Паралел 1996-2006 - може ли историята да се повтори

  • 702
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
от доста време си мисля дали може да се повтори т.нар. "криза" от 1996-1997г - ако си спомняте, тогава БСП взе властта и реакцията на ""демократичните сили" не закъсня
започна се със спекулации за цената на хляба, резултатът беше ужасна инфлация и платена революция, от която малко хора спечелиха, а всички останали "духаха супата"
ето цитат от в-к СЕГА от 04.09.2006 - дали това е началото?

"Европа идва с ценови шок
С влизането на България в Европейския съюз цените на някои основни стоки и услуги ще започнат да се увеличават, и то значително, предупредиха вчера браншовици. Това ще се усети най-вече при храните като хляб, птиче месо, мляко и млечни продукти, както и за електроенергията и въглищата."

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2403&sectio … 16&id=0000101

# 1
  • Мнения: 1 002
не , не може да се повтори , споко ...
те , и комунистите се развиха ,ако това може да се каже за тях - бяха и против НАТО , и против ЕС
а Първанката подписа присъединяването към  НАТО , редовно ходи да наглежда войниците там и  НАТО като поискат войска някъде -  той е винаги готов .
за ЕС също комунист ще подпише , въпреки , че те бяха и против членство в ЕС

това , че хляба ще поскъпва , си е нещо редовно по вестниците , всеки месец го пише , не знам защо , а хлябът си е на една цена

опсс..сега  дочетох твоя пост - защо криза си е писала в кавички - революцията стана , когато инфлацията беше 500-600 % ( най-висока в историята на страната ) , долара 3000 лева , валутния резерв източен от комунягите ( чрез държавните  все още банки ) , пенсиите 5 долара , а заплатите 20 долара , имаче опашки за хляб ( че бяха изнесли житото , милите , те ) и самите хора свалиха обичните им иначе комунисти , ама явно са  забравили вече как е било  Simple Smile
мин. председател стана некорумпираният все още Софиянски , още на другия ден подаде молба за членство в НАТО , деблокира зърнения резерв и така нататък

# 2
  • sofia
  • Мнения: 8 919
Само дето, ако се вдигнат още цените на хранителните продукти ще станат по-скъпи от тези в Европата....... през 98 шоколад Милка в Германия беше по-евтин, отколкото тук.
Лятото гледах някакви брошурки от испански супер-маркет....ми някои неща бяха даже по-евтини.

# 3
  • Мнения: X
...
опсс..сега  дочетох твоя пост - защо криза си е писала в кавички ...

ами защото моето скромно мнение е, че всичко беше режисирано
1995г прекарах един месец на търговския кей в Бургас - ловихме риба с мъжа ми - ами пред очите ни изнесоха житото, всеки ден товариха по един кораб, и после, хоп, няма жито, скача цената, хоп, "революциа", от която някои хора доста спечелиха, докато другите се гърчеха
нищо не съм забравила, просто ми е много интересно дали и догодина няма да имаме същия сценарий

а по отношение на цените: от доста време съм извън БГ, цените в БГ са като тези на Запад, някои даже са по-високи, наистина само хлябът и сиренето са по-евтини, в момента съм в Швециа - ами мляко, масло, кашкавал, месо са даже по-евтини от БГ, така че за мен тези статии са също така и манипулация

не знам, силно се надявам нещата да не се повторят, ама май натам вървим

# 4
  • Майничка
  • Мнения: 12 461
Не вярвам да се повторят, най-вече заради това, че хората, които тогава излизаха на протести и скачаха по площадите вече улегнаха или се изнесоха навън. Не забравяйте, че през 96г. за страните от Европейския съюз имаше визи и единици можеха да излизат, а сега е доста по-свободно и емиграцията се явява вид клапан на социалното напрежение. Тогава на протести излизаха главно студенти, хора на средна възраст, рязко загубили почва под краката си след промените или пенсионери, дочакали "да видят края" на "омразния комунизъм", при всички случаи такива, които бяха убедени, че с едната смяната на управляващата върхушка "животът ще бъде по-хубав от песен". Сега студентите, ако не са с единия крак навън, се опитват да съвместяват работа с учене и хич не им е до протести, а и са убедени, че присъединяването ни ще им отвори по-големи шансове.  Част от трайно (вече) безработните на средна възраст и малко над нея, както и пенсионерите, биха могли, евентуално, да вдигнат малко джангър, но не и за действащ политик, защото от всички се разочароваха, а за някой по-"анти всичко" настроен, тип Волен Сидеров.
   

# 5
  • Мнения: 1 462
Може, но няма.

# 6

Общи условия

Активация на акаунт