Учебна година и религия в училище

  • 5 253
  • 73
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 590
Аз съм била в Сирия,както и в Ливан и съм усещала върху себе си колко толерират чужденците.Бях с едни нормални дънки и един нормален т-шърт и само дето не ме разкъсваха с погледи,затова че си личеше че съм чужденка,едва ли не се чувствах обидно за това че съм жена,да не говорим какво им е мнението за християните чужденци

Извинявам се на авторката на темата за спама,но написаното по -горе страшна ме учуди и не се стърпях.

Имам поне двадесетина познати българки женени за сирийци,които не са приели исляма,нито си промениха начина на обличане.Ходят поне два пъти на година в Сирия,облечени по потник,дънки и .......както в България.Досега веднъж не съм чула поне една да каже нещо подобно.Напротив,дори ходят сами без мъжете си.Сирия е туристическа държава пълно е с чужденци,особено руснаци.На повечето магазини надписите са на арабски и руски,напротив към чужденците са много по толерирани ,най-вече  катаджиите Mr. Green.Това са и мои лични впечатления.Съжалявам,че си се чувствала по този начин в България и мен ме гледат по този начин българите,но това не значи,че не са толерантни към облеклото ми Grinning
За училищата не бих имала нищо против детето ми да учи религия,като предмет стига да се учат общи неща за всички религии.



Рамадана е семеен празник,празник за децата не намирам смисъл този празник да се внася в училище.Атмосферата на празника е в семейството в къщата,затова детето ми на такъв празник ще си е в къщи.

# 31
  • Мнения: 2 427
Манел,аз не лъжа.Не си измислям неща,казвам това което ми се случи.Може би проблема беше че съм много руса и бяла и просто на челото ми беше изписано че съм от източна европа...не знам.Както вече казах,бях със широка,дълга тениска и дънки,както обикновенно е прието да се ходи на Сук,така че не е съвсем така както го описваш.Естественно много зависи какви заведения и места посещаваш,аз имам познати които са от вишите прослойки там и ходят на пиано бар по бюстие и къса пола,пият уиски и го карат съвсем като при нас,но на тях им е позволено,все пак са жени на хора с положение.
А и както ти казах имаше ученички и по голи пъпчета...но много според зависи е всичко това....
Имам и познат който работеше в дипломатически корпус в Йордания и беше със същите впечатления от там.
Имам две близки приятелки,които работеха в италиански ваканционни селища в Египет,където е още по-развит туризма,но и те имаха някои лоши преживявания там с нетолернтността.

Но аз нищо не казвам,както и по-долу съм споменала,това са си техни нрави,не виждам защо трябва да ги променя някой.
Ако живея там със сигурност няма да ме дразнят цитатите от Корана които висят навсякъде по учреждения и офиси...напротив ше ги уважавам.Искам или не искам.Не си ли съгласна и ти с мен?
Мога ли да те попитам нещо съвсем извън темата,възможен ли е брак между мюсулманин и християнка,защото до колкото знам не само от религиозна,но дори от правова гледна точка такова нещо не е възможно.Т.е. брака би бил невалиден.

# 32
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Манел4е,малко измествам темата ,за което и аз се извинявам на авторката ,но тези твои познати,женени за сирийци ,за които споменаваШ доколкото разбрах живеят основно в България. newsm78 Ходят в Сирия поне два пъти в годината,но...на гости,нали така. Дали ако живееха основно там картинката с облеклото нямаШе да е по_разли4на. Thinking

# 33
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ох, моми4ета, задълбахте, но давайте да изясняваме- 4и4ото на мъжа ми е католик малтиец, тя мюсюлманка, 4е и дъщеря на главен имам. не знам имат ве4е 35г брак, не знам кой какво е направил за да се под4ини на законите.може да питам!но са женени за добро и зло, ама наистина!зна4и може и е реалност!аз не знам как ходят в сирия, но тука са не само едва ли не по сутиени, ами се гримират и се предлагат на мъжките погледи, едва ли не циците на тезгяха! аз ходя по прилепнали дрехи, да не кажа направо впити,  обирам погледите на мъжете, е и на жените, ама и на туристка да им прили4ам????? много ми е дълга ваканцията, хехе! просто те по разли4ен ня4ин изразяват възхищението си от красивите женски форми! за големите градове изобщо няма да ви забележат, освен да ви оценят като красотас поглед ! мисля, това не е 4ак толкова лошо за една жена!по-скоро биха се шашнали, ако аз се забуля, или забрадя! не мисля, 4е са били нелюбезни, но ... знам ли ! за какви цитати от корана по сградите говорите??? тука не съм видяла нищо религиозно по улиците или демонстриране!

# 34
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Напълно съм съгласна с написаното от amymommy  Peace
Аз съЩо нямам ниЩо против децата да изу4ават в 4асовете по религия за основните религии и да се отбелязват основните им празници.Така в крайна сметка се обогатява обЩата им култура. Но да се иска премахване на Коледните празненства от у4ебните заведения или пък махане на разпятието от класните стаи:това ве4е ми се вижда прекалено. Thinking
Както ве4е казах тук не е задължително посеЩаването на 4асовете по религия така,4е мисля ,4е няма никой оЩетен в слу4ая,напротив говорим за нали4ието на избор. Peace

зака4вам се за mcdirock, Щото и е по_къс постинга от този на влади, но съм абсолЮтно съгласна с двете. По принцип съм противник на изу4аването на религия в държавно у4илиЩЕ, както съм против навика на църквата ( за Италия говоря, естествено) да се бърка в социалния и полити4еския живот..това за мен е недопустимо...ама нейсе.
Противник съм и на кръста в у4илиЩе, но повтарям, в държавното, в 4астното, да си правят каквото си искат, 4овек си е направил сметката като си е пратил там детето.

От друга страна, вярно е за мен, 4е като отидеШ в една държава, дори и на екскурзия, трябва да се съобразяваШ с оби4аите и. ОЩе пове4е, ако смятаШ да живееШ, работиШ, отглеждаШ деца и пр. След слу4аите в БреШа това лято, съм напълно съгласна и с предложението поданство да се дава на хора, които смятат да живеят според законите (административни и социални) на държавата, за която са поискали такова. Ако искат да се интегрират да го правят, ако не да си ходят.
Ще спра дотук, италианките разбраха какво имам предвид.

Много се бях замислила дали да оставя дъЩеря си в 4аса по религия, или да я сложа на лаборатория, или каквото предлага у4илиЩето на непосеЩаваЩите 4ас по религия деца. После си казах, заЩо пък да и ограни4авам културата, както са направили с мен навремето? Стига да няма "промиване на мозъци". И сега съм доволна, у4еха история на религията, имаха 1 моми4енце мЮсЮлман4е, което съЩо посеЩаваШе 4аса, за мен такива уроци по толерантност са важни. За съжаление, смятам, 4е това детенце е изклЮ4ение.
А, и който иска в у4илиЩе да се спазват някакви норми, неприсъЩи за държавата, в която живее, мисля 4е може си създаде у4илиЩе (както си строи джамия), в което да преподава каквото си иска. (До какво би довело това е друга и дълга тема).
Не смятам, 4е това е ограние4ение на 4овеШките права, напротив, искаШ, направи си.



# 35
  • Мнения: 2 427
Марси,има бе мила Laughing,има мацки на които просто им свалям шапка.Има една тук ,много опасна,на която голяма част от мъжкото съсловие е голям фен,казва се аа,как беше,май беше Афеф(момичета нали така?),която  просто супер от където и да я погледнеш.И тя женена за някаъв богаташ италианец,не знам кой точно беше,няма и значение.Спомням си че гледах едно предаване с нея където разказваше за това че посещавала едно и също училище със синовете на Саддам.Тази Афеф е някаква дъщеря на дипломат мисля.
Има и още една Рула Джебреал,журналистка и тя съжителства с италианец ,не знам дали имат брак.
Въпросът ми беше по-скоро такъв,легално ли е това в мюсулманска страна...интересно ми стана защото по-принцип не би трябвало да е легално,не знам как е на практика.Дори според закона,дете от брак на тамошна жена с чужд гражданин не се води гражданин на страната,дори и детето да е родено в нея...иди ги разбери newsm78...
И аз съвсем да се отплесна от темата,тази въпросната журналистка Рула ненам коя си е палестинка,която е с Израелски паспорт,и се възмущаваше силно от това че трябвало да интервюира някаква дама от някакво кралско арабско семейство,която отказала среща с журналистката защото въпросната била с израелски паспорт. Embarassed

# 36
  • Мнения: 590
О,не съм написала,нито помислила такова нещо,че лъжеш,просто бях учудена.
Така съм го видяла,така и го описвам и не само аз,затова ми стана странно.Като българка/и се ходи навсякъде от любопитство/изключвам нощни барове и публичните домове/.
В Исляма е разрешено мъж - мюсюлманин да се жени за жена, представителка на която и да е от монотеистичните религии, при условие, че тя не пречи на съпруга си да изпълнява своята религия, а също и на децата.Правото,като държавно такова не се признава при религиозния брак,искам да кажа,че държавата и религията не са едно.Но има много жени ,които приемат исляма само фиктивно за самото бракосъчетание.
Съгласна съм с теб,че различната религия трябва да се уважава,но не и да се задължава детето ми да я изучава в у-ще като задължителен предмет.Затова е хубаво,че все още имаме право на избор къде и какво ще учи детето.
Манел4е,малко измествам темата ,за което и аз се извинявам на авторката ,но тези твои познати,женени за сирийци ,за които споменаваШ доколкото разбрах живеят основно в България. newsm78 Ходят в Сирия поне два пъти в годината,но...на гости,нали така. Дали ако живееха основно там картинката с облеклото нямаШе да е по_разли4на. Thinking

Ставаше въпрос,че само към туристите има не толерантност,тези живеещите там ги приемат по нормално.Ваканция в Сирия е не по- малко от месец.Мисълта ми е,че няма разлика емигранти,туристи,месни  жени облечени "тип европейски" има и те не са малко.

# 37
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Мацки ние май съвсем се отплеснахме от темата и забихме в съвсем друга посока ooooh! Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 295
Хайде и аз да се присъединя към онези, които казват, че като си на гости, трябва да се съобразяваш с условията, поставени от домакините. Ако на някого му пречи детето му да изучава католически катехизис, просто не го дава на часове по религия. Но да претендираме да се маха кръста от класните стаи, да не се говори за Христос по време на Коледните и Великденските празници, е вече повече от недопустимо. Защото какво друго празнуваме тогава, ако не Рождество Христово и Възкресение Христово. И без това повечето деца свързват тия основни християнски празници с елхата и Дядо Коледа и съответно с шоколадовите зайци. Религиозната търпимост (пък даже и културната) - аз лично ненавиждам думата толерантност - не означава да окастриш обществото от религиозни символи, защото на някого пречат, а по-скоро да намериш по-добрата форма за съжителство.
Lennie, за всичко друго можеш да обвиниш Папата, но не и за невежество и "изцепки". Само че как  се тълкуват думите на Папата и какви са реакциите срещу католиците (от същите тези мюсюлмани, към които трябва да сме "толерантни"), е въпрос на друга тема.

# 39
  • Мнения: 6 167

Lennie, за всичко друго можеш да обвиниш Папата, но не и за невежество и "изцепки". Само че как  се тълкуват думите на Папата и какви са реакциите срещу католиците (от същите тези мюсюлмани, към които трябва да сме "толерантни"), е въпрос на друга тема.

аз не мога да разбера, защо излезе, че аз съм против кръстовете и коледните празници в училищата и къде го видяхте това,   но хайде!

МамаГ, мисля, че разбираш за какво говоря. Папата е там, за да е Папа.
Това е мнението на моето италианско семейство, които са католици,
които никак не са доволни от изцепката му. Да, лесно беше, да излезе говорител и да каже, че не е бил разбран, но ... хайде сега. Има хора, които са се почуствали обидени от интерпретациите му.
Надявам се, преди да говори да мисли този човек повече или ПРите в момента да му слагат думи в устата, за да се успокои положението.
Едно хубаво нещо става в момента и това е бързоорганизирания диалог, който незнам докъде ще доведе, но е добър кризисен ПР за Папата.

с тоз постинг излизам от таз тема, която се оспами отвсякъде Mr. Green ( и аз имам вина за което и се извинявам!)

Последна редакция: ср, 20 сеп 2006, 22:19 от Lennie

# 40
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
вижте за да е ясно за тунис, тука има закон за неносене на забрадки на работа, не знам доколко се прилага, но май не успяха! ина4е вси4ките жени до 45-50 и определен процент над са европейски обле4ени, с коприни и дантели и презрамки и по модата! да не говоря какви пари се дават за маркови дрехи! аз съм като бедно корейско, но не мога да търпя изкуствени материи -само памук, ликра и лен, но не 4ист! пробвах с дълъг ръкав, оле боже, но туниката беш? страхотна, памук и коприна и се оправих! но тука са пове4е секси моми4етата и младите жени, отколкото потулени-говоря за големите градове и за непрактикуващите исляма.има огромна разлика откакто дойдох, днес то4но една у4ени4ка се целуваше с голям батко на 30 г на улицата посред бял ден! не искам да говоря колко се е променил моралния облик тук само за тези 5 г! вси4ко върви напред и не могат да го спрат! копират европа и не знам доколко това е добре?! но децата на 4ужденците са много добре подмогани с подготовка предварителна на езика- френски или арабски и никой не налага религия, то си е понятно! да не говорим колко се поема от държавата- говоря за обу4ението и столовете, камповете! абе  не мисля, 4е някой налага нещо, но например аз съм от съобразяващите се, просто уважавам другите, дано да ме уважат и те!

# 41
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Lennie, за всичко друго можеш да обвиниш Папата, но не и за невежество и "изцепки". Само че как  се тълкуват думите на Папата и какви са реакциите срещу католиците (от същите тези мюсюлмани, към които трябва да сме "толерантни"), е въпрос на друга тема.

Много ми хареса това изказване. Папата разказа истори4ески факти. ПредиШния има и по_силни изказвания, но говореШе по_завоалирано. Който, католик или мЮсЮлманин се прави 4е не е разбрал или се е обидил, или е невежа, или злонамерен тълковател.
Ли4но мнение, естествено.

# 42
  • Мнения: 590
mamaG, feiam  от постингите ви разбирам,че сте много на Ти с Исляма щом твърдите,че това не е обида за мюсюлманите.Защо не отворите нова тема например, и да дадете превод на български на тази час от речта на Папата за която става въпрос.И да се обосновете,защо нямаме право ние невежите мюсюлмани да се обиждаме.Защото за мен това ,което пишете са празни  и общи приказки на хора нямащи никакво понятие за какво иде реч.
Излизам  от темата и се извинявам за  spam2

# 43
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
mamaG, feiam  от постингите ви разбирам,че сте много на Ти с Исляма щом твърдите,че това не е обида за мюсюлманите.Защо не отворите нова тема например, и да дадете превод на български на тази час от речта на Папата за която става въпрос.И да се обосновете,защо нямаме право ние невежите мюсюлмани да се обиждаме.Защото за мен това ,което пишете са празни  и общи приказки на хора нямащи никакво понятие за какво иде реч.
Излизам  от темата и се извинявам за  spam2

Съжалявам, рядко говоря празни и обЩи приказки. Нямам възможност да правя преводи, заЩото работя и не смятам, 4е е необходимо. НА мен ми се струва, 4е е безпределно ясно, казаното от папата. Нямам намерение да отварям тема, явно религиозната тематика тук е много 4увствителен аргумент и единствното, до което Ще се стигне е спор и обиди.
Постинга ми завърШва с "ли4но мнение", демек незадължаваЩо.
Не ми се струва да съм използвала израза "невеж мЮсулманин",  но явно злонамерените тълкувания, които споменавах са факт. Както е факт и историята, която може да се тълкува според желанието, но който иска да види Факти, излизайки от ли4ните си полити4ески и религиозни възприятие, може да го направи.

пп. не съм на "ти" нито с Исляма, нито с Християнството, и не желая да бъда. НЕ заЩитавам никакви църкви, дори ми е абсурдно, 4е в момента се намирам в позицията на "заЩитник" на църковен служител. С историята съм доста на "ти", оба4е.

# 44
  • Мнения: 920
Аз пък съм против всякакви религии. Колко войни са се водили и колко хиляди са загинали. В името на Господ. Ирландия - католици срещу протестанти, Кръстоносните походи, великият ДЖихад. И още много.

Общи условия

Активация на акаунт