Замразявате ли отново вече размразено месо / зеленчуци ?

  • 10 246
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Това ми е въпроса. Аз лично размразявам не напълно, нарязвам колкото ми трябва и отново прибирам във фризера. Но имаме спор със свекито- каза ми да не правя така, защото слушала по радиото, че не трябвало и че каквото размразиш всичкото го готвиш. Thinking
Вие какво правите?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Не.
И аз като свекито знаМ и така действам bowuu.... имаше м/у другото подобна тема ако искаш потърси..

# 2
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Може. Simple Smile Не претендирам, че съм права, затова и питам как е по- правилно.

А с търсачката се опитах да намеря подобна тема, но нищо не открих. Confused Уж се научих да работя с търсачката. Crazy

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
А, то и аз не претендирам да съм права, просто отговорих, щото ти питаш Grinning
Пък търсачката не винаги действа, не мож' разчита на нея особенно за съжаление ooooh!

# 4
  • Мнения: 1 866
Не, това е опасно. Особено за месо. Даже съм вдигала скандал в магазин, защото ми бяха продали едно месо за охладено, а то било размразено, а аз го бях купила, за да го замразя и да го готвя по-късно. Абсолютно противопоказно е това и в чужбина има люти глоби за такива търговци (мъжът ми работеше в хранително-вкусовия сектор там и това беше един от най-големия му кошмар - нещо да не се размрази. АКо стане това се изхвърля веднага). Сигурна съм, че и тук е регламентирано, за съжаление контролът е много слаб и съм сигурна, че си замразяваме и размразяваме по 100 пъти.

# 5
  • Мнения: 920
Не е фатално и аз съм го правила,  но за много кратко, колкото да мога да отрежа, но не е хубаво. Нарязвай си предварително месото на порции за 1 готвене.  А зеленчуците изобщо не ги размразявам. Бухам ги във вряща вода.

# 6
  • Мнения: 899
Правя го, въпреки, че не е правилно. И с месо, и със зеленчуци.

# 7
  • Мнения: 491
И аз не замразявам повторно. На много етикети съм срещала предупреждение веднъж размразено, да не се замразява пак.
Доколкото разбирам, въпросът ти е дали вреди лееекичко размразяване, не напълно. Аз лично незнам, но за да отрежа от парче месо, то трябва доста да се е поотпуснало (може да имам кофти ножове  newsm78 ) Или по-скоро се отпуска отвън, а отвътре е буца лед.
И аз като Г-жа Смутена-Засрамена ги разпределям преди да ги прибера във фризера.

# 8
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Случва се да замразявам месо, но много рядко, ако не съм преценила и съм извадила повече от фризера.
Не мисля, че е чак толкова фатално.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 104
случвало ми се е, ако го извадя от камерата, докато размразявам хладилника, после пак да го замразя. не е фатално, разбира се, но доколкото знам, не е особено препоръчително Embarassed

# 10
  • Мнения: 253
  Не!
  Никога не го правя, защото е много вредно.

# 11
  • Мнения: 3 447
Не. Нито месо, нито зеленчуци, нито сладолед... особено месо. Развиват се някакви патогенни бактерии, доколкото знам newsm78 Всичко предварително нарязвам на порции колкото за едно готвене.

# 12
  • Мнения: 2 211
Не. Нито месо, нито зеленчуци, нито сладолед... особено месо. Развиват се някакви патогенни бактерии, доколкото знам newsm78 Всичко предварително нарязвам на порции колкото за едно готвене.
Peace

# 13
  • Мнения: 7 106
И аз не го правя. Ако купя повече месо и се наложи да замразявам, винаги си го правя на порции като за едно готвене, точно поради тази причина. Ако случайно нямам малка порциика готвя две манджи и после цяла седмица съм пас  Laughing. Със зеленчуци и плодове продцедирам по същият нечин.

# 14
  • Мнения: 3 360
Иренка,знам че не е правилно ,но ми се случва понякога Embarassed...

# 15
  • Мнения: 2 825
Правя го, въпреки, че не е правилно. И с месо, и със зеленчуци.
И аз така  Blush

# 16
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
НЕ!!! Чувала съм, че не трябва да се прави и нал' съм изпълнителна Naughty

# 17
  • Мнения: 1 353
На мен също ми се случва да замразявам вече размразяван продукт, но знам че не е правилно.

# 18
  • Мнения: 7 091
Абсолютно и категорично НЕ! Във всеки учебник по хигиена на храненето го пише като едно от първите правила. Много е опасно, да не говорим че се губят вкусовите качества на продукта.
Когато купя голямо парче месо винаги нарязвам и разпределям в малки разфасовки за по-късно. Замразените зеленчуци след измиване подсушавам преди да нарежа, така че когато ги сложа във фризера се "чупят" и си стоят на парченца, така че не се налага да размразявам цялата опаковка така за да извадя колкото ми трябва. Това важи както за зелениите- магданоз, копър, босилек, джоджен, така и за пиперки, патладжани, тиквички, броколи, цвекло и други.

# 19
  • Мнения: 966
Случва се да замразявам месо, но много рядко, ако не съм преценила и съм извадила повече от фризера.
Не мисля, че е чак толкова фатално.

и аз така правя

# 20
  • Мнения: 603
Това ми е въпроса. Аз лично размразявам не напълно, нарязвам колкото ми трябва и отново прибирам във фризера. Но имаме спор със свекито- каза ми да не правя така, защото слушала по радиото, че не трябвало и че каквото размразиш всичкото го готвиш. Thinking
Вие какво правите?
и аз правя като теб,мисля,че няма проблем

# 21
  • Мнения: 4 406
случва ми се понякога...

# 22
  • Мнения: 91
И аз знам, че не трябва да се прави така, но понякога връщам пак във фризера.

# 23
  • в къщи
  • Мнения: 467
Случва се да замразявам месо, но много рядко, ако не съм преценила и съм извадила повече от фризера.
Не мисля, че е чак толкова фатално.

и аз така правя
i az  newsm78

# 24
  • София
  • Мнения: 35 930
Месо - много често.
Зеленчуци и риба - не

# 25
  • София
  • Мнения: 2 356
А какво ще кажете за сланината?
Понеже имам парче в камерата, а хладилника ми е от старите, докато го размразя, тя се отпуска.  Thinking 
Нали е осолена, но все пак се чудя.

По темата - случвало ми се е да размразя леко, да отрежа парче и пак да замразя. Повече от 1 път не го правя. Чувала съм, че не бива, но ме боли сърцето да хвърлям месо   Confused

# 26
  • София
  • Мнения: 2 044
И аз знам,че не е хубаво да размразяваш и замразяваш после.Замразените зеленчуци са ми в пликове,като ми трябва малко вадя плика,изсипвам малко и веднага прибирам пак плика,говоря ти за царевица,грах,моркови,подправките като магданоз,копър.Месо купувам колкото ми трябва за готвене,не го замразявам,пълно е с магазини около нас,винаги мога да скоча и да купя Laughing

# 27
  • Мнения: 3 323
И аз предварително нарязвам на порции всичко и след това замразявам. Дори гъбите, копъра и магданоза са ми нарязани и после само отчупвам колкото ми трябва.

# 28
  • Мнения: 431
Случва се понякога, въпреки че знам, че не бива, но не мога да си позволя да хвърлям. Tired

# 29
  • Мнения: 1 117
Месото си разпределям на порции предварително и така го замразявам .
Така правя със зеленчуците и подправките и до сега не ми се е случвало да замразявам отново.

# 30
  • Мнения: 3 388
И аз разпределям на порции месото и така замразявам.
Що се отнася до кайма, наденица и меса, които са цели, режа колкото ми трябва от замразения продукт и бързо връщам обратно във фризера. Никога не замразявам повторно нито месо, нито зеленчуци, да не говорим пък за риба.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 421
 Не, никога!
Момичета не казвайте, че това не е фатално - напротив много е вредно.
Съжалявам, че не мога да се обоснова професионално, но баща ми работеше навремето в "Родопа"(ако някой си спомня) и от него и от книгите, които четеше знам, че е много вредно.
Той казва, че и кайма не трябва да се замразява, колбаси, мляко и още разни неща(не си спомням) и постоянно се дрънкат с майка ми, която не винаги спазва изискванията.

Затова съм свикнала  - във фризера прибирам само в пакети, които размразявам и ползвам наведнъж.
Единствено моркови и чушки, когато са ми нарязани ситно прибирам в по-големи пакети и после за секунди отчупвам парче с ножа и пак прибирам(но за това време дори няма и помен от размразяване, докато с месото не стоят така нещата).
Също така когато се вади месо от фризера трябва да се остави в хладилника известно време и от там да се извади на вън за размразяване(пак не знам точно защо, но щом баща ми твърди, че е така значи е така, все  пак той е специалиста). А отделно трябва да се следи колко време стоят нещата във фризера(нали всички продукти си имат определен период за замразяване). Дори си изпечатих един списък с начини на замразяване, трайност и т.н. и стои на хладилника отгоре.

# 32
  • Мнения: 2 724
Подкрепям Етиа!  Peace Ако месото е повече, го приготвям както съм решила, отделям необходимото за деня ,а другото, вече опечено или сварено, използвам на следващия ден, но това се случва рядко .

# 33
  • Мнения: 3 537
Ами случвало ми се е да не го използвам цялото месо примерно,размразя го наполовина колкото да мога да си отчупя и останалото пак си го замразявам.

# 34
  • Мнения: 2 427
Аз за съжаление непрекъснато замразявам,размразявам,пак бухам във фризера и така Confused...
А защо е толкова вредно?! newsm78

# 35
  • Мнения: 2 724
Защото при размразяване започват едни процеси на размножаване на разни микроорганизми ,които отделят токсични вещества и то с голяма скорост, и при следващо замразяване си замразяваш заразено месо .Има хора които не се влияят от такива неща ,но за съжаление аз не съм от тях и не рискувам !

# 36
  • Мнения: 547
Затова съм свикнала  - във фризера прибирам само в пакети, които размразявам и ползвам наведнъж.
И аз така правя. От мама така знам.

А отделно трябва да се следи колко време стоят нещата във фризера(нали всички продукти си имат определен период за замразяване). Дори си изпечатих един списък с начини на замразяване, трайност и т.н. и стои на хладилника отгоре.
Това е много полезна информация. Бях попадала на нея, но...
Етиа, би ли постнала този списък?   bouquet

# 37
  • София
  • Мнения: 2 356
Защото при размразяване започват едни процеси на размножаване на разни микроорганизми ,които отделят токсични вещества и то с голяма скорост, и при следващо замразяване си замразяваш заразено месо .Има хора които не се влияят от такива неща ,но за съжаление аз не съм от тях и не рискувам !

Така е.
Става въпрос вероятно за ботулизма.  Thinking Бактерията, която отделя ботулиновия токсин се убива при варене над 1 час, затова е желателно буркани, консерви и др. домашни произведения да се готвят внимателно и най- вече да не се опитва на вкус в сурово състояние.
http://www.med.primasoft.bg/tips_for_all/infections/articles/bottles_spirits.htm

# 38
  • Мнения: 528
Защото при размразяване започват едни процеси на размножаване на разни микроорганизми ,които отделят токсични вещества и то с голяма скорост, и при следващо замразяване си замразяваш заразено месо .Има хора които не се влияят от такива неща ,но за съжаление аз не съм от тях и не рискувам !

Така е.
Става въпрос вероятно за ботулизма.  Thinking Бактерията, която отделя ботулиновия токсин се убива при варене над 1 час, затова е желателно буркани, консерви и др. домашни произведения да се готвят внимателно и най- вече да не се опитва на вкус в сурово състояние.
http://www.med.primasoft.bg/tips_for_all/infections/articles/bottles_spirits.htm

Доколкото разбирам ботулизмът е свързан с недобра хигиена, а не с повторното замразяване newsm78
Аз също знам, че е опасно да се замразяват отново вече размразени продукти, но защо не знам.  Thinking
Ще следя с интерес темата, дано някой даде повече инфо по въпроса.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 356
daniela_jd
Tова, което написах го знам отдругаде, а линка го намерих за да сложа инфо в постинга си. Simple Smile
Мисля, че не си противореча, защото като оперираш с месото не може да остане стерилно все пак. Simple Smile

# 40
  • София
  • Мнения: 2 434
Не, не замразявам отново! Ако е в повече приготвям 2 неща за хапване, предпочитам да стои сготвено отколкото да го върна отново във фризера.

# 41
  • Мнения: 2 724
Ботулизмът е много сериозен проблем, който се отнася предимно за консервите. За повторно замразеното месо е опасно да се консумира, защото при повишаване на температурата бактериите започват да се размножават с голяма скорост и достигат опасно количество/ става въпрос за много кратко време/ Тези бактерии съществуват и в добре измито месо ,но са в малки количества ,когато е прясно.

# 42
  • Мнения: 6 461
НЕ! Naughty
Колкото размразя толкова приготвям  newsm55 cook

# 43
  • Мнения: 7 106
Ботулизмът е много сериозен проблем, който се отнася предимно за консервите. За повторно замразеното месо е опасно да се консумира, защото при повишаване на температурата бактериите започват да се размножават с голяма скорост и достигат опасно количество/ става въпрос за много кратко време/ Тези бактерии съществуват и в добре измито месо ,но са в малки количества ,когато е прясно.

Закачам се за това мнение, защото искам да го доразвия  Grinning.
Нкъде бях чела или гледала (не помня точно), точно защо не трябва да се замразява повторно вече размразево месо (ставаше въпрос точно за месо ) и защо трябва месото да се размразява в хладилника, от предната вечер примерно, а не на стайна температура часове на ред. Обяснението беше, че месото се резмразява от вън на вътре - т.е. горният слой се размразява пръв (то е ясно  Laughing) и въпреки че отвътве все още си е буца лед, по този горен слой започват да се размножават с огромна скорост разни бактерии и микроорганизми.

А ето тук има техники на замразяване със трайност на замразените придукти, някой се интересуваше по-горе :

http://kulinar.gbg.bg/article.php?ar=4

А ето и нещо интересно :
  Размразяване

Общи условия

Активация на акаунт