Лазаня-как се прави?

  • 8 860
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 354
Привет на всички кулинарки.Имам едно питане как да направя лазаня с готови кори и готов сос?Благодаря ви предварително. yes

# 1
  • София
  • Мнения: 35 941
В тава: олио , отгоре 1 ред кори, върху тях сос, пак кори , пак сос...накрая върху соса кашкавал и печеш.
ПП.
Соса трябва да е доста, за да не останат сухи корите.
Ако не е достатъчен, може да залееш последният ред кори с доматен сос и тогава кашкавала.

# 2
# 3
  • Мнения: 2 427
лазанята е малко като мусаката-има 1000 вида.
Аз най много обичам лазнята със кашкавал и доматен сос.
Зависи много с какви кори за лазаня разполагаш.Аз примерно ползвам тези на Барила в жълтата опаковка,има ги във супермаркетите Била.
По принцип Барила за мен е най-добрата марка паста която се предлага на пазара-винаги става добре.
Малко се отплеснах...та казвах че корите на Барила се редят така както са сухи и лазанята се вкарва директно във фурна.Казвам това,защото има много други видове кори,които първо трябва леко да се посварят,а това специално за мен излишно губене на време в кухнята.
Лазанята  правя така:
Ред кори,ред доматено пюре,ред бешамел,ред моцарелла(ако в БГ не се продава моцарелла,употребявай настърган кашкавал,ефекта е горе-долу същия),после пак ред кори и т.н. докато се запълни тавичката.
Желателно е да не се правят повече от 4 реда кори,тъй като след това има опастност да не се опече добре(т.е. да изгори отдолу и отгоре а посредата да остане сурово).Най отгоре се залива със доматения сос,бешамела и се настъргва от кашкавала(в оригинален вариант е с настъргано пармиджано).Пече се някъде около 30на-минутки във фурна.Аз винаги слагам един хвърчащ лист алуминиево фолио в първите 20 минути(няма нужда да опаковаш супер стабилно с фолио),така че да успея да задържа влагата в корите а не да я изпаря и да се получи нещо сухо и жилаво.Последните 10 минути махаш фолиото за да се запече до хрупкаво златисто и е готова
Бешамел се приготвя така:разтопява се масло в тиган,прибавя се брашно и започва да се бърка докато леко се запържи.След това се долива с мляко и продължава да се бърка докато се свари добре.Подправя се със сол и индииско орехче на вкус.
Също така може да се приготви лазание Рагу.По същият начин като в горната рецепта,само че на мястото на доматеното пюре се прави сос рагу-наситнява се лук на дребно и се запържва до златисто в тиган,прибавят се морков нраязан на дребно(ако искаш да не си играеш със рязането настържи го на едрото на рендето),наситнена целина,бучка масло и кайма.Всичко това се разбърква добре и се оставя да къкри на умерен огън.Когато започне да се изпарява соса и да остава на масло понакваси със бяло вино,така че отново да започне да къкри,а не да се пържи.След като всичко се свари добре се добавя доматеното пюре и се оставя отново да заври,докато доматения сос се свари добре.Редиш по схемата ред кори,рагу,бешамел,кашкавал ит.н.
Друг вид лазание който можеш да направиш е лазание със спанак-по същия начин само че на мястото на доматеното пюре (от първата рецепта) слагаш сварения предварително спанак.По желание можеш да сложиш и финно нарязана шунка.Основната плънка за лазание е бешамел,моцарелла(кашкавал) и пармиджано.От там нататък всичко е въпрос на фантазия.

# 4
  • Мнения: 1 353
 Лазанята не я правя с готов сос, но ще ти кажа моята рецепта:
 -правиш бешамелов сос от 500мл. пр.мляко, 50гр. масло, 1с.л. брашно, 1/2ч.л. сол и щипка индийско орехче
 -запържваш глава лук, добавяш 400гр. гъби, който задушаваш до извиране на течността и прибавяш 250гр.шунка. Добавяш един буркан стерилизирани домати/800гр./ и вариш около 15-20мин. на слаб до умерен огън. Прибавяш босилек и розмарин на вкус.
 Започваш с белият сос, кори, червен сос, кашкавал, кори , бял сос, червен сос, кашкавал, кори. Поръсваш с кашкавал и печеш под фолио в умерена фурна~30-40мин. След което отвиваш и запичаш по желание.

Общи условия

Активация на акаунт