Питанка за договор за наем

  • 1 331
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 790
Четох, четох из интернет, и чичко Гугъл питах и не мога да намеря точно това, което ми трябва. Така че отново ще разчитам на помощта на мамите!  Grinning
Става въпрос за подписване на договор за наем. Хазяите се притесняват, че като влезем в ЕС, наемите могат да скочат драстично /или не чак толкова драстично/. Затова искат в договора да има клауза, че може 1-2 пъти в годината /евентуално/ да увеличават месечния наем с някаква определена сума, която напр. да е обвързана с минималната работна заплата - т.е увеличението да е процент от минималната работна заплата. Въпросът ми е - как да се запише такава клауза в договора, така че хем хазяите да са спокойни, че ако скочат наемите, те ще актуализират цената, хем наемателят да не се притеснява, че ще му увеличат двойно наема?
Моля, мамите, които живеят под наем да кажат как е уреден при тях този въпрос?
Много благодаря на всички, които ще отговорят!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 340
Не живея под наем, но мисля че подобна клауза в договора би спасила и двете страни : "Наемодателят си запазва правото при увеличение на МРЗ в страната с повече от .. % /примерно 20 %/ да повиши размера на месечния наем със същия процент, като този размер на наема се запази до следващото такова увеличение /каквото няма да има в близките години  Wink/". Обикновено такива неща се обвързват с инфлацията.

# 2
  • Мнения: 2 197
Да и при положение , МРЗ няма изобщо да се увеличи всъщност ще печели само наемателя. Може би по-скоро трябва да има клауза, че наемодателя има право да увеличава наема при еди-какъв си % на инфлацията и то не повече от 20 % и не повече от 2 пъти годишно, защото после мине се не мине се време ще ви качват наема.

# 3
  • Мнения: 1 269
Много полезно разискване за моята деликатна ситуация! Аз имам стара къща и приятел(колега ) на мъжа ми иска да я вземе под наем. Къщата е в окаяно състояние и аз се съгласих на наем от 70лв(75кв е  етажа), като всякакви ремонтни дейности и подобрения с доказан произход да се приспадат от наема. Дали да включа и аз някакъв абзац с възможност за промяна на наема newsm78. Все пак това не е непознат човек и ... ме е страх от грешки.

# 4
  • Smallville
  • Мнения: 994
На нас ни предстои подписване на договор за наем,ще следя темата с интерес,че и ние не знаем как ще се договорим

# 5
  • Мнения: 8 937
Обикновено  промяната на размера на наема се обвързва с инфлацията, но няма никаква пречка да бъде обвързана и с минималната работна заплата. Необходимо е в самата клауза да се посочи на какъв интервал от време ще става актуализацията на наема - примерно на всеки 3, 6 или 12  месеца.

# 6
  • Мнения: 166
Алекс1, в твоя случай гледам от страната на наемателя. Ако искаш мога да ти пратя на е-mailа договорът, който съпругът ми/юрист/ състави за нашия наем /. Основното е всякакви промени по договора влизат в сила САМО ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ! Така ще браниш и личните ви интереси! Peace

Общи условия

Активация на акаунт