Моля помегнете - малка главичка!

  • 20 762
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 12
Здравеите всички,
Следя темата, но чак сега се решавам да пиша. Майка съм на 4 мес бебе с микроцефалия. По какви ли не доктори я водиме откакто се е родила, но никой не може да каже защо е с малка главичка и че трябва да чакаме и нищо не може да се направи. Явно наистистина трябва да се отиде в София, въпреки, че все вярвах, че и във Варна ще има специалисти. Но както и да е. Вчера ходихме на невролог и каза, че емоционалното й състояние отговаря на възрастта й, но малко изостава в развитието, защото все още има някои първични рефлекси и повишен мускулен тонус и нямала опора на крачетата. Предписа ни някакъв сироп за стимулиране на нервната система. Моля Ви пишете дали наисина 4 мес. бебета имат опора на крачетата и дали някой е давал такива стимулиращи на бебе.
Благодаря ви

# 46
  • Мнения: 4 414
ето това намеих за 4 месец:

4 месец
При придръпване до седеж главата се повдига смело в положение, определено от продължението на гръбначния стълб нагоре. Детето е много концентрирано по време на извършването на това движение. Кърмачето се държи седнало, като го обхващате за тялото или за надлакетниците и се накланя горната част на тялото внимателно встрани. При полегатото положение на тялото главата винаги ще заема отново отвесно положение спрямо опорната повърхност. Ако детето е малко лениво, то може например чрез духане в лицето или повикване да бъде накарано да изправи глава. В развитието на ходенето четвъртият месец не води до някакви съществени промени. Както в предишния месец краката остават все още в свито положение. То може да бъде замествано за кратко време от изпъване на краката в коленете и глезените, но все още не в тазобедрените стави. Това изправяне на краката не е достатъчно все още да понесе тежестта на детето. Тук трябва да се подчертае, че именно в тази фаза на развитие на ходенето могат да се наблюдават някои временни промени, без да им се отдава някакво значение. Ако едно живо дете започва да се опира активно на краката си още в четвъртия месец, то това си е негово право, но това не трябва да бъде правило.


според мен, това е доста добра систематизирана информация за развитието на бебето.

би било добре да получите още едно мнение от специалист.
успех  bouquet

# 47
  • Мнения: 12
Много благодаря.
Планувам следващата седмица да се консултираме с невролози от София и да я заведем. Препоръчаха ми няколко имена, а и разгледах форумите.
Все пак винаги сам отворена за съвети и помощ.

# 48
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Здравей, vilich!
  И по - напред в темата писах, но сега пак ще ти кажа: при подобни проблеми, освен с невролог е задължителна консултацията с детски неврохирург!
  Щом ще ходите в София, направете и този преглед. В Пирогов или Александровска болница /сега се води клиника "Св.Иван Рилски"/. Ако искаш ще ти пусна и координати на детски неврохирурзи.

  Какви изследвания са ви правени до момента?

  С каква обиколка на главичката се роди бебка? Каква е сега?

# 49
  • Мнения: 12
Здравий bim bam,
Много благодаря. За съжаление главичката на бебо е много малка. Роди се 3200 кг и главичка 31,5. Седа е почти на 5  мес и е 35,5 см. От 3 мес расте само с по 5 мм на месец. Още докато бях бременна  забелязаха, че главичката изостава и се заговори за микроцефалия, но тъй като нараствала, макар и бавно - казаха, че няма да има проблеми.
Засега казват, че реагира нормално и трябва да се следи. Вече ходим на рехабилитация и казват, че реагира добре и е подвижна, само е малко по-пухкава. Пък и на бебето й харесва.
Правихме й рентген на шевовете и скенер. Скенерът не е много добър, защото мърда, но уж казват, че не се вижда да има калцификати.  Но трябва да се направи ЯМР след като навърши годинка, защото тогава настъпвали някакви промени?!. Та трябва да чакаме, което наистина те убива.
Ще бъда благодарна ако пепоръчаш добър неврохирург.
Посъветваха ни да направим ЕЕГ. Наистина ли е безвредно за бебето и има ли смисъл да се прави сега? Знае ли някой добър специалист във Варна.
Благодаря!

# 50
  • Мнения: 1 234
Посъветваха ни да направим ЕЕГ. Наистина ли е безвредно за бебето и има ли смисъл да се прави сега? Знае ли някой добър специалист във Варна.
Благодаря!
Значи ЕЕГ-то е наистина безвредно за бебето, защото това е все едно кардиограма на главата. Слага се една шапка с електродчета. Въпроса е детето да се задържи малко мирно, и да не ги издърпа електродите. Ние ходихме в Клиника Европа, името на лекарката не мога да се сетя. Но се отнесе доста внимателно с иначе доста буйния ми син, а и той от своя страна се представи блестящо. Надмина очакванията ми. Избери си час, когато детето ще е уморено, ще му се спи, и няма много да му се палува. Това ме посъветваха.
Успех, и дано резултатите са добри!
  bouquet

# 51
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Здравий bim bam,
..........
Правихме й рентген на шевовете и скенер. Скенерът не е много добър, защото мърда, но уж казват, че не се вижда да има калцификати.  Но трябва да се направи ЯМР след като навърши годинка, защото тогава настъпвали някакви промени?!. .........

  На скенера не беше ли под упойка?
  Всъщност, рентгеновите снимки са достатъчни, за да се каже дали шевовете за преждевременно затворени.

  Направете ЕЕГ-то спокойно!

  Координати на неврохирург в София ти пращам на лични!
  Успех!

# 52
  • София
  • Мнения: 11
Здравейте на всички, за които диагнозата "микроцефалия" е станала синоним на кошмар. И с право. Не искам да ви обезверявам, но е по-добре, отколкото да сънувате розови сънища.
     Отдавна чета форума. Даже наскоро се регистрирах. Въпреки, че може би мястото ми не е тук. Накратко - аз съм на 57 години /на всички вас мога да ви бъда майка/ и имам 3 деца - двете по-големи с диагноза микроцефалия!  Cry Сега са на 32 и 31 години. Мога да ви кажа, че всеки случай е различен - няма еднакви. И самият живот ще ви каже какво да правите. Борете се доколкото можете, обучавайте ги доколкото е възможно, защото когато пораснат просто трябва да си стоите у дома и да се грижите за тях. Защото с времето проблемите се увеличават, не намаляват. Много мога да ви кажа, ако някой иска - нека ме пита. Но . . . с времето болката ви ще става още по-голяма - за сметка на надеждата, която се стопява. . .

Последна редакция: нд, 04 фев 2007, 22:09 от violalila

# 53
  • Мнения: 997
Добре дошла, violalila! Хубаво е, че си се решила да пишеш! От твоя разказ, макар и кратичък разбирам, че имаш много опит не само с микроцефалията, като заболяване, а и изобщо с отглеждането на дечица с проблеми. Факт е, че не всички, но повечето от дечицата тук са малки, така че смятам, че твоят опит  - практически и емоционалин може да бъда от голяма полза.  Hug

# 54
  • Русе
  • Мнения: 299
Здравейте и аз се нуждая от имена и координати на невролози и неврохирурзи в София.Благодаря.По късно ще се включа с проблема си

# 55
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Здравей, otmiana!

Неведнъж съм препоръчвала нашия неврохирург д-р Кирил Георгиев - клиника "Св.Иван Рилски" към Александровска болница. Ето негов телефон: 0888-20 95 30 уговорете се кога да отидете.
Ако вземете направление за преглед при неврохирург, няма да плащате за прегледа.
Успех!

# 56
  • Мнения: 287
Здравейте всички!

Отдавна не съм писала, но вече имаме някакви резултати за нас.

Бяхме в София на преглед и за изследвания. Правиха му ренген на главичката, ЕЕГ, ходихме  и при психолог и му взеха кръв за генетично изследване. Епикризата още нее готова, а и генетичното изследване ще бъде готово чак след месец, но по предварителните прегледи  и изследвания които му правиха казаха че при Райчо всичко е наред. Понеже така стана, че моята баба беше с мен като я видяха казаха че малката главичка му е наследствена. Всички рефлекси са добре и реагира на всичко както трябва. Оказа се че изоставането което е имал за сядане, обръщате по някакъв начин съм му го предала след като съм се стреснала от гърчовете които е получил в началото. Просто го е мързяло и сега е наваксал всичко за отрицателно време.

Сега чакам окончателните резултати.
Иначе след два месеца сме пак на преглед.

# 57
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Браво! Дано и останалите изследвания, чиито резултати чакате, да са добри  Peace
По - добре нерви и притеснения около излишни прегледи, но да сте спокойни от тук нататък!   bouquet

# 58
  • Мнения: 12
Здравейте всички,
Благодаря, че се включват и други и най-вече че се пише за някакви резултати и проследяване в развитието. Моето момиченце е вече на 11 мес. и след цялото ходене по лекари и болници заключението е че се развива в някакви норми, но все пак е на долна граница. Все пак предпочитам да взема мерки навреме. Казаха ми, че има домове майка и дете, които имат дневни програми за работа с дечица с проблеми. С децата работят различни специалисти за няколко часа на ден. Искам да ви попитам за препоръки във Варна и в бъдеще, ако детето се развие нормално, това че е посещавало такива програми ще попречи ли да се запише в нормална детска градина.
Скоро ще станем на 1 год и ще правим ЯМР. Може ли да препоръчате къде да се направи, колко време предварително трябва да се запази час и т.н.
Предварително благодаря на всички.

# 59
  • Мнения: 1 234
Казаха ми, че има домове майка и дете, които имат дневни програми за работа с дечица с проблеми. С децата работят различни специалисти за няколко часа на ден. Искам да ви попитам за препоръки във Варна и в бъдеще, ако детето се развие нормално, това че е посещавало такива програми ще попречи ли да се запише в нормална детска градина.
Да, във Варна, в сградата на ДМСГ - Виница предлагат такава услуга. Иди на място, с детенце и питай. В Карин дом също се занимават с такива дечица. Не мисля, че ще попречи нещо за нормална детска градина. Всяко едно занимание е само от полза. Ние сме в специализарана група. Аз лично не знам във Варна да има специализирана градина. Ако те интересува нещо, питай, насреща съм.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт