Какво и как празнувате там, където живеете?

  • 1 292
  • 15
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 388
Интересно ми е да разбера за празничните дни в различните страни, какво и кога се празнува, кои са официалните празници и доколко празнично е настроенито в тези дни. Какво е менюто и допадат ли ви въобще тези празници на вас?

Странни ли ви се струват някои традиции и обичаи ... какво бихте променили, ако можехте?  Grinning 

Ще ви чета с интерес и по-късно ще се включа с информация за Италия, надявам се, заедно с още италиански мами  Wink

Да направим виртуална разходка по света


   




 ... и да научим още нещо интересно

# 1
  • Мнения: 11 309
Първото, за което се сещам и което знам, че го има само тук са училищните фунии за първокласниците.

 Пълнят ги с разни вкуснотии и училищни принадлежности.
Има готови пълни, готови да си ги напълниш сами или да си направиш сам и да ги напълниш сам.
Тъй като щерката тръгва в понеделник на училище, днес се пънах да и направя сама една. Стана разкошна.

# 2
  • Мнения: 3 932
Това, което най-много ме шокира е как на националния празник на Канада, цял Монтреал тръгва да се мести (в смисъл да сменя квартири, къши...), камиони, мебелли, едфна неописуема лудница е по-улиците, един вид непукизим се демонстрира, нали сме една независима  newsm78 провинция...
А дали го празнувахме, ами да, местихме се и ние  Mr. Green

# 3
  • София
  • Мнения: 38 431
Много са ми смешни испанците като запеят тия коледните им песнички - всеки кой както може и нон стоп. И събирането на парички за персонала за Коледа. И напиването от обяд по фирмените партита.

Харесва ми много "Кралете". Празнува се на 3.01 и се дават подаръци на децата. Вместо дядо Коледа. Има и улични шествия и хвърлят бонбони!

Те испанците всъщност мнооого обичат да празнуват - по 40 дни в годината и празника на града отделно! И почти за всеки празник правят панаири и улични шествия!

За протокола - живяла съм в Испания 3 години.

# 4
  • Мнения: 3 423
Преди 100 години посрещнах за първи
път Николаус на немска земя, на 6 декември.
Осъмнах в квартирата на един туземен младеж,
който през нощта ми бе напълнил обувките с
шоколади, бонбони, всякакви лакомства. А аз,
като типична българка, признаваща само шопската
салата и гроздовата, избухнах, абе луд го направих,
как така можел да слага ядене в обувките...
А той просто искал да ме впечатли и да ми достави радост.
Сега ме е срам.  Embarassed

# 5
  • Мнения: X
В Дания и Швеция освен националните празници и рожденните дни на крал/кралица имат два много интересни празника: Midsommarnat и Lucia.
Midsommarnat се празнува петък/събота около 22 юли, в Дания горят вечерта чучела на вещици и пеят разни летни песни, като купона започва още от обед, а в Швеция издигат прът, украсен с много зеленина, около него танцуват и пеят колко им било късо лятото. Става приятен купон.
Lucia е много романтичен празник - отбелязва се сутринта рано на 13 декември - в 7ч. - навсякъде е тъмно и изведнъж се появяват момичета, облечени в бяло, носещи свещи, като първото момиче е Лучия - на главата и има корона с 4 горящи свещи (как не я е страх не знам), пеят, ядат едни специални курабийки.
В Швеция имат и специален ден, когато се прави kräftfäst - т.е. вечеря се с раци
иначе и в двете страни се отбелязва Сирни Заговезни с нещо като карнавал, подобен на весело лято на всички

Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 20:16 от Анонимен

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
В Гърция официалните празници са на 25.03- Освобождаването от турците и 28.10- когато правителството е казало "НЕ" на Германия да се присъединят във Втората световна война.
Други празници, многооооо Wink, почти всеки голям църковен празник се отбелязва.

# 7
  • Мнения: 11 309
ПетяЛ, това, което разказа за Луция много ми напомни на нашето лазаруване. Само дето няма свещи, ами са венци от цветя. Кога точно се празнува това?

# 8
  • Мнения: X
ПетяЛ, това, което разказа за Луция много ми напомни на нашето лазаруване. Само дето няма свещи, ами са венци от цветя. Кога точно се празнува това?
сори, допълних датата - през декември е
иначе на Midsommarnat момичетата берат 9 вида цветя, трябва без да прескочат 9 огради, да си сложат цветята под възглавницата и ще сънуват за кого ще се оженят
и си имат разни техни поверия за троловете и разни лоши духове, и също като при нас вярват, че билките, брани тогава, имат магически сили (като Еньовден)
а в Дания, когато празнуват началото на великденските пости, всички деца са с маскарадни костюми, закачат да виси една бъчва, пълна с бонбони, и децата едно след друго я удрят с бухалка, докато се разпадне и бонбоните изпадат - казват, че в миналото в бъчвата вместо бонбони имало черна котка (като символ на злите сили) и като я прогонят си осигуряват повеяе добро - горкото коте

# 9
  • Мнения: 2 825
Харесва ми много "Кралете". Празнува се на 3.01 и се дават подаръци на децата. Вместо дядо Коледа. Има и улични шествия и хвърлят бонбони!


Малка поправка, кралете (Reyes Magos) се празнуват  на 6.01.
Не знам точно колко са им на брой празниците на испанците, но са много. Освен тези, които се празнуват в цяла Испания, всеки комунидат има по още 2 празника и всяко градче (по голям квартал) - по 2. Доста често празниците се празнуват по няколко дена  Flutter А празниците на градовете - по 1 седмица, правят се панаири (feria), обличат се в националните си носии и по цял ден се яде, танцува и пие бира, сангриа и Tinto de verano (вино разредено с газирана вода) Party Party Party
Другото, което ми направи силно впечатление е, че ако празника се пада в четвъртък или вторник, то задължително се почива 4 дена - казват му мост (puente).  Mr. Green Mr. Green Mr. Green и не се отработва този ден.
На скоро празнуваха нещо, май беше на 31.07 срещу 1.08, но не съм сигурна, забравих и как се казва празника  Mr. Green Точно в 12 часа през ноща целия град отива на плажа и се палят високи огньове, хвърлят се празни бутилки в морето и се мият краката  Mr. Green По този начин гонели злите духове и се пречиствали. Много ми беше интересно, за първи път го видях тази година.
Другите празници обикновено се празнуват с фойерверки и шествия, придружени от духова музика. Празнуват се всички светци, като им се правят статуи и се носят през целия град - манифестират яко хората  Mr. Green

п.п. Доколкото знам, испанците са с най-много празници в Европа, няма месец в който да нямаме поне един  Mr. Green Абе, хора на купона  Party Party

# 10
   Ще пиша лично мои впечатления и очаквам другите мами с по -голям " стаж " в Америка да ме допълнят или поправят. Според мен няколко са най- важните празници тук-  Коледа, 4 Юли, Денят на Благодарността, Свети Валентин и / за нас/ Великден и Хелуин.  Всеки месец има поне по 1-2 важни дати, не се ходи на училище.
   За мен най- впечатляваща си е Коледа- навсякъде е украсено, лампички, елхи/ а , да тук и палми-вместо коледно дърво/,настроението на хората е приповдигнато, усмихнати са, весели, просто празника витае във въздуха. Вечер, нощем е приказна гледка-  шейни на дядо Коледа по покривите, целите покриви на къщите осветени от гирлянди от лампички, венци по вратите.  Много фойерверки и илюминации !Обичам Коледа !
   4 юли - Много обичан и тачен празник тук ! Аз не успях за 2 години да го усетя  в сърцето си като празник. Но  ми харесва отношението към него и начина по който се празнува.  Хората украсяват всичко със  знамена - домове, магазини, обществени сгради, много е красиво и тържествено. В парка до нас ходихме на Рок концерт ве4ерта, след което имаше към 30 минути заря- просто фантазия от цветове и светлини. Всичко беше подарък от Кметството, организацията беше на страхотно ниво, а имаше над 5- 6 000 души/ може би повече/. После във/ пред  всяка къща май продължиха с бомбичките до късно през нощта. Такова гърмене не имало на никой друг празник-  мислех си че не е останала дори и 1 бомбичка по магазините !!
    Свети Валентин- ами не сме католици и си празнувахме нещо от типа Свети Зарезан...Подаряват си малки подаръци - бонбони, чаши и др. с форма на сърце, разменят си картички специално за празника всички деца от класа. Имаха тържество в училище децата.Но тази година беше пълно с невъзможен кич  по магазините и не бях очарована.
   За Денят на Благодарноста  не бях тук, наложи ми се  да пътувам и очаквам някоя друга мама да разкаже .
     Великден не се празнува чак така както  в БГ, но ние си празнувахме у дома. Тук повечето хора са Католици- децата пак  имаха тържество  в училище, търсили са  яйца в тревата, носиха шок.зайци и  пластмасови яйца, пълни с бонбони, а после на нашата дата си боядисвахме яйца и правих козунаци.
     За децата Хелоуин си е важен празник и  подготовката за него почва поне месец по рано.Децата се маскират като вещици, призраци, приказни герои , но все страшни  маски и дрехи.Пак украси по вратите- тикви и венци, панделки,украси и  пред самите къщи. Даже сега по магазините почнаха да зареждат/ повече от 2 месеца има/. Маскирани деца обикалят по къщите и им се пълнят кошниците с бонбони. Обяснено на кратко.А традицията идва от Ирландия ,но с годините доста се е видоизменила.
Но има много зловещи украси/ според мен продукт  на някой болен мозък../Вкусове различни. Но щом ги има значи хора си ги и купуват.
Миналата година бях се подготвила с  3-4 кг бонбони и тъкмо се радвах 4е всичките свършиха- моите деца се върнаха  с 2 кофи4ки-тикви с бонбони доволни колко съседи са изплашили.
   Та като цяло -хората си обичат  и тук да празнуват и го правят добре. Бях кратка, допълвайте ме моля !

# 11
  • Мнения: 295
На мен лично много ми харесва как поляците празнуват Рождество Христово и Великден. Например вечерята на Бъдни вечер започва от т. нар. преломяване на оплатек и взаимни пожелания (oplatek изглежда като тънка вафлена кора, изпечено от същото тесто, от което е и Причастието в Католическата църква). Та значи всеки си отчупва парченце от всекиго и си пожелават различни неща. Това е типично полски обичай. Полаците винаги изпращат по пощата на свои близки, които са извън Полша. След това преломяване се сяда на трапезата,която задължително е постна. Типични ястия са пържен шаран, гъбена чорба или червен борш (т.е. супа от червено цвекло), зеле с гъби, а от сладкишите - задължително с мак. Обикновено в 12 вечерта почти всички отиват на тържествена литургия в Църквата - т. нар. "пастерка" (от пастирите, които отишли да се поклонят на Детето Исус). Поляците имат невероятни коледни песни - пеят се от всички. Например в къщи на 25 и на 26 декември винаги се събираме с познати - кой с китара, кой само с ноти и пеем. Много е хубаво. След Коледа започва Карнавалът, който трае до началото на Великите пости (в Католическата църква започват в т. нар. Пепеляна сряда - защото тогава по време на литургията се посипват символично главите на верните с пепел). Четвъртъкът преди Пепеляна сряда е Мазен четвъртък и тогава се ядат на корем понички и фаворки - наистина в огромни количества се произвеждат, продават и ядат. От Великденските празници - много тържествено се празнуват в Църквата Велики четвъртък, Велки петък и Велика събота - Triduum Paschalne. В 1 ден на празника (понеделник) всички се леят с вода - ама едно разливане пада, особено ако е хубаво времето, някои даже и опъват мъркучите. Наричат го мокър понеделник. Също боядисват яйца, но в символични количества. Във Велика събота всички отиват на църква да посветят храната - това си е католически обичай - в една кошничка се слага от всичко по малко, което ще е на трапезатa и се освещава в църквата. В събота в църквата се прави гроб, където лежи Исус (в четвъртък е "тъмница" - в края на литургията Пресветото Тайнство се слага "тъмницата", в петък е адорация на Кръста и полагане на Исус в гроба, в събота целият ден лежи там, тези гробове обикновено са символични, във всяка църква е различен, изразяват понякога доста наболели теми - дори могат да имат политически характер и в по-големите градове хората ходят от църква на църква да видят къде какъв гроб има направен, а в неделя е тържествено шествие с Пресветото тайнство - обикновено сутрин в 6  часа - като типично полски обичай - тогава гърмят, стрелят, пеят).
Ами май това се сещам за полските обичаи по Коледа и Великден - много са католически, все още са си запазили църковния характер и не са съвсем комерсиализирани. Естествено и тук на 6. 12. се слагат лакомства в обувките - и до сега не ми е ясно защо тук идва два пъти Св. Николай - под елхата също оставя подаръци.

# 12
  • Мнения: 314
В Дания и Швеция освен националните празници и рожденните дни на крал/кралица имат два много интересни празника: Midsommarnat и Lucia.
Midsommarnat се празнува петък/събота около 22 юли, в Дания горят вечерта чучела на вещици и пеят разни летни песни, като купона започва още от обед, а в Швеция издигат прът, украсен с много зеленина, около него танцуват и пеят колко им било късо лятото. Става приятен купон.
Една малка поправка -  Midsommar се празнува около 22 юни, а не юли.
Друг интересен празник, който се празнува в Швеция е Валборимесоафтон (или Walpurgis Night). Празникът носи името на английска принцеса, която е извикана да помага при покръстването на германците и по-късно е канонизирана за светица, но на практика се празнува настъпването на пролетта. Вечерта на 30 април се прави огромен огън, пеят се пролетни песни, гърмят се бомбички и фойерверки.

30 април е същевременно и голям студентски празник за някои университети тук. Моят град се напълва с настоящи и бивши студенти, които носят своите студентски шапки. Пада голяма веселба, пиенето започва още от сутринта. На другият ден целият град е осеян с буклуци и празни бутилки ...

# 13
  • Spain
  • Мнения: 3 750

На скоро празнуваха нещо, май беше на 31.07 срещу 1.08, но не съм сигурна, забравих и как се казва празника  Mr. Green Точно в 12 часа през ноща целия град отива на плажа и се палят високи огньове, хвърлят се празни бутилки в морето и се мият краката  Mr. Green По този начин гонели злите духове и се пречиствали. Много ми беше интересно, за първи път го видях тази година.

ама така де .. от купон на купон Simple Smile
  виж ти как го празнували това на морето - този празник е свързан при нас със вси4ко старо .. правят се огромни клади от стари мебели и дрехи , и изобщо вси4ко непотребно и се изгаря . виждала съм огньове с големината на къща ..по 5, 6 метра .
нещото което ме у4уди е "денят на бащата" - страшно уважаван празник ..за разлика от деня на майката ..или пък 8-ми март(за които мъжа на моя позната - българка я е попитал " а какъв ден е днес ?" )

# 14
  • Мнения: 2 952
Майко мила, само празници да искаш......то няма време за работа Grinning

наистина са много....а  се и спазват.......общо взето  всичките  са  свързани със  семейни  събирания , маси , ядене, песни и почивни дни, аааааааа  и подаръци от шефа Flutter

Наближава сега  един празник , в който  се почива 2 седмици почти - та ще  го съчетаем  с едно идване в БГ  Party

# 15
  • Мнения: 11 309
Друг интересен местен празник е честването на свети Мартин. Това е празника на даренията и благодеянията. Легендата разказва за един римски войник, който се връщал в отпуск и пренощувал навън. Към неговия огън се приближил един просяк. Помолил да се сгрее на огъня. Войникът не само, че му разрешил, но дори разрязал с меча си наметалото си и му дал половината, за да се стопли. Освен като празник на даренията, се празнува и от пожарникарите. На деня - 8 ноември, се прави шествие с фенери, след което се кладе голям огън и идва свети Мартин на кон и раздава на децата гевречета. Традицията идва пак легендата - като се прибрал в селото си, хората там искали да го направят кмет, а той се скрил. Тогава го търсили от къща на къща, от плевня на плевня с фенери, докато го намерят. Накрая станал кмет и всички били много щастливи под управата му.

Общи условия

Активация на акаунт