Отговори
  • Мнения: 90
Най-голямата радост на едно семейство са децата. Когато по някаква причина някое от тях получат заболяване, причиняващо инвалидност, това е трагедия. Някои родители се отказват от грижи за тези деца, тъй като отглеждането им се струва непосилно. В тази статия ще разгледаме, какви права имат родителите на деца с 90% и повече намалена възможност за социална адаптация с чужда помощ, които въпреки трудностите, продължават да се борят.
 
Макар че понякога държавата е като мащеха към своите поданици, тя все пак е предвидила известни компенсации за тези деца.
 
На първо място това е право на месечна добавка в размер 70 на сто от минималната работна заплата за деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. При загубена 90% възможност за социална адаптация, това се счита за трайно увреждане, въпреки че решението на РЕЛК е за дву- или тригодишен период. Това право се дава от чл.43 (1) от Закона за интеграция на хората с увреждания (ЗИХУ). За да можете да се възползвате от това право, трябва да подадете молба-декларация за получаване на месечни добавка по чл. 43 от ЗИХУ като правото възниква от датата на инвалидизацията на детето, до три години назад от подаване на молбата, но не по рано от 01.01.2005, защото това е датата, в която е влязъл законът в сила.

Т.е. ако вашето дете е родено през март 2000 година и чак през юни тази година (2006-та) е получило решение от РЕЛК, в което е записано, че датата на инвалидизация е март 2002 година, то означава, че има право на добавката от март 2003 година. Но тъй като законът влиза в сила от януари 2005, то значи ще получите накуп 12 вноски по 105 лева за 2005 година + 6 вноски по 112 лева за януари-юни 2006 година и по 112 лева за всеки месец от юли нататък.

Двоен размер на детските. Те се отпускат, НЕЗАВИСИМО от дохода, което означава, че при подаване на молбата, не е необходимо да се попълва декларация за доходите на родителите.

Месечни добавки за социална интеграция. Това право възниква по силата на чл.42 от ЗИХУ. За да можете да ползвате правата по този член е необходимо да подадете молба за социална оценка в Социални грижи по местоживеене и след изготвянето на социалната оценка, да подадете молба за социална интеграция. Правото по този член се ползва от датата на подаването на молбата за социална оценка.

Безплатен превоз в градския транспорт, Ж.П. транспорт и автобусен транспорт. Молби се подават в Социални грижи по местоживеене.

Чл. 46 от ЗИХУ предвижда времето, през което лицата са полагали грижи за човек с трайно увреждане и не са били осигурявани, се зачита за осигурителен стаж при пенсиониране при условията и по реда на Кодекса за социално осигуряване. За същия период лицата се смятат за здравно-осигурени при условия и по ред, определени в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). За здравното осигуряване се подава молба до началника на Социални грижи.

Тъй като в ЗЗО чл.40, ал.2, т.8 пише, че се осигуряват за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1, родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, е възможно да ви откажат тази привилегия, ако детето ви е с точно 90% намалена възможност за социална адаптация. За трудовия стаж все още нямам точна информация как точно става признаването му (КЗО е доста обемен).
 
ЗИХУ предвижда и възможност за отпускане на целева помощ за покупка и/или приспособяване на лично моторно превозно средство или преустройство на жилище (молба) и отпускане на целева помощ за покупка и ремонт на помощни средства, приспособления и съоръжения за облекчаване и компенсиране на уврежданията (молба).

Съществува възможност за преференциални такси и безплатни минути за стационарни и мобилни телефони.
 
Това е накратко и ще се радвам, ако имате някакви забележки или направите уточнения по темата. Ако имате въпроси ще се опитам да помогна, доколкото мога.

Тази статия първоначално е публикувана в http://zdrave.start.bg/ и няма претенцията да бъде изчерпателна, но се надявам поне да е представила систематизирано нещата.

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 21:53 от MR.LAZY

# 1
  • Мнения: 1 271
какво означава преустройство на жилище - премахване на вана в банята за да влиза инв. стол за къпане озбачава ли преустеойство и колко пари се отпускат по тази точка - благодаря

# 2
  • Мнения: 997
Първо благодаря на автора на темата за подробното изложение. Но аз искам да попитам, сто процента сигурно ли е, че като родител на дете с увреждане нямам право на винетка, нито да внеса кола без мито, макар че имам право да я преустроявам?

Последна редакция: сб, 16 сеп 2006, 16:50 от елена акманова

# 3
  • Мнения: 313
Имаш право да внесеш кола без ДДС, когато детето е над 6 г. За винетката мисля пак е такова ограничението.

# 4
  • Мнения: 997
Благодаря, Живко!
 newsm78 На мен ми казаха до забравя до 18 - години на детето. Специално за винетката говоря. От закупуването на кола, дори без мито, сме на светлинни години.

# 5
  • Мнения: 2 116
Темата е е доста подробна! Благодаря!   bouquet На мен ми отказаха градски транспорт, защото детето било много малко и нямало къде да пътува...  Whistling

# 6
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Имаш право да внесеш кола без ДДС, когато детето е над 6 г. За винетката мисля пак е такова ограничението.

Много умно...
До 6 години, значи или можем да ги носим на гръб или по някаква причина сме по-богати.
Не го разбитам това...честно!

# 7
  • Мнения: 997
Реза, чакай да ти кажа къде се ражда абсурда, според една служителка в соц. служба. Право на винетка, закупуване без мито и т.н. има всеки със съответен процент от ТЕЛК. Децата не са изключение. Проблемът е, че МПС - то, за което е винетката трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да е на името на съответния човек с увреждане или на съпруга/съпругата. Някакъв си закон за общата имуществена собственост го допускала. Но не можеш да закупиш кола на името на детето / или можеш но нещо по съдебен път/. А това че си родител newsm78....ами....има обща съпружеска, но не и родителска собственост.
Звучи объркано но горе долу така ми го обясниха.....не че много им вярвам де.....

# 8
  • Мнения: 2 531
Да истина е това за възраста, аз дори мислех че е до 7 г.
А под 90%, но над 50% на какво има право детето?

# 9
  • Мнения: 450
Здравейте,
Държавата ,в която живеем е `унииикална`!
Когато ме разпитваха в Закрила на детето за точните проблеми на сина ми, се оказа 4е нямат въпросник за бебета!Те явно-бебетата- не са хора,докато не навършат поне 6 години!?!
На нас ни отпуснаха само помощ за телефон и социална интеграция.
От друго нямаме нужда защото това е бебе,както вече и друга мама каза, и живее в отлична сем.среда.Кой не се старае средата за детенцето му да е отлична?Мислех, 4е кандидатсвам за помощ,а не оценка! newsm78

# 10
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
А това че си родител newsm78....ами....има обща съпружеска, но не и родителска собственост.

Не знам кой ги мисли тия неща, но са абсурдни. ooooh!
Въз основа на какви критерии е определена точно тази възраст?!

# 11
  • Мнения: 90
Цитат на: kuneto
какво означава преустройство на жилище - премахване на вана в банята за да влиза инв. стол за къпане озбачава ли преустеойство и колко пари се отпускат по тази точка - благодаря
Според ПРАВИЛНИКа за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания:
Чл. 50.  (1) Хората с трайни увреждания с над 90 на сто намалена работоспособност и деца с трайно намалена възможност за социална адаптация, които се придвижват с инвалидна количка, имат право на еднократна целева помощ в размер до 600 лв. за преустройство на жилище, ако средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от двукратния размер на гарантирания минимален доход.
   (2) За получаване на целевата помощ по ал. 1 се подава молба-декларация съгласно приложение № 10, към която се прилагат следните документи:
   1.  фактура за стойността на ремонта по видове разходи и фискален бон;
   2.  документ, съдържащ данни за доход на член от семейството през последните 12 месеца;
   3.  копие от експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК;
   4.  лична карта (за справка).
   (3) Социален работник от дирекция "Социално подпомагане" извършва оглед и удостоверява със социална анкета, че преустройството е извършено с цел осигуряване свободно придвижване на човека с увреждане.
   (4) Целевата помощ по ал. 1 се отпуска по предложение на социалния работник.
   (5) Директорът на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него длъжностно лице в срок 20 дни след подаване на молба-декларацията издава заповед, с която отпуска или отказва помощта по ал. 1.
   (6) Заповедта за отпускане или за отказ се съобщава писмено на лицето, подало молбата, в 7-дневен срок от издаването й.
   (7) Заповедта за отказ за отпускане на помощта по ал. 1 задължително се мотивира.
   (Sunglasses Заповедта по ал. 7 се обжалва пред директора на регионалната дирекция за социално подпомагане по реда на Закона за административното производство.
Което според мен означава, че можеш да подадеш молба, а социалният ще направи преценка.

Първо благодаря на авторката на темата за подробното изложение.
Автора Wink
Но аз искам да попитам, сто процента сигурно ли е, че като родител на дете с увреждане нямам право на винетка, нито да внеса кола без мито, макар че имам право да я преустроявам?
СПИСЪК на заболяванията и уврежданията, при които се допуска безмитен внос на автомобили за лица над 6 г. с трайно намалена работоспособност или възможност за социална адаптация до 90 на сто включително:  внос на автомобили
1. Лъжлива става на бедрото или подбедрицата при общи и местни противопоказания за оперативно лечение.
2. Анкилоза или рязко изразена контрактура на едната или на двете тазобедрени стави.
3. Едностранна тежка коксартроза, довела до трайна контрактура с ограничение на флексията в амплитуда 30 градуса C, или двустранна тежка коксартроза, довела до трайна контрактура с ограничение на флексията в амплитуда 50 градуса C.
4. Скъсяване на единия долен крайник анатомично или функционално със 7 и повече сантиметра.
5. Анкилоза на колянната става във флексия под ъгъл, по-голям от 30 градуса C.
6. Халтава колянна или тазобедрена става с абнормни, пасивни безактивни движения.
7. Облитериращи заболявания на артериалните съдове на долен крайник, довели до трофични изменения и затрудняващи походката.
8. Трайна парализа на ходилото или подбедрицата, както и тежка пареза на същите с остатъчни функционални движения в ставите и пръстите.
9. Трайна долна моноплегия, както и тежка долна монопареза.
10. Анкилоза на двете тазобедрени стави.
11. Контрактура на едната или на двете коленни стави, по-голяма от 30 градуса C.
12. Деформация на стъпалото в положение на принудителна трайна дорзифлексия над 10 градуса C и плантофлексия над 30 градуса C.
13. Имплантирани ендопротези на тазобедрената, колянната или глезенната става и състояние след реимплантация на същата при функционални нарушения в моноподалния стоеж, степента на мускулната компенсация, силата и издръжливостта, в обема на движенията и стабилността на имплантанта.
14. Двустранни високи конгенитални луксации при оформен функционален дефицит на стоежа, придвижването и издръжливостта.
15. Значително изразена деформация на гръбначния стълб и торакса със статична декомпенсация на стоежа и придвижването и минимални отклонения в сагитална, фронтална, трансверзална и аксиална проекция от 50 градуса C.
16. Вродени деформитети на долните крайници с нарушение на моно-биподалния стоеж, придвижването, силата и издръжливостта.
17. Хемофилна артропатия с нарушаване на стабилността и мобилитета на крайниците.
18. Артрогрипоза при декомпенсация на придвижването и стоежа.
19. Тежко изразен двустранен елефантиазис, затрудняващ придвижването.
20. Трайна долна параплегия.
21. Генерализирани форми на Бехтерев със засягане на тазобедрените стави.
22. Трайна хемиплегия (включително круциата), както и тежка хемипареза.
23. Средно изразена долна парапареза или хемипареза (включително круциата) със значително нарушение на двигателните функции.
24. Прогресивна мускулна дистрофия.
25. Късни и трайни последствия от травматично увреждане на гръбначния мозък или кауда еквина с рязко изразени двигателни нарушения или тежко разстройство на функциите на тазовите органи.
26. Миопатии с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност.
27. Мултиплена склероза.
28. Ампутация или дезартикулация на горен крайник над метакарпофалангиалните стави.
29. Ампутация или дезартикулация на долен крайник през или над метатарзалните стави.
Забележка. При заболявания и увреждания, които не са посочени в това приложение, но значително ограничават двигателните способности, функционалното увреждане се идентифицира (приравнява) към посочените по-горе.


На мен ми отказаха градски транспорт, защото детето било много малко и нямало къде да пътува...  Whistling
Възрастта няма значение, ако детето е с право на чужда помощ, защото картата се ползва от придружителите. Молбата е специална за деца и се попълва от един родителите.

А под 90%, но над 50% на какво има право детето?
Скоро мисля да се поразровя по въпроса, така че търпение.

# 12
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Доколкото знам карта за безплатен транспорт от социалните (а може би беше и някакви пари за целта) се отпуска, когато детенцето е над 6 или 7г., ако детето е по-малко- нямаш право, това е при социалната оценка. Иначе карти се отпускат от ф-ма Градски транспорт, като трябва с ТЕЛК-а на детето да се иде на място в подразделенията им към общините, попълва се молба и така картата може да се ползва от придружителите (ако ТЕЛК- а е с чужда помощ).
Здравка79, на тебе са ти отказали, защото си ходила при социалните, попитай къде е подразделението на ГТ и иди там, ако ТЕЛК-а на детенцето е с ЧП, няма да има проблем.
За Кунето да уточня: "ако средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от двукратния размер на гарантирания минимален доход." - гарантирания мин. доход е 50лв, двойният му размер е 100лв.

# 13
  • Мнения: 1 271
Благодаря ви, значи ще си правим ремонта без социалните - май ще спестя малко нерви с тях ... Rolling Eyes Whistling

# 14
  • Мнения: 90
Доколкото знам карта за безплатен транспорт от социалните (а може би беше и някакви пари за целта) се отпуска, когато детенцето е над 6 или 7г., ако детето е по-малко- нямаш право, това е при социалната оценка. Иначе карти се отпускат от ф-ма Градски транспорт, като трябва с ТЕЛК-а на детето да се иде на място в подразделенията им към общините, попълва се молба и така картата може да се ползва от придружителите (ако ТЕЛК- а е с чужда помощ).
Съгласно Наредбата за превоз на пътници и условия за пътуване с масовия градски транспорт Чл. 28 (1) Право на пътуване с Абонаментна карта-носител и Билет за многократно пътуване по утвърден образец за ЦГМ, компенсирани от Столична община до цената на гражданска карта, имат:
1.  Всички инвалиди с общи заболявания, получаващи пенсия, до навършване на 68 години, както и техният придружител, когато имат право на такъв;
2.  Деца с тежки физически увреждания и/или умствена изостаналост, които имат 50 на сто и над 50 на сто намалени адаптивни възможности, както и техният придружител, когато имат право на такъв;

Съгласно чл.25 от ППЗИХУ, деца от 7- до 16-годишна възраст с трайно намалена възможност за социална адаптация, които не вземат карти за градски транспорт (например живеят на село или в малко градче без градски транспорт), им се полагат месечна добавка по чл. 25 в размер на 15 на сто от гарантирания минимален доход. Това е една от добавките по чл.43 от ЗИХУ.

В София няма изискване за минимална възраст, за другите градове - не знам. Освен това в София молба за карта за ЖП, градски транспорт се подава в Социални грижи по местоживеене и се получава пак от там. 

# 15
  • Мнения: 3 504
Здравейте и от мен, дъщеря ми Гери е на 5 години с 100 % ТЕЛК с Ч.П.
Относно винетката - полагати се целогодишна винетка, ако колата е на името на детето, иначе забрави. И ние мислихме да ни огрее, ама отказаха, откъде да сме знаели  newsm78да я пишем на името на детето. Въобще не сме си представяли, че за в бъдеще ще е с инвалидност.
За това мили родители патило Ви съветва - ако искате безплатна годишна винетка - преди това пишете колата на името на детето или ако ви предстои на купувате такава, знаете какво да правите.

Относно отпускане за телефон...
- Отивате в клон БТК с решението от ТЕЛК - трябва да е 90% до 100 % +акта за раждане за да имате право на 160 минути безплатно с 1,60 лв. месечен абонамент[/size][/color]

# 16
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Съгласно Наредбата за превоз на пътници и условия за пътуване с масовия градски транспорт Чл. 28 (1) Право на пътуване с Абонаментна карта-носител и Билет за многократно пътуване по утвърден образец за ЦГМ, компенсирани от Столична община до цената на гражданска карта, имат:
1.  Всички инвалиди с общи заболявания, получаващи пенсия, до навършване на 68 години, както и техният придружител, когато имат право на такъв;
2.  Деца с тежки физически увреждания и/или умствена изостаналост, които имат 50 на сто и над 50 на сто намалени адаптивни възможности, както и техният придружител, когато имат право на такъв;

Съгласно чл.25 от ППЗИХУ, деца от 7- до 16-годишна възраст с трайно намалена възможност за социална адаптация, които не вземат карти за градски транспорт (например живеят на село или в малко градче без градски транспорт), им се полагат месечна добавка по чл. 25 в размер на 15 на сто от гарантирания минимален доход. Това е една от добавките по чл.43 от ЗИХУ.

В София няма изискване за минимална възраст, за другите градове - не знам. Освен това в София молба за карта за ЖП, градски транспорт се подава в Социални грижи по местоживеене и се получава пак от там. 
Това са два различни нормативни акта. Първият е наредбата на Столичен ГТ, които е отделна фирма и не е свързан със социалните дирекции. Тоест от ф-мата ГТ отпускат безплатни карти на хората с увреждания, ако не са се възползвали от правото си на "добавка за транспорт", което отпускат социалните и което не важи за деца под 7г. И подаването на молби за карти за ГТ не става в социалните дирекции, а в подразделенията на ГТ в общините. В повечето общини се намират в самата община, но са си отделен кабинет. Става въпрос за София, не знам как е в другите градове.

# 17
  • Мнения: 450
Rosoneri,PetiaK,

Благодаря ви за новините!ще се опитам да ги използваме:)))))))))))))

# 18
  • София
  • Мнения: 2 262
Петя, това с възрастта е старо, отпаднало беше още като подавах на мишо за карта миналата или по-миналата година! Самите социални тогава ми го казаха, че по старите им наредби е било до 7 годинки без право, но сега било променено!
Аз искам да ви питам друго, отказват да ни осребрят билети за междуградски транспорт защото не сме ги подали до 1 месец след като е пътувало детето, знаете ли дали е вярно това, било уж ново прието това от 7 месец? Поредния им абсурд, как да подадем билетите като детето е било с тях 2 месеца в друг град, направо не ми го побира мозъка, да ми ги пращат по поща за да не ги губя ли или какво? Егати идиотите вече, омръзна ми!

# 19
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Не, за картите за ГТ няма ограничения във възрастта, де факто в момента я ползваме родителите, тоест придружителите. Но за тази добавка "за транспорт" от социалната оценка, която беше май 8лв, ако не се лъжа си има ограничение над 7г. Поне миналата година го имаше, защото на нашата молба си имаше отказ по тази точка и цитиран членът, по който не може. Може нещо скоро да са променили. Но всъщност човек има право или на тази добавка от 8лв месечно или на карта, на мен лично картата ми е по-полезна. Не знам, в някои общини подразделенията на ГТ може да са някъде в звената на социалните, но в нашата община, те са си в съвсем различен вход , в кабинет на отделен етаж...
Колкото до срокът за билетите, най-лесния начин да провериш е да се обадиш в Агенцията за соц.подпомагане, там хората са сравнително любезни, запознати са с новостите и промените и дават адекватна информация. Успех!

# 20
  • Мнения: 90
Това са два различни нормативни акта. Първият е наредбата на Столичен ГТ, които е отделна фирма и не е свързан със социалните дирекции. Тоест от ф-мата ГТ отпускат безплатни карти на хората с увреждания, ако не са се възползвали от правото си на "добавка за транспорт", което отпускат социалните и което не важи за деца под 7г. И подаването на молби за карти за ГТ не става в социалните дирекции, а в подразделенията на ГТ в общините. В повечето общини се намират в самата община, но са си отделен кабинет. Става въпрос за София, не знам как е в другите градове.
PetiaK, не знам в коя столична община живееш, но в община Младост молбите за картите се подават в Социални грижи (ние поне там подадохме, първия етаж вляво от вратата Wink) и служителките са на работа към Социалните, а не към СКГТ.

Аз искам да ви питам друго, отказват да ни осребрят билети за междуградски транспорт защото не сме ги подали до 1 месец след като е пътувало детето, знаете ли дали е вярно това, било уж ново прието това от 7 месец? Поредния им абсурд, как да подадем билетите като детето е било с тях 2 месеца в друг град, направо не ми го побира мозъка, да ми ги пращат по поща за да не ги губя ли или какво? Егати идиотите вече, омръзна ми!
Това за едномесечния срок го има само за рехабилитация (ППЗИХУ). ако ти се занимава, поискай писмено отказ и виж на какво основание ти отказват. Искането за плащане също трябва да бъде в писмена форма и с входящ номер. Ако откажат да ти приемат искането, иди в деловодството или при началника. Ако и на тези две места ти откажат, прати искането с обратна записка (или направо прати искането за изплащане с копия на раходните документи) и те са длъжни да отговорят в рамките на един месец. Като отговорят, ще му мислим.

# 21
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
PetiaK, не знам в коя столична община живееш, но в община Младост молбите за картите се подават в Социални грижи (ние поне там подадохме, първия етаж вляво от вратата Wink) и служителките са на работа към Социалните, а не към СКГТ.

...
Ние сме във Връбница, същото важи и за общ. Възраждане, където СКГТ дори не са в сградата на общината, а на съвсем различно място. Това, че има места, където картата може да се извади редом с другите бумаги само може да ме радва, защото хората много се улесняват, но не навсякъде е така, за жалост.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 262
И аз знам че има срок само ако си ходил на почивка, ама пратих моя мъж да се оправя и те са го върнали, той е много оправен и сега ще им иска обяснение писмено, но ми стана интересно наистина ли има ново или просто ей така си правят с всеки когото виждат за първи път! Голяма идиотия е тая държава всеки случай!
Пете права си за това, което си ми написала, различни неща са!

# 23
  • Мнения: 1 193
Темата е е доста подробна! Благодаря!   bouquet На мен ми отказаха градски транспорт, защото детето било много малко и нямало къде да пътува...  Whistling
Колко голямо трябва да е детето

# 24
  • Мнения: 2 116
Темата е е доста подробна! Благодаря!   bouquet На мен ми отказаха градски транспорт, защото детето било много малко и нямало къде да пътува...  Whistling
Колко голямо трябва да е детето
Нямам идея! Това е мотива за отказа!  #Crazy

# 25
  • Мнения: 90
Темата е е доста подробна! Благодаря!   bouquet На мен ми отказаха градски транспорт, защото детето било много малко и нямало къде да пътува...  Whistling
Колко голямо трябва да е детето
Специално за София - НЯМА ОГРАНИЧЕНИЕ ЗА ВЪЗРАСТТА при издаване на карта за градския транспорт. Ако детето не ползва Карта за градски транспорт има право на добавка за транспорт по чл.43 от ЗИХУ (чл.25 от ППЗИХУ), но трябва да има навършени 7 години.

Здравка79, ако ми кажеш в кой град сте, ще се опитам да намеря нормативен акт, който урежда въпроса с градския транспорт.

# 26
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Здравка79 е от София, то си пише  Wink
Предполагам, че при тях, както и в нашата община социалните и бюрата на ГТ са на различни места. Социалните обясняват,че детето няма право на добавка за транспорт, визирайки добавката от социалната оценка и не намират за нужно да уведомят родителите, че могат да ползват безплатна карта на името на детето, ако са му придружители...
На нас също ни бяха отказали и пътувахме повече от половин година на рехабилитации по трамваи и автобуси, дупчейки билети всеки път, докато разберем, че действително можем да си извадим карта, но от бюрата на ГТ...

# 27
  • Мнения: 90
Списък на Бюрата за социални услуги към СКГТ, където се издават карти за инвалидите.

@Здравка79,
На някое от тези места ли ви отказаха да ви издадат карта?

Попълнихте ли молба за издаване на карта за градски транспорт за детето и на тази молба ли ви направиха отказ?

# 28
  • Мнения: 2 116
Отказаха ми по чл.43 от ЗИХУ! Става въпрос за парите, които се отпускат за интеграция! До бюро на СКГТ не съм ходила, но ще ми се наложи!  Confused
MR.LAZY Благодаря за инфото!   bouquet

# 29
  • Мнения: 2 543
Здравка, какво ти отказаха? Да ги изплатят със задна дата ли?

# 30
  • Мнения: 2 116
Изплатиха ми всичко със задна дата! Peace Става въпрос за социалната оценка на детето! Отказаха ми добавката за транспортни услуги от социалната интеграция!  newsm78

# 31
  • Мнения: 90
Отказаха ми добавката за транспортни услуги от социалната интеграция!  newsm78
Това е нормално и е така:

- защото в София детето има право за карта за градски транспорт
- детето има право на 2 безплатни пътувания в ж.п. транспорт и на 50% намаление, когато са изчерпани безплатните билети
- безплатно пътува с автобусен транспорт

# 32
  • Мнения: 434
Карти за безплатно пътуване в ГТ на София се издават само от бюрото на Автогара Юг, бул. Драган Цанков 23А. (Лично съм питала в бюрото на "Банята" ул. Екзарх Йосиф и Искър - те не издават). Копие от ЕР-ТЕЛК, снимки на детето и на двама придружители.

Карти за пътуване в междуградски и ЖП транспорт се издават от службата за СП към съответната община, след подадена молба.

Друго, което ползвам като родител на дете със 100% е договор с Мтел, в който аз съм титуляр и имам право на 20 безплатни минути към всички оператори - мобилни и стационарни в България.

# 33
  • Мнения: 313
Think, ще те разочаровам леко като ти кажа, че там, където си питала, са те излъгали...Тъщата си взима карта за градски транспорт като придружител на сина ми от един офис *или бюро / не знам как ги наричат( на СКГТ в Лагера...знам, че такива офиси има във всяка или почти всяка община...

А като каза МТел...някой спомена ли БТК - ние сме на абонаментен план 1,50 лв/месец + някакви безплатни минути...не помня точно детайлите, но знам, че плащаме по 2-3 лв телефон на месец. Повече информация в произволен офис на БТК.

# 34
  • Мнения: 6
Искам да ви попитам с тази карта за градския транспорт може ли да пътува родител,ако детето е без чужда помощ(без придружител) или тази карта е само за детето?Ние днес си взехме картата,но не знам имам ли право да пътувам с нея или не?Благодаря предварително Simple Smile

# 35
  • Мнения: 2 116
Добре де! А за М-ТЕЛ и БДЖ има ли възрастова граница? Пак ли трябва да е на 7 или няма значение?  newsm78

# 36
  • Мнения: 434
За Мтел няма значение възрастта. Моята дъщеря беше на 3,5години когато сключих договора с Мтел. При изтичане на срока на решението на ТЕЛК трябва да се занесе новото решение в оригинал - те правят копие и срокът се продължава.
За БДЖ възрастта също е без значение. Правото се използва само при пътуване с детето.

# 37
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Искам да ви попитам с тази карта за градския транспорт може ли да пътува родител,ако детето е без чужда помощ(без придружител) или тази карта е само за детето?Ние днес си взехме картата,но не знам имам ли право да пътувам с нея или не?Благодаря предварително Simple Smile
Ако ТЕЛК-а на детето не е с чужда помощ, не можете вие да я ползвате, само детето. В другия вариант, освен снимката на детето отпред, отзад се слагат снимките и данните на придружителите и картата може да се ползва от придружителите, дори и детето да не е с тях.

# 38
  • Мнения: 90
Think, ще те разочаровам леко като ти кажа, че там, където си питала, са те излъгали...Тъщата си взима карта за градски транспорт като придружител на сина ми от един офис *или бюро / не знам как ги наричат( на СКГТ в Лагера...знам, че такива офиси има във всяка или почти всяка община...
Така е, затова съм сложил списък на бюрата в София, които издават карти на инвалиди.

А като каза МТел...някой спомена ли БТК - ние сме на абонаментен план 1,50 лв/месец + някакви безплатни минути...не помня точно детайлите, но знам, че плащаме по 2-3 лв телефон на месец. Повече информация в произволен офис на БТК.
Благодаря, Живко. Ще допълня статията.

Цитат на: PetiaK
Ако ТЕЛК-а на детето не е с чужда помощ, не можете вие да я ползвате, само детето. В другия вариант, освен снимката на детето отпред, отзад се слагат снимките и данните на придружителите и картата може да се ползва от придружителите, дори и детето да не е с тях.
Само да допълня, че когато детето е с право за придружител, в градския транспорт с него може да пътува и лице, което не фигурира в картата, но САМО в случай, че е заедно с детето.

# 39
  • Мнения: 2 531
А за БТК и М-тел има ли значение колко % е инвал. ? На мен в соц. оценка ми присъдихе тренпортни, които от социалните казаха че са за деца над 7 г. За друго не съм се интересувала, тъй като основно с кола пътуваме.

Последна редакция: ср, 04 окт 2006, 14:08 от veni-b

# 40
  • Мнения: 434
За БТК 90%
За М-тел не зная (ние сме със 100%). Просто иди в някой център на М-тел, и ако някой служител ти каже че нямаш право, защото е на дете настоявай да попита управителя на центъра за да е сигурно.

# 41
  • Мнения: 6


Цитат на: PetiaK
Ако ТЕЛК-а на детето не е с чужда помощ, не можете вие да я ползвате, само детето. В другия вариант, освен снимката на детето отпред, отзад се слагат снимките и данните на придружителите и картата може да се ползва от придружителите, дори и детето да не е с тях.
Само да допълня, че когато детето е с право за придружител, в градския транспорт с него може да пътува и лице, което не фигурира в картата, но САМО в случай, че е заедно с детето.
[/quote]


Blagodaria za otgovorite.....Simple Smile

# 42
  • Мнения: 90
А за БТК и М-тел има ли значение колко % е инвал. ?
Над 71 %. Т.е. бившите първа и втора групи.

# 43
Чета този форум и естествено това,което ме интересува най-много!Бих искала да задам един въпрос по отношение на облекчението за отглеждане на деца с увреждане и по точно с 90%инвалидност.Детето ми е на 4 години и е с 90% инвалидност без чужда помощ и посещава редовно детцка градина.Има ли закон ,който да определя дали имаме право на облекчение заплащането на градината!Все пак може и да има но поне за сега не зная и ако ни се полага  не мисля че някой друг може  да се възползва!

# 44
  • Мнения: 3 504
БТК искат да имаш 90% с Ч.П. за да те включват в план за инвалиди - 160 мин. градски - безплатни и 1,60 месечен абонамент, за Мтел не знам, ако някой знае, моля да ни светне по въпроса, благодаря  Hug  bouquet

# 45
  • Мнения: 90
Има ли закон ,който да определя дали имаме право на облекчение заплащането на градината!Все пак може и да има но поне за сега не зная и ако ни се полага  не мисля че някой друг може  да се възползва!
По принцип е раздел III от Закона за местните данъци и такси. Но там нещата са много общи.

За община София има "НАРЕДБА за определяне и администриране на местни такси и цени на … т Столична община" на Столичния общинския съвет, в която пише:

Чл. 20. (1) Не се заплаща такса за:

1. (изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г., Решение № 11 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г.) деца, чиито родители са I или II група инвалиди, децата на неизвестни родители, деца пълни сираци, децата на загинали при производствени аварии и природни бедствия, децата на загинали в изпълнение на служебен дълг;

2. децата с тежки хронични заболявания, посочени в списък, утвърден от министъра на здравеопазването, настанени в санаториални (оздравителни) детски заведения или групи.

3. (изм. - с Решение № 11 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г.) третото и следващите деца на многодетни родители, когато са отглеждани в едно и също семейство.

Т.е. за редовна детска градина нямаш право за освобождаване от такса.

# 46
Благодаря за отговора!Моля пишете от какво се вълнувате въпреки своите проблеми!Има хора,който четът дори и да си мълчът...мисля,че е в наша полза да си споделяме и помагаме с каквото можем и знаем. welcome

# 47
  • Мнения: 90
Моля пишете от какво се вълнувате въпреки своите проблеми!Има хора,който четът дори и да си мълчът...мисля,че е в наша полза да си споделяме и помагаме с каквото можем и знаем. welcome
Ами точно за това е този форум, да се споделя опит и знания. А пък темата я отворих, за да може да има на едно място всичко, което касае правата на децата инвалиди.

# 48
  • Мнения: 90
Побутвам темата, за да напомня, че молбите за тази година трябва да се подават.

# 49
  • Мнения: 3 504
Ще проверя утре за да разбера какви са тези слухове за подаване на молби за месечната помощ????

# 50
  • Мнения: 495
здравеите.Аз тепьрва сесбльсквам с вашите проблеми,те станаха и мои.Детето ми от 1.12.2006г. е с90% с придружител.Още не сьм наясно с всичко,разбрах само,че нямам право на здрав. осигуровки,защото е точно90%.Аз се осигурявам сама.Не разбирам кои взема пенсия и кои помощ,каква е разликата.На нас какво ни се полага.Според тези %,мисля,че ни се полага по-ниската сума,ако имахме 91%щеше да е друга сума.Още нищо не ни е изплатено,преди мес.попьлних деклар.,а за социална оц. се наложи да си направя нова л.карта,заради детето.Знаете,че поадрес детето трябва да е при маиката.Мес.помощ различна ли е от социалната.кои има право на такива помощи.Прочетох за нашите права,но в социалните служби нещата стоят по-иначе.

# 51
  • Мнения: 1 710
Побутвам темата, за да напомня, че молбите за тази година трябва да се подават.

Нещо съм пропуснала - за какви молби става въпрос, по-точно, за кои от всички???

# 52
  • Враца
  • Мнения: 871
Побутвам темата, за да напомня, че молбите за тази година трябва да се подават.

Нещо съм пропуснала - за какви молби става въпрос, по-точно, за кои от всички???
Молбите за социална оценка и интеграция....
Чета този форум и естествено това,което ме интересува най-много!Бих искала да задам един въпрос по отношение на облекчението за отглеждане на деца с увреждане и по точно с 90%инвалидност.Детето ми е на 4 години и е с 90% инвалидност без чужда помощ и посещава редовно детцка градина.Има ли закон ,който да определя дали имаме право на облекчение заплащането на градината!Все пак може и да има но поне за сега не зная и ако ни се полага  не мисля че някой друг може  да се възползва!
При нас във Враца се заплаща половин такса 15лв беше последно ..

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
БТК искат да имаш 90% с Ч.П. за да те включват в план за инвалиди - 160 мин. градски - безплатни и 1,60 месечен абонамент, за Мтел не знам, ако някой знае, моля да ни светне по въпроса, благодаря  Hug  bouquet

На чие име трябва да се води телефона (нашият е на името на свекърва ми) и искат ли други документи , освен копие от ТЕЛК?

# 54
  • Мнения: 434
Нашият е на бащата на Ивета. Копие от ТЕЛК и Акт за раждане.
Обади се на тел. 0800 15 500 - гореща линия на БТК и питай.

# 55
  • Мнения: 495
досега се рових в законите.споредчл.42в трябва да се подаде молба за соц.оценка,което още не сьм направила,защото новата ми карта ще бьде готова на 2.02.не разбирам защо след като бьде подаденатази молба,тогава може да се подаде молба за соц.интеграция.Соц.оценка за пьтните разходи ли е и молбата за соц.интеграция-това добавкитеза придружител ли са.Прочетох в Закона за соц.подпомагане,че дете страино увреждане е с1,2 коефицент.Предполагам това е мес.помощ.Правилно ли сьм разбрала досега.Разбрах,че добавките за придружител по чл.42 т.2 са двоини.това ли ни се полага.Утре имам намерение да посетя социалните.

# 56
  • Мнения: 495
Тьи като градината,която посещава детето ми е общинска,следва ли да бьда освободена от дьржавна такса,след като е с 90%.благодаря предварително.

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 168
здравеите.Аз тепьрва сесбльсквам с вашите проблеми,те станаха и мои.Детето ми от 1.12.2006г. е с90% с придружител.Още не сьм наясно с всичко,разбрах само,че нямам право на здрав. осигуровки,защото е точно90%.Аз се осигурявам сама.Не разбирам кои взема пенсия и кои помощ,каква е разликата.На нас какво ни се полага.Според тези %,мисля,че ни се полага по-ниската сума,ако имахме 91%щеше да е друга сума.Още нищо не ни е изплатено,преди мес.попьлних деклар.,а за социална оц. се наложи да си направя нова л.карта,заради детето.Знаете,че поадрес детето трябва да е при маиката.Мес.помощ различна ли е от социалната.кои има право на такива помощи.Прочетох за нашите права,но в социалните служби нещата стоят по-иначе.

  bouquet
Здрасти мила!
Първо и много важно нещо  - Има вариант да станеш личен асистент на детето!Т.е. да ти плащат и да те осигуряват затова че го гледаш

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 168
Побутвам темата, за да напомня, че молбите за тази година трябва да се подават.

Нещо съм пропуснала - за какви молби става въпрос, по-точно, за кои от всички???
Молбите за социална оценка и интеграция....
Чета този форум и естествено това,което ме интересува най-много!Бих искала да задам един въпрос по отношение на облекчението за отглеждане на деца с увреждане и по точно с 90%инвалидност.Детето ми е на 4 години и е с 90% инвалидност без чужда помощ и посещава редовно детцка градина.Има ли закон ,който да определя дали имаме право на облекчение заплащането на градината!Все пак може и да има но поне за сега не зная и ако ни се полага  не мисля че някой друг може  да се възползва!
При нас във Враца се заплаща половин такса 15лв беше последно ..
[/quote
ПО ПРИНЦИП НЕЗАВИСИМО КОЛКО ПРОЦЕНТА Е ТЕЛКА НО НАД 50 СЪС СИГУРНОСТ [color=red]НЕ СЕ ПЛАЩА ТАКСА[/color][/b]

# 59
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Такса за ДГ не се плаща само в София, защото са го гласували от Столична община. Иначе има някаква нова наредба, според която децата с увреждания си плащат цялата такса (по-нагоре са я копнали), деца на самотни родители, или родители-инвалиди и т.н., плащат 50%, но ако детенцето е с увреждане - цялата, няма облекчение. Това е отскоро, преди това май е имало право на 50% от таксите. Но явно си зависи и от общинския съвет на конкретния град, както в София са го решили...

elbosi, не разбрах точно какво питаш, но ви се полагат: двойни детски, добавка по чл.43 от тази година е 126лв, добавки за соц.интеграция, за които първо се прави социална оценка, тук влизат добавка за телефон, обучение, лекарства или храни, ако детето е под 2г. и еднократна помощ от 100лв.
Извади си копия от ТЕЛК-а, копия от акта за раждане и отиди при социалните, за всяко от тези неща се попълва отделна молба.
Има и облекчения за ползване на ГТ, пътуване с БДЖ или автобус из страната (безплатно отиване и връщане веднъж годишно), балнеолечение и т.н, не се сещам в момента.
Ако датата на инвалидизация ви е от преди датата на ТЕЛК-а можеш да си търсиш парите по чл.43 със задна дата, но дори и да е с датата на ТЕЛК, когато подаваш молбата за добавката по чл.43, напиши на ръка на молбата, че искаш да ти бъдат изплатени и парите за минал период, така ще си ги вземеш и за м. декември...
Дано разбра нещо, че объркано го написах  Embarassed

# 60
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
В социалната оценка ще ти бъде написано на каква интеграционна добавка имаш право, а те са;транспортни,информационни и телекомуникационни услуги, балнеолечение и рехабилитация 1път в годината,обучение, достъпна информация,диетично хранене и лекарства и наем на общинско жилище.В Златица  не сме ползвали намаление в детската градина,но то бе отдавна,а сега незнам.С РЕЛКК на детето може да отидеш и до БТК от там имаш мисля 160 безплатни минути в града итакса от 1,60лв. 

# 61
  • Мнения: 495
беше изчерпателна,благодаря.какво означавадата на инвалидизация-когато е установена болеста ли.това беше преди около3мес.за какви месечни помощи ,за които трябва да се подават декларации става дума.а за градината вьпроса се реши.тази вечер домакинката на град. ми каза,че трябва да попьлня декларация,да дам копие от ТЕЛК и ме освобождават от такса.явно е различно за всяка община.

# 62
  • Мнения: 495
Такса за ДГ не се плаща само в София, защото са го гласували от Столична община. Иначе има някаква нова наредба, според която децата с увреждания си плащат цялата такса (по-нагоре са я копнали), деца на самотни родители, или родители-инвалиди и т.н., плащат 50%, но ако детенцето е с увреждане - цялата, няма облекчение. Това е отскоро, преди това май е имало право на 50% от таксите. Но явно си зависи и от общинския съвет на конкретния град, както в София са го решили...

elbosi, не разбрах точно какво питаш, но ви се полагат: двойни детски, добавка по чл.43 от тази година е 126лв, добавки за соц.интеграция, за които първо се прави социална оценка, тук влизат добавка за телефон, обучение, лекарства или храни, ако детето е под 2г. и еднократна помощ от 100лв.отговора по-надолу беше лично за теб
Извади си копия от ТЕЛК-а, копия от акта за раждане и отиди при социалните, за всяко от тези неща се попълва отделна молба.
Има и облекчения за ползване на ГТ, пътуване с БДЖ или автобус из страната (безплатно отиване и връщане веднъж годишно), балнеолечение и т.н, не се сещам в момента.
Ако датата на инвалидизация ви е от преди датата на ТЕЛК-а можеш да си търсиш парите по чл.43 със задна дата, но дори и да е с датата на ТЕЛК, когато подаваш молбата за добавката по чл.43, напиши на ръка на молбата, че искаш да ти бъдат изплатени и парите за минал период, така ще си ги вземеш и за м. декември...
Дано разбра нещо, че объркано го написах  Embarassed

# 63
  • Мнения: 495
грешка с цитата.PetiaK отговора ми беше лично за теб

# 64
  • Мнения: 495
кде точно се вписва добавката за придружител.аз подадох 2 декларации,тогава незнаех нищо,а те пьк не ми обясниха и утре отивам да проверя какво сьм подала.просто ми казаха да ги попьлня ,осведомиха ме само за двоиният размер на детските.

# 65
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
В самия ТЕЛК пише дата на инвалидизация или ДИ, има го в една табличка отпред, може да са ви писали датата на раждане. За тази добавка по чл.43 имаш право да ти я изплатят за месеците назад от датата на инвалидизация (но не преди януари 2005), зависи какво са ви писали в ТЕЛК-а. За да ти ги изплатят със задна дата изрично в молбата на ръка трябва да напишеш, че искаш добавката да ти се изплати и за минало време. дори и в ТЕЛК-а ДИ да ти е декември 2006, в молбата пак си го напиши това на ръка и ще си ги получиш тези пари и за декември (за 2006г са по 112лв)
А декларации подаваш:
1. За двайни детски
2. Молба за социална оценка
3.Молба за добавката по чл.43
и ако детенцето е под 2г. Молба за еднократна помощ от 100лв.

Това за придружител не мога да ти помогна, нямам понятие...

# 66
  • Мнения: 495
когато детето е с придружител почл.42 т.2 ал1се полагат двоен размер добавки.намерих таблица,повечето от вас сигурно са я виждали.според категориите дете с траино увреждане почл.9е с коефициент1,2.това е социална помощ,но не разбирам тя отделно ли е от добавките

# 67
  • Мнения: 495
нашата ДИ е от 01.09.2001,никои досега не ми каза за това,аз незнаех какво е ДИ

# 68
  • Мнения: 37
нашата ДИ е от 01.09.2001,никои досега не ми каза за това,аз незнаех какво е ДИ

Ами значи, както каза PetiaK трябва да ти се изплатят помощите по чл.43 със задна дата - т.е. от януари 2005 г.

# 69
  • Мнения: 495
много сьм ядосана.диагнозата ни се стовари като грьм от ясно небе,а сега,когато по закон ни се полагат определени неща,зависим от безхаберни чиновници.

# 70
  • Мнения: 37

 И най-лошото е, че трябва да отиваме при тях подготвени и да настояваме, защото не стига, че не знаят, но и спорят... Абе то няма оправия... Sad

# 71
  • Мнения: 35
 Искам да попитам ,ако купим кола ,тя трябва ли да е на името на детето,то е на 4г. , ще имаме ли право на безплатна винетка? Социалните ще ми отпуснат ли еднократна помощ и в какъв размер?

# 72
  • Мнения: 495
за еднократната помощ разбрах,че се полага за дете до 2г.

# 73
  • Мнения: 313
greta, в контекста на въпроса...социалните няма да ви отпуснат еднократна помощ за купуване на кола. Полага се допълнителна еднократна помощ за раждане, ако увреждането е установено до 2-годишна възраст...т.е. и нея не можете да получите, тъй като детето е на 4 г.

# 74
  • Мнения: 495
Здравеите.Няма да изненадам никого с това,което ще напиша,но соц.работничка остана изненадана и неподготвена.Ако не бях разбрала за ДИ,никои от тях нямаше да ми каже и понеже и тя не знае,ме изпрати при началничката.Отвратителна же на,с която трябваше да споря и доказвам.Аз отидох сьс законите,които сьм препечатала,и пак не можах да постигна много.Според нея Трябва да получа всичко 2г.назад.Нашата ДИ е от 01.2001г.,а аз знам,че до 3 г.назад се изчисляват.Спорихме и за надбавките за ппридружител.Снощи не можах да намеря точния закон,но сега го намерих.Според ЗСПД чл.7ал.4,таи като детето ми е с траино увреж. се полага двоен размер надбавки за родителя,понеже отглежда детето.има таблица,по която се изчислява според категорията коефицента на мес.помощ.За дете страино увреж. тои е 1,2 и се изчислява по определен начин.Началничката отрича всичко това,при условие,че аз имам всичко черно на бяло както се казва.Готова сьм да подам сигнал с/у нея стига да разбера кьде,ако някои знае,моля за помощ.

# 75
  • Мнения: 113
Мила elbosi, парите по чл. 43 се изплащат със задна дата, но не по - рано от 01.01.2005 г. Тогава е влязъл в сила закона, който позволява това. Т.е. в случая служителката е права и ще ти изплатят парите от 01.01.2005 г. - 2 години назад, не 3. За другото не мога да помогна. Успех!

# 76
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
elbosi, таблицата с тези коефициенти за които говориш се отнася за съвсем друго нещо. Тези коефициенти се приравняват към гарантирания минимален доход и се изчислява дари имаш право на разни помощи - например за отопление, да кандидатстваш за ЛА и т.н. Те нямат нищо общо със стандартните помощи, които се полагат на дете с увреждане.
Както ти е писала и Анитка, парите по.чл 43 могат да ти се изплатят не по-рано от 01.2005, от когато влиза в сила този Закон, тоест ще ти ги изплатят със задна дата за 2005 (по 105лв месечно) и за 2006 (по 112лв месечно).Така че началничката е била права, но явно не е могла да ти обясни хубаво.

# 77
  • Мнения: 495
да,наистина аз не сьм права.сега го проверих.но намерих закон чл.7ал4 от ЗСПД покоито ми се полага двоен размер надбавки,тьи като сьм придружител,аз отглеждам детето си,а не е на дьр.издрьжка,тогава не се полага

# 78
  • Мнения: 495
този закон има изменениев ДВбр.69,но пак си остава двоен размер за родител,които отглежда дете с траино увреж.от часове сьм на комп,подковах се отвсякьде,ще посетя пак социалните

# 79
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Въобще не разбирам за какви надбавки говориш и то двоен размер  Shocked, този чл.7, който цитираш, ако не се лъжа е за разните помощи за социално слаби. Чела съм ги, когато проверявах работата около ЛА... Да не би да говориш за двойните детски? И моето дете е с чужда помощ и аз си го отглеждам, но за подобни надбавки не съм чувала... Но щом си решила...

# 80
  • Мнения: 495
Спотглеждане на децаоредЗакона за соц. подпомагане на деца Гл2  Семеини помощи при раждане,бременност и отглеждане на деца

С изменениеДВбр.69 от 2004г. чл.7(6)     При условията на ал.1т.1и3мес.помощи за дете с траино увреждане,се изплащат независимо от дохода на сем в двоен размер на помоща,определена по реда на ал.4

# 81
  • Мнения: 495
този закон е за родители,които отглеждат дете с траино увреж.ако детето е на дьржавна издрьжка не се полага

# 82
  • Мнения: 495
маичета,сега ми просветна нещо друго.някои знае ли по какьв член са детските.дали това,което писах по-горе се отнася за тях или не.

# 83
  • Мнения: 313
http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/17291.html
Нарича се Закон за семейни помощи за деца
Цитат
Чл. 7, ал. 8 (Предишна ал. 4, изм., ДВ, бр. 69 от 2004 г., предишна ал. 6, изм. доп. ДВ бр. 21/2006 г.) При условията на ал.1, т. 1 и 3 месечната помощ за дете с трайно увреждане, установено от компетентните здравни органи, се предоставя в пари и/или под формата на социални инвестиции независимо от дохода на семейството в двоен размер на помощта, определена по реда на ал. 4

Това е за двойните детски...

А извън темата...
Един много сериозен въпрос: мързи ли ви да четете или просто не ви пука какво пишат другите? Аз оставам с впечатлението, че е второто. Това впечатление се затвърждава и от факта, че не си правите труда да пишете поне близо до грамотното - за мен, явна проява на неуважение към останалите участници във форума, които се мъчат да разчетат и разшифроват дълбоко скритата и закодирана мисъл.

//Да, и още един въпрос...случайно с eva23 да сте седяли на един чин в училище?  Mr. Green

# 84
  • Мнения: 495
много сте саркастичен.виждам,че не спите,за да изтькнете своя интелект.аз нямам такива амбиции.опитвам се да си помогна сама,а има и маики,които са сьпричастни.не знам кои форум е за зльчни хора като вас.ако социалните си вьршеха работата,аз нямаше да бьда принудена да се ровя в законите.благодарение на някои маики,аз разбрах за ДИ и сега ще подам молба за 2г назад.благодаря на тези маики.не разбирам какво е мястото ви в този форум,но силно се сьмнявам,че имате нашите проблеми.ако искате да помогнете,просто го направете с желание.в този форум аз намирампомощ и разбиране,а вие какво правите тук.аз не познавам законите,иначе нямаше да правя грешки.ако вие сте толкова запознат и имате желание да помогнете,го направете.

# 85
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
elbosi , само по-полека с коментарите към Живко. За мястото му във форума всички го знаем, а и ти ако си направиш труда да попрочетеш повечко ще го рзбереш. Да не говорим, че той е един от тези, които най-много помагат в тълкувания на закони, наредби и прочие, въпреки, че въобще не му е работа, така, че по-леко с обвиненията. Ако е саркастичен -  е напълно прав, защото честно казано и аз имам чувството, че никой не чете. Има вече поне две теми на първа страница, за правата а родителите на деца с увреждания, в които подробно е обяснено всичко, от ваденето на ТЕЛК-а, до всичко което се подава пред социалните.
Лично аз обикновено отговорам на въпроси, да кажем не всеки има търпение да чете назад, но специално на теб ти написахме вече подробно точно какви молби да подадеш, включая и двойните детски (на първо място), а ти продължаваш да ровиш и пишеш и настояваш за някакви странни неща. Добре, ако смяташ, че сме некомпетентни и не сме наясно, чети си, рови се, но не питай едно и също по сто пъти. Ако пък държиш да разбереш всяка една добавка по кой закон или правилник за приложение ти се полага, влез в Библиотеката на форума, има една конкретна тема, където е разяснено подробно с линкове към нормантивните документи, прочети я и ще си наясно.

# 86
  • Мнения: 495
Разбрах,извинявам се.

# 87
  • Мнения: 495
ИЗВИНЯВАМ се за това,което ще напиша ,защото не е вьв врьзка с темата.За д всяко деиствие си има умисьл.Когато общуваш с някого,според доброто вьзпитание трябва да го уважаваш и да приемеш,че може и да греши,но не и да го обиждаш.Вероятно ако бях на мястото на Живко с голямо самочувствие,неосьзнати комплекси щях да тьрся място за изява и внимание и да четкам самолюбието си.Едно е да помагаш,а сьвсем друго да изтькваш познанията си по просташки начин.Предпочитам сама да се справя с проблемите си и следователно няма да се натрапвам на никого.Ще продьлжава да уважам всички маики,които се борят за децата си и намериха време да помогнат и на мен.БЛАГОДАРЯ на тези маики.

# 88
  • Мнения: 1 193
Нашият е на бащата на Ивета. Копие от ТЕЛК и Акт за раждане.
Обади се на тел. 0800 15 500 - гореща линия на БТК и питай.
Обадих се на този телефон.Обясних че телефона е на името на свекъра и какво да направим за да ползваме тази отстъпка.От там ми отговориха че става дума само за пълнолетни хора с увреждания.
Кажете ми как го направихте вие.Къде какво подавахте като молби и документи.

# 89
  • Враца
  • Мнения: 871
Нашият телефон се води на таткото на името.Той написа молба и прикрепихме копие от ТЕЛК на Криси.Ние сме 95% с Ч.П.Полагат се 160 безплатни минути градски или 30 междуселищни ,ако сте на село.С такса 1.60.

# 90
  • Бургас
  • Мнения: 537
Нашият е на бащата на Ивета. Копие от ТЕЛК и Акт за раждане.
Обади се на тел. 0800 15 500 - гореща линия на БТК и питай.
Обадих се на този телефон.Обясних че телефона е на името на свекъра и какво да направим за да ползваме тази отстъпка.От там ми отговориха че става дума само за пълнолетни хора с увреждания.
Кажете ми как го направихте вие.Къде какво подавахте като молби и документи.
Глупости!!! Просто свекърът ти и отива със съпруга ти с акта му за раждане /на съпруга ти/ и го прехвърля на негово име, веднага след това с решението от ТЕЛК на детето и мисля копие от акта му за раждане /оригинала да го носят за всеки случай/ сменят тарифния план на инвалиден, който влиза в сила от 01.02. Цялата процедура трае 10-15 мин. Ние я минахме преди 1 седмица. Peace

# 91
  • Мнения: 4 585
   Бебоче, това е реда. Вярвай ми. Аз работя в БТК. Остави тоя горещ телефон. И аз съм се обаждал на него за други работи. Останах изненадан, че не са в час. Направи го до 31.01, в противен случай ще изтървеш още 1 месец.

# 92
  • Мнения: 90
Детето ми е на 4 години и е с 90% инвалидност без чужда помощ и посещава редовно детцка градина.Има ли закон ,който да определя дали имаме право на облекчение заплащането на градината!
Извинявам се, че отговарям чак сега, но и аз го научих преди два дни. За СОФИЯ (защото наредбата е на Столичния общински съвет) не се плаща такса за всички "деца с медицинска експертиза за 50 и над 50 на сто намалени възможности за социална адаптация, издадена съгласно Наредба за медицинската експертиза на работоспособността, приета с ПМС № 99 от 31.05.2005 г. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадена молба от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание и по реда предвиден в наредбата;". Това е цитат на чл.39., ал.1, т.2 от НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА … Т СТОЛИЧНА ОБЩИНА. Освобождаването става с молба  и копие от РЕЛК-а.

Нека всички, които не живеят в София да се поинтересуват за съответното населено място от този тип наредба, за да разберат имат ли право на такова облекчение.

# 93
  • Мнения: 495
Да,така е.Ние сме освободени от всякакви такси,но доколкото разбрах за всяка община е различно.

# 94
  • Мнения: 17
Да попитам,полага ли се някаква добавка от НОИ за Ч.П. какато при пенсионерите към пенсията на другия съпруг.

# 95
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Да попитам,полага ли се някаква добавка от НОИ за Ч.П. какато при пенсионерите към пенсията на другия съпруг.
За децата до 16г. не се полага нищо от НОИ.За по-големите незнам.

# 96
  • Мнения: 90
Да попитам,полага ли се някаква добавка от НОИ за Ч.П. какато при пенсионерите към пенсията на другия съпруг.
Не знам каква е тази добавка при пенсионерите, знам, че имаше някаква за починал(а) съпруг(а), но явно въпросът ти е друг. Добавката за чужда помощ за деца е "месечна добавка в размер 70 на сто от минималната работна заплата за деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. При загубена 90% възможност за социална адаптация, това се счита за трайно увреждане, въпреки че решението на РЕЛК е за дву- или тригодишен период. Това право се дава от чл.43 (1) от Закона за интеграция на хората с увреждания (ЗИХУ). За да можете да се възползвате от това право, трябва да подадете молба-декларация за получаване на месечни добавка по чл. 43 от ЗИХУ като правото възниква от датата на инвалидизацията на детето, до три години назад от подаване на молбата, но не по рано от 01.01.2005, защото това е датата, в която е влязъл законът в сила."

# 97
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Да попитам,полага ли се някаква добавка от НОИ за Ч.П. какато при пенсионерите към пенсията на другия съпруг.
Не знам каква е тази добавка при пенсионерите, знам, че имаше някаква за починал(а) съпруг(а), но явно въпросът ти е друг. Добавката за чужда помощ за деца е "месечна добавка в размер 70 на сто от минималната работна заплата за деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. При загубена 90% възможност за социална адаптация, това се счита за трайно увреждане, въпреки че решението на РЕЛК е за дву- или тригодишен период. Това право се дава от чл.43 (1) от Закона за интеграция на хората с увреждания (ЗИХУ). За да можете да се възползвате от това право, трябва да подадете молба-декларация за получаване на месечни добавка по чл. 43 от ЗИХУ като правото възниква от датата на инвалидизацията на детето, до три години назад от подаване на молбата, но не по рано от 01.01.2005, защото това е датата, в която е влязъл законът в сила."
Прав си,но тези добавки са от социални грижи, а не от НОИ.

# 98
  • Мнения: 17
Добавка за чужда помощ
Чл. 103. Пенсионерите със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, получават към определената им пенсия добавка в размер 75 на сто от социалната пенсия за старост.

Имах впредвид дали има текст който се отнася и за деца.

# 99
  • Бургас
  • Мнения: 537
Аз бях ходила в НОИ да питам и от там ми казаха, че до 7 год. възраст на детето няма никакви добавки. Naughty Но това ми го казаха в НОИ, не съм сигурна дали е истина!?! newsm78

# 100
  • Мнения: 335
Здравейте.Имам въпрос.На 13.02 минахме на ТЕЛК.Дадоха на 11г.ми детенце 50%.В понеделник ще ходя да подам документите в социални и не ми е ясно могали да изискам да ми изплатят със задна дата/от 2005г/нещо.Първата ни епикриза е от 1997,а последната от 10.2005.Експертното решение е от 13.02.2007г.Имам ли някъкав шанс.Благодаря предварително.

# 101
  • Мнения: 450
Да,ако имате Телк,за цялата 2005(обхващат при вас май 2 документа на Телк) или за времето през ,което имате Телк.Непременно пишете,че искате парите със задна дата по чл. 43 или за да не ви обърквам на първа страница на темата е написан точно закона,алинеите... Препишете си ги ,за да им ги цитирате,ако потрябва,в случай че не ви дадат да податете,кажете че трябва да я приемат молбата ви,пък в случай на отказ вие в 7 дневен срок ще обжалвате директно в София.При мен тази реплика беше вълшебна и получих одобрение.Родителите са публикували тел. в София,където можете да се обадите и да кажете конкретния си случай,досега май няма пропуснат случай при намеса от централата.Успех  bouquet

# 102
  • Мнения: 408
Синът ми е със 100% инвалидност със чужда помощ. На мен ми остават още два месеца майчинство и доколкото знам съществува програма "Социален асистент". Моля ви ако някой знае дали аз мога да кандидаствам по тази програма след като ми свърши майчинството нека да да ми обясни.

# 103
 
Синът ми е със 100% инвалидност със чужда помощ. На мен ми остават още два месеца майчинство и доколкото знам съществува програма "Социален асистент". Моля ви ако някой знае дали аз мога да кандидаствам по тази програма след като ми свърши майчинството нека да да ми обясни.
Изобщо не е подходяща услугата "Социален асистент" за 2 -год.дете,т.к. от 01.01.2007 год.има промяна в условията и те са : един соц.асистент обслужва три лица с увреждане дневно!?! Не си представям ,че дететенце на zornica79 ,а и други деца със специфични нужди са  им достатъчни три часа за обгрижване от напълно непознат човек за семейството,каквито са соц.асистенти.За личен асистент е по-възможно,но там се разглеждат доходите на с-вото,които трябва да са извънредно ниски,например неработеща майка-грижеща се за дете с увреждане задължително с чужда помощ и баща безработен ,рег. в Бюро по труда.Доходи са добавките по чл.43  -  126 лв.,двойните детски,работни заплати.За тричленно семейство с дете  с увреждане до три години ,доходите не трябва да надвишават - 160,05 лева общо, а за четиричленно с едно здраво и едно дете с увреждане/ отново под 3 год.възраст/ - 201,30 лева.От този норматив се изваждат  чл.43,детските-двойни и нормални -за здравото дете и остава една разлика от около 17 лева.Е , сами си преценете ,колко семейства биха могли да отговарят на тези условия. Thinking

# 104
  • Мнения: 1 271
Ами ние отговаряме на тези условия  Cry
Съпруга ми е в бащинство за беба и взема 180 от януари а аз съм Личен Асистент на бате.
Истината е че зависи от заплатата на таткото, но ако го осигуряват на минималната мисля че ще се класирате за ЛИЧЕН АСИСТЕНТ.
Попитай скоро защото се чака - правят проверки... и като ти свършва майчинството след това веднага в Бюрото по труда да се регистрираш за безработна и тогава вече може да кандидатстваш - трябва задължително да минеш през Бюрото по труда, за съжаление.
Дано съм била полезна.
А има и клауза за ЛА по изключение ако доходите съвсем малко надвишават тези за които е писала Р16 - трябва да попитате и за това.
успех  Hug  bouquet

# 105
  • Мнения: 2 116
Исках да ви попитам дали си получихте полагащото се по чл.43 за м.Януари?   newsm78 Защото на мен ми преведоха само 50лв., които дори и незнам какви са?!  Shocked

# 106
  • Мнения: 408
Много благодаря за обясненията, мисля да пробвам пък каквото стане.

# 107
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравка 79 на нас за януари ни преведоха всичко което ни се полага.Да няма някакъв проблем при вас?

# 108
  • Мнения: 2 116
Здравка 79 на нас за януари ни преведоха всичко което ни се полага.Да няма някакъв проблем при вас?

Не би трябвало! Имах 140 лв в картата и след 21.02. изтеглих 150! Онзи ден реших да проверя и се оказа че в картата имам само 40лв.....   #Crazy #Crazy #Crazy  ако не ми преведат сега за два месеца, ще ходя да поизмъча социалните!  #2gunfire

# 109
  • Мнения: 90
Добавка за чужда помощ
Чл. 103. Пенсионерите със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ, получават към определената им пенсия добавка в размер 75 на сто от социалната пенсия за старост.

Имах впредвид дали има текст който се отнася и за деца.
Това се отнася за деца, които са навършили 16 години, минали са на ТЕЛК и са получили пенсия за инвалидност. Тогава вероятно ще могат да се възползват правата по чл.103.

# 110
  • Мнения: 2 116
 Embarassed Сега разбрах! Ходих и те ми връчиха заповедта, с която ми се отпускат за тази година!  Embarassed За януари са ми превели само 19,25 за соц. интеграция и 36лв. детски!  Rolling Eyes След 23-то число ще си получа и 126лв. за Януари!  Laughing

# 111
Съчувствам на всички , но спрете да нападате социалните.Не е цивилизовано да се саморазправяте по този начин  #2gunfire. Мисля , че всеки би искал да получи една  Simple Smile и   bouquet.
      Една от вас.

# 112
  • Враца
  • Мнения: 871
Във Враца социалните са на ниво.Винаги са били отзивчиви и добранамерени.Давали са ми уместни съвети и винаги са ми оказвали навременна помощ.Имат едно голямо БЛАГОДАРЯ!   bouquet

# 113
  • Мнения: 5 613
Петя, това с възрастта е старо, отпаднало беше още като подавах на мишо за карта миналата или по-миналата година! Самите социални тогава ми го казаха, че по старите им наредби е било до 7 годинки без право, но сега било променено!
Аз искам да ви питам друго, отказват да ни осребрят билети за междуградски транспорт защото не сме ги подали до 1 месец след като е пътувало детето, знаете ли дали е вярно това, било уж ново прието това от 7 месец? Поредния им абсурд, как да подадем билетите като детето е било с тях 2 месеца в друг град, направо не ми го побира мозъка, да ми ги пращат по поща за да не ги губя ли или какво? Егати идиотите вече, омръзна ми!
Мамо Иги, не знам дали по-надолу или пък колегите са ти отговорили, но искам да поясня-действително от юли месец има изискване молбата за осребряване на билетите да се подава не по-късно от 30 дни от датата на завръщането на пътуването. Т.е.-ако сте отпътували на 10.01.2007 и сте се върнали на 5.03.2007 г. трябва да подадете документите не по-късно от 3.04.2007 г.

# 114
  • Мнения: 3 504
Във Враца социалните са на ниво.Винаги са били отзивчиви и добранамерени.Давали са ми уместни съвети и винаги са ми оказвали навременна помощ.Имат едно голямо БЛАГОДАРЯ!   bouquet

ТОва е чудесно, надявам се навсякъде да са такива.

Добре, кажете всъщност на практика какви права ползваш в ежедневието:

1. Получаваш от социалните

2. От БТК също си на инвалиден план

3. Детска градина специализирана - безплатна

от винетка те отрязват, със стикерите същата работа, но ние не приритваме за тях, кабелната същото те отрязват...

знам ли и аз, ще взема де изпадна в кофти ситуация, като че ли гледам все да изкопча нещо като имам дете инвалид, но не е така. Хич ми не трябват тези права, само тя да е добре. Но все пак питам с цел, да не би да има право  на друго в ежедневието и ние да не знаем.


# 115
  • Мнения: 90
Прочети първия пост на темата, където съм се опитал да обясня правата на децата инвалиди с над 90%.

# 116
  • Мнения: 4 585
Ползвам градската библиотека без да плащам такса. Само картона е на името на Кирил.

# 117
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Ползваме преференции за кабелна ТВ.  за друго не се сещам.

# 118
  • Мнения: 3 504
Ползваме преференции за кабелна ТВ.  за друго не се сещам.

Ами то явно си зависи от кабелната, коя е тя ако не е тайна newsm78

# 119
  • гр.София
  • Мнения: 55
Здравейте,синът ми преди 2 седмици навърши 16 г. и се започнаха проблемите.РЕЛК му изтича май месец 2007г.но от социалните ни отрязаха картата за ГТ още през март,защото навършвал 16 г.и трябвало да има ТЕЛК,а не РЕЛК.Изобщо не сме получили писмо за явяване на ТЕЛК,затова сами подадохме молба още в началото на март,за да можем евентуално да успеем до май.Казаха ни да подадем молба за отпускане на пенсия в НОИ.Изобщо такава неразбория настана,че аз всъщност не съм наясно,в крайна сметка той дете ли се води или възрастен.И всъщност от кои права ще се ползва -"на деца с увреждания"или на "пенсионери инвалиди".Моля ,ако някой може да помогне и знае нещо по въпроса нека сподели!Досега по решението на РЕЛК детето се водеше с 95 % с чужда помощ.

# 120
  • Мнения: 4 585
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=111895.820
Мелита, виж там за пенсията и стипендията /ако учи над 8-ми клас/ Ние между 16 и 18 г не получавахме безплатен транспорт. Имало дупка в закона. Така казали социалните. А карта за градски транспорт никога не сме ползвали.
  Пенсията може да си я вземеш със задна дата от навършване на 16г, но до 16г и 6 м.

# 121
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Rosoneri,явно си е от кабелния оператор. Ние сме към Агарта.

# 122
  • Мнения: 90
Здравейте,синът ми преди 2 седмици навърши 16 г. и се започнаха проблемите.РЕЛК му изтича май месец 2007г.но от социалните ни отрязаха картата за ГТ още през март,защото навършвал 16 г.и трябвало да има ТЕЛК,а не РЕЛК.Изобщо не сме получили писмо за явяване на ТЕЛК,затова сами подадохме молба още в началото на март,за да можем евентуално да успеем до май.Казаха ни да подадем молба за отпускане на пенсия в НОИ.Изобщо такава неразбория настана,че аз всъщност не съм наясно,в крайна сметка той дете ли се води или възрастен.И всъщност от кои права ще се ползва -"на деца с увреждания"или на "пенсионери инвалиди".Моля ,ако някой може да помогне и знае нещо по въпроса нека сподели!Досега по решението на РЕЛК детето се водеше с 95 % с чужда помощ.
Тъй като ние имаме още 9 години до 16-тата, мога само да имзпровизирам, но доколкото си спомням, ако едно дете навърши 16 години, трябва наистина да мине ТЕЛК и ако му дадат % инвалидност, да се пенсионира по болест. Което пък би означавало, че може да ползва правата на пенсионер инвалид плюс двойния размер на детските. Все пак някой, който е премила по тази пътека, може да сподели, както и да разгледаш темата, връзка която е дала Wolf.

# 123
              Zdraveite,
Maika sam na dete s cerebralna paraliza.Predstoi mi da zapochna rabota sled mesec,a niama koi da se griji za deteto.Podadoh molba za socialen asistent,no mi otkazaha.Niamali dostatachno hora.Jiveia s maika mi,no tia sama ne moje da se spravi s polojenieto. Znam za hora,koito imat asistenti,no s vrazki.Dali ima nachin da postigna yspeh i da mi otpysnat,tai kato niama koi da mi pomogne po ''vtoria nachin"?

# 124
  • Мнения: 3 504
Хайде и аз да попитам още нещо, което ми се върти тези дни в главицата Wink

За родител с дете с 100% ТЕЛК или изобщо за дете с ТЕЛК има ли право на отпуск /болнични/ допълнителни дни към нормалната отпуска и къде мога да го намеря това из нормативните актове newsm78  Praynig   bouquet

# 125
  • Мнения: 313
Rossoneri,

Според Кодекса на труда няма право на допълнителен платен отпуск.

# 126
  • Мнения: 4 585
Не, но съм бил 45 дни на санаториум като придружител с болнични.
И миналата година така, и отпускът ми остана. В момента съм в отпуск
за миналата година.

# 127
  • Мнения: 3 504
Живко, а болничните само за лечение както при Вълчо?

Джипито ли ги издава тези болнични?

# 128
  • Мнения: 4 585
              Zdraveite,
Maika sam na dete s cerebralna paraliza.Predstoi mi da zapochna rabota sled mesec,a niama koi da se griji za deteto.Podadoh molba za socialen asistent,no mi otkazaha.Niamali dostatachno hora.Jiveia s maika mi,no tia sama ne moje da se spravi s polojenieto. Znam za hora,koito imat asistenti,no s vrazki.Dali ima nachin da postigna yspeh i da mi otpysnat,tai kato niama koi da mi pomogne po ''vtoria nachin"?
Пиши на кирилица, регистрирай се, имате ли решение на ТЕЛК (НЕЛК)? Ти би ли желала да си асистент на детето си, като нямат хора?

# 129
  • Враца
  • Мнения: 871
Джипито ли ги издава тези болнични?
И мен ме интересува това...август сме на санаториум с направление и т.н.Имат ли право като  при Wolf   да ми дадат болнични?

# 130
  • Мнения: 804
Здравейте,синът ми преди 2 седмици навърши 16 г. и се започнаха проблемите.РЕЛК му изтича май месец 2007г.но от социалните ни отрязаха картата за ГТ още през март,защото навършвал 16 г.и трябвало да има ТЕЛК,а не РЕЛК.Изобщо не сме получили писмо за явяване на ТЕЛК,затова сами подадохме молба още в началото на март,за да можем евентуално да успеем до май.Казаха ни да подадем молба за отпускане на пенсия в НОИ.Изобщо такава неразбория настана,че аз всъщност не съм наясно,в крайна сметка той дете ли се води или възрастен.И всъщност от кои права ще се ползва -"на деца с увреждания"или на "пенсионери инвалиди".Моля ,ако някой може да помогне и знае нещо по въпроса нека сподели!Досега по решението на РЕЛК детето се водеше с 95 % с чужда помощ.
Тъй като ние имаме още 9 години до 16-тата, мога само да имзпровизирам, но доколкото си спомням, ако едно дете навърши 16 години, трябва наистина да мине ТЕЛК и ако му дадат % инвалидност, да се пенсионира по болест. Което пък би означавало, че може да ползва правата на пенсионер инвалид плюс двойния размер на детските. Все пак някой, който е премила по тази пътека, може да сподели, както и да разгледаш темата, връзка която е дала Wolf.

Значи,децата над 16 навършени години минават на ТЕЛК, но се ползват с правата на деца с увреждане до 18 год. възраст. MR.LAZY е прав/а. Прави се с оглед на това,че лекарите от ТЕЛК преценяват дали децата над 16-год. могат да работят или не и затова им се отпуска пенсия по болест.

# 131
  • Мнения: 804
              Zdraveite,
Maika sam na dete s cerebralna paraliza.Predstoi mi da zapochna rabota sled mesec,a niama koi da se griji za deteto.Podadoh molba za socialen asistent,no mi otkazaha.Niamali dostatachno hora.Jiveia s maika mi,no tia sama ne moje da se spravi s polojenieto. Znam za hora,koito imat asistenti,no s vrazki.Dali ima nachin da postigna yspeh i da mi otpysnat,tai kato niama koi da mi pomogne po ''vtoria nachin"?
Пиши на кирилица, регистрирай се, имате ли решение на ТЕЛК (НЕЛК)? Ти би ли желала да си асистент на детето си, като нямат хора?

Wolf, доколкото разбрах щом са ходили да кандидатстват,значи имат експертно решение. Друг е въпроса,че социалните нямат право да откажат,защото не им достигат хора. По-скоро трябва да вземат молбата и семейството да чака ред за социален асистент.
Второ. Андреа казва,че ще започва работа. Така че варианта,който явно имаш  предвид тя да стане асистент на детето си отпада,тъй като едно от изискванията за Личен асистент е да са регистрирани безработни, подпомагани по чл. 9 от ПП на ЗСП.

Съвета ми към Андреа е да се регистрира и да следи темата.

# 132
  • Мнения: 4 585
Докога ще чака?
Не съм запознат, но чакането е понятие съдържащо много неопределеност.
Година, две , десет?

Зависи. Ако започва работа на минимална работна заплата, а доходът на семейството е малък и отговаря на условията да стане личен асистент.
Имаш предвид да се регистрира не в бюрото по труда, а в bg-mAMMA.
_______________________________________________________________________
За болничните. Аз излязох в отпуск платен и отидох на санаториум. От там ме увериха, че в края на всеки месец ще ми издават болничен и така. Обадих се на работодателя си. Но все пак това беше преди 3г. Обадете се в санаториума и попитайте дали накрая ще ви издадат болничен лист.

# 133
  • Мнения: 153
Докога ще чака?
Не съм запознат, но чакането е понятие съдържащо много неопределеност.
Година, две , десет?

Зависи. Ако започва работа на минимална работна заплата, а доходът на семейството е малък и отговаря на условията да стане личен асистент.
Имаш предвид да се регистрира не в бюрото по труда, а в bg-mAMMA.
_______________________________________________________________
Ама и аз сам една патица!Чак сега виждам,че има коментари на въпроса ми.Все още трудно се ориентирам във форума,а и детенце не ми дава възможност.Все сме на ръце.А тъй като имам имот на мое име не мога да стана личен асистент.

# 134
  • Мнения: 120
Здравейте и от мен.Много ви моля кажете ми какво точно да направя за да мина през ТЕЛК.Ходих до личната лекарка да я питам,А тя ми казва кажи какъв документ ти трябва.Ами ако аз знам сама ще си мина,ама не знам. newsm78.Тъй че много ви моля напишете ми го възможно най подробно!!!! Praynig

# 135
  • Мнения: 153
Здравейте и от мен.Много ви моля кажете ми какво точно да направя за да мина през ТЕЛК.Ходих до личната лекарка да я питам,А тя ми казва кажи какъв документ ти трябва.Ами ако аз знам сама ще си мина,ама не знам. newsm78.Тъй че много ви моля напишете ми го възможно най подробно!!!! Praynig
   
Най-добре иди в ТЕЛК-а да ти кажат,че то е една бумащина....И като ти излезе решението имаш право на парите от датата на инвалидизация,а не от датата на решението на Телка.Мен ме лъгаха най-нагло една година,и то шефа на социалните,но накрая ги изплатиха.

# 136
  • Мнения: 3 504
Тити, нали ти писах на ЛС какво ти трябва за ТЕЛК. Събирай си всички документи от изследвания, епикризи,прегледи където сте били за детето. Направи им ксерокопия и ги подавай към молбата за ТЕЛК.

# 137
  • Мнения: 4 585
Тити, може джипито ти да не е попълвало документи за ТЕЛК никога.
Нейна работа е, настоявай да се размърда. Да пита друго джипи.
Събери си и ксерокопирай всякакви епикризи и бумащина.

# 138
  • Мнения: 2 116
Здравейте и от мен.Много ви моля кажете ми какво точно да направя за да мина през ТЕЛК.Ходих до личната лекарка да я питам,А тя ми казва кажи какъв документ ти трябва.Ами ако аз знам сама ще си мина,ама не знам. newsm78.Тъй че много ви моля напишете ми го възможно най подробно!!!! Praynig

Личната /ако е педиатър/ трябва да ти пусне протокол за РЕЛК! То е стандартна бланка, в която се описват заболяванията на детето! И този протокол го подаваш! Но е задължително протокола да е от педиатър!  Peace

# 139
  • Мнения: 3 504
Здравейте и в тази темичка. Тити какво става с теб? Май, много неща/дейности са те награбили и липсваш тук, да знаеш Naughty

# 140
  • Мнения: 90
Прав Wink (макар и седнал в момента).

# 141
  • Мнения: 15
Здравейте! Вчера бяхме за преосвидетелстване в Телк. Детенцето ми вече е с чужда помощ с 91% инвалидност.Питането ми е какви привилегии има чуждата помощ? Ще има ли нещо по различно  от предишното без чужда пмощ? Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт