имам нужда от съвет

  • 1 631
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Здравейте , имам нужда от съвет защото не съм много запозната с тези неща . Бременна съм и гинекологът ме посъветва да лежа колкото мога повече, да стоя но топло и т.н., но проблема е че сега в работата е много натоварено и е абсурт да ми дадат повече от 7 дно отпуск . А лекарят можел да ми даде засега 10дни болничен , за повече трябвало да лежа в болница . Кажете ми има ли нещо друго от което да се възползвам защото наистина много се нотоварвам и се притеснявам , нали сега е и най-опасно .
   Някъде бях чела че при бременост се полагат 135 дни отпуск.Има ли го това и ако е така към кого да се обърна за да ги ползвам
   Благодаря ви предварително

# 1
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
В кой месец си? Ако наистина си преди 3ти мес. не могат да ти дадат много дълъг болничен. След 3-ти месец, ако се наложи могат да ти изпишат болничен до края на бременността (презполагам, че ще се пише месец по месец, но това е формалност). Тези 135 дена са 45 преди термина и 90 след него, тях не можеш да си ги теглиш когато пожелаеш. Ако си в началото и са ти казали да лежиш - не рискувай, по-добре почивай, ако се наложи влез в борница за около 5 дена, за да могат да ти пуснат после по-дълъг болничен. Успех!

# 2
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Здравей, тези 135 дни ти се полагат както следва: 45 дни непосредствено преди датата на термина, и 90 дни след раждането!  Сега можеш да си вземеш 7-те дни отпуск, които ти дава работодателя, и след това 10-те дни от гинеколога, за след това можеш да обмислиш вариант за болничен от GP-то!
Кофти работа е това с недаването на отпуск, моята история е същата, и не само че в момента и дума не мога да издумам за отпуск или болничен, ами и за раждането са ми дали най-много 90 дни, и то с уговорка, че след 60-тия ще бъда на разположение!!! Гадост! Обаче иначе риск да си загубиш работата!

# 3
Съвсем в началото съм другата седмица съм пак на преглед че в четвъртък не се виждаше ясно ,между другото много се притеснявам дали всичко ще е наред
  Гадна работа с тея болнични , а аз си мислех че за бременните няма проблеми като кажат че не им е добре....

# 4
Аз съм от Бургас, и когато отидох с болки и леко кървене при лекарката в ДКЦ-то, тя ми каза - давам ти 10 дена, ако след това пак си така, ще дойдеш и ще ти дам пак. Нищо не е споменавала за това, че трябва да лежа в болница. Мисля, че в болница се лежи в най-краен случай. Моят съвет е да се консултираш и с друг лекар. Не може бременната жена да има право само на 10 дена болничен, звучи абсурдно!
Успех.

# 5
  • София
  • Мнения: 786
Личния лекар може да ти даде само 10 дена, другите ти ги дава гинеколога! При мен беше така и се наложи да полежа 5 дена в болница за да ми дадът за целия месец. И така си изкарах цялата бременност Sad

# 6
  • Мнения: X
Аз прокървих около 10 седмица и ми дадоха 10 дена, след това още 10, а след 4-ия месец ми даваха месец по месец та чак до края. Говори с гинеколога и с GP-то за вариантите за болнични, вземи си колкото можеш отпуска / ако можеш да си позволиш и неплатен/. Важно е да си почиваш, да не се натоварваш, но най-важното е да си СПОКОЙНА. Аз, каквото и да станеше, докато бях бременна не си го слагах на сърце, защото знаех, че е зле за бебето.

# 7
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Мила, в началото на бременността, могат да изписват само малки болнични, затова гинекологът ти е казал, че ако влезеш за малко в болница, ще може после да ти изпише по-дълъг болничен. Така са го направили от тъпата Здравна каса... Но след третия месец вече няма проблем. Да не се налага де, но ако има нещо, може да се пусне болничен до края на бременността ти. А по време на болничен не могат да те съкратят, уволнят и т.н. Щом си в началото, пази се, не вдигай тежко (не повече от 1-2 кг), ако имаш болки, си трябва почивка... Внимавай, лека бременност!

# 8
Зависи от желанието на гинеколога според мен. Аз отидох да се регистрирам в ЖК, където да ми следят бременността в 3 тия месец и първото нещо, което ми казаха беше, че могат да ми дават болнични до края на бременността, ако искам и не се чувствам добре. Не е задължително да лежиш в болница.
Що се отнася до втория проблем с работодателя, това вече е индивидуално. Ако си на частна работа - кофти, щото не можеш много да отсъстваш, колкото и болнични да ти дават. Частните работодатели не се интересуват много от правата на бременните.
Желая ти успех и едно хубаво бебче накрая Wink

# 9
  • Мнения: 1 586
Не е нужно да лежиш в болница. Може и домашна хоспитализация. Аз ползвах 2 месеца болнични и си бях у нас. После си се върнах на работа. Първите 10 ти ги дава личния лекар или гинеколога, ако си хоспитализирана при него. За следващите 50 дни имаше нужда от комисия - подписаха се 2-ма гинеколози - моят и ортакът по кабинет в поликлиниката. Предложиха ми даже да си ме хоспитализират за цялата бременност, но аз не исках. Така че ползвай си отпуск, щом имаш нужда.

# 10
мерси много
значи гинекологът ми не ме е подвел
сега ще пробвам да си взема малко отпуска в началото на януари , а след това ще се възползвам от предложението на гинеколога да полежа в болнца за да нямам проблеми с болничните
след като е толкова сложно , ще трябва да се спасявам сама
 както каза приятелката ми трябва да сме малко егоистки

# 11
  • София
  • Мнения: 187
Цитат на: нели
мерси много
значи гинекологът ми не ме е подвел
сега ще пробвам да си взема малко отпуска в началото на януари , а след това ще се възползвам от предложението на гинеколога да полежа в болнца за да нямам проблеми с болничните
след като е толкова сложно , ще трябва да се спасявам сама
 както каза приятелката ми трябва да сме малко егоистки


Изобщо не е необходимо да лежиш в болница! Болничните зависят само от гинеколога ти! Просто го смени.
Ако беше от София, щях да ти препоръчам мойта гинеколожка, благодарение на която, изкарах 5 месеца от бременността ми в къщи!
Препоръчвам ти да потърсиш тук в форума, повече инфо за пловдивски гинеколози - "щедри" на болнични!

# 12
  • Мнения: 238
Чакайте малко.... Нещо не разбирам...  Shocked Бременността сама по себе си ако се развива нормално не е индикация да се вземат нон-стоп болнични. Тя не е нито болестно, нито патологично състояние. Ако се чустваш нормално /не говоря за дребните неразположения - гадене, сънливост, разсеяност - без които обикновено не може/ не виждам причина да се стремиш да оставаш вкъщи. Колкото по-нормално си живееш живота, толкова по-пълноценна и щастлива ще се чустваш според мен.

Аз ползвах на два пъти по 10 дни болничен за цялата бременност, когато ми беше особено дискомфортно. Издаде ми ги АГ-специалиста без никакъв проблем и обяснения. Казвам и ми дава.

Но ето че дори и сега /при 40 и малко дни до термина/съм си на работното място и се чуствам в доста добра форма.

Желая лека и щастлива бременност на всички! Щадете се, но с мярка!

# 13
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Rebeka
Чакайте малко.... Нещо не разбирам...  Shocked Бременността сама по себе си ако се развива нормално не е индикация да се вземат нон-стоп болнични. Тя не е нито болестно, нито патологично състояние. Ако се чустваш нормално /не говоря за дребните неразположения - гадене, сънливост, разсеяност - без които обикновено не може/ не виждам причина да се стремиш да оставаш вкъщи. Колкото по-нормално си живееш живота, толкова по-пълноценна и щастлива ще се чустваш според мен.

Аз ползвах на два пъти по 10 дни болничен за цялата бременност, когато ми беше особено дискомфортно. Издаде ми ги АГ-специалиста без никакъв проблем и обяснения. Казвам и ми дава.

Но ето че дори и сега /при 40 и малко дни до термина/съм си на работното място и се чуствам в доста добра форма.

Желая лека и щастлива бременност на всички! Щадете се, но с мярка!


Така е, но ако работата ти е спокойна и не се налага да носиш тежки неща. Моята работа е свързана с много командировки и носене на компютър и над 12 часа работен ден, и за това....болнични, ама докато се усетя будалата и прокървих, та лежах за задържане....

# 14
  • Мнения: 3 550
На мен ми дадоха първо 10 дни болничен от гинеколога и след това два пъти по 20 дена от лекарска комисия, т.е. с подпис на моя гинеколог и на още един негов колега, който дори не съм виждала. Мисля, че е въпрос на добро желание и грижа от страна на лекаря. Аз имам стягания и болки от началото на бременността и май ще я карам така с болничните до края. За ща стие не ми се е налагало да лежа в болница. Успех!

# 15
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: PetiaK
А по време на болничен не могат да те съкратят, уволнят и т.н.

В такъв период не могат да ти връчат уведомлението, но могат спокойно да вземат решение за съкращаване на бройката.

Мила, Нели, ама ти не си писала дали работодателят ти знае, че си бременна. Ако знае може и да нямаш проблем с отпуската.
Лека бременност и успех от мен!

# 16
  • Мнения: 433
Преди третия месец гинекологът може да ти даде най-много 10 дни наведнъж. След като изтекът може да ти издаде отново болничен за нови 10 дни. След третия месец може да ти дава по 30 дена и така до края на бременността. Аз бях болничен от третия месец.

# 17
  • Мнения: 948
Нели,съвета ми е да се обърнеш към гинеколога си.И аз така се лутах в началото но мамите тук ми помогнаха.Първо личната ми лекарка ми даде 10 дни.След това отидох при гинеколожката ми и тя ми каза че бремените имат право на 180 дни болнични.
Въпреки че моята гинеколожка е с частна практика ми издаде болничен за 30 дни.Разписала го е нейна колежка от комисията
без да съм я виждала и без да съм лежала в болница.
Желая ти успех!

Общи условия

Активация на акаунт