майчинство и ясла???

  • 7 651
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
   Silk, мерси!

......... Значи сега ако детето ми е на ясла, пък аз съм си в къщи, ще ми спрат майчинството, а ако се върна на работа ще получавам 50%? И синът ми е от три месеца на ясла ........ това че няма да получавам майчинство от кой месец ще стане от този, или след първи януари?

  Не би трябвало да ти спрат майчинството. И ти попадаш в графата "заварено положение", т.е. тези промени няма да те касаят.

# 31
  • Мнения: 4 392
правилно са й изплатили - 1 тя е при заварено положение. Новите промени влизат в сила от 01.01.07  и обхваща деца родени след октомври 2006г., т.е тогава майчинството става 90% от осигурителната заплата и е 2 9 месеца, след които се връща майката на работа.

Silk, 1. значи ли това, че ако сега започна работа, ( Дъщеря ми е родена преди октомври 2006.), ще получавам тези 50% към заплатата до навършване на 2 години на детето?
2. И още нещо бих искала да те питам> Само 9 месеца ли е платеното майчинство на майката по новия закон?
Благодаря ти предварително!  bouquet

# 32
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
По принцип това от кога важи някоя алинея/член/закон зависи от датата на обнародване в ДВ, освен ако изрично не е записано друго Peace
Тъй като в КСО за чл.53. ал. 4 пише само
Цитат
Чл. 53....
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
и за бр. 68 не пише нищо повече, т.е. влиза в сила от 22.08.06 Peace

Иначе за 50%-те процента - има ги отдавна и важат - до 2г на детето:
Цитат
Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) В случаите, когато не се ползва допълнителният платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване, на майката (осиновителката) се изплаща парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако тя е осигурена за всички осигурени социални рискове, включително и без трудова злополука и професионална болест и безработица и ако е имала право на обезщетение по чл. 52а.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено като работещо по трудово или служебно правоотношение или за своя сметка за всички осигурени социални рискове, както и когато не е осигурено за трудова злополука, професионална болест и безработица.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

От цитираните членове, аз разбирам, че ако дадеш детето на ясла и не работиш, ти спират майчинството, но ако работиш - получаваш 50% до 2г. Дали е точно така, или аз не го интерперитам както трябва Thinking

Парите за 9-те месеца са обезщетение при бременност и раждане (чл. 50 от КСО), а след тях, до 2г на детето е обезщетение при отглеждане на малко дете (коментирания чл. 53).

Последна редакция: сб, 16 сеп 2006, 13:58 от ЕлиТ

# 33
  • Мнения: 3 336
Парите за 9-те месеца са обезщетение при бременност и раждане (чл. 50 от КСО), а след тях, до 2г на детето е обезщетение при отглеждане на малко дете (коментирания чл. 53).

Аз си мисля, че са имали предвид първите 9 месеца, когато се изплаща сумата в зависимост от заплатата на майката. Защото не искат на жена, която си получава цялата заплата да й додават още 50% от заплатата й, защото се е върнала на работа по-рано. Всъщност не знам.

Но настаняване в детско заведение ми звучи като да го оставяш там за постоянно или за някакъв голям период от време. Иначе не го настаняваш, а си го водиш всикш ден за по няколко часа и после си го прибираш вкъщи. Трябва да се разпита.

Но отговора от НОИ ме хвърли в тъча тотално #Crazy

# 34
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Да попитам и тук- нещо не мога да схвана  Rolling Eyes

Скоро ще давам дъщеря си на ясла, но няма да започвам работа.
Ще ми спрат ли майчинството?! Или ще получавам 50%...

Че дъщеря ми се води на ясла от 10-месечна, бе хора! По какъв ред се установява, че детето посещава или не ясла?!
Яслата определено не е детско заведение на пълна държавна издръжка  Stop Naughty

# 35
  • Мнения: 17
Silk, 1. значи ли това, че ако сега започна работа, ( Дъщеря ми е родена преди октомври 2006.), ще получавам тези 50% към заплатата до навършване на 2 години на детето?
2. И още нещо бих искала да те питам> Само 9 месеца ли е платеното майчинство на майката по новия закон?
Благодаря ти предварително!  bouquet
[/quote]
Аmarena,1. без никакъв проблем трябва да ти дават 50% от майчинството към заплатата до навърщване на 2 г. на мъничето;2. да, след това можеш да наемеш безработна жена да го гледа и държавата да й плаща.
Между другото за Англия съм чувала, че плкатеното от държавата майчинство е 3 месеца, след това изборът е твой дали це си гледаш детето /без да ти плащат/ или някой дриг.
Само в Бг беше толкова дълго майчинство /2г. платено и 1г. неплатено/. В др. страни е по няколко месеца.
Относно това дали могат да се засече кое дете е на ясла или не - няма кой да го направи, няма съответен орган. То може и да не е на ясла и бабата да го гледа и майката пак да си гледа кефа. Това как ще го засекат.

# 36
  • у нас
  • Мнения: 5 710
Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

с другото съм съгласна, че в този текст на КСО става дума не за ясла и детска градина, а за детски дом.Само не можах да разбера това за отпуските, наистина ли се плаща 80 лв? Защото полагаемия отпуск се пуска чак след изтичане на отпуска за отглеждане на дете до 2 год. възраст.Е, като се върнеш на работа кого ще задължиш да ти плаща. newsm78
И още нещо бих искала да те питам> Само 9 месеца ли е платеното майчинство на майката по новия закон?
Благодаря ти предварително!  bouquet


Само в Бг беше толкова дълго майчинство /2г. платено и 1г. неплатено/. В др. страни е по няколко месеца.


Платено майчинство си остава 2 години, а неплатения отпуски вече е 6 месеца, който може да се разсрочи до 8-мата година на детето и може да се прехвърля и на бащата или друг работещ член от семейството.
А 9 месеца ще се получават по 90% от възнаграждението, досега беше 3 месеца.

Последна редакция: сб, 16 сеп 2006, 22:44 от sinara

# 37
  • Мнения: 505
Мами не изпадайте в паника. дЕТСКИТЕ ЯСЛИ И ГРАДИНИ НЕ СА НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА. .. нали се плаща такса. това са обикновено заведения за болни деца. Така че няма никой да ви спре парите  bouquet

# 38
  • Мнения: 4 392
Silk  и sinara , благодаря ви!  bouquet

# 39
  • София
  • Мнения: 626
Заведения на пълна държавна издръжка са домовете за деца. Можеш да си дадеш там детето без да го даваш за осиновяванеи. Ако решиш след известно време да си го вземеш или да подпишеш, че се отказваш от детето и го даваш за осиновяване.
Яслите и детските градини не са такива заведения. Не ти спират майчинството ако дадеш детето на ясла .

# 40
  • София
  • Мнения: 626
Да попитам и тук- нещо не мога да схвана  Rolling Eyes

Скоро ще давам дъщеря си на ясла, но няма да започвам работа.
Ще ми спрат ли майчинството?! Или ще получавам 50%...

Че дъщеря ми се води на ясла от 10-месечна, бе хора! По какъв ред се установява, че детето посещава или не ясла?!
Яслата определено не е детско заведение на пълна държавна издръжка  Stop Naughty
Ще си взимаш майчинство както и до сега.

Последна редакция: нд, 17 сеп 2006, 15:37 от ralinikol

# 41
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
Проблемът е в това, че до сега в чл.53, ал.4 присъстваше израза "детско заведение на пълна държавна издръжка", а от бр.68 от 22.08.06г вече е само "детско заведение". От там и цялата каша Peace

# 42
  • София
  • Мнения: 626
Добре де, ако тръгне детето на ясла кой уведомява работодателя или НОИ за да ми спрат майчинството? А ако детето не се адаптира в яслата и си го взема обратно почват ли пак да ми плащат 160 лв и как става това  ooooh!

Преди време четох консултация с юрист в списание "9 месеца", според която веднъж прекратен отпуска за отглеждане на дете до 2 год. не може да бъде възстановен.
Така че ако детето не се адаптира в яслата май ще пием по една студена вода, ако поправката в КСО е умишлена, а не от недоглеждане.
Не е така. Аз дадох малкия на ясла и в момента съм в отпуск, защото имам доста дни. Когато ми свърши отпуска мога да си го продължа него, да се върна пак по майчинство или да започна работа. Няма никакъв проблем да севърнеш по майчинство докато детето навърши 2год. дори да си го прекъсвала няколко пъти.

# 43
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Ще си взимаш майчинство кокто и до сега.

Мерси!

# 44
  • Мнения: 61
ДА. До навършване на двегодишна възраст на детето имаш право на половината майчинство ,ако се върнеш на работа. пОПЪЛВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ ,ЧЕ ДЕТЕТО ТИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ЕЗДРЪЖКА /ЧЕ НЕ Е В ДОМ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ/ И НЯМАШ НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ .МОЖЕШ ДА СИ ГО ДАВАШ БИЛО НА ЯСЛА БИЛО НА ГРАДИНА ТОВЕ НЕ Е ЗАВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА . Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

Погледни пак какъв е бил и какъв е сега текста на чл.53, ал.4 и пак кажи дали си убедена  Thinking Peace
Да сигурна съм защото до август месец и аз взимах половината майчинство. Детето ми ходи на ясла от март месец и от тогава ходя на работа и взимах и 80 лв докато Алекс навърши 2 год.А междувремеено от декември миналата година до март тази година бях в платен год. отпуск и ПАК взимах половината майчинство.

Общи условия

Активация на акаунт