Децата ви имат ли си задължения/отговорности?

  • 1 686
  • 35
  •   1
Отговори

Анкета

Имат ли децата ви дневни задължения?

Опции:

* Гласуването приключено: пн, 11 сеп 2006, 14:24
* Може да изберете максимум 2 опции.

# 15
  • Мнения: 8 505
Малка е.Все още няма задължения.Карам я да ми помага за елементарни неща (на този етап)-да ми носи дрехите от сушилката,за да ги сгъвам,да прибира разпиляни кубчета и т.н.,които по-нататък спокойно мога да и впиша като задължения.

# 16
  • Мнения: 5 877
Ами... карам я да си прибира това, с което е играла току-що, преди да мине към следващото. Променлив успех.
Когато рисуваме на пода, после го минава с подомиячката (така ли се казва), ама тя си й е мерак принципно, защото има дълга червена дръжка. Да де, два пъти досега се е случвало.

Няма задължения общо взето, може би трябва да измисля някакви..
не, засега й харесва да ми помага в домакинстването, защо да й го правя "задължение"... да я откажа.

# 17
  • Мнения: 2 910
Нейно задължение е да прибира играчките, които е разхвърляла. Останалите неща, които я карам да прави от време на време са да хвърли нещо в кофата за боклук напр., да ми донесе някоя вещ, да прибере дадена дреха на мястото си и подобни занимания, които отговарят на възрастта й.

# 18
  • Мнения: 3 211
Чисто нейно задължение няма, даже и стаята си не прибира. Нямам търпение да я чакам иначе много работи може да прави, ама много бавно, а пък аз съм такава припряна, направо не издържам

# 19
  • Мнения: 1 849
Има ги от две годишен и ще се увеличават с възраста му. Така ще постъпя и с дъщеря си. Трябва да са наясно децата, че всички в семейството имат свои задължения и всеки си ги върши. Смятам, че това изгражда в децата отговорност и един ден като имат семейство да не си мислят, "а друг трябва да свърши това" или "ааа нямам изтгода да го правя".

# 20
  • Мнения: 1 547
Да, синът ми има. Още на 1,5г. се включи активно в домакинството. Имаше отговорната задача да бърше пода с една гъба, докато аз бръмча с прахосмукачката; когато готвех, го слагах на плота до мен и му давах да изсипва разни неща в тенджерата, а също и да бърка с една дълга лъжица; понеже е голям фен на водата, особено радостно му беше прането - мяткаше накиснатите дрехи в екстаз и викаше "перея, мамо, перея!"... Винаги си е прибирал сам играчките, а откак стана на 2, 2 и нещо, се съблича сам, носи си дрехите за пране и отговаря за памперсите на сестра си. Също така сам събира средства за попълване на колекцията си от железни коли. Преди да поиска някаква играчка, винаги пита дали имаме парички за нея, защото сме му обяснили, че парите се изкарват с работа и понякога не можем да купуваме всичко, което ни хрумне. Даваме му разни стотинки, той ги отделя и едва когато станат достатъчно, се отправяме за поредната желана кола  Mr. Green

Никога не съм се съмнявала, че задълженията и отговорностите са безкрайно здравословни за децата - ранното приобщаване към семейните порядки върши чудеса, усещането на детето за равнопоставеност - също.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 5 499
Има задължения, съобразени с възрастта му. Първо - почти изцяло сам се обслужва (съблича, облича, носи си гърнето, мие си зъбите и лицето и пр.) Сам подрежда стаята си. Носи си приборите за миене след ядене. Изхвърля боклука (ако не е тежък), носи свалените и сгънати дрехи до коша за негладени дрехи и когато пазаруваме, носи по-леките торби.
Почти същите неща са задължение и на моята дъщеря. По принцип ги върши с ентусиазъм, но от време на време почва да ми обяснява колко много уморена била и как трябвало първо да си почине, за да има сили. Grinning Grinning

# 22
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Има задължения, съобразени с възрастта му. Първо - почти изцяло сам се обслужва (съблича, облича, носи си гърнето, мие си зъбите и лицето и пр.) Сам подрежда стаята си. Носи си приборите за миене след ядене. Изхвърля боклука (ако не е тежък), носи свалените и сгънати дрехи до коша за негладени дрехи и когато пазаруваме, носи по-леките торби.
Почти същите неща са задължение и на моята дъщеря. По принцип ги върши с ентусиазъм, но от време на време почва да ми обяснява колко много уморена била и как трябвало първо да си почине, за да има сили. Grinning Grinning
Joy Joy Joy
И моят много се уморява.  LaughingОсобено когато трябва да си прибере играчките.

# 23
  • Мнения: 465
Задълженията му са най вече свързани с училище (на баткото де) и вкъщи помощ от време на време но не го приемам за задължение това.

# 24
  • Мнения: 2 757
Мисля, че е хубаво да се възпитава чувство за отговорност у децата. Обаче би ли споделила как майка ти успява да те накара да вършиш всички тези неща и ако не ги свършиш какви са последствията. Наистина ми е интересно как става номера, защото не знам как бих принудила детето си да прави каквото съм преценила, че е полезно за него. Тук е много разпространено да им се деват дребни пари за свършена къщна работа. А без заплащане как става,наказания ли следват или...?

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
 Задължения няма, но има полезни навици. Обича да ни помага, прави го с голямо удоволствие и понеже го включваме във всички домашни дейности - приема участието си в тях за даденост... Мен списъци със задължения и уазания какво "трябва" да се свърши биха ме изнервили, подразнили и демотивирали.

Последна редакция: нд, 10 сеп 2006, 11:10 от mam4e

# 26
  • Smallville
  • Мнения: 994
Когато чета се уверявам колко си приличат децата Laughing Laughing.Особено по- колко съм уморена сега мамо,може ли по късно да прибера Cry.....Или това със забавения каданс си мислех,че само моето момиче е такова Thinking А за това със задълженията засега бърше праха,помага да приберем масата,прибира прането,полива цветята и други дреболии.По нататък ще се увеличават,но не искам да и опротивява тази работа,то не че сега и харесва да я върши #Cussing outА това със списъка със задължения е интересна идея,но може би написана по закачлив начин,а не с назидателен тон,би свършил добра работа поне за напомняне newsm78

# 27
  • Мнения: 1 403
Прибира си игра4ките, полива цветята помагами общо взето. Ама 4ак списък да и пиша  Naughty
А, ми е малко странно ти на 3г. как си готвила newsm78

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Имат, не съвсем точни и конкретни обаче. И от там лавирането.
На мнение съм, че трябва да имат задължения децата от малки и да се приучват към помощ в домакинството. Но това да не се заплаща, както става при съседите.

# 29
  • София
  • Мнения: 819
Отговорих с НЕ. Синът ми няма такива задължения, но помага много и с кеф. Помага да сложим дрехите в пералнята, слага прах, подава щипки при простирането. Носи празния кош вътре. Слага приборите за ве4еря, "4исти" с прахосмука4ката ... помага, но когато сме на кеф. Много 4есто се занимава с нещо, докато аз сложа масата ... друг път с кеф помага ... Разли4но е, но май вси4ко зависи от мен. Ина4е, детето определено иска да помага.
Не съм отговаряла, но същото важи с пълна сила за Стела, ако е на кеф е много помагачка, иначе ако я накарам, по-скоро ми пречи Laughing

Общи условия

Активация на акаунт