За броколито, патладжана

  • 520
  • 9
  •   1
Отговори
Здравейте отново на всички мамита, аз отново ще ви питам относно храната на бебоците, а въпросът ми е дали мога да слагам броколи и патладжан, като правя зеленчуково пюре на моята 8 месечна хубавица, с една дума да ги приготвям на пюре.

Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 09:43 от Голяма Щука

# 1
  • София
  • Мнения: 44 041
за броколито - слагай, но патладжан...това е доста тежка хроно и за възръстен какво остава за бебе....(въпреки че съм давала на алете пюре с патладжан, не бих сложила в домашно, все пак готовите търпят доста по-сериозни обработки).

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Не слагай патладжан още...
Изчакай... Ве него има доста отрови... Които тормозят черния дроб и бъреците на възрастен...
Какво остава за 8-месечно бебе...

# 3
  • Мнения: 1 186
Blagodarq vi mnogo  za saveta

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
О, да.........броколито е супер полезно........за патладжана съм чувала същото, за което пише и Ekcnpec, но незнам дали е вярно........по- добре не рискувай

 от тук:
http://kulinar.gbg.bg/foodview.php?spid=4




Броколите са богати на бета-каротин, витамините С и Е, също и на желязо, фолиева киселина, калций и цинк. Порция от 200 г сварено броколи покрива дневните ни нужди от витамините А и С, както и от една десета от нуждите ни от витамин Е, който забавя стареенето на клетките и благоприятства за предпазване от ракови заболявания. Освен това броколито притежава и завиден запас от витамини от групата Б. Препоръчва се на хората, които консумират броколи 2-3 пъти седмично, да приемат и достатъчно храни, богати на йод, защото броколите намаляват приема на йод. Когато пазарувате, избирайте броколи с твърдо стебло и хубав зелен цвят. Избягвайте броколи с цвят на кестен или пожълтели, защото са жилави и горчиви. Броколито винаги трябва да се бланшира поне за 5 минути в подсолена вода преди да се консумира. Издържа до 2-3 дни на хладно. Съхранявайте в по-малко студената част на хладилника. Подходящ зеленчук е за замразяване - но преди това задължително трябва да се бланшира.


за патладжана все пак:

http://kulinar.gbg.bg/foodview.php?spid=1

# 5
  • Мнения: 11 818
Давам на дъщеря ми броколи в готово пюре от средата на 8-мия месец и много го харесва. Скоро ще му дойде сезона и смятам да го приготвям и аз. А патладжан - може би другото лято ще опитаме.

# 6
  • Мнения: 3 447
Патладжан все още не давам. Броколи давам - и на вашата възраст давах.

# 7
  • Мнения: 599
Не слагай патладжан още...
Изчакай... Ве него има доста отрови... Които тормозят черния дроб и бъреците на възрастен...
Какво остава за 8-месечно бебе...


А какви отрови по-точно, че и аз съм чувала, но това не ме прави сигурна.
Аз давам броколи отдавна, както и кълнове. Патладжан дадох миналия ден за първи път, искам да чуя защо не трябва да се дава, но конкретно и обосновано, затова чакам Simple Smile

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
може би тук е отговора:

http://www.mirolm.hit.bg/Patladzan.htm

И затова:


Патладжаните съдържат веществото соланин, на което се дължи слабо горчивият им вкус. Ето защо преди топлинната им обработка те се посоляват или се киснат в 3%-на солена вода, при което се извлича значителна част от соланина.

# 9
  • Мнения: 982
На 9 месеца дадох броколи в домашно пюре.Не му харесва особено.Патладжан няма да му давам скоро.

Общи условия

Активация на акаунт