майчинство и ясла???

  • 7 660
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 195
Здравейте! Прекратява ли се майчинството след даване на детето в ясла преди навършване на 2 годинки?

# 1
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
не. Пълна държавна издръжка значи да го дадеш в дом, а не на ясла

# 2
  • Мнения: 2 891
Не, не се прекратява. Синът ми вече е на ясла, а няма навършени 2. Аз се върнах на работа преди 3 м. и всеки месец към заплатата си получавам по 80 лв, което е половината майчинство. Така ще е докато не минат двете години. Ако ти не работиш, ще вси взимаш цялото.  Grinning

# 3
  • Мнения: 891
Не. Не се прекратява. Ако пуснеш детето на ясла и започнеш работа преди да е навършила 2 години, ще си взимаш заплатата + 50 % от майчинството. Аз пуснах детето на ясли и започнах работа, когато дъщеря ми беше на 1 г и нещо и взимах заплата + половин майчинство, докако тя навърши 2 год.  Peace

# 4
  • Мнения: 195
Прекратява се. По новия текст е в детско заведение само/без на пълна държавна издръжка/ Проверих по телефона. Става въпрос преди да се върнеш на работа.

# 5
  • Мнения: 2 000
Прекратява се. По новия текст е в детско заведение само/без на пълна държавна издръжка/ Проверих по телефона. Става въпрос преди да се върнеш на работа.

Туй не го вярвам. Къде е този нов текст да го видим?

# 6
  • Мнения: 195
Промяната била от август, съвсем нова.
чл.53 ал.4 от Кодекса за социално осигуряване:
http://www.nssi.bg/content/laws/kodeks/kodeks_index.html
"Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

# 7
  • Мнения: 8 917
Промяната била от август, съвсем нова.
чл.53 ал.4 от Кодекса за социално осигуряване:
http://www.nssi.bg/content/laws/kodeks/kodeks_index.html
"Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

Чл.53, ал.4 от КСО гласи това:
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 1 юли 2004 г.) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка.


И е от 2004 г. Wink

И определено яслата не е детско заведение на пълна държавна издръжка  Peace

# 8
  • Мнения: 195
Аз това виждам като текст:
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".



The Sun, гледаш стара постановка на закона.

# 9
  • Мнения: 8 917
Аз това виждам като текст:
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".



The Sun, гледаш стара постановка на закона.
Ще погледна и в Апис-а. Това го копрах от Дал Сиат Peace

# 10
  • Мнения: 8 917
Аз това виждам като текст:
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".



The Sun, гледаш стара постановка на закона.

В грешка съм била аз...а имах доверие на тази счет.къща во съвременяването Rolling Eyes
Извинявам се Embarassed Така е :


(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

Което не е добре.... newsm78

# 11
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Наистина - тази вратичка я затвориха.  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 2 000
Хм, лоша работа ако е така  Cry Мислех догодина да давам малкия на ясла обаче като е така вече ще се замисля.

# 13
  • Русе
  • Мнения: 785
Лелееееее, това кога успяха така тихомълком да го приемат??? Значи дадоха 315 дни болничен, и отрязаха майките с деца на ясла - все се чудех, кого ли ще ощетят, че да не се вътрят... Close Close Close
Ами, ако и малката е като батко си, и не вирее в ясла - т.е. ходи 2 дена и после цял месец се лекуваме в къщи - кво прайм? Тези безработни детегледачки, ми се виждат пълна фантасмагория!  Rolling Eyes
Май ще чакам да навърши 2 години... newsm78

# 14
  • Мнения: 195
Хм, лоша работа ако е така  Cry Мислех догодина да давам малкия на ясла обаче като е така вече ще се замисля.
Нали виждаш колко често се менят законите. Докато дойде време за твоето дете не се знае какво ще се приеме. Не го мисли от сега. Ето, при мен се промени точно след като я записах. И сега ми се променят всички планове и само дето мислих и планувах предварително. Simple Smile

# 15
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
от опита, който имам с БГ законотворчеството, мисля че това е поредното недоглеждане и неточна формулировка...
според мен би трябвало да се вдигне малко гюрултия около този текст за да си го коригират, защото в тоя си вид това е меко казано безумие ... Това влиза в разрез с политиката на детските заведения, защото децата в началото се дават на ясла за половин ден ... кой ще ги гледа в останалото време  Shocked

# 16
  • Мнения: 8 917
от опита, който имам с БГ законотворчеството, мисля че това е поредното недоглеждане и неточна формулировка...
според мен би трябвало да се вдигне малко гюрултия около този текст за да си го коригират, защото в тоя си вид това е меко казано безумие ... Това влиза в разрез с политиката на детските заведения, защото децата в началото се дават на ясла за половин ден ... кой ще ги гледа в останалото време  Shocked

И това е вярно Thinking

# 17
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
То и досега имаше разнобой между КТ и КСО.
В КТ пишеше досега:
Цитат
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
............
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.
...

А в КСО до преди 22.08 пишеше посоченото от The Sun .

Сега явно са ги уеднаквили Thinking

Последна редакция: пт, 15 сеп 2006, 15:44 от ЕлиТ

# 18
  • Мнения: 61
ДА. До навършване на двегодишна възраст на детето имаш право на половината майчинство ,ако се върнеш на работа. пОПЪЛВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ ,ЧЕ ДЕТЕТО ТИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ЕЗДРЪЖКА /ЧЕ НЕ Е В ДОМ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ/ И НЯМАШ НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ .МОЖЕШ ДА СИ ГО ДАВАШ БИЛО НА ЯСЛА БИЛО НА ГРАДИНА ТОВЕ НЕ Е ЗАВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА . Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 356
Добре де, ако тръгне детето на ясла кой уведомява работодателя или НОИ за да ми спрат майчинството? А ако детето не се адаптира в яслата и си го взема обратно почват ли пак да ми плащат 160 лв и как става това  ooooh!

# 20
  • Мнения: 8 917
ДА. До навършване на двегодишна възраст на детето имаш право на половината майчинство ,ако се върнеш на работа. пОПЪЛВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ ,ЧЕ ДЕТЕТО ТИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ЕЗДРЪЖКА /ЧЕ НЕ Е В ДОМ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ/ И НЯМАШ НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ .МОЖЕШ ДА СИ ГО ДАВАШ БИЛО НА ЯСЛА БИЛО НА ГРАДИНА ТОВЕ НЕ Е ЗАВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА . Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

Погледни пак какъв е бил и какъв е сега текста на чл.53, ал.4 и пак кажи дали си убедена  Thinking Peace

# 21
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Според мен пак не са домислили нещата Thinking
Или пък някоя умна глава е решила да спести малко пари на държавата, нали трябва да избият от някъде парите за 315-те дни  newsm78

# 22
  • Мнения: 195
На мен от НОИ по телефона ми отговориха, че ако желая да продължа да получавам майчинство, трябва да спра детето от ясла. Попитах кого трябва да уведомя, че го спирам и ми казаха, че не могат да ми отговорят. Shocked

# 23
  • Мнения: 17
Яслата не е пълна държавна издръжка, нали се плаща такса /де не говорим за допълнителните пари, които събират и това, което се купува/

# 24
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Имам колежка, чието дете е на 1год.5 месеца, ходи на ясла. Тя се върна на работа през август и си получи заплатата за месеца + 50% от майчинството  newsm78
  Има ли вариант нашите счетоводителки да не са наясно с новото положение? Всички в работата знаят, че детето е на ясла, няма как да са го пропуснали този момент. Та затова се чудя...

# 25
  • Мнения: 17
правилно са й изплатили - тя е при заварено положение. Новите промени влизат в сила от 01.01.07  и обхваща деца родени след октомври 2006г., т.е тогава майчинството става 90% от осигурителната заплата и е 9 месеца, след които се връща майката на работа.

# 26
  • Мнения: 195
И сега се изплащат 50% от майчинството на работеща майка. Новото е, че се спира майчинството на майка, която е дала детето в детско заведение, а не работи.

# 27
  • Мнения: 643
И сега се изплащат 50% от майчинството на работеща майка. Новото е, че се спира майчинството на майка, която е дала детето в детско заведение, а не работи.

 Аз съвсем се оплетох вече......... Значи сега ако детето ми е на ясла, пък аз съм си в къщи, ще ми спрат майчинството, а ако се върна на работа ще получавам 50%? И синът ми е от три месеца на ясла ( само дето повечето време сме си в къщи), това че няма да получавам майчинство от кой месец ще стане от този, или след първи януари? Сигурно много въпроси, ама изчетох всичко и не схванах нещо.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 171
Добре де, ако тръгне детето на ясла кой уведомява работодателя или НОИ за да ми спрат майчинството? А ако детето не се адаптира в яслата и си го взема обратно почват ли пак да ми плащат 160 лв и как става това  ooooh!

Преди време четох консултация с юрист в списание "9 месеца", според която веднъж прекратен отпуска за отглеждане на дете до 2 год. не може да бъде възстановен.
Така че ако детето не се адаптира в яслата май ще пием по една студена вода, ако поправката в КСО е умишлена, а не от недоглеждане.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 356
Доколкото разбрах от постинга на Silk, ние сме заварено положение и няма да ни хване.

# 30
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
   Silk, мерси!

......... Значи сега ако детето ми е на ясла, пък аз съм си в къщи, ще ми спрат майчинството, а ако се върна на работа ще получавам 50%? И синът ми е от три месеца на ясла ........ това че няма да получавам майчинство от кой месец ще стане от този, или след първи януари?

  Не би трябвало да ти спрат майчинството. И ти попадаш в графата "заварено положение", т.е. тези промени няма да те касаят.

# 31
  • Мнения: 4 392
правилно са й изплатили - 1 тя е при заварено положение. Новите промени влизат в сила от 01.01.07  и обхваща деца родени след октомври 2006г., т.е тогава майчинството става 90% от осигурителната заплата и е 2 9 месеца, след които се връща майката на работа.

Silk, 1. значи ли това, че ако сега започна работа, ( Дъщеря ми е родена преди октомври 2006.), ще получавам тези 50% към заплатата до навършване на 2 години на детето?
2. И още нещо бих искала да те питам> Само 9 месеца ли е платеното майчинство на майката по новия закон?
Благодаря ти предварително!  bouquet

# 32
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
По принцип това от кога важи някоя алинея/член/закон зависи от датата на обнародване в ДВ, освен ако изрично не е записано друго Peace
Тъй като в КСО за чл.53. ал. 4 пише само
Цитат
Чл. 53....
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
и за бр. 68 не пише нищо повече, т.е. влиза в сила от 22.08.06 Peace

Иначе за 50%-те процента - има ги отдавна и важат - до 2г на детето:
Цитат
Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) В случаите, когато не се ползва допълнителният платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване, на майката (осиновителката) се изплаща парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако тя е осигурена за всички осигурени социални рискове, включително и без трудова злополука и професионална болест и безработица и ако е имала право на обезщетение по чл. 52а.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Ако майката (осиновителката) е починала, лишена е от родителски права или упражняването на родителските права върху детето е предоставено на бащата (осиновителя), това обезщетение се изплаща на бащата (осиновителя), а ако той е починал - на настойника. Обезщетението се изплаща, ако лицето, поело отглеждането на детето, е осигурено като работещо по трудово или служебно правоотношение или за своя сметка за всички осигурени социални рискове, както и когато не е осигурено за трудова злополука, професионална болест и безработица.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".

От цитираните членове, аз разбирам, че ако дадеш детето на ясла и не работиш, ти спират майчинството, но ако работиш - получаваш 50% до 2г. Дали е точно така, или аз не го интерперитам както трябва Thinking

Парите за 9-те месеца са обезщетение при бременност и раждане (чл. 50 от КСО), а след тях, до 2г на детето е обезщетение при отглеждане на малко дете (коментирания чл. 53).

Последна редакция: сб, 16 сеп 2006, 13:58 от ЕлиТ

# 33
  • Мнения: 3 336
Парите за 9-те месеца са обезщетение при бременност и раждане (чл. 50 от КСО), а след тях, до 2г на детето е обезщетение при отглеждане на малко дете (коментирания чл. 53).

Аз си мисля, че са имали предвид първите 9 месеца, когато се изплаща сумата в зависимост от заплатата на майката. Защото не искат на жена, която си получава цялата заплата да й додават още 50% от заплатата й, защото се е върнала на работа по-рано. Всъщност не знам.

Но настаняване в детско заведение ми звучи като да го оставяш там за постоянно или за някакъв голям период от време. Иначе не го настаняваш, а си го водиш всикш ден за по няколко часа и после си го прибираш вкъщи. Трябва да се разпита.

Но отговора от НОИ ме хвърли в тъча тотално #Crazy

# 34
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Да попитам и тук- нещо не мога да схвана  Rolling Eyes

Скоро ще давам дъщеря си на ясла, но няма да започвам работа.
Ще ми спрат ли майчинството?! Или ще получавам 50%...

Че дъщеря ми се води на ясла от 10-месечна, бе хора! По какъв ред се установява, че детето посещава или не ясла?!
Яслата определено не е детско заведение на пълна държавна издръжка  Stop Naughty

# 35
  • Мнения: 17
Silk, 1. значи ли това, че ако сега започна работа, ( Дъщеря ми е родена преди октомври 2006.), ще получавам тези 50% към заплатата до навършване на 2 години на детето?
2. И още нещо бих искала да те питам> Само 9 месеца ли е платеното майчинство на майката по новия закон?
Благодаря ти предварително!  bouquet
[/quote]
Аmarena,1. без никакъв проблем трябва да ти дават 50% от майчинството към заплатата до навърщване на 2 г. на мъничето;2. да, след това можеш да наемеш безработна жена да го гледа и държавата да й плаща.
Между другото за Англия съм чувала, че плкатеното от държавата майчинство е 3 месеца, след това изборът е твой дали це си гледаш детето /без да ти плащат/ или някой дриг.
Само в Бг беше толкова дълго майчинство /2г. платено и 1г. неплатено/. В др. страни е по няколко месеца.
Относно това дали могат да се засече кое дете е на ясла или не - няма кой да го направи, няма съответен орган. То може и да не е на ясла и бабата да го гледа и майката пак да си гледа кефа. Това как ще го засекат.

# 36
  • у нас
  • Мнения: 5 715
Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

с другото съм съгласна, че в този текст на КСО става дума не за ясла и детска градина, а за детски дом.Само не можах да разбера това за отпуските, наистина ли се плаща 80 лв? Защото полагаемия отпуск се пуска чак след изтичане на отпуска за отглеждане на дете до 2 год. възраст.Е, като се върнеш на работа кого ще задължиш да ти плаща. newsm78
И още нещо бих искала да те питам> Само 9 месеца ли е платеното майчинство на майката по новия закон?
Благодаря ти предварително!  bouquet


Само в Бг беше толкова дълго майчинство /2г. платено и 1г. неплатено/. В др. страни е по няколко месеца.


Платено майчинство си остава 2 години, а неплатения отпуски вече е 6 месеца, който може да се разсрочи до 8-мата година на детето и може да се прехвърля и на бащата или друг работещ член от семейството.
А 9 месеца ще се получават по 90% от възнаграждението, досега беше 3 месеца.

Последна редакция: сб, 16 сеп 2006, 22:44 от sinara

# 37
  • Мнения: 505
Мами не изпадайте в паника. дЕТСКИТЕ ЯСЛИ И ГРАДИНИ НЕ СА НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА. .. нали се плаща такса. това са обикновено заведения за болни деца. Така че няма никой да ви спре парите  bouquet

# 38
  • Мнения: 4 392
Silk  и sinara , благодаря ви!  bouquet

# 39
  • София
  • Мнения: 626
Заведения на пълна държавна издръжка са домовете за деца. Можеш да си дадеш там детето без да го даваш за осиновяванеи. Ако решиш след известно време да си го вземеш или да подпишеш, че се отказваш от детето и го даваш за осиновяване.
Яслите и детските градини не са такива заведения. Не ти спират майчинството ако дадеш детето на ясла .

# 40
  • София
  • Мнения: 626
Да попитам и тук- нещо не мога да схвана  Rolling Eyes

Скоро ще давам дъщеря си на ясла, но няма да започвам работа.
Ще ми спрат ли майчинството?! Или ще получавам 50%...

Че дъщеря ми се води на ясла от 10-месечна, бе хора! По какъв ред се установява, че детето посещава или не ясла?!
Яслата определено не е детско заведение на пълна държавна издръжка  Stop Naughty
Ще си взимаш майчинство както и до сега.

Последна редакция: нд, 17 сеп 2006, 15:37 от ralinikol

# 41
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Проблемът е в това, че до сега в чл.53, ал.4 присъстваше израза "детско заведение на пълна държавна издръжка", а от бр.68 от 22.08.06г вече е само "детско заведение". От там и цялата каша Peace

# 42
  • София
  • Мнения: 626
Добре де, ако тръгне детето на ясла кой уведомява работодателя или НОИ за да ми спрат майчинството? А ако детето не се адаптира в яслата и си го взема обратно почват ли пак да ми плащат 160 лв и как става това  ooooh!

Преди време четох консултация с юрист в списание "9 месеца", според която веднъж прекратен отпуска за отглеждане на дете до 2 год. не може да бъде възстановен.
Така че ако детето не се адаптира в яслата май ще пием по една студена вода, ако поправката в КСО е умишлена, а не от недоглеждане.
Не е така. Аз дадох малкия на ясла и в момента съм в отпуск, защото имам доста дни. Когато ми свърши отпуска мога да си го продължа него, да се върна пак по майчинство или да започна работа. Няма никакъв проблем да севърнеш по майчинство докато детето навърши 2год. дори да си го прекъсвала няколко пъти.

# 43
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Ще си взимаш майчинство кокто и до сега.

Мерси!

# 44
  • Мнения: 61
ДА. До навършване на двегодишна възраст на детето имаш право на половината майчинство ,ако се върнеш на работа. пОПЪЛВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ ,ЧЕ ДЕТЕТО ТИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ЕЗДРЪЖКА /ЧЕ НЕ Е В ДОМ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ/ И НЯМАШ НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ .МОЖЕШ ДА СИ ГО ДАВАШ БИЛО НА ЯСЛА БИЛО НА ГРАДИНА ТОВЕ НЕ Е ЗАВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА . Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

Погледни пак какъв е бил и какъв е сега текста на чл.53, ал.4 и пак кажи дали си убедена  Thinking Peace
Да сигурна съм защото до август месец и аз взимах половината майчинство. Детето ми ходи на ясла от март месец и от тогава ходя на работа и взимах и 80 лв докато Алекс навърши 2 год.А междувремеено от декември миналата година до март тази година бях в платен год. отпуск и ПАК взимах половината майчинство.

# 45
  • Мнения: 61
Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

с другото съм съгласна, че в този текст на КСО става дума не за ясла и детска градина, а за детски дом.Само не можах да разбера това за отпуските, наистина ли се плаща 80 лв? Защото полагаемия отпуск се пуска чак след изтичане на отпуска за отглеждане на дете до 2 год. възраст.Е, като се върнеш на работа кого ще задължиш да ти плаща. newsm78
И още нещо бих искала да те питам> Само 9 месеца ли е платеното майчинство на майката по новия закон?
Благодаря ти предварително!  bouquet

Можеш да си прекъснеш майчинството и веднага да си пуснеш год. пл. отпуски и си седиш в къщи /в отпуск си / и си взимаш и заплатата и половината майчинство - не е задължително да си пускаш отпуската след като ти изтече майчинството можеш да го прекратиш по всяко време и да си ползваш отпуските. Като докато детето ти навърши две год. ако си на работа /независимо дали си в отпуск или на работа / ти се полагат и 50% от майчинството.

# 46
  • София
  • Мнения: 396
по-нагоре една мама каза, че е питала в НОИ и отговорили, че се спира майчинството, ако детето тръгне на ясла. Аз пък днес получих точно обратния отговор #Crazy

# 47
  • Мнения: 18
Здравейте  на всички майки с малки дечица : HugАз също исках да дам мойта дъщеря на ясли сега-тя е на 1год и 3мес, даже попълнихме молбата , но една съседка, която работи в НОИ каза ,че от 22.08.06г. е излезал нов закон,а,че  той е независимо дали работиш или не -щом детето е на ясли ти спират майчинството ,а до сега беше само ако работиш ти дават половината.От този месец НОЙ щяло да иска всеки месец от яслите списака на децата и ще има големи глоби.
Затова имам въпрос и то към СОНЕТКА
В кой град са и казали че няма такова нещо и до колко е вярно?Аз тук чувам различни мнения и не знам на кой да се довера.Щечакам отговор и то с голямо нетърпение, предварително БЛАГОДАРЯ на всички ,който ще ме светнат какво знаят по въпроса
.За сега чао от мен. newsm51

# 48
  • Мнения: 5
От всичко прочетено става ясно,че не може да ти спрат майчинството затова, че си си дал детето в ясла - на практика де. Ами ако яслата не е държавна? Stop

# 49
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Момичета - има промяна в КСО от август месец, в която изразът детско заведение на пълна държавна издръжка е заменен с детско заведение. Във вторият израз несъмнено се включват детските ясли и градини.

Затова изводът определено не е :
От всичко прочетено става ясно,че не може да ти спрат майчинството затова, че си си дал детето в ясла - на практика де. Ами ако яслата не е държавна? Stop

А по-вярно е да се каже, че:

Щом детето се пусне на ясла - майката загубва право на майчинство.

Но - какъв ще бъде контролът върху това кои деца ходят и кои - не НЕ МОГА ДА КАЖА  newsm78

# 50
  • София
  • Мнения: 2 356
От този месец НОЙ щяло да иска всеки месец от яслите списака на децата и ще има големи глоби.


Aз пък искам да питам следното: а ако детето ми е в списъка на приетите, но още не съм я пуснала? Пак ли ми спират майчинството?
Томба, ти къде точно пита за София? Можеш ли да пуснеш някакъв телефон, на който да се осведомя за моя случай? Какво значи големи глоби - за яслите или за майките?

# 51
  • София
  • Мнения: 396
Томба, става дума за София, както пише и в подписа ми. Тел е 02/926 19 87. Денат, най-вероятно и при нас ще е подобен случая, защото мисля да пусна сина ми след известно време.

# 52
  • Мнения: 992
просто нямам думи  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out
те нали са много 160 лева ми те и да ги спрат искат, това е просто нахалство, много съм възмутена
ами ако детето ми не се адаптира в яслата и се наложи да го спра , какво става тогава оставам си в къщи , гледам си го и майчинство не получавам  #2gunfire
аз смятам мойта дъщеря на пролет живот и здраве да я пускам , така ще загубя 8 месеца от майчинството си
абееее с две думи това може да се случи само в нашата мила родина  Sick

# 53
  • Мнения: 18
[
color=orangered][/color]
Здравейте всички от форума! Hug
Аз мисля, че  в момента е още много объркано и никой не знае какво точно се казва с този закон.Едни казват -спира се ,а други не.Но от октомври месец щело да има проверки-искат на децата ЕГН и след това виждат дали теглиш майчинство от някъде за това дете.и .Иако е на ясли а взимаш и майчинство -веднага се прави ревизия на фирмата от която го получаваш и се налага глоба на фирмата ,защо пуска искане за майчинство.а глобата била връщаш парите в троен размер плюс лихвите за времето от кога си дал детето докато те хванат.Едната готвачка ми
съседка и ми каза да изчакам малко да видя как ще се развият нещата, че и те самите не знаели още.Това е което знам до сега .ЧАО smile3504 newsm30 newsm07

# 54
  • Мнения: X
здравейте, а полагат ли ти се отпуските през времемето майчивството ? И ако да какво заплащане получаваш през това време дали заплатата ти преди майчинството?

# 55
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
здравейте, а полагат ли ти се отпуските през времемето майчивството ? И ако да какво заплащане получаваш през това време дали заплатата ти преди майчинството?

За времето в майчинство се полага платен отпуск, минимум 20 работни дни за всяка календарна година.
Получава се на база заплатата от последния месец, в който имаш отработени поне 10 последователни работни дни.

# 56
  • Мнения: 412
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=23793
честито,мили майки
държавата и нейните управници,ако не са да се грижат за нас за какво са

# 57
  • Мнения: 2 950
Не знам вече какво да правя!!!!!!!!!
Момичета, преди малко зълва ми звънна в НОИ и разпита за нашите страхове. От там са й казали категорично, че до навършване на 2 г на детето, майкато си взима парите, независимо от това дали детето ходи на ясла или не. Аз искрено се надявам нещата наистина да стоят така, защото иначе увисваме  #2gunfire

# 58
  • Мнения: 412
Не знам вече какво да правя!!!!!!!!!
Момичета, преди малко зълва ми звънна в НОИ и разпита за нашите страхове. От там са й казали категорично, че до навършване на 2 г на детето, майкато си взима парите, независимо от това дали детето ходи на ясла или не. Аз искрено се надявам нещата наистина да стоят така, защото иначе увисваме  #2gunfire
виж моя линк
това е Социалното министерство-първа ръка инфо
според мен тези горе сериозно са се заели с намаляване и тотално спиране на раждаемостта и безброй много самоубийства,защото мен ще ме докарат до лудост с безкрайнит си подигравки с нас,българските майки
работят за отрицателен прираст хората
не е шега работа

# 59
  • Мнения: 412
много ме кефи как с лека ръка играят хазарт със съдбите на хората
имам чувството,че като се събераът да решават промени и някой казва:"залагам 100 $,че ако им вземем майчинството при семейства ,чиито деца на ясла ще започнат да мрат"
друг казва:"150 $ ,че пак ще намерят начин да оцелеят мамичката им"
Речено-сторено

# 60
  • Мнения: 1 000
Попитах в градината на дъщеря ми ......госпожата каза че ще пита...и ще ми каже.....дали е от сега или е по-нататък...имат ли някакво подобно нареждане да следят децата и от сорта

# 61
Здравейте на всички!
Сега се обадих в НОИ - София и ми казаха, че тези промени влизат в сила от 1 Януари 2007 г. Но от тогава наистина ще се спира майчинството за деца, които са дадени в детска ясла.

# 62
  • Мнения: 412
сега аз ще обобщя информацията, до която се докопат
1. закона е вече приет (т.е. промяната в него)
2. попитах в яслата за тази промяна и те ми казаха,че няма от ккво да се притеснявам,защото проблема ще бъде голям,единствено при майките,които получават майчинство от социални грижи
при частника -ще бъде на принципа на самодекларирането
аз ,ако не си кажа,тоест ако и той не разбере няма проблеми
казаха да си трая
след това ,като излизах от яслата срещнах една приятелка,която ми каза,че са й дали да попълни една декларация (тя няма мъж),че майчинството й е единствения доход ,тоест на практика,ако го прекратят я оставят без никаъв доход
и са я попитали защо не започва работа и тя е казала,че детето е на ясла,защото тя сега си търси такава
обещали са й да няма проблеми
а и друго забравих да кажа, че и нея частника не я иска обратно след майчинството,защото вече няма нужда от нея
извинете ме,ако е малко объркано,ама мислите препускат из главата ми трескаво и може да се преплитат малко или много

# 63
  • Мнения: 2 950
Значи, тук във форума мненията са противоречиви. В НОИ на зълва ми казаха, че няма такова нещо. Аз смятам да попитам както в яслата, така и в работата ми.
имам въпрос: добре де, да кажем, че детето продължи да си ходи на ясла и какво става с оставащите месеци до 2 години? Имам ги без да получавам пари или трябва да се върна на работа, или пък си взимам заплатата?  newsm78

# 64
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Значи, тук във форума мненията са противоречиви. В НОИ на зълва ми казаха, че няма такова нещо. Аз смятам да попитам както в яслата, така и в работата ми.
имам въпрос: добре де, да кажем, че детето продължи да си ходи на ясла и какво става с оставащите месеци до 2 години? Имам ги без да получавам пари или трябва да се върна на работа, или пък си взимам заплатата?  newsm78

Няма противоречиви мнения - има неосведомени длъжностни лица. В променения чл. 53 от КСО изрично е написано "детско заведение" и няма отлагателен срок за влизане в действие на текста, т.е. той влиза в сила 3 дни след обнародване в ДВ.
С даване на детето в ясла/градина майката загубва право на ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст и право на получаване на обезщетение.

# 65
  • Мнения: 1 000
Сега остава въпроса...това важи ли за майките на деца които ходят в частни ясли
Кой ще контролира частните ясли
Как НОИ ще събира инфо кой си е пуснал детето на ясла и кой не
Ще решат отчасти проблема с липсата на достатъчно места в яслите

Последна редакция: чт, 05 окт 2006, 16:00 от BgViki

# 66
  • Мнения: 412
ДА. До навършване на двегодишна възраст на детето имаш право на половината майчинство ,ако се върнеш на работа. пОПЪЛВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ ,ЧЕ ДЕТЕТО ТИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ЕЗДРЪЖКА /ЧЕ НЕ Е В ДОМ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ/ И НЯМАШ НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ .МОЖЕШ ДА СИ ГО ДАВАШ БИЛО НА ЯСЛА БИЛО НА ГРАДИНА ТОВЕ НЕ Е ЗАВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА . Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

Погледни пак какъв е бил и какъв е сега текста на чл.53, ал.4 и пак кажи дали си убедена  Thinking Peace
Да сигурна съм защото до август месец и аз взимах половината майчинство. Детето ми ходи на ясла от март месец и от тогава ходя на работа и взимах и 80 лв докато Алекс навърши 2 год.А междувремеено от декември миналата година до март тази година бях в платен год. отпуск и ПАК взимах половината майчинство.

До август да......ама от 22.08 нещата стоят по друг начин

за работещите майки не се променят 50 %
не отпадат
след маслко ще дам линк с доказателства

# 67
  • Мнения: 2 950
Много ви моля, ако можете да ми дадете мнение какво става с моето положение. Значи, дъщеря ми ходи на ясла от началото на септември. 2 години навършва през февруари. Сега обаче вече е октомври. Ако се върна на работа от ноември, какво става с месеците септември и октомври? Не съм взела още нищо за септември. И ако се върна, значи остават 4 месеца до навършване на 2 години на детето. Ще получавам ли половината майчинство или всичко ми се спира? Дано сте ме разбрали Praynig

# 68
  • Мнения: 412
Много ви моля, ако можете да ми дадете мнение какво става с моето положение. Значи, дъщеря ми ходи на ясла от началото на септември. 2 години навършва през февруари. Сега обаче вече е октомври. Ако се върна на работа от ноември, какво става с месеците септември и октомври? Не съм взела още нищо за септември. И ако се върна, значи остават 4 месеца до навършване на 2 години на детето. Ще получавам ли половината майчинство или всичко ми се спира? Дано сте ме разбрали Praynig
аз съм в същото положение,трагедията ми е още по-голяма,защото майчинство ми се полага до август
да,мами счетоводителки тук във форума ми казаха,че ако се върнеш на работа без значение дали са ти спирали майчинството или не ще си получаваш 50 %
за септември и октомври си трайкай
не казвай на работодателя,а дори и за времето след това,че детето е на ясла
декларирането ще бъде всъщност деклариране
трябва ти да предупредиш работодателя,че детето ти е на ясла
аз няма да го направя за момента

# 69
  • Мнения: 2 950
Благодаря за бързия отговор, обаче аз вече съм казала, че детето ходи на ясла. В момента работя в къщи и си получавам майчинството, а за материалите - хонорари. Затова исках да знам какво става с тези два месеца? Явно ще се връщам на бачкане, но поне да знам какво ми е положението все пак! УФфффф, много ме дразнят нашите управници  #Cussing out

# 70
  • Мнения: 76
Току що се обадих и аз в НОИ и ми казаха, че промяната в закона ще важи от 01 януари 2007г. Т.е, майките ще подават декларация до работодателя, че детето е настанено в детско заведение и майчинството ще се спира... 

# 71
  • Мнения: 137
Така е.На мен ми се наложи да се върна на работа август(работя в държавна работа).Накараха ме да напиша декларация,че детето не посещава детско завадение,за да ми изплащат 50% от майчинството.
След август отново съм по майчинство.а за август получих 80лв+заплатата Hug

# 72
  • Мнения: 18
ЗДравейте отново!
Значи до тук разбрах ,че все още са объркани много нещата, защото има много разногласия.Вчера говорих в НОИ и ми казаха,че закона влиза в сила от 22.08.06г., а не от 01.01.07 както беше писано .И точно и ясно ми казаха,че ако си дам детето на ясла -губя майчинството(и то без да работя, а ако работя ще взимам половината).Това за мен е пълна глупост- но ние си траикаме и за тово ще си ни мачкат управниците.Аз съм от гр. Кюстендил но те заявиха ,че независимо за София ли е или за провинцията закона си е закон и е влезнал в сила от 22.08.06г.Дори в момента подготвяли списъците и след неуточнено време започвали проверките. newsm45 newsm45 newsm45А и от яслата ме предопредиха ,че ги предопредили за новият закон и сега много майки са нито в клин ни в ръкав -както се казва.
За голямо съжаление живеем в държава която не мисли за народа а само за тъпите управници-просто имаме голям късмет, и ще се наложи или да се откажем от многото 160лв. или ние да си гледаме децата.
е Това беше от мен за сега чао ако разберете нещо ново пишете .
Явно ще продължим със smile3511 smile3514 newsm61 smile3512

# 73
  • Мнения: 61
ДА. До навършване на двегодишна възраст на детето имаш право на половината майчинство ,ако се върнеш на работа. пОПЪЛВАШ ДЕКЛАРАЦИЯ ,ЧЕ ДЕТЕТО ТИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ЗАВЕДЕНИЕ НА ПЪЛНА ДЪРЖАВНА ЕЗДРЪЖКА /ЧЕ НЕ Е В ДОМ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ/ И НЯМАШ НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ .МОЖЕШ ДА СИ ГО ДАВАШ БИЛО НА ЯСЛА БИЛО НА ГРАДИНА ТОВЕ НЕ Е ЗАВЕДЕНИЕ НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА . Даже можеш и да си използваш годишните платени отпуски,които не си ползвала през майчинството си и ПАК ТИ СЕ ПОЛАГА 50% от майчинството .СИГУРНА СЪМ В ТОВА ,КОЕТО ТИ КАЗВАМ НА 300%.

Погледни пак какъв е бил и какъв е сега текста на чл.53, ал.4 и пак кажи дали си убедена  Thinking Peace
Да сигурна съм защото до август месец и аз взимах половината майчинство. Детето ми ходи на ясла от март месец и от тогава ходя на работа и взимах и 80 лв докато Алекс навърши 2 год.А междувремеено от декември миналата година до март тази година бях в платен год. отпуск и ПАК взимах половината майчинство.

До август да......ама от 22.08 нещата стоят по друг начин

за работещите майки не се променят 50 %
не отпадат
след маслко ще дам линк с доказателства
В случая става въпрос за детско заведение, в което детето може да бъде или да не бъде на пълна държавна издръжка. Детски заведения, които не са пълна държавна издръжка са например детските ясли и градини, за които се заплащат такси за издръжката на децата. Детските заведения на пълна държавна издръжка са "специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" по смисъла на § 1, т. 4 от Закона за семейните помощи за деца. Такива са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса.

# 74
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
The Sun имам въпрос към теб
Ще ме защитава ли все още
 чл. 333, ал. 1 от Кодекса на труда работодателят няма право да уволнява (освен с предварителното разрешение на инспекцията по труда) работничка или служителка, която е бременна или е майка на дете до 3- годишна възраст.

в случай ,че прехвърля майчинството си на майка ми и започна работа във същата фирма в която работех до сега, или ще защитава само този който ползва майчинството?

Последна редакция: пн, 13 ное 2006, 16:02 от sta

# 75
  • Мнения: 412
The Sun имам въпрос към теб
Ще ме защитава ли все още
 чл. 333, ал. 1 от Кодекса на труда работодателят няма право да уволнява (освен с предварителното разрешение на инспекцията по труда) работничка или служителка, която е бременна или е майка на дете до 3- годишна възраст.

в случай ,че прехвърля майчинството си на майка ми и започна работа във същата фирма в която работех до сега, или ще защитава само този който ползва майчинството?
пиши й на ЛС за по-сигурно!

# 76
  • Мнения: 8 917
The Sun имам въпрос към теб
Ще ме защитава ли все още
 чл. 333, ал. 1 от Кодекса на труда работодателят няма право да уволнява (освен с предварителното разрешение на инспекцията по труда) работничка или служителка, която е бременна или е майка на дете до 3- годишна възраст.

в случай ,че прехвърля майчинството си на майка ми и започна работа във същата фирма в която работех до сега, или ще защитава само този който ползва майчинството?

Законът защитава теб - майчинството може да е прехвърлено временно - т.е. ти по всяко време може да си го върнеш.

# 77
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Благодаря за отговора   bouquet

# 78
  • София
  • Мнения: 626
Така е.На мен ми се наложи да се върна на работа август(работя в държавна работа).Накараха ме да напиша декларация,че детето не посещава детско завадение,за да ми изплащат 50% от майчинството.
След август отново съм по майчинство.а за август получих 80лв+заплатата Hug
И аз работя в държавна работа. Малкия ходи на ясла и си взимам 50% от майчинството. Не са ме карали да подписвам декларации и знаят, че ходи на ясла. Казаха, че това нямя значение Hug

# 79
  • Мнения: 639

Преди време четох консултация с юрист в списание "9 месеца", според която веднъж прекратен отпуска за отглеждане на дете до 2 год. не може да бъде възстановен.
Това НЕ е вярно! Този юрист не си разбира май от работата!  Можеш да си го възстановиш - като подаваш молбата в службата се пише " молба за платен отпуск до навършване на две години на детето". Така както можеш и да прехвърляш майчинството на близък от първи ред, например майка, която да не е пенсионер.
Аз в момента съм в платен отпуск и детето ми е от октомври на ясла. Не ми е прекратено майчинството. После неплатения се разделя по равно на майката и бащата по 6 месеца, като бащата може да прехвърли правото на ползване на майката. Неплатеният отпуск имате право да ползвате до навършване на 8 години на детето. Натрупаните за двете години платени годишни отпуски можете да ползвате след изтичане на платеното майчинство ,но ако искате да ви се изплаща върху реалната заплата трябва да се върнете на работа за минимум 10 работни дни. В противен случай въпросните годишни отпуски ви се плащат на база майчинство. Това е важно за тези при които заплатата всяка година се индексира ( напр. държавните служители).

# 80
  • Мнения: 61
НЕ Е ВЯРНО ,ЧЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА СЕ ВЪРНЕ НА РАБОТА ЗА ПОНЕ ДЕСЕТ ДНИ ,ИНАЧЕ ЩЕ И СЕ ПЛАЩА ОТПУСКАТА НА БАЗА  МАЙЧИНСТВОТО. В КТ] ПИШЕ - НА БАЗА ТРЕДХОДЕН МЕСЕЦ В КОЙТО ИМА ОТРАБОТЕНИ ПОНЕ ДЕСЕТ РАБ. ДНИ - ТОВА ЩЕ РЕЧЕ  ПОСЛЕДНИЯ МЕСЕЦ/ МОЖЕ ДА Е ПРЕДИ ДВЕ ГОД. / В КОЙТО ЛИЦЕТО ДЕЙСТВИТЕЛНО Е ОТРАБОТИЛО ПОНЕ ДЕСЕТ ДНИ.

# 81
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 373
И мен живо ме вълнува темата за майчинството и яслите. Понеже нашите "законотворци", умишлено или не, в един от членовете на КСО са пропуснали към детско заведение да добавят "на пълна държавна издръжка", дали не можем да задълбаем и да се хванем за другата думичка? Какво всъщност значи, че детето е настанено? Доколкото си спомням, в молбите, подавани в яслите се пише "детето да постъпи" или "детето да бъде записано". Мисля да потърся народен представител по район, пред който да повдигна въпроса за пропуснатите думички и Министерството на труда и социалните грижи за тълкуване на израза "настанено в детско заведение", а не само що е детско заведение.
Няма да оставим така нещата, нали?
И за прехвърлянето на неплатения отпуск - някой спомена, че след 01.01.2007 няма да може да се прехвърля между родителите - вярно ли е?

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 03:14 от jd

# 82
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 373
от опита, който имам с БГ законотворчеството, мисля че това е поредното недоглеждане и неточна формулировка...
според мен би трябвало да се вдигне малко гюрултия около този текст за да си го коригират, защото в тоя си вид това е меко казано безумие ... Това влиза в разрез с политиката на детските заведения, защото децата в началото се дават на ясла за половин ден ... кой ще ги гледа в останалото време  Shocked

нека да повдигнем въпроса за майчинството, когато детето тръгне на ясли!  да има поне един месец, докато се адаптира детето, в който майката да си получава обезщетението, ако боледува много - и за по-дълъг период. Под много боледуване разбирам да е болно поне 10 дни в този пробен месец. И да се получава поне един месец, след като е започнало да боледува по-малко, но не по-късно от навършване на 2 години на детето.
Промените в кодекса приличат на "случайни", от типа АМ - ако мине - мине. Имаше наскоро случай, в който народното събрание прегласува вече приет текст, след критика от страна на медиите и доста шум около факта, че депутатите гласуват дори без да четат текстовете.
Има ли мама, която работи в някоя медия? Дайте да вдигнем малко шум, докато не е изгорял някой
Някой виждал ли е тълкуване на израза "настанено в детско заведение", а не само що е детско заведение за случай, в който ще спират майчинството?
В молбата, която подадох в яслата пишеше "детето да бъде записано", не настанено. Може и някой филолог да вземе отношение.
Дълго, но не знам към коя от мамите да се обърна точно.

Последна редакция: сб, 16 дек 2006, 10:30 от jd

# 83
# 84
  • Мнения: 8 917
И за прехвърлянето на неплатения отпуск - някой спомена, че след 01.01.2007 няма да може да се прехвърля между родителите - вярно ли е?
Да, вярно е Peace

# 85
  • Мнения: 221
а на бабите ще може ли да се прехвърли майчинство след 01.01.2007г,че като гледам то от догодина големи промени #Crazy

# 86
  • Мнения: 8 917
а на бабите ще може ли да се прехвърли майчинство след 01.01.2007г,че като гледам то от догодина големи промени #Crazy
Няма причина да не може - по друг член е Peace

Общи условия

Активация на акаунт