Има ли мами, които са имали киста на гърдата и кърмят?

  • 3 532
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Искам да попитам дали има майчета, които кърмят и са имали киста/и на гърдата?
Преди повече от година и половина имах киста на гърдата, която изчезна, но сега усещам, че ме наболявамястото откакто кърмя. Имам час за мамолог чак след 1 месец и се чудех дали и на друг му се е случвало ?

# 1
  • Мнения: 186
Здравей. Преди да забременея ми откриха много кисти (малки и големи) в двете гърди, а гинеколожката ми каза, че най-доброто за тях е бременност и кърмене. Не съм имала проблеми с кърменето от самото начало, та досега и вече знам от мамолога си, че голяма част от кистите вече са се "стопили", но тя ме иска за по-обстоен преглед чак след като спра с кърменето. Simple Smile Така че бъди спокойна. Кистите не са злокачествени образувания. Не се оперират, може само да се изтегли съдържанието, а на негово място да се вкара същото количество въздух, за да се слепят стените на кистата. Толкова знам  Hug
P.S. Забравих да спомена, че не са ме болели кистите и въобще не съм имала никакви усещания свързани с тях.

# 2
  • Мнения: X
Тандури,
аз съм подобен случай. Имам операция на едната гърда 2 години преди да забременея с първото си дете. След нея имах няколко пъти кисти, които мамолога ми пунктираше със спринцовка и те изчезваха, някои се резорбираха от самосебе си. По време на кърменето няколко пъти запушвах канали - повече на оперираната гърда. Един път напипах болезнено топче на мястото на една стара киста, което със сигурност не беше запушен канал. Ходих на мамолог - оказа се че не е киста, а пак нещо от кърменето - някакво възпалено възелче, застояла кърма...не разбрах точно. Но е факт че след няколко седмици изчезна.
Моя мамолог в БГ, изключителен професионалист, е на мнение че дългото кърмене повлиява благоприятно всякакви мамологични проблеми. Това беше една от причините които ме мотивираха да кърмя доста първото си дете, а след няколко месеца и второто (дай боже).
Успех на прегледа и да се похвалиш че нищо ти няма!

# 3
  • София
  • Мнения: 250
Около година преди да забременея ми откриха киста на дясната гърда. Беше доста голяма и не беше сигурно дали е киста, затова личната ме прати в онкологията. Оперираха ме и за щаститие се оказа киста. Кърмя от самото начало и досега нямам никакви проблеми.
Поздрави Hug

# 4
  • Мнения: 7 091
Благодаря момичета, явно все пак трябва да изчакам часа си за лекар ( а той е толкова скоро  Rolling Eyes), понеже мен ме боли..Не виждам да има уплътнение, но все пак. Те сега на мамограма не могат да ме пратят, най-вероятно само на видеозон. Дано да няма нищо Praynig. Аз първоначално мислех, че е само докато тръгне кърмата, ама сега почнах да се притеснявам, защото ме боли.  Sad

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Един път напипах болезнено топче на мястото на една стара киста, което със сигурност не беше запушен канал. Ходих на мамолог - оказа се че не е киста, а пак нещо от кърменето - някакво възпалено възелче, застояла кърма...не разбрах точно. Но е факт че след няколко седмици изчезна.

Галактоцеле?
Представлява вкратце запушен канал с мляко, но не възпален. Ако се изтегли млякото, има голяма вероятност пак да се напълни. Не е опасно и след края на кърменето млякото (и бучката) вероятно ще се резорбира, ако не мине по време на кърменето - ако скоро след образуването му се прилагат обичайните техники за запушен канал (масаж, компрес, изцеждане на засегнатото място) има шанс да се махне.
Вижда се при ехографски преглед и се потвърждава с изтегляне на малко от течността, за да се потвърди, че е мляко (или да се види дали бучката не е друго образувание).

# 6
  • Мнения: X
Един път напипах болезнено топче на мястото на една стара киста, което със сигурност не беше запушен канал. Ходих на мамолог - оказа се че не е киста, а пак нещо от кърменето - някакво възпалено възелче, застояла кърма...не разбрах точно. Но е факт че след няколко седмици изчезна.

Галактоцеле?
Представлява вкратце запушен канал с мляко, но не възпален. Ако се изтегли млякото, има голяма вероятност пак да се напълни. Не е опасно и след края на кърменето млякото (и бучката) вероятно ще се резорбира, ако не мине по време на кърменето - ако скоро след образуването му се прилагат обичайните техники за запушен канал (масаж, компрес, изцеждане на засегнатото място) има шанс да се махне.
Вижда се при ехографски преглед и се потвърждава с изтегляне на малко от течността, за да се потвърди, че е мляко (или да се види дали бучката не е друго образувание).

    newsm78 Мммммммммм, може и тва да е било. Абе нещо с мамолога не успяхме да се разберем, само разбрах че всичко е ОК, заради кърменето е, и че ще мине без лечение. Така и стана. Тия френските мамолози (и гинеколози)...абе айде да не почвам.

Важното е мамите да знаят, че при проблеми с гърдите могат без проблем да посетят мамолог, преглед на ехограф е абсолютно безвреден за кърменето. И че кърмене с мамологични проблеми (кисти и доброкачествени образувания) или след мамологични операции е напълно възможно, дори препоръчително!

# 7
  • Мнения: 2 567
Да, аз преди бременността и кърменето бях с малка киста на дясната гърда, сега вече я няма  Peace

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Тандоори трябва да поясни Simple Smile
Киста като фиброаденом ли? Или уплътнение? Галактоцеле? Друго?
Ако е фиброаденом, също съм чела, че такъв тип образувания се повлияват положително от кърменето. Ако обаче има предшестваща операция за отстраняване на фиброаденомната киста и са нарушени повече млечни канали, майката може да има някои проблеми по време на кърмене.

# 9
  • Мнения: X
Едно пояснение се налага, ако позволите...

Фиброаденома е доброкачествено образувание, кистата също. Фиброаденома е плътен, кистата е мехурче с течност. Фиброаденома не може да претърпи обратно развитие - тоест да намалee или да изчезне. Кистата - може да се резорбира сама. Фибораденома може да спре развитието си, може и да нарaства - трябва да се наблюдава. Лечението е само оперативно, ако изобщо се налага.
Да, след операция на фиброаденом(и) може да има доста засегнати каналчета и последващи проблеми с кърменето (аз бях така), но кърменето си е абсолютно възможно.  Peace

# 10
  • Мнения: 48
Аз имах такова "възелче" още преди да родя първото си дете. Тогава мамолог ми каза, че мога да си карам с него и цял живот и няма да ми пречи на бременност и кърмене. Когато започнах да кърмя нарасна много и стана много болезнено, като дори измести една вена на повърхността на гърдата /приличаше на синя пъпка/.  Въпреки това успях успешно да кърмя 8  месеца. Когато приключих с кърменето, а продължаваше да ме боли, ходих на нов преглед - няколко пъти пункции и понеже се пълнеше наново се наложи операция. Оказаха се множество кисти с еднореден епител и малък фиброаденом. Сега се чудя дали изобщо е трябвало да се оперирам, но както и да е. Хубавото е, че не ми попречи да кърмя и сега и операцията не ми е създавала проблем, нито ме е боляло мястото.  Отиди на преглед за свое успокоение, но е нормално сега, когато гърдите ти са пълни да усещаш болка от напрежението, което се създава вътре, защото пълните канали притискат мястото на кистата и това е доста неприятно.

Общи условия

Активация на акаунт