Кога се слагат подправките?

  • 5 005
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 27 524
Спорим с мъж ми по този въпрос - той твърди, че се слагат накрая (иде реч за манджи в тенджера). Аз в средата. В смисъл задушавам лука, зеленчуците и като добавя водата и там каквото ще ври, тогава слагам и подправките. Логиката ми е, че са сухи - джоджен (как се пише тая дума  Thinking), копър, чубрица, червен пипер... и така омекват и пускат повече миризмата си. Та кога се слагат?

# 1
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Ако са сухи и аз ги слагам като долея водата. А като се замисля и пресни ги слагам така. Само магданоз добавям към края ( пресния ).

# 2
  • Мнения: 7 474
Всичко слагам в началото  Rolling Eyes , а и в повечето случаи готвя в тенджера под налягане  Laughing

П.П. не знам защо, но ми се струва ,че ядене сготвено със сол е по-вкусно отколкото посолено после  newsm78

# 3
  • Мнения: 27 524
Да, за солта си права, аз не я слагам в питането. За останалите...

# 4
  • Мнения: 3 211
чела съм, че е правилно ароматните подправки (например чубрица, чер пипер) да се слагат накрая 5 мин. преди да се спре, но все пак зависи как готвиш (дали на котлон или на фурна).
Аз така действам, чубрица и чер пипер слагам накрая, а червен пипер например слагам в началото.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 910
Само чубрицата слагам накрая.
Другите подправки - черен пипер, риган, босилек, джоджен,естрагон,майоран,  кориандър и т.н дори обичам да ги запържвам и след това наливам водата.
За чубрицата съм чела,че дразни стомаха и не е добре да ври много с яденето - отделят се вещества, които дразнят стомашната лигавица.

# 6
  • София
  • Мнения: 718
Аз само чубрица и джоджен слагам накрая.

# 7
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Аз така действам, чубрица и чер пипер слагам накрая, а червен пипер например слагам в началото.
И аз така  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 5 828
Слагам ги накрая, 5 мин. преди да махна яденето от печката.

# 9
  • София
  • Мнения: 974
Правилото е ароматните подправки да се слагат накрая - 5 мин преди да е готово ястието.....за да запазят аромата си.

Мисля, че червеният пипер и солта не спадат към тях newsm78

# 10
  • Мнения: 4 651
Зависи сигурно от типа кухня, напоследък съм се зачела по индийска и там черния пипер се слага в началото, обикновенно се запържва леко на цели зърна.

# 11
  • Мнения: 390
И аз ги слагам ,след като сложа водата.
Най ми е гадно в някоя манджа да плува отгоре суров магданоз Shocked
Но май си е въпрос на вкус.

# 12
  • Мнения: 4 546
всичко слагам в началото, но предимно слагам сухи подправки. иначе ми е по-логично сухите да са в началото, зелените - в края

# 13
  • София
  • Мнения: 35 910
И аз ги слагам ,след като сложа водата.
Най ми е гадно в някоя манджа да плува отгоре суров магданоз Shocked
Но май си е въпрос на вкус.
Да, въпрос на вкус. Grinning  Аз необичам сварен магданоз и затова задължително преди да дръпна тенджерата слагам магданоз и тогава я махам от котлона. Обичам да си запази зеленият цвят... особено на супи.

# 14
  • Мнения: 534
По принцип в края на готвенето,но аз например като готвя месо ги слагам заедно с него,за да ми мирише манджата на хубаво.
А зелените ако ги сложиш в началото ще станат кафяви и гадни от варенето.  cook

# 15
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Слагам ги накрая, малко преди да сваля яденето от котлона. Сол и червен пипер слагам в началото.

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
Според лекарите ендокринолози готварската сол задължително се слага 5 минути преди да стане готово ястието заради съдържанието на йод в нея, в противен случай е безмислено да си купувате йодирана готварска сол.

# 17
  • Мнения: 1 448
И аз знам, че се слагат накрая, но ги слагам като доливам водата  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 208
Пресните подправки ги слагам накрая, а сухите 10-20 мин. преди да ми стане ястието.

# 19
  • Мнения: 15 619
Сухите слагам още в началото, а пък пресните - накрая.

# 20
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 186
Слагам ги накрая, 5 мин. преди да махна яденето от печката.

И аз така. Само сол слагам в началото.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Слагам ги накрая, малко преди да сваля яденето от котлона. Сол и червен пипер слагам в началото.

Излъгах за солта  Embarassed, слагам я (ако не забравя де  Blush) малко преди да сваля яденето от котлона, т.е. когато всичко е сварено вече. Случва ми се обаче и да забравя да сложа и тогава става  Sick. Когато варя месо обаче слагам солта още докато водата е студена (почти не забравям да я слагам  Crazy).

# 22
  • Мнения: 27 524
Аз знам, че на карантия и месо не се слага сол в началото, понеже тя стягала и свивала месата и се варели по-бавно  Thinking

# 23
  • Мнения: 3 537
Ако са сухи се слагат по средата на варенето,ако са пресни почти накрая - така знам,така и правя Wink

# 24
  • Мнения: 3 388
Слагам ги накрая, 5 мин. преди да махна яденето от печката.

и аз така  Peace

# 25
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Цитат
Ако са сухи се слагат по средата на варенето,ако са пресни почти накрая - така знам,така и правя

 newsm10 И аз правя така.

# 26
  • Мнения: 293
 И аз така!! newsm10

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 186
Аз знам, че на карантия и месо не се слага сол в началото, понеже тя стягала и свивала месата и се варели по-бавно  Thinking

Както и доматено пюре на яхния, примерно- стягало продуктите и готвенето ставало бавно. Дали е вярно  Thinking

# 28
  • Мнения: 1 564
Аз само чубрица и джоджен слагам накрая.
=======================================================================
И аз така.

# 29
  • Мнения: 27 524
Аз знам, че на карантия и месо не се слага сол в началото, понеже тя стягала и свивала месата и се варели по-бавно  Thinking

Както и доматено пюре на яхния, примерно- стягало продуктите и готвенето ставало бавно. Дали е вярно  Thinking

Каза ми го професионална готвачка от Шератон, която сега готви тук на посланика. Та съм склонна да й вярвам  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт