За етикецията

  • 8 197
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 405
Хм, тази сутрин нямам спирачки.

Търся в Нета сайтове, свързани с етикецията.
Искам да разбера някои неща, които предизвикаха един спор вчера. Например дали ( от мъжа ) се носи вратовръзка, ако ризата е с къс ръкав ( аз казвам не). Също, че е задължително, ако мъжа е със сако върху ризата, то тя трябва да е с дълъг ръкав, за да се вижда маншет.
И разни такива подробности, които често ни убягват, а са необходими  в някои ситуации.

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 08:07 от Анджелина

# 1
  • Мнения: 5 103
Ако върху ризата с къс ръкав е със сако с дълъг и няма да сваля сакото може вратовръзка, иначе не.
Да за маншета си права.
Имаше интересна книга преди години за етикецията имаше всички подробности как се ръкостискаш,обличаш,смееш, спора дали жената може да се оглежда в дамско огледалце на маса абе все интересни неща.

# 2
  • Мнения: 412
Ей  Hug за да върна жеста с епитафиите, ще ти пратя линкове утре, на работа имам доста добра база данни, най-добрите неща са на руски.
но виж например тази статийки   Hug

# 3
  • Мнения: 3 405
Благодаря  Hug

# 4
  • Мнения: 41
http://www.karieri.bg/job/advices.php?rubrid=276

Тези са основно за бизнес етикета.

# 5
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Това, което ползвам в обикновеното си ежедневие е:
Мъжа се качва по стълби преди жената, а слиза след нея;
Мъжа отваря и придържа вратата на жената или ако е отворена и прави път тя да мине първа;
При чакане на асансьор, ако на площадката са непознати мъж и жена, мъжът не се качва;
При посрещане на гости, домакините не трябва да се хранят по-бързо от гостите;

# 6
  • Мнения: 1 492
Анджи, надявам се не се сърдиш, че ще ползвам темата ти, но искам и аз да питам нещо.

Когато се храня ми казват Наздраве. Аз какво трябва да му отговоря?
Или когато ми казват Моите съболезнования.

И в двата случая казвам благодаря, но винаги ми е едно смутено, защото не знам дали това е правилното.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 5 913
Когато се храня ми казват Наздраве. Аз какво трябва да му отговоря?
Или когато ми казват Моите съболезнования.
Наздраве ---> Наздраве
Моите съборезнования ---> лека му/и пръст, мир на прахта му/и, обаче и аз за тези не съм много сигурна

# 8
  • София
  • Мнения: 3 421
 На мен пък ми е много смешно някой като казва "наздраве" докато се храним. Това се казва когато се пие и се "чука" с чашите, а когато хората се хранят се казва "добър апетит". Не съм сигурна доколко е правилно, но поне звучи по-правдоподобно.

# 9
  • Мнения: 412
да, съгласна съм  Peace
А колкото до другото "наздраве" - след кихане, (доколкото знам) вече е отпаднало като учтивост, т.е. ако някой кихне пред теб на обществено място, по-добре е дискретно да се направиш ,че не си забелязал, разбира се ако кихащият дискретно се е постарал да не те опръска целия Joy

# 10
  • Мнения: 3 405
Аз вчера кихнах в пощата и един хубав млад мъж усмихнато ми каза "наздраве"  Grinning
Усмихнато благодарих Grinning и ми стана приятно.

А конкретно ми е питанката при риза с къс ръкав дали се носи вратовръзка. Имам смътен спомен, че не. Не знам къде съм го чела или чула.
Eто, Риза с къс ръкав се носи без вратовръзка 
Намерих отгивор в сайта, който е дала away. Благодаря!

Ками, не се сърдя, хубаво е да знаем повече неща. Grinning Всеки, който иска да разбере нещо да пита, темата е за това. Hug

# 11
  • Мнения: 46 484
Винаги съм се чудила защо се налага да си усложняваме живота с такива щуротии  Laughing

# 12
  • Мнения: 3 405
Не е за усложняване. На съпруга ми му се налага да е облечен в делови стил през седмицата. Хората от екипа му също. Казал им е да не слагат вратовръзки на риза с къс ръкав и от там възникнал спор. За тяхната работа е наистина важно да са облечени делово и според общоприетия етикет. Peace

# 13
  • Мнения: 46 484
Анджелина, не говорех за мъжа ти, а за етикецията като цяло, сега като вече е факт, естествено, че трябва да я спазваме, иначе ще ни гледат като извънземни  Tired

# 14
  • Мнения: 3 405
Сори, не разбрала  Blush

Общи условия

Активация на акаунт