На 1 год и 10 месеца почти, а не говори. Да се притеснявам ли?

  • 2 892
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 790
Ако искаш да проговори по- бързо, трябва много да говориш, четеш, разказваш, пускаш приказки, песнички , да разговаряш с него, така че да вижда че го разбираш и т.н......
от само себе си, не става

По цял ден чета книжки, разказвам приказки, пея песнички /добре, че не ме чува никой друг/, гледаме детски анимационни филмчета. Абе, с две думи не си затварям устата /щото съм си и приказлива по душа/. Но явно ще трябва повече да й говоря.
Благодаря за съвета!  Hug



Знаеш ли...и аз си мислех, че се забавяме с говора, но се оказа, че той мене слуша, а пред баба си се отпуска и казва по нещо.......нещата, които учим заедно и ги показваше на нея........постепенно започна изречения да прави, но аз го насърчавах....Сега , още няма две говори толкова много, че смайва всички около нас......сигурна съм, че и при вас така ще стане......

Благодаря ти, направо ме успокои! Бях се попритеснила доста и нали се сещаш, какви щуротии съм си помислила и са ми минали през главата.

# 16
  • Мнения: 14 133
Спокойно. До втората годинка Сашо казваше само няколко думи. След това се отприщи и започна да говори като голям.

# 17
  • Мнения: 3 506
Ако искаш да проговори по- бързо, трябва много да говориш, четеш, разказваш, пускаш приказки, песнички , да разговаряш с него, така че да вижда че го разбираш и т.н......
от само себе си, не става

Принципно си права, но в някои случаи, колкото и да се стараеш, резултатът идва по-късно. Децата са различни. Ето ти моите - и с двамата се занимавам. Както казах и по-горе, синът ми на възраст 1г 10м рецитираше стихчета, а по картинка от книжка, можеше да разкаже няколко изречения. Дъщеря ми все още няма търпение да изслуша няколко изречения по картинка. Затова пък на няколко пъти я "хващам", че си пее... Всяко си е различно.

# 18
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367



Grinning
Ами все едно ми описваш моя син, още сме с биба, признава само тати и деди  Simple Smile
Надявам се след някой друг месец вече да пускаме тема: Еее, това дете не млъква, бе, а как е при вас ? Grinning  Peace

Да, ама тази тема ще я пуснеш ти, а аз ще се оплаквам в нея, че не мога да й взема думата.  Laughing
А пък тогава можем да ги съберем да си поговорят за "живота, вселената и всичко останало". Ние ще слушаме и ще си водим записки.  Mr. Green


 Peace

# 19
  • Мнения: 3 663
алекс, таня също е на 1г10м и речникът й се състои от има няма 10-15 думи, повечето бебешки при това (като "пка", което значи ябълка)
хич, ама никак даже не съм притеснена Simple Smile детето се развива чудесно, рано или късно ще проговори

# 20
  • Мнения: 3 323
На 1.5 години големия ми син говореше вече с кратки изречения, малкия до 2.5 не обелваше дума - ама нищо! Свекърва ми го обяви за умствено изостанал, мозъчно недоразвит и пр. Ясно ти е как съм се чувствала. На 2.5 се отприщи изведнъж и до ден днешен неможеш го спря! За секунда не млъква дори съм принудена да го пращам в другата стая за да мога да говоря и с други хора. Така че .... споко!

# 21
  • Мнения: 1 517
Алекс1, щом разбира всичко нямаш повод за притеснение  Peace . На всеки родител му се иска неговото чадо да бърбори от маленко, ама не става. Моите и двамата проговориха много рано и много чисто, а сега племенника ми на 2г. и 5м. е на етап колкото твоето дете. (И упорито вика на вуйчо си Гого, а той е Димитър  hahaha ). Имам приятелка, на която големия син проговори след като навърши 3г. Даже не го направи изведнъж и чисто, както много деца, които забарят говора. Но нищо му няма.
Ако много те рови от вътре, направи си консулт с логопед, но притесненията ти са излишни.
 Hug  Hug  Hug

# 22
  • Мнения: 603
Не мисля, че имаш повод за притеснение: казва някои думички, разбира те когато й говориш. Значи всичко е наред!
Моя син започна да се опитва да казва повече думички около двете годинки. Мисля, че на вашата възраст казвахме около десетина думи. Сега са доста повече. Друг е въпроса, че само просветени членове на семейството разбират изреченията му Mr. Green
Мислех да направя тълковен речник за госпожите в яслата. Но пък там не говорел много... Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 8 917
Нямаш повод за притеснение - всичко си е индивидуално Peace Ще проговори и тогава ще се чудиш как да го накараш малко да замълчи Mr. Green

# 24
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Моят син е на 1год. и 11 месеца,казва около 20 думички.Прави много малки изречения - дай тати ало(дай телефона на тате), мен упорито ме кара на име-вика ми Ани, много рядко като ме вика казва мама Ани, и общо взето и той не може да говори много.И аз съм срещала дечица,по-малки от него които си говорят спокойно.Не се притеснявам обаче, ще проговорим рано или късно.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
Знаеш ли...и аз си мислех, че се забавяме с говора, но се оказа, че той мене слуша, а пред баба си се отпуска и казва по нещо.......нещата, които учим заедно и ги показваше на нея....

Точно и при нас - аз не млъквам, книжки чета, песничкипея, дискове въртим и накрая... 2 дни с баба и детето на нея го казва, а на мен - не Sad

Дариа също започна да говори чак след 2 годишната си възраст. При положение, че според майка ми аз съм проговорила малко след годинка, според свеки баща й на 2 вече стихчета казвал... смятай каква драма беше  ooooh! Mr. Green

Сега на 2 год. и 3 месеца пее, говори, брои... в 80% от случаите обаче я разбират ограничен кръг от хора главно такива с богата фантазия  Joy

# 26
  • Мнения: 8 505
Ако искаш да проговори по- бързо, трябва много да говориш, четеш, разказваш, пускаш приказки, песнички , да разговаряш с него, така че да вижда че го разбираш и т.н......
от само себе си, не става

Не съм съвсем съгласна.И то с това,че ще проговори по-бързо.Да свикне с думите-да,да ги разбира-също да,но за проговарянето-децата са различни,някои се опитват да повторят думата веднага щом я чуят,други се упражняват без глас,само с устни и я изричат едва когато са сигурни,че ще успеят (така правеше в началото дъщеря ми).Трети само слушат,без да упражняват и в един момент се престрашават да я изговорят.

# 27
  • Мнения: 6 390
Ако искаш да проговори по- бързо, трябва много да говориш, четеш, разказваш, пускаш приказки, песнички , да разговаряш с него, така че да вижда че го разбираш и т.н......
от само себе си, не става

Не съм съвсем съгласна.И то с това,че ще проговори по-бързо.Да свикне с думите-да,да ги разбира-също да,но за проговарянето-децата са различни,някои се опитват да повторят думата веднага щом я чуят,други се упражняват без глас,само с устни и я изричат едва когато са сигурни,че ще успеят (така правеше в началото дъщеря ми).Трети само слушат,без да упражняват и в един момент се престрашават да я изговорят.
Да и аз да кажа че изобщо не съм съгласна с ecretgarden Naughty
Слушане на речта, подпомага нейното разбиране, но това съвсем не означава че детето ще почне да говори по рано, всичко е много индивидуално.
В нашата градинка има момченце на 3г и няколко месеца и говори и по малко от моята дъщеря, която само аз с голяма фантазия разбирам, водиха го на логопед детето, казали им че е нормално за сега, време и търпение се иска - както и за всичко останало  Wink

# 28
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ако искаш да проговори по- бързо, трябва много да говориш, четеш, разказваш, пускаш приказки, песнички , да разговаряш с него, така че да вижда че го разбираш и т.н......
от само себе си, не става

Не съм съвсем съгласна.И то с това,че ще проговори по-бързо.Да свикне с думите-да,да ги разбира-също да,но за проговарянето-децата са различни,някои се опитват да повторят думата веднага щом я чуят,други се упражняват без глас,само с устни и я изричат едва когато са сигурни,че ще успеят (така правеше в началото дъщеря ми).Трети само слушат,без да упражняват и в един момент се престрашават да я изговорят.
Да и аз да кажа че изобщо не съм съгласна с ecretgarden Naughty
Слушане на речта, подпомага нейното разбиране, но това съвсем не означава че детето ще почне да говори по рано, всичко е много индивидуално.
В нашата градинка има момченце на 3г и няколко месеца и говори и по малко от моята дъщеря, която само аз с голяма фантазия разбирам, водиха го на логопед детето, казали им че е нормално за сега, време и търпение се иска - както и за всичко останало  Wink

Е добре, тогава мълчете и чакайте да проговорят сами

# 29
  • Мнения: 7 837
Самуил също произнася само 10-тина думи. Останалото е бебешко бърборене.
Не смятам, че е притеснително, щом те разбира.

Изискванията на нашия педиатър са: На 18 мес. да казва поне 5 думи. На 24 мес. - 15-20.

Общи условия

Активация на акаунт