От каква възраст децата имат усещане за време?

  • 943
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 663
Кога започват да осъзнават кога е днес, кога е утре и кога беше вчера...
Кога разбират на кое се казва "един ден"... и като кажа "след два дни ще дойде баба" (например) тя ще разбере кога точно се очаква да стане това...
такива питанки ме вълнуват в момента  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 1 942
Bobi е с математическо мислене и много рано "вдяна" тия неща  bowuu Дени от около половин година схвана, че "утре' е "след като се наспи". Вие на колко сте?

# 2
  • Мнения: 3 663
година и 10 месеца Simple Smile
май е крайно време да си го напиша някъде в профила   Embarassed

# 3
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Toni сигурно това е индивидуално за всяко дете но Филип прави разлика между "след минута" и "по-късно".
Когато иска примерно шоколад (много оби1а) го иска "веднага" или най-много "след минута", когато говорим за подстригване (плаши се от машинката, с която го подстригвам, държа му къса косата доста защото се поти) това иска да стане "по-късно".
А ако е нещо неприятно за него, примерно да дава много л^бима игра1ка, това определено казва 1е ще стане "по-късно","по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно" (повтаря го много пъти един след друг)  Joy Joy Joy Joy Joy   

# 4
  • Мнения: 6 390
времето е абстрактно понятие ... детето не разбира какво е време, не може да го види, не може да го пипне, и доста време му отнема докато разбере за какво става въпрос  Mr. Green
може би  към 3- 4 г. се научава кога е днес  и кога е утре Thinking - индивидуално както винаги  Mr. Green

# 5
  • София
  • Мнения: 6 999
Трудно е за децата. При тях времето тече доста по-бавно отколкото ри нас.

Като искам да обясня, че нещо ще се случи 'утре' изброявам всичко, което ще правим докато стане утре. Или пък сутрин за 'след градината'. По-далечни неща знам, че няма смисъл да обяснявам - те са толкова абстрактни за дете на 2 години, колкото на мен някой да ми каже - 'като се преродиш' Mr. Green

# 6
  • Мнения: 4 629
Аз четох, че децата започват да разбират какво значи "преди", "след", "по-късно", "след малко"... след 2 години. А понятия като " след дни" сигурно доста по-късно  newsm78 В книгата, която четох казваха да обясняваме на децата пр. "Ще отидем в парка след като обядваш", вместо "Ще отидем в парка след 1 час", за да помогнем на децата да се ориентират кога да очакват нещо

# 7
  • Мнения: 3 663
...А ако е нещо неприятно за него, примерно да дава много л^бима игра1ка, това определено казва 1е ще стане "по-късно","по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно""по-късно" (повтаря го много пъти един след друг)  Joy Joy Joy Joy Joy   
това искрено ме разсмя  Laughing Laughing Laughing сладурко Simple Smile


значи има още много време казвате  Confused знам, че времето е невидимо и трудно за възприятие и за момента също обяснявам със "след като се наспиш", "след като се нахраниш" и все в този дух, обаче нещо ми се струва, че не ме разбира  Rolling Eyes
нищо де
като му дойде времето
благодарско за отговорите  Hug

# 8
  • Мнения: 5 877
а кога според вас научават дните на седмицата?

# 9
  • Мнения: 4 406
на две години вече трябва да имат усещане за последователност- ще ти дам  десерт, след като си изядеш супата примерно

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
а кога според вас научават дните на седмицата?

Ми щерката на около5г. Тогава някъде и усещането й за време.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 383
В момента /3г./ за Гери нещо случило се в миналото е "вчера", а това което предстои - ако е хубаво - "ей сега", ако не толкова - "утре". За мен тя все още няма ясна представа за време, камо ли за дните от седмицата.

# 12
  • Мнения: 705
за симона петък например е когато "идва кака раши", зимата идва с дядо коледа, на есен Вальо тръгва на училище и т.н. общо взето за много неща е наизустила някаква асоциация и си я повтаря сама като си говорим за някаква бъдеща случка.  ясно ми е, че е далече от разбирането на тези понятия, но видимо се успокоява, когато цитирам нещо специфично, което си знае!!!!

# 13
  • Мнения: 1 134
Вече 4-годишна се събужда сутрин и пита: "Сега утре ли е?"
Любимото е "Искам още 10 минути". Когато аз я помоля да изчака толкова за нещо отговаря: "На теб ти давам само 2". Laughing
Опитвам се да я ориентирам в календара - в мноого общ план за дни, месеци и пр., но явно й е рано.

# 14
  • София
  • Мнения: 39 718
И Дияна кат щерката на шани. Макар, че все още от време на време бърка понятията като вчера, снощи, онзи ден, утре, вдруги ден.

Общи условия

Активация на акаунт