялото творчество на моя любим В. Постников - поредицата "Моливко и Сръчко" (да не се бърка с оригинала "Приключенията на Моливко и Сръчко" на Юрий Дружков).
На Постников е и шедьовъра "Момчето Хари и кучето Потър". Приликата не е случайна. Издава "Издателска група България".

Не се наемам със списък на детски книги, издавани досега въобще, защото ще пиша няколко години.  Crazy

# 5
  • Мнения: 14 654
бял списък:
1. всички книжки на "златното пате", които съм купила до сега
2. поредицата за костенурчето франклин
3. поредица "първи стъпки" на издатество "пан"
4. "синя приказка", "зелена приказка" (другите цветове приказки още не сме си ги купили) от леда милева на издателсвто" гео милев"
5. най-любимата ми книжка на всички времена за малки деца "бирлибан" на едуард петишка, която вече не се издава
6. поредицата на дядо иван , издателство "световна библиотека"
7. "подслон за триточка" - издатество "хермес"
черен списък:
1. поредицата "любими приказки" на издателска къща "хермес" (приказките приличат на некадърно скалъпен сбит преразказ)
2. книжката "бременските градски музиканти" на издателство пан- ужасни картинки, потресен текст (за сравнение : бременските градски музиканти на "златното пате" е чудесна)
не харесвам книжките, които са с оскъден текст като слон-балон на издателство "егмонт"

това са книжки за най-малките, за по-големите информацията ми не е актуална

# 6
  • Мнения: 936
"Фют" е наистина хубаво издателство. Имаме техни приказки, а в момента дъщеря ми е на вълна четене и писане. Купих "Четене" и "Писане" на "Фют" и съм просто възхитена. Книжките са направени много хубаво, занимателни са, доста неща могат да се научат от тях, сравнително 'дебели' са и на ниска цена.

# 7
  • Мнения: 5 877
Интересно, а пък аз бих поставила в черния списък точно "Златното пате". Още първата тяхна книжка, на която попаднахме, беше с груба правописна грешка.
Малко по-късно у едно съседче видях нещо, което ме покърти - тяхна книжка на тема "чуждото дете" (Май се казваше "Кой на кого е дете"). Основата на сюжетчето се състоеше в това разни майки-животни да пъдят чуждите деца с думи като "ти си чуждо, не си мое", "тази и тази храна са за моето дете, ти се махай" и пр. Изключително неприятно ми стана.
Имаме още 2-3 техни, купувани от баби и дядовци, но макар да няма толкова фрапиращи неща, няма и нещо особено хубаво.

Бял списък - ще пиша следобяд, че е дълго Simple Smile

# 8
  • Мнения: 639
Тази тема ще ми е много полезна - особено за книгите за най-малките ,защото аз такива до ден днешен не съм купувал/слава богу/.Пазя си всичките книги със страхотните илюстрации от моето детство и големите ми деца израснаха с тях ,сега и с малката четем  от тях.Немога да приема грозно променените текстове на класическите произведения за деца Mr. Green.Това е гавра за мен с авторите и децата Naughty

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 На тези книги сме фенове у дома:
1. Поредицата "Златни приказки" на издателство Гема - чудесни илюстрации ( на Тони Улф)  добре адаптиран текст, без нововъведения - имаме почти всички
2. Франклин разбира се, макар че някои от книжките са със значително по-лошо качество от други - картинките са размазани
3. Две книжки на издателство Леге Артис с автор Макс Велтхаюс - Жабокът през зимата и Жабокът и чужденецът - голяма находка Grinning
4. Весели приказки в картинки - В.Сутеев - любима ми е от моето детство, Мартин също много я харесва - намерих я на издателство Парнас
5. Няколко симпатични книжки имаме на Егмонт
6. Първите стъпки на Пан - Марти много ги харесваше като по-малък
Някои от най-хубавите му книжки за броене, асоциации и т.н. обаче са английски.

На Златното пате нищо не ми е харесало досега Confused - нито илюстрациите, нито текста - много тъповати и недомислени истории и "поуки", не особено добър речник...

Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 13:01 от mam4e

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Черен списък:
Златното пате.........илюстрациите са под всякаква критика....в "Маша и мечокът", Маша прилича фолк- певица  #Crazy.......съжелявам, но не възпитават никаква естетика у децата по този начин.......да не говорим за текста.......Въобще напоследък само на кофти книжки на издателството попадам........
......Освен това всички книжки, които нямат изписани автора или художника......
..........които нямат един празен лист след корицата, на който да са изписани техните имена, много мразя книжки,на които отварям корицата ( ох, корица, та корица ) и  връхлитам направо на текста........
............книжките, на които последната страница е отпечатана на корицата ( ето- пак корица )  Laughing

Това не означава, че не купувам такива книжки....понякога просто нямам избор........но не ми харесва..........

Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 13:23 от secretgarden

# 11
  • Мнения: 14 654
ще напиша заглавията на книжките, издадени от "златното пате" , които ми харесват много и синът ми им се радва и обича:
1. дядовата ръкавичка
2. гъбарко
3. шишарко
4. житената питка
5. сиводрешко и бързобежко
6. медената пита
7. работна мецана
8. дядо коледа в гората

повечето от нях наистина нямат една страница след корицата, на която да пише автор, издателство, художник, техните имена са изписани на задната корица. тези , в стихотворна форма са подходящи за малки дечица (около 2 годишни), защото лесно се запомнят и по този начин детето научава нови думички, словосъчетания, които после използва много на място  Simple Smile

# 12
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 911
Аз, като похвалих "Златното пате" имах предвид нещата, които сме купували досега. А те са: "Зайченцето бяло" на Леда Милева, "Грозното пате", "Трите прасенца", "Кой е по-страхлив" и "Кой е най-голям". За тях наистина гарантирам, че са много добри и подходящи за най-малките. Но така като чета - май ще трябва доста да внимавам и с това издателство. Явно и там нещата не са съсвсем точни.

# 13
  • Мнения: 712
ще напиша заглавията на книжките, издадени от "златното пате" , които ми харесват много и синът ми им се радва и обича:
1. дядовата ръкавичка
2. гъбарко
3. шишарко
4. житената питка
5. сиводрешко и бързобежко
6. медената пита
7. работна мецана
8. дядо коледа в гората

повечето от нях наистина нямат една страница след корицата, на която да пише автор, издателство, художник, техните имена са изписани на задната корица. тези , в стихотворна форма са подходящи за малки дечица (около 2 годишни), защото лесно се запомнят и по този начин детето научава нови думички, словосъчетания, които после използва много на място  Simple Smile


 Тези са ни любими и на нас. Картинките са много хубави и с малки забележки текстът е приятен.
Имам и една книжка на "Пан" на Дора Габе "За нас малките". Много хубави стихчета, повечето са ми любими и на мен. Само някои от приказките не ги бива много.
Още за белия списък - "101 български народни приказки" и други от тази поредица.

За черния списък - издателство "Сити експрес" една поредица от 6 книжки в кутия - продавани чрез дистрибутори - ужасни текстове - "Красавицата и звярът" няма да я познаете. Скачат внезапно от едно действие през три в четвърто и се чудиш как така се получи.

За съжаление не си пазя книжките от моето детство, които бяха много добри.

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз, като похвалих "Златното пате" имах предвид нещата, които сме купували досега. А те са: "Зайченцето бяло" на Леда Милева, "Грозното пате", "Трите прасенца", "Кой е по-страхлив" и "Кой е най-голям". За тях наистина гарантирам, че са много добри и подходящи за най-малките. Но така като чета - май ще трябва доста да внимавам и с това издателство. Явно и там нещата не са съсвсем точни.


Честно да ти кажа, аз не знам в България да има една фирма , която да държи на клиентите си и всичките и продукти да носят "качеството на марката".......Това се отнася за всичко, което съм купувала......навсякъде има и добри и не добри неща

Общи условия

Активация на акаунт