Kak da zahrania bebe vegetarian4e ?

  • 549
  • 9
  •   1
Отговори
Zdraveite Simple Smile,
az sam maika na pet mese4no beb4e i sega mi predstoi da go zahrania s mesno pjure. Problemat oba4e e 4e az i saprugat mi sme vegetarianci i saprugat mi smiata 4e ne e neobhodimo bebeto da bade zahraneno s meso, a az ne sam obedena v tova. Dosega nikade ne sam sreshtala obiasnenia za na4ina po koito bi sledvalo da se zahrani edno dete 4iito roditeli ne konsumirat meso. Az ne sam iala meso i po vreme na bremennosta si, kakto i po vreme na kyrmeneto i niamam predstava kak da postypia. Shte se radvam ako niakoi znae neshto po temata da me posavetva  Simple Smile Mersi

# 1
  • Мнения: 2 614
Здравей! НЕ съм специалист по темата, но ако пуснеш търсачката ще откриеш материали, както аз открих ето тези: първата и втората тема.
Но моето скрамно мнение е, че щом кърмиш, 5 месеца е твърде ранна възраст за захранване с месо. Първо можеш зда започнеш с по-леките храни като оризова каша и гречка (елда), зеленчуците - картоф, морков, тиква, тиквичка, и много други, например плодове - ябълки, ако щеш манго и авокадо. Толкова други храни има, които са по-полезни за бебето като първа храна, отколкото месото.

# 2
  • Мнения: 11 816
Съгласна съм с всичко казано от правда_z!  Peace Няма смисъл да бързаш с месото! Ние не сме вегетарианци, но аз все още не съм въвела месо на дъщеря ми, ще го направя като навърши годинка, но и тогава не смятам да присъства ежедневно в менюто й, а по-скоро веднъж седмично.
И пиши занапред на кирилица, за да може повече мами да те прочетат и откликнат! Успех!

# 3
  • Мнения: 599
Малко рано сте захранили Simple Smile Но вие си решавате. Няма проблем да не яде месо детенцето. То е важен източник на белтъчини, желязо, В 12, но няма нищо незаменимо там.  Белтъчини могат да се набавят и от други източници - млечни протеини - изключително добре усвоими, без това са основна храна за бебето до 1 год.; като поотрасне - бобови в комбинация със зърнени храни... Желязо - зърнени храни (особено просо, амарант, киноа, обогатени зърнени каши), леща, авокадо, сушени плодове, червено цвекло и др. По-добре се усвоява желязото при комбинация с вит.С и фруктоза. Жълтък също, но има деца, които са отгледани и без него, и са си живи и здрави. В12 се съдържа почти само в животинските храни ато мляко и продуктите му, месо, яйца. Следи - в гъби, цвекло, ягоди - не си го измислям, пише го в учебника по Хигиена на храненето Simple Smile Но те не могат да са източник, затова при строга веган-диета се налага добавка. Както и обикновено веганите се нуждаят от допълнително вит. Д.  Това е в общи линии. Малко бързах и сигурно много съм пропуснала. Ако искаш, пиши ми ЛС.

# 4
  • Мнения: 6 243
Аз съм вегетарианка, но това е избор, който направих сама за себе си, а не ми е бил определен от родителите ми. Не съм налагала правилал и на децата си. Синът ми не обича месо и яде по изключение, дъщерята - точно обратно. Встрани от въпроса ви, но не бива ли с таткото - вегетарианец да обсъдите правото на избор на детето си.

По темата: месото може да е от първите храни за захранване, няма проблем да го давате вече. Фактът, че майката не яде месо, не пречи детето да бъде захранено, за детето няма да има шок от въвеждането му.

# 5
  • Мнения: 1 586
Аз съм вегетарианка и детето ми е вегетарианче. Убедена съм, че това е по-добрият начин на хранене и ми се вижда логично да го прилагам и за дъщеря си при положение, че в момента аз съм отговорна за избора на диетата й. Пък като порастне и почне да взима самостоятелни решения няма да й налагам мнението си, но със сигурност ще й изтъкна моите доводи.

Захраних при навършени 6 месеца. Млечни и яйца не съм въвеждала до годинката. Майчината кърма е най-ценната храна за детето. Не бързай толкова с това захранване, все пак до годинката детето се изхранва предимно от кърма.

Относно тази статия в библитеката - аз лично не смятам, че изискването всеки ден да се предлага на детето вегетарианче соя е разумно. Изобщо покрай соята има много въпросителни, аз я избягвам за храна в нашето семейство под друга форма, освен като кълнове понякога.

В допълнение на хубавия постинг на Не/Да искам да кажа, че вит. Б12 се синтезира от собствения ни организъм от едни бактерии Simple Smile. А вит. Д пак се синтезира от нашия организъм при излагане на слънчева светлина.

# 6
  • Мнения: 599
Аз съм вегетарианка и детето ми е вегетарианче. Убедена съм, че това е по-добрият начин на хранене и ми се вижда логично да го прилагам и за дъщеря си при положение, че в момента аз съм отговорна за избора на диетата й. Пък като порастне и почне да взима самостоятелни решения няма да й налагам мнението си, но със сигурност ще й изтъкна моите доводи.


... вит. Б12 се синтезира от собствения ни организъм от едни бактерии Simple Smile. А вит. Д пак се синтезира от нашия организъм при излагане на слънчева светлина.

 Точно това е  моето мнение за храненето на детето ми.
 Да, обаче диетолозите смятат, че синтезираният от нашите бактерии В12 не се усвоява, защото е на различно място от там, където става резорбцията му  Thinking Аз не мога да кажа дали е така, затова казвам какво е разпространеното становище  Peace. За вит. Д си напълно права, става въпрос при недостатъчно излагане на светлина  Peace

Ето тук има много полезни статии - www.ivu.org

# 7
  • Мнения: 1 586
Да, това е общоприетото становище за вит. В12 и веганите. Но пък необщоприетото становище е, че нуждите от Вит. В 12 на оптимално работещия вегански организъм, който приема предимно сурова храна, са минимални и напълно задоволени от собственото производство на тоя витамин. Докато другото становище се базира на "замервания" на нуждите на натоварения с излишна работа месояден организъм. Но пък тоя довод, че витаминът се синтезирал там, където не се абсорбира не съм го чувала, ще трябва да го проверя  Peace.

Иначе и месоядните организми, които не се излагат на слънчева светлина се нуждаят от допълнителен прием на вит. Д Simple Smile. Здравословният живот е повече от храненето и в него се включва със сигурност излагане на слънчева светлина. Но това вече е друга тема Simple Smile.

Мерси за сайта, ще го разгледам. Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 2 164
Не смятам, че е правилно да лишаваш детето си от месо и да му налагаш вашия избор. Нека като порасне само да вземе решение дали да яде месо или не.
На 5 месеца наистина е раничко да въведеш месото, аз го въведох на 8.
Ти си преценяваш  Peace

# 9
  • Мнения: 2 818
Здрасти, общо взето необходимата информация вече са ти я дали и аз няма да я повтарям. Само ще отбележа, че и ние сме вегетарианци и дълго време имах дилемата дали да захраня или не... но така и не захраних(тя сама си се захрани, като порасна и когато сме били на гости си е взимала каквото тя иска- в рамките на разумното. А сега ходи и на детска, там не знам дали го яде...). Бебето ти е малко и дори да си решила да му даваш месо, не му е необходимо сега, спокойно можеш да го отложиш.

Общи условия

Активация на акаунт