врастнал нокът

  • 31 401
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
Малката (2 год.) от три седмици и е врастнал нокътя на палеца на крака и не може да се оправи.
Водих я три пъти при хирург - освен че изгори кожата с йодасепт, май нищо друго не постигна. Пръстът все още е подут, червен и гноящ, само дето сега и кожата се обели.
Пробвах също всевъзможни мазила, киснене в смрадлика, компреси, превръзки. Нищо. Оня ден пробвах да пъхна картонче под нокътя (чела съм, че при възрастни действа), но е много малко пръстчето и не се вижда добре...
В допълнение девойката от време на време показва явни признаци на болка, търпи само отворени обувки, но и с тях понякога куцука. Отгоре на всичко последните и кръвни изследвания не бяха хич добри, което според педито "вероятно е от нокътя".
Някой знае ли лек?

Последна редакция: нд, 17 сеп 2006, 11:42 от Maria.St

# 1
# 2
  • Мнения: 2 178
Единственият начин за оправяне на вече врастнал нокът е оперативното му изваждане.Ако е загноясал пръста може да се направи един от следните "бабини" трикове за извличане на гнойта:
1. Разтопява се восък на бинт и се увива пръста.
2. Увива се в свинско було /онова ципестото нещо ако се сещаш/.
Аз от малка си страдам от това и периодично си правя сама "операции" по изваждане на ноктите и гледам да не се стига до забиране на пръста, че на един мой съсед от това му се получи гангрена и му отрязаха целия крак. А човекът е на 30-35 г. Tired

# 3
  • Мнения: 2 082
чувала съм само,че се пъха памуче/колкото глава на карфица/напоено с риванол

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 234
Здравей,
по рождение съм така.Много неприятно, но какво да се прави...Най-хубаво е щом и гноясало да се намаже с Ихтиол и да се превърже/кремът е мазен и е черен,но не си спомням дали цапаше но е мазен/, извлича гнойта. Мен ме спаси това, макар че джи-пи то ми каза че не вярвазащото пръста ми беше много подут. И моят хирург ми каза за да се спася от подобни проблеми, трябва да си режа ноктите на краката в права линия. И наистина в момента от 3 мес нямам проблеми.
Надявам се че съм ти помогнала!

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Единственият начин за оправяне на вече врастнал нокът е оперативното му изваждане.
Не е, за това дадох линка към предната тема. Имам неустешни операции, но се оправих с народна медицина.
Все пак ако се решите на операция идете в Пирогов. Не мъчете детето по поликлиники или частни клиники (както аз се измъчих). Но след като веднъж нокътя е врастнал, вече си е прокарал път и винаги ще си расте навътре. Просто ликвидирайте инфекцията (за целта на мен ми помогна само пчелния восък).

# 6
  • Мнения: 3 506
Момичета, благодаря за съветите, повечето мазила и компреси съм пробвала без особен успех...
Рени, кажи, моля те, пчелен восък от пчелар ли трябва да търся, или се продава някъде?
Джина, хирургът на третия път направи подобен намек (че трябва операция). Не можа обаче да ми обещае, че следващият няма пак да врастне, още повече, че на нея по принцип ноктите са и "криви", растат някак си навътре.
Засега съм категорична, че няма да я подлагам на подобно нещо, още повече, че точно в момента и пада и един нокът на ръчичката, върху който брат и изпусна тухла.......
За рязането знам, то при нас си е цяла епопея - тя мрази да и се режат ноктите и е битка даже и високо/право да ги изрежа - не е заради това.

# 7
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз си купувах пчелен восък от пазара на Младост 1 тогава (преди 2-3 год.). Имай предвид, че трябва да имаш търпение и да правиш компреса около 20 дена. Ако имаш някакви въпроси в тази връзка ми пиши на ЛС.
Колкото до Ихтиол, Йодасепт и др. мазила- нищо не ми помогна. Докато си правих превръзките с пчелен восък когато много ме заболеше пръста (беше зачервен, надут и много болезнен) от втвърдения бинт, се мажех с Гентамицин- той ми облекчаваше болката.

# 8
  • Мнения: 2 261
споделям мнението на рени,но ако няма полза от народната медицинарпри хирурга.аз имах такъв проблем преди деситина години.с местна упойка... и проблема вече не се е появявал.при мен стана от народните танци и тесните обувки.успех   

# 9
  • Мнения: 3 506
Рени, пълна ти е кутията. Исках да ти пусна ЛС да питам нещо друго - за пчелния восък ми се иска първо да купя и да видя как изглежда, че да питам конкретно.

# 10
  • Мнения: 2 237
Аз имах същия проблем (макар че не съм малко дете,но все пак...).След като пробвах всичко,абсолютно всичко,не издържах и отидох да го оперират.Биха ми упойка в пръста,изрязаха нокътя и готово.Нищо не разбрах от процедурата.Вече една година нямам проблеми,но и на мен също ми казаха че проблема може да се върне.
Дано детенцето се оправи без хирургична намеса,но дори и да се наложи не се притеснявай - за добро е !
Желая ви успех и най-вече здраве ! Hug И да пишеш какво е станало.

# 11
  • Мнения: 742
Аз имах същия проблем преди години. След некъдърна хирургическа намеса - ми се възпали пръста и две седмици бях на легло /а всички казваха, че за два дни се оправя/. Правех промивки със смрадлика, и какво ли още не - стигнах до успокоителни и хапчета за сън, понеже болеше ужасно...
Оправих се с рецептите на баба Ванга: в една люта чушка /голяма колкото средно голям пипер-има такъв сорт/ се налива много силна ракия/първак/ и тази чушка се нанизва на пръста и се стои колкото време можеш.

Аз не успях и пет минути - много ми лютеше, после цяла нощ ми пулцираше пръста, но вече 15 години не съм имала никакъв проблем.
Ако решиш опитай - на мен ми помогна!
Успех и бързо възстановяване!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт