За тютюнопешенето и децата

  • 1 161
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 408
Имам две приятелки-Ани има момичета на 14 и 13, а Рени момче на 13. И трите деца вече са опитвали цигарите. Станах свидетел на спора на моите дружки. Ани им разрешава дори в къщи да пушат с идеята, че така ще си имат доверие и децата няма да посягат към по-сериозни пороци, докато Рени е твърдо против и редовно се карат със сина си. Та кажете от ваш опит или наблюдения-кой е крив и кой е прав. На мен ми е още рано, но ще дойде и тоя момент и не знам как да реагирам. Съвсем наясно съм, че даже и да им се забрани те ще се скрият и пак ще опитат от "забранения плод". Засега опитвам да създам приятелски отношения с голямата, че да свикне да споделя, но знам ли като влезе в пубертета какво ще стане #Crazy Докъде трябва да сме приятели и до къде родители?

# 1
  • Мнения: 1 809
И аз съм се замисляла относно това,как да се намери границата.Моят син е на 6г. и се опитвам да му покажа и да му внуша,че на мама може и е добре да се споделя всичко,че мама е най-добрият приятел и т.н.Но не знам как ще е ,когато стане по-голям и има повече неща,които ще иска да скрие от мен.Разсъждавайки върху това стигам да заключението,че те винаги ще крият нещо от нас,просто ние трябва да бъдем много наблюдателни и да се научим да познаваме децата си,тяхното поведение и без думи да разберем,че има нещо .Не знам,най-трудното  и най-отговорното при отглеждане на децата е тяхното възпитание.В къщи му даваме пример,как близките хора си споделят всичко,как си помагат,как обсъждат проблемите си и дано и той да възприеме този начин на общуване .

# 2
  • Мнения: 7 373
Докъде трябва да сме приятели и до къде родители?
        Родители сме винаги и във всяко отношение.Ако успеем да бъдем и приятели винаги и във всяко отношение значи сме много добри родители.Аз лично също съм разрешавала на децата си да пушат в мое присъствие и може би затова те сега не пушат.Случва се да запалят цигара ,но не са 2-3 кутии на ден.Другото което съм им внушавала е ,че каквото и да им се случи аз и баща им сме винаги до тях,първо с нас трябва да споделят за да се вземе най-доброто и правилно решение.Мога да кажа,че и аз не зная как точно сме го постигнали ,но в труден момент са ни търсили както и ние в момента можем да разчитаме на тях.Всяко нещо сме обсъждали и въпреки всичко много добре зная,че и те имат своите тайни,както всеки човек и които няма да бъдат споделени с нас.Но поне когато се касае за здравето и бъдещето им съм била сигурна,че ако има нужда са ни търсили.
                     Всеки има своя подход и разбиране,но се постарайте да бъдете най-добрите приятели на децата си.  bouquet

# 3
  • Мнения: 683
Докъде трябва да сме приятели и до къде родители?
        Родители сме винаги и във всяко отношение.Ако успеем да бъдем и приятели винаги и във всяко отношение значи сме много добри родители.
                     Всеки има своя подход и разбиране,но се постарайте да бъдете най-добрите приятели на децата си.  bouquet
Това е разковничето  Peace, но е най-трудно постижимото  Naughty

# 4
  • Мнения: 495
не съм привърженик на идеята с приятелството
родителят трябва да е преди всичко родител, другото граничи с безотговорност - поне за мен е така!

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 184
Приятели по този въпрос не сме били с родителите ми. От баща си се криех да пуша до абитурентския си бал, когато той реши да ме почерпи цигара  Grinning Мама знаеше, че пуша, но не искаше да ме вижда.

Едва ли има универсален подход. Всичко зависи от нагласата на тийна, запалил цигара, и от тази на родителя. Едва ли ще ми е приятно един ден да разбера, че 12-13 годишната ми щерка пуши  Confused Но как ще се справя с проблема и дали изобщо ще се справя... Thinking

# 6
  • Мнения: 3 367
-пушенето специално е ? на среда и нрави и ЛИ!ЕН ПРИМЕР,тук на това се гледа като на ужасен порок и белег за неинтелигентност,много трудно е да намериш къде да пушиш и пр ;но ако аз пуша не знам как бих се карала да детето си 1е го прави..
-в дома ни не бих позволила подобно поведение;
-аз пуших пред майка ми,многоооооооооооооо години,не престанах защото можех да го правя свободно
-родителите са родители,приятелите са друга категория; изобщо не се стремя да съм им приятел,да споделяш и да се разбираш с някого за мен има много лица..
-аз съм за модела-ако ние спортуваме,ядем добре,не-пушим,1етем,не висим пред тв с 1асове-децата това виждат и това правят своя схема;надявам се само да е  достатъ1но стабилна 1е да ги извади и от колеж 1итави...

# 7
  • Мнения: 816
не съм привърженик на идеята с приятелството
родителят трябва да е преди всичко родител, другото граничи с безотговорност - поне за мен е така!

навярно не си имала истински приятели, щом асоциацията, която правиш с "приятели" е "безотговорност", за което мога само да ти съчувствам. ( ей, не се обиждай, моля те).
Ако родителя може да бъде приятел на детето си това е чудесно, но нека първо се уточни какво се има предвид родител-приятел. За мен това е родител, който разбира децата си, може по всяко време да влезне в положението им, да заживее с техните проблеми, да погледне през техните очи и гледни точки и да се опита, чрез своя опит да им помогне, не насилвайки ги и не поучавайки ги.
Относно цигарите, честно да ти кажа, много ще ми е мъчно, ако децата ми пропушат и най-вече малката. Голямата ми е одрала кожата с лудориите , па даже и над мен се извисява ( по-дива от мен е), така че някак си ще приема ако пуши, но ще се опитам да й обясня какво точно предизвикват цигарите в организмът й, а при децата въображението е много силно развито и може да помогне да се откаже от идеята си да се прави на интересна пред момчетата с цигари слим в ръката( както правих аз). Малката ми е астматичка и искрено се надявам от цигарите да й става много лошо на дробовете, та да бяга от цигарения дим, като опарена.
Ще видим.  Всеки случай в къщи да се пуши - няма да позволявам при всички положения!!!

Последна редакция: сб, 26 авг 2006, 15:22 от DOROTEIA

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 21 602
.... Родители сме винаги и във всяко отношение.Ако успеем да бъдем и приятели винаги и във всяко отношение значи сме много добри родители.Аз лично също съм разрешавала на децата си да пушат в мое присъствие .....че каквото и да им се случи аз и баща им сме винаги до тях..... много добре зная,че и те имат своите тайни,както всеки човек и които няма да бъдат споделени с нас.....
                     Всеки има своя подход и разбиране....
Това мнение  най-вече съвпада с моето...
Цитат
че каквото и да им се случи аз и баща им сме винаги до тях....
..и ще ги обичаме, каквито и да са.

Когато бяха на 9 и 7 години моите, един ден им предоставихме възможността да пробват в наше присъствие ... щерката, която е по-малката е по-опасна( надявам се разбирате какво искам да кажа..) и пробва първа...пребледня, позеляня, задави се зверски и бегом до банята( че бяхме на балкона Wink)....иии Sick Sick... е, синковеца нали и без това си е по- разумен и умерен.... не щя да опита.. реши, че видяното и чуждия опит могат добре да му послужат. Тогава аз бях спряла цигарите (от 4 години, а 8 години пуших и децата знаят всичко това, както и, че пропуших на 18г, а не по-малка), а мъж ми пушеше....децата все го агитираха да спре цигарите.... от 3 години и той не пуши... надвам се Praynig и това да е добър/достатъчен пример за тях. За сега не проявяват интерес.

Иначе за всичко... ама за всичко!!! говорим мноооого....

# 9
  • Мнения: 194
Още ми е рано да се изказвам по въпроса(макар че малкият събира фасовете по площадката най-редовно Grinning),но не бих позволила на децата си да пушат вкъщи-за мен не е това начинът да се печели доверието,а си е живо поощрение-говоря за 13-15 годишни,както в случая.Още повече,ако и родителите не пушат.Но малко не ми се вижда и уместен вариантът да си поучаваш детето ,докато кротко павкаш....... ConfusedАз съм за нагледния пример-вадиш му от учебника по патоанатомия снимки на бял дроб на 30 год.пушач умрял от рак но белия дроб,пък да си помисли после дали иска да пуши Crossing Arms

# 10
  • Мнения: 408
За себе си мога да кажа, че при двама родители - пушачи в тинейджърските си години не пушех. Въпреки, че от 8-ми до 12-ти клас живеех в нашия апартамент с една приятелка без родителски надзор-тя пушеше, а аз не. Едва преди три години взех да паля от време на време-основно по купони-т.е. изключително рядко. Какво възпитание са ми дали родителите ми, че станах такава разумна. Сега като питам май с какъв акъл са ме оставили да живея съвсем сама на 15г. тя ми отговаря, че времената са били други. Аз не бих оставила моите без надзор Naughty

# 11
  • Мнения: 695
Докъде трябва да сме приятели и до къде родители?
        Родители сме винаги и във всяко отношение.Ако успеем да бъдем и приятели винаги и във всяко отношение значи сме много добри родители.
и аз се надявам да постигнем това с малката в бъдеще,а колкото до това кой е прев и крой е крив във тази ситуация,аз не мога да преценя,защото всеки родител си има някакви подбуди и усещания когато възпитава децата си Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 39 740
Аз като пушач ще съм против пушенето на Дияна.
Моя вуйчо се опитваше да ни дава (на мен и брат ми като малки) да опитаме цигара и да видим, че е гадно. Не се получи, защото аз духах цигарата Simple Smile Пропуших на дърти години.

# 13
  • Мнения: 7 373
не съм привърженик на идеята с приятелството
родителят трябва да е преди всичко родител, другото граничи с безотговорност - поне за мен е така!
          Щом така смяташ,постъпвай както ти го разбираш.Питам се обаче ,ако децата ти не споделят проблемите си защото според теб приятелството с тях е безотговорно  С КОГО  ще ги споделят.Не ти ли се струва,че може да попаднат на не толкова добронамерен "приятел",който да запълни празното пространство.Нима така лесно ще оставиш децата си под чуждо влияние и съвети?А строгостта ти във всички случаи ще доведе до прикриване и лъжи.Я си спомни когато не са ти давали нещо и ти го знаеш не си ли крила от родителите си?Аз поне не познавам такива хора.За това съм се мъчила да не допускам грешките на моите родители,което не значи ,че изобщо не съм допускала грешки.Но в случая с тютюнопушенето съм искала да знам,защото тогава поне ще ми кажат КАКВО  пушат.Има и по-страшни работи от цигарите и когато разбера късно трудно бих могла да помогна.
                       Помисли дали приятелството с децата ти е безотговорно или точно обратното. newsm78  bouquet

# 14
  • Мнения: 2 274
Когато бяха на 9 и 7 години моите, един ден им предоставихме възможността да пробват в наше присъствие ... щерката, която е по-малката е по-опасна( надявам се разбирате какво искам да кажа..) и пробва първа...пребледня, позеляня, задави се зверски и бегом до банята( че бяхме на балкона Wink)....иии Sick Sick... е, синковеца нали и без това си е по- разумен и умерен.... не щя да опита.. реши, че видяното и чуждия опит могат добре да му послужат. Тогава аз бях спряла цигарите (от 4 години, а 8 години пуших и децата знаят всичко това, както и, че пропуших на 18г, а не по-малка), а мъж ми пушеше....децата все го агитираха да спре цигарите.... от 3 години и той не пуши... надвам се Praynig и това да е добър/достатъчен пример за тях. За сега не проявяват интерес.

Иначе за всичко... ама за всичко!!! говорим мноооого....
  Морена и баща ми постъпи така с мен - предложи ми да си дръпна, но мен ме задушаваше само цигарения дим и отказах! Никога не съм пушила и не смятам и за напред да ги започвам! С мъж ми са постъпили по същия начин, но той си дръпнал и му се случило същото като на щерка ти  Mr. Green! До 21 си година спортувал много и агитирал родителите и сестра си да откажат цигарите, но след проблеми с тогавашното си гадже - пропушил! 9 години го молих и агитирах да ги остави, малкият / от 4 годишен/ също му обяснявше за вредата от цигарите и дори му показваше картинки на увреден бял дроб  Mr. Green и той накрая спря да пуши! Още няма и година и горещо се надявам да не ги започва отново!
   Честно казано незнам как бих реагирала ако децата ми пропушат един ден! Сигурно бих го преживяла много тежко! Като знам колко говорим в къщи по въпроса и че синчето от години е наясно с вредата от цигарите, просто няма да го разбера и все ще се питам къде съм сгрешила! А, че няма да позволя на никого да ми пуши в къщи е повече от ясно  Naughty! Дори и гостите ни излизат на терасата  Sick!

# 15
  • Мнения: 1 416
И аз мисля, че родителят трябва да е на първо място приятел на детето си и смятам да бъда такава с Маргарита...
Що се отнася до пушенето, ясно ми е, че няма власт, която да я спре да го практикува. На 15 години започнах да си купувам цигари, на 16 - да пуша пред родителите си. Майка ми и сега ме моли да не прекалявам, защото се бои за мен, но никога не съм се крила, дори, когато избягвах да паля пред нея...
Още не мога да разбера какви се тези скрупули относно пушенето, толкова е идиотско да си на 40 години и да не смееш да запалиш пред баща си... Най-странното е, че познавам страшно много хора, които следват този фалшив морал...  Rolling Eyes

# 16
  • Варна
  • Мнения: 6 863
Ама за вас няма средно положение. Значи или не си приятел с детето си, само родител налагащ своите възгледи безапелационно и без да се опитва дори да разбере детето или в другата крайност- ние сме приятели и всичко си правим заедно, ако ще  пуши да пуши пред мен щото да знам какво поне пуши. Трънки и глогинки.
На 12-13 да пуши тютюн не давам. И след като съм казала и показала защо по принцип не може, ако ги пипна да пушат ще ядат бой, та ако ще да се разчуе. То Георги вече мина тази възраст де и знам, че е пушил няколко пъти, каза ми и че е пробвал 2 пъти трева. Отлично знае мнението ми по въпроса и не ме интересува дали съм двулична аз самата да пуша цигари а на децата си да не разрешавам. И въпреки това ми каза. Не си купува цигари и не пуши засега. Надявам се въобще да не пропуши или поне не скоро, не и докато расте. А споделя с мен защото знае, че ще му кажа истината, без значение дали ще му хареса т.е. ще го подкрепя или ще го критикувам по всички точки. Когато нещата са поправими или с минимални последици не налагам мнение и го оставям да сгреши. Но когато се отнася за алкохол, цигари, наркотици, каране на кола без книжка и т.н. компромиси не мога да правя.
Иначе какво излиза...ми да им сипя и по една ракийка отвечер, че знам ли навън на какво менте ще попаднат. Naughty

# 17
  • Мнения: 7 373
А споделя с мен защото знае, че ще му кажа истината, без значение дали ще му хареса т.е. ще го подкрепя или ще го критикувам по всички точки. Когато нещата са поправими или с минимални последици не налагам мнение и го оставям да сгреши. Но когато се отнася за алкохол, цигари, наркотици, каране на кола без книжка и т.н. компромиси не мога да правя.

        Нали точно за това е темата.Никой не казва,че трябва да го остави по"приятелски" да прави каквото си иска,и обратното,като родител само да дава наставления.
                     Ти самата казваш.... "споделя с мен защото знае ,че ще му кажа истината"....За това става дума - ДА СПОДЕЛЯ разчитайки на истината и на разумните доводи и спорове.Да си приятел на детето си не значи да му разрешавмаш всичко,мисля,че едва ли някой се заблуждава,че като го набие ще спре да пуши например, по скоро ще се скрие.Става въпрос ДЕТЕТО ДА НЕ ИЗПИТВА СТРАХ ОТ РОДИТЕЛИТЕ СИ да разчита на тяхното спокойствие и опит,да потърси дори информация от тях за въпроси ,които го вълнуват.Те да са водещи във възпитанието му не улицата.
                     Боя просто не е средство за възпитание ,а липса на умението на родителя да възпитава. Mr. Green и на родителското безсилие.Когато не можеш да убедиш детето в твоята правота по даден въпрос и изпаднеш в безизходица - просто биеш,а след това в повечето случаи съжаляваш. Twisted Evil

# 18
  • Мнения: 3 810
По въпроса родител или приятел:
Преди години в ДГ на дъщеря ми поканиха една психоложка за беседа с родителите. Нейното мнение беше, че родителя трябва да е родител, но някой близък трябва да изпълнява ролята на приятел(баба, леля, братовчетка) така че мама тайничко да разбира за опасни ситуации.
Мисля че и при нас със сестра ми донякъде беше така. Аз неволно издадох сестра ми в един тежък за нея момент. Намесата на родителите ми беше в нейна полза и сигурно би трябвало да ми благодари. Тя също върна жеста в един много тежък за мен момент.
Двете си споделяхме много, без да го правим с родителите си.
Затова се радвам че имам две дъщери, макарче засега аз съм и приятелка и родител за Калина.

По въпроса с цигарите:
Мисля че пушещите родители подстрекават децата си да пушат.
Дори имам такъв пример(майката събуждала дъщеря си да пушат заедно с кафето, че да си правят компания...)
Ние лично даваме пример с дела- не пушим. Това ще е най- големия ми аргумент след време. Надявам се да не ми се налага.
Сега като питам май с какъв акъл са ме оставили да живея съвсем сама на 15г. тя ми отговаря, че времената са били други. Аз не бих оставила моите без надзор Naughty
Това пък е друга тема. Аз съм без родителски надзор от 15г. Първо на 60км. от нашите, а после на 400км.
Мисля че основното което трябва да правят родителите е не да надзирават, а да научат децата си да мислят разумно.

# 19
  • Мнения: 8 917
Мога да кажа за себе си - родителите ми /мир на праха на татенцето ми Sad/ винаги са ми разрешавали ВСИЧКО - е, не съм пропушила Wink и една от причините е точно това - че, нямах нещо, което да ми е забранено.

# 20
  • Мнения: 3 663
чисто хипотетично, защото не ми е на главата Simple Smile
1. изключително важен за мен е личният пример - не може аз да пуша и в същото време да обяснявам на детето ми е колко е вредно и излишно, няма как да ми повярва просто
все едно майка му е или глупава или мекушава, та след като ги знае тия неща продължава да го прави  и не може да спре Crazy
2. в моя дом пушенето е забранено със закон - ние не пушим, приятелите ни не пушат вкъщи, за детето/децата ни абсурд
3. давам и ще давам на детето си свобода да решава
винаги съм насреща за даване на информация, но налагането на решения се опитвам и ще продължа да се опитвам да намаля до минимум
4. винаги съм си мислела, ако все пак детето ми пропуши, какво ще направя
и все още не знам....
сигурно ще разлепя из цялото жилище картинки  на поражения върху здравето на хора, вследствие на пушене... пък дано да подейства...
 всъщност дано да не ми идва до главата

# 21
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ох...цигарите...алкохола...сладкишите все вредни неща, за които си говорим от сега.
Обяснявам как функционира Човекът и как всяко нещо, което правим се отразява на здравето ни...пък какво ще и влезе в галвата...ще видим.

Ако ще иска да пуши вкъщи...само в нейната стая, моля!
Никой не е длъжен да и диша отровите.

Общи условия

Активация на акаунт