На 1 год и 10 месеца почти, а не говори. Да се притеснявам ли?

  • 2 871
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 790
Вики е почти на 1 год и 10 месеца, а казва само десетина думички: мама, тате, баба, деди, кака, бати, крака, биби, папам, нанам. Друго не иска да каже засега. А гледам дечицата на нейната възраст някои и цели изречения правят. Разбира всичко, което й казвам, но все още сме на "Ъ", като иска нещо. Имам ли повод да се притеснявам или й е още рано да говори? Споделете при вас как беше, кога проговориха дечицата ви?

# 1
  • Мнения: 504
Много е индивидуално кога ще проговори детенцето.
Всъщност тя вече проговаря! Ти изброяваш какво казва, което е признак, че прави връзка между нещата. Наше роднинско момиченце е на същата възраст, а си плямпа без почти нищо да й се разбира. Имам и приятелка, чието дете не говореше много и се беше притеснила. В момента е над 5 години, страхотно кречетало.
Спокойно, главицата й трупа знания и скоро ще започне да ги показва Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 11 657
Не се притеснявай има деца,които проговарят по-късно.Тя все пак казва думички,според мен в един момент ще започне да говори свободно.Но ако искаш за твое успокоение се консултирай с лекар!

# 3
  • Мнения: 3 506
И моята дъщеря (на същата възраст) горе-долу толкова говори. Всъщност и малко повече, но останалото само аз и разбирам (и то не винаги), че е на някакъв неин си език. Брат и на тази възраст рецитираше малки стихчета. Индивидуално е. Според мен щом казва думички и се опитва да комуникира, няма повод за притеснение. Знам, че вече много искаш да си говориш с нея (поне при мен е така), но явно ще трябва да чакаме още...........

# 4
  • София
  • Мнения: 4 570
Както са ти казали и другите - индивидуално е за всяко дете. Моят син на тази възраст говореше малко повече, на моята приятелка дъщеря й /с която са на една възраст/, проговори малко по-късно. Не се притеснявай.

# 5
  • Мнения: 7 106
Моята дъщеря на вашата възраст имаше доста думички в речника си, но не правеше изречения все още. Даже и най-елементарното. Като навърши 2г. обаче, все едно някой я чукна в вълшебната пръчица - отприщи се и за 1 месец от кратки изреченийца с по две думички (" дай вода", ето мама") започна да плямпа яко, като всяка следваща седмица разликата беше направо осезаема.
Затова хич недей да се притасняваш, ще видиш като се "престраши" после как ще я молиш да млъкне за малко  Laughing.

# 6
  • Мнения: 5 790
Поуспокоих се малко, защото се бях притеснила, че повечето дечица на нейната възраст говорят много повече от нея. А като я питам нещо, тя ми отговаря с "да" и "не". Явно ще й дойде времето да проговори.

Знам, че вече много искаш да си говориш с нея (поне при мен е така), но явно ще трябва да чакаме още...........


Много си права, много ми се иска да си говоря вече с нея.  Laughing

# 7
  • Мнения: 5 577
Иван, почти на 2, не говори. Не ми е минавало през ума да се притеснявам. Значи казва само думите, които ти си изброила.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Ние до 2.6 год, казвахме само тези думи, които си изредила.Не съм се притеснявала, т.к. и големият ми син проговори след навършване на 2 год. възраст. Важното е че разбира, другото ще дойде много скоро  Grinning.

# 9
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Иван е на 1г.10м и не говори, казва само тати, деди, ам, нани/за спане/, бу/за кола/, бау бау/на куче/, ка-ка/щял да ходи вънка/, бааа/на жаба/, па-па/на пате/, дий/на коня/.
Мама не казва, нито мамо/за обръщение/ и ние сме на ъъъ и сочи с пръст, когато иска нещо, но разбира какво му говоря.

Като му кажа качи се на пързалката се качва, като го питам къде са му играчките ми ги показва, абе разбира какво му говоря и изпълнява, но не говори.

Другите деца с които се виждаме вече съставят изречения, а са на неговата възраст, дори има и по мънички от него.
Бях се притеснила и щях да пускам същатата тема  Simple Smile
Сега като прочетах мненията малко се поуспокоих, но най ме притеснява това, че не се обръща към мен с мамо  Rolling Eyes, обаче ако търси баща си му казва тати  Simple Smile

Ох, да се надяваме, че в най скоро време ще започнат да приказват и да съставят изречения  Grinning

# 10
  • Мнения: 5 790
Иван е на 1г.10м и не говори, казва само тати, деди, ам, нани/за спане/, бу/за кола/, бау бау/на куче/, ка-ка/щял да ходи вънка/.
Мама не казва, нито мамо/за обръщение/ и ние сме на ъъъ и сочи с пръст, когато иска нещо, но разбира какво му говоря.

Като му кажа качи се на пързалката се качва, като го питам къде са му играчките ми ги показва, абе разбира какво му говоря и изпълнява, но не говори.

Другите деца с които се виждаме вече съставят изречения, а са на неговата възраст, дори има и по мънички от него.
Бях се притеснила и щях да пускам същатата тема  Simple Smile
Сега като прочетах мненията малко се поуспокоих, но най ме притеснява това, че не се обръща към мен с мамо  Rolling Eyes, обаче ако търси баща си му казва тати  Simple Smile

Ох, да се надяваме, че в най скоро време ще започнат да приказват и да съставят изречения  Grinning



И Виктория реагира точно по същия начин. Знае всичко, за което я питам, изпълнява това, което й кажа. И тя като твоя Иван сочи с пръст и вика ЪЪ... Освен това, още смуче бибероната и няма намерение да се отказва от нея. Та аз се чудех, дали пък бибероната не й пречи да проговори  newsm78 Ама явно не е, а както са казали майките - всяко дете проговаря индивидуално.
А на мен "мамо" отскоро ми вика. Преди признаваше само "тате и деде".

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ако искаш да проговори по- бързо, трябва много да говориш, четеш, разказваш, пускаш приказки, песнички , да разговаряш с него, така че да вижда че го разбираш и т.н......
от само себе си, не става

# 12
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Иван е на 1г.10м и не говори, казва само тати, деди, ам, нани/за спане/, бу/за кола/, бау бау/на куче/, ка-ка/щял да ходи вънка/.
Мама не казва, нито мамо/за обръщение/ и ние сме на ъъъ и сочи с пръст, когато иска нещо, но разбира какво му говоря.

Като му кажа качи се на пързалката се качва, като го питам къде са му играчките ми ги показва, абе разбира какво му говоря и изпълнява, но не говори.

Другите деца с които се виждаме вече съставят изречения, а са на неговата възраст, дори има и по мънички от него.
Бях се притеснила и щях да пускам същатата тема  Simple Smile
Сега като прочетах мненията малко се поуспокоих, но най ме притеснява това, че не се обръща към мен с мамо  Rolling Eyes, обаче ако търси баща си му казва тати  Simple Smile

Ох, да се надяваме, че в най скоро време ще започнат да приказват и да съставят изречения  Grinning



И Виктория реагира точно по същия начин. Знае всичко, за което я питам, изпълнява това, което й кажа. И тя като твоя Иван сочи с пръст и вика ЪЪ... Освен това, още смуче бибероната и няма намерение да се отказва от нея. Та аз се чудех, дали пък бибероната не й пречи да проговори  newsm78 Ама явно не е, а както са казали майките - всяко дете проговаря индивидуално.
А на мен "мамо" отскоро ми вика. Преди признаваше само "тате и деде".


Grinning
Ами все едно ми описваш моя син, още сме с биба, признава само тати и деди  Simple Smile
Надявам се след някой друг месец вече да пускаме тема: Еее, това дете не млъква, бе, а как е при вас ? Grinning  Peace

# 13
  • Мнения: 5 790
Ако искаш да проговори по- бързо, трябва много да говориш, четеш, разказваш, пускаш приказки, песнички , да разговаряш с него, така че да вижда че го разбираш и т.н......
от само себе си, не става

По цял ден чета книжки, разказвам приказки, пея песнички /добре, че не ме чува никой друг/, гледаме детски анимационни филмчета. Абе, с две думи не си затварям устата /щото съм си и приказлива по душа/. Но явно ще трябва повече да й говоря.
Благодаря за съвета!  Hug

Иван е на 1г.10м и не говори, казва само тати, деди, ам, нани/за спане/, бу/за кола/, бау бау/на куче/, ка-ка/щял да ходи вънка/.
Мама не казва, нито мамо/за обръщение/ и ние сме на ъъъ и сочи с пръст, когато иска нещо, но разбира какво му говоря.

Като му кажа качи се на пързалката се качва, като го питам къде са му играчките ми ги показва, абе разбира какво му говоря и изпълнява, но не говори.

Другите деца с които се виждаме вече съставят изречения, а са на неговата възраст, дори има и по мънички от него.
Бях се притеснила и щях да пускам същатата тема  Simple Smile
Сега като прочетах мненията малко се поуспокоих, но най ме притеснява това, че не се обръща към мен с мамо  Rolling Eyes, обаче ако търси баща си му казва тати  Simple Smile

Ох, да се надяваме, че в най скоро време ще започнат да приказват и да съставят изречения  Grinning



И Виктория реагира точно по същия начин. Знае всичко, за което я питам, изпълнява това, което й кажа. И тя като твоя Иван сочи с пръст и вика ЪЪ... Освен това, още смуче бибероната и няма намерение да се отказва от нея. Та аз се чудех, дали пък бибероната не й пречи да проговори  newsm78 Ама явно не е, а както са казали майките - всяко дете проговаря индивидуално.
А на мен "мамо" отскоро ми вика. Преди признаваше само "тате и деде".


Grinning
Ами все едно ми описваш моя син, още сме с биба, признава само тати и деди  Simple Smile
Надявам се след някой друг месец вече да пускаме тема: Еее, това дете не млъква, бе, а как е при вас ? Grinning  Peace


Да, ама тази тема ще я пуснеш ти, а аз ще се оплаквам в нея, че не мога да й взема думата.  Laughing
А пък тогава можем да ги съберем да си поговорят за "живота, вселената и всичко останало". Ние ще слушаме и ще си водим записки.  Mr. Green

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ако искаш да проговори по- бързо, трябва много да говориш, четеш, разказваш, пускаш приказки, песнички , да разговаряш с него, така че да вижда че го разбираш и т.н......
от само себе си, не става

По цял ден чета книжки, разказвам приказки, пея песнички /добре, че не ме чува никой друг/, гледаме детски анимационни филмчета. Абе, с две думи не си затварям устата /щото съм си и приказлива по душа/. Но явно ще трябва повече да й говоря.
Благодаря за съвета!  Hug



Знаеш ли...и аз си мислех, че се забавяме с говора, но се оказа, че той мене слуша, а пред баба си се отпуска и казва по нещо.......нещата, които учим заедно и ги показваше на нея........постепенно започна изречения да прави, но аз го насърчавах....Сега , още няма две говори толкова много, че смайва всички около нас......сигурна съм, че и при вас така ще стане......

Общи условия

Активация на акаунт