майчинство и ясла???

  • 7 647
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
от опита, който имам с БГ законотворчеството, мисля че това е поредното недоглеждане и неточна формулировка...
според мен би трябвало да се вдигне малко гюрултия около този текст за да си го коригират, защото в тоя си вид това е меко казано безумие ... Това влиза в разрез с политиката на детските заведения, защото децата в началото се дават на ясла за половин ден ... кой ще ги гледа в останалото време  Shocked

# 16
  • Мнения: 8 917
от опита, който имам с БГ законотворчеството, мисля че това е поредното недоглеждане и неточна формулировка...
според мен би трябвало да се вдигне малко гюрултия около този текст за да си го коригират, защото в тоя си вид това е меко казано безумие ... Това влиза в разрез с политиката на детските заведения, защото децата в началото се дават на ясла за половин ден ... кой ще ги гледа в останалото време  Shocked

И това е вярно Thinking

# 17
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
То и досега имаше разнобой между КТ и КСО.
В КТ пишеше досега:
Цитат
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
............
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.
...

А в КСО до преди 22.08 пишеше посоченото от The Sun .

Сега явно са ги уеднаквили Thinking

Последна редакция: пт, 15 сеп 2006, 15:44 от ЕлиТ

# 18
  • Мнения: 61
ДА. До навършване на двегодишна възраст на детето имаш право на половината майчинство ,ако се върнеш на работа. пОПЪЛВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ ,ЧЕ ДЕТЕТО ТИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ЕЗДРЪЖКА /ЧЕ НЕ Е В ДОМ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ/ И НЯМАШ НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ .МОЖЕШ ДА СИ ГО ДАВАШ БИЛО НА ЯСЛА БИЛО НА ГРАДИНА ТОВЕ НЕ Е ЗАВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА . Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 356
Добре де, ако тръгне детето на ясла кой уведомява работодателя или НОИ за да ми спрат майчинството? А ако детето не се адаптира в яслата и си го взема обратно почват ли пак да ми плащат 160 лв и как става това  ooooh!

# 20
  • Мнения: 8 917
ДА. До навършване на двегодишна възраст на детето имаш право на половината майчинство ,ако се върнеш на работа. пОПЪЛВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ ,ЧЕ ДЕТЕТО ТИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ЕЗДРЪЖКА /ЧЕ НЕ Е В ДОМ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ/ И НЯМАШ НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ .МОЖЕШ ДА СИ ГО ДАВАШ БИЛО НА ЯСЛА БИЛО НА ГРАДИНА ТОВЕ НЕ Е ЗАВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА . Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

Погледни пак какъв е бил и какъв е сега текста на чл.53, ал.4 и пак кажи дали си убедена  Thinking Peace

# 21
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
Според мен пак не са домислили нещата Thinking
Или пък някоя умна глава е решила да спести малко пари на държавата, нали трябва да избият от някъде парите за 315-те дни  newsm78

# 22
  • Мнения: 195
На мен от НОИ по телефона ми отговориха, че ако желая да продължа да получавам майчинство, трябва да спра детето от ясла. Попитах кого трябва да уведомя, че го спирам и ми казаха, че не могат да ми отговорят. Shocked

# 23
  • Мнения: 17
Яслата не е пълна държавна издръжка, нали се плаща такса /де не говорим за допълнителните пари, които събират и това, което се купува/

# 24
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Имам колежка, чието дете е на 1год.5 месеца, ходи на ясла. Тя се върна на работа през август и си получи заплатата за месеца + 50% от майчинството  newsm78
  Има ли вариант нашите счетоводителки да не са наясно с новото положение? Всички в работата знаят, че детето е на ясла, няма как да са го пропуснали този момент. Та затова се чудя...

# 25
  • Мнения: 17
правилно са й изплатили - тя е при заварено положение. Новите промени влизат в сила от 01.01.07  и обхваща деца родени след октомври 2006г., т.е тогава майчинството става 90% от осигурителната заплата и е 9 месеца, след които се връща майката на работа.

# 26
  • Мнения: 195
И сега се изплащат 50% от майчинството на работеща майка. Новото е, че се спира майчинството на майка, която е дала детето в детско заведение, а не работи.

# 27
  • Мнения: 643
И сега се изплащат 50% от майчинството на работеща майка. Новото е, че се спира майчинството на майка, която е дала детето в детско заведение, а не работи.

 Аз съвсем се оплетох вече......... Значи сега ако детето ми е на ясла, пък аз съм си в къщи, ще ми спрат майчинството, а ако се върна на работа ще получавам 50%? И синът ми е от три месеца на ясла ( само дето повечето време сме си в къщи), това че няма да получавам майчинство от кой месец ще стане от този, или след първи януари? Сигурно много въпроси, ама изчетох всичко и не схванах нещо.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 166
Добре де, ако тръгне детето на ясла кой уведомява работодателя или НОИ за да ми спрат майчинството? А ако детето не се адаптира в яслата и си го взема обратно почват ли пак да ми плащат 160 лв и как става това  ooooh!

Преди време четох консултация с юрист в списание "9 месеца", според която веднъж прекратен отпуска за отглеждане на дете до 2 год. не може да бъде възстановен.
Така че ако детето не се адаптира в яслата май ще пием по една студена вода, ако поправката в КСО е умишлена, а не от недоглеждане.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 356
Доколкото разбрах от постинга на Silk, ние сме заварено положение и няма да ни хване.

Общи условия

Активация на акаунт