Какви книжки четете на малките си дечица?

  • 6 044
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
А какви съвременни книги чете твоят син? Кажи да се подготвям Wink
Те не са точно съвременни  Thinking но езикът е по-разбираем. Обикновено това са преводни книги. Например от руски автори Крокодилът Гена, Незнайко, Доктор Ох Боли. Други автори Джани Родари, Астред Линдгрен... Купила съм и българска класика, но там нещата вървят по-трудно. В момента четем  Ян Бибиян  Tired

# 31
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Още не съм започнала, но съм си донесла от Бг следните:
На Беатрикс Потър, разбира се, супер са  Hug
Пипи
Карлсон
Емил от Льонеберя - любима  Heart Eyes
Макс и Мориц
Мери Попинз
на Братя Грим
на Шарл Перо
 и други разни, ама за малко по-натам.

И аз съм си донесла от България то4но тези и оЩе няколко,обожавам да ги 4ета ,но странно заЩо моята дъЩеря не се заслуШва много в приказките,сякаШ бързо и омръзват,разсейва се и някак си не мога да и задържа вниманието прекалено дълго. Може би аз 4ета твърде монотонно или де да знам.... Thinking
ВаШите деца на каква възраст горе долу запо4наха да се заслуШват пове4ко  newsm78

# 32
  • Мнения: 3 932
Вкъщи имаме най-различни видове книжки-със разни скрити елементи, български народни, детска класика, с цветове, числа...абе каквото ми е хванало окото, взела съм го...но още не ги чета дословно, а си измислям реазказчета по картинките, а Дамянче ми ги преразказва после, та всеки път си имаме  различна история за една и съща книжка  Grinning

# 33
  • София
  • Мнения: 2 104
четем доста книжки, основно приказки, но най-важното за момента е да са с картинки  Simple Smile

# 34
  • Мнения: 11 314
Може би аз 4ета твърде монотонно или де да знам.... Thinking
ВаШите деца на каква възраст горе долу запо4наха да се заслуШват пове4ко  newsm78

Възможно е да е от монотонното четене. Моите две разбойничета предпочитат аз да им чета, че от тати им се приспивало  Joy
Малкия отдавна се заслушва, сестра му и тя горе долу към неговата възраст започна да се заслушва - към 3, 3 1/2. Но... всяко дете е различно.
Опитай се да и четеш кратки пасажи и да си променяш малко гласа
Може би ще помогне.
Ние сме още на книжки с картинки, за да коментираме по картинките. ПОнякога даже забравяме да четем от разкази по картинки  Laughing
Любими в момента са ни историите на Мечо Пух, Франклин, Зайчето Питър и Емил от Льонеберя.
Въртим ги непрекъснато. От време на време караме на части и 5 приказки на Валери Петров.
Чакам ги сами да ми покажат, че искат нещо повече.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 104
аз пък днес си купих Приключенията на Незнайкоооооо Hug най-сетне я намерих, обичам я тази книга  Heart Eyes

# 36
при нас пък българските народни приказки въобще не са на почит... не разбират голяма част от думите и им доскучава, като им ги обяснявам... минавам на разказване, ама и историите някак не са им интересни. не знам, може би ще почакам още малко да пораснат - синът ми е на почти 7, а щерката - на почти 3.

Аз четях с удоволствие приказките, преразказани от Николай Райнов във втори клас например...

При нас върви много:
    от българските
        - поредицата "Вълшебната гора" - препоръчвам я на всеки, и двамата много я обичат
        - книжки от поредицата "Опознавам света" /има за 2-3 годишни, 3-4 годишни и т.н./
        и... май това е.

    от местните:
        - всички приказки на братя Грим
        - доста приказки на Андерсен
        - и разбира се, Шарл Перо
        - книжките от поредицата на Edmont по филмчета на Дисни /Аладин, Тарзан, и пр./
        - всякакви енциклопедии /за морските бозайници начело с китовете, за железниците, за ракетите, за храненето и кво ли още не/


    Иначе съм се заредила с:
      - Мери Попинз /моя любима, но за сега не върви изобщо/
      - Приключенията на Лиско на Борис Априлов /също не се харесва още/
      - Том Сойер /частичен интерес, поради това, че дълго време се въртя серийно филмче по един от детските канали/
      - всякакви народни приказки

Много обичах на тая възраст /7-8 години/ още историите за Барон Мюнхаузен, вече споменатите някъде руски народни приказки /Василиса прекрасна, Кашчей безсмъртни/ и приказките от 1001 нощ. Последните обаче са категорично неприети от сина ми, кой знае защо...


Честно казано - вече не ми е по кесията да купувам всички книги, които ни се приискавт. От година и нещо сме записани в  библиотеката - и сме много доволни!
Синът ми не може още да чете, аз му "чета" като превеждам на български. Много е смешно, като ме кара да следя текста с пръст, докато "чета"...

Така че - бих препоръчала да опитате - колкото и да купувате, всички книжки омръзват, а там има голямо разнообразие за всякаква възраст, още от 6-месечна, освен това компютърни игри, касети с приказки и игри, обикновени игри /също много скъпи иначе/. При нас децата не плащат никаква такса, а годишната такса за възрастни е 10 евро, направо смешно в сравнение с цената на една-единствена книга...


   

# 37
  • Мнения: 2 070
Има все още много евтини книжки на бг и то чудесни издания, помолете роднини и приятели да ви изпратят или си взимайте като идвате.... Днес например взех много хубаво издание на зайчето Питър с оригиналните рисунки за 65 стотинки с твърди корици... Намаление имаше в Пингвините.. . Редовно взимам чудни неща за по 50ст-2-3 лева... С мн хубави стихчета в рими и с добри илюстрации... И скъпи съм купувала и всяккави, има и тук огромен избор вече вэв веригите...  А в предния си постинг съм писала моите любими книжки...

# 38
  • Мнения: 2 093
deshtovidi,  Тези пингвини, в София ли се намират, това е добра идея, ще помоля наще да ми пратят такива книжки.
 

# 39
  • Мнения: 1 909
Ей, момичета, как ме подсетихте за любими книги като Ян Бибиян, Барон Мюнхаузен, Патиланско Царство и Приключенията на Незнайко! Мерси  bouquet Ще кажа да ми ги търсят. За тукашните книги и аз съм на мнение, че по-добре е от библиотеката, но българските и без това не са толкова скъпи, а е много ценно да ги има човек на разположение.
А вие четете ли списание Бърборино?

# 40
  • Мнения: 253
Ей, момичета, как ме подсетихте за любими книги като Ян Бибиян, Барон Мюнхаузен, Патиланско Царство и Приключенията на Незнайко!....
А някой от тези съм си ги носила от Бг преди много години. Като Патиланско царство например! Четем ги тези "античните" ама после мама ги прибира на скришно място, че палави ръчички да не ги скъсат.
Chumbi, Сия слуша и гледа с голям интерес. Та догодина като си ходим, ще се запася с много нови и стари приказки! Алекс си има вече Буквар, и мохйе скоро сам да почне да чете книжките на български. Mr. Green

# 41
  • Мнения: 486
Има все още много евтини книжки на бг и то чудесни издания, помолете роднини и приятели да ви изпратят или си взимайте като идвате....

А някой може ли да даде ISBN-и на добри БГ издания, защото аз вече съм се видяла в чудо с българските книжки. Роднини и приятели редовно пращат, НО често качеството е под всякаква критика. Възможно е да е така защото изборът в провинциалните градове е по-малък, но аз така съм се разочаровала от бг книжките, че съм стигнала до там да заръчвам да ми пращат само стари издания. Имам чуството, че професиите редактор и коректор са нещо останало в далечното минало Sad. А да не говорим, че масово книжките са с меки корици. Снощи например четохме за 2 път от една книжка с приказки, която страхувам се, че при следващото отваряне ще се разпадне:-(
Моля, ако някой знае добри издания на приказки и класически детски романи - казвайте, много ще съм ви благодарна.  bouquet

Последна редакция: пт, 06 окт 2006, 00:16 от Ellie

# 42
  • Мнения: 3 491
Ellie, има у дома една книга "Най-хубавите български приказки" на издателство "Пан", която изглежда устойчива. ISBN: 954-657-560-7. За коректорска и редакторска работа нищо не мога да кажа, защото не сме я чели.
Имаше също две устойчиви книжки за динозаври, които моите деца харесваха, "Ти не си страшен", и "Какъв динозавър съм аз", търсих ги, но не знам децата къде са ги забутали.
За качеството като цяло - ами има издънки. От време-навреме четем една книжка от поредицата във "Вълшебната гора", там пък не знам кой не е чел - художничката или редакторката. Кенгурото според текста жонглира с 20 топки, детето започва да ги брои и те се оказват 10. Два лъва държат помежду си извитата като обръч змия, да обаче на картинката лъвът е един. Ей такива работи. Но поне текстът е свеж.

Последна редакция: чт, 05 окт 2006, 18:54 от блажка

# 43
  • Мнения: 11 314
Като споменахте Патиланско царство, та да ви питам, как реагирате на насилието в книгата и изобщо в детската литература.
Моите като има чета от Патиланците и все ме питат що яде пердах, като е било весело. Thinking

# 44
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Като споменахте Патиланско царство, та да ви питам, как реагирате на насилието в книгата и изобщо в детската литература.
Моите като има чета от Патиланците и все ме питат що яде пердах, като е било весело. Thinking
И аз имам подобен проблем плюс множеството архаизми (моят даже пердах не знаеше какво е, явно не я ползваме тази думичка в къщи  Whistling ) Спрях да я чета, то и без това синът ми не я намираше за особенно интересна  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт