пак за НОИ

  • 1 055
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 920
Отново става дума за необходимия осигурителен стаж за да се получават майчинските. Знам че вече питах преди време същото, благодаря на всички, които тогава ми отговориха, но днес ми казаха нещо съвсем различно и вече съм объркана.

По последната ми информация стажа трябваше да е 6 месеца, като само 3 от тях трябва да са през последната година, а днес една приятелка ми каза, че бил приет нов вариант на закона и стажа трябвало да е 4 месеца в годината на раждането - ако някой запознат може да отговори последно какво е необходимо? Също ако някой знае дали 45-те дни болничен преди раждане влизат в осигурителния стаж?

Пак благодаря за отговорите.

# 1
Не мога да ти кажа 3 или 4 месеца стаж ти трябват, но съм сигурна, че болничният от 45 дни ти се брои за стаж.

# 2
  • Мнения: 479
Nai-dobre zvanni niakolko puti v NOI i pitai. Az sym zvaniala v NOI-Varna/za6toto tam se vodia na rabota/ i v NOI-Sofia, no mi kazvaha razli4ni ne6ta. No na 2-3 mesta v presata biah 4ela, 4e triabva da ima6 pone 6 meseca staj, kato 3 ot tiah trqbva da sa predi POSLEDNIA bolni4en - v smisul ti moje6 tsialata bremennost da si v bolni4ni, no trudovia staj se broi do tezi posledni 45 dni. Apuk dali e vliazlo v sila tova- da sa 4 meseca, a ne 6 - neznam.

Estestveno tia 45 dni ne sa zagubeno vreme i su6to se broiat za trudov staj, koito edin den 6te ti go pribaviat kum vsi4kite izba4kani godini....

# 3
  • Мнения: 948
Цитат на: Tia
Отново става дума за необходимия осигурителен стаж за да се получават майчинските. Знам че вече питах преди време същото, благодаря на всички, които тогава ми отговориха, но днес ми казаха нещо съвсем различно и вече съм объркана.

По последната ми информация стажа трябваше да е 6 месеца, като само 3 от тях трябва да са през последната година, а днес една приятелка ми каза, че бил приет нов вариант на закона и стажа трябвало да е 4 месеца в годината на раждането - ако някой запознат може да отговори последно какво е необходимо? Също ако някой знае дали 45-те дни болничен преди раждане влизат в осигурителния стаж?

Пак благодаря за отговорите.


Тиа, с интерес ще следя темата. Много ме озадачи написаното.
Не виждам нищо логично или нормално в това...Като се замисля аз може да ходя на работа през цялото време, но термина да ми е февруари месец. Посмъртно немога да направя 4месеца стаж в годината на раждането Confused
Всички болнични се водят, както работен, така и осигурителен стаж (поне така ми казаха в работата преди време за мъжа ми).

# 4
  • Мнения: 2 323
Еее, хора! В годината на раждане значи от термина 1 г. назад! Чак такива идиоти не са! Laughing
Но моята счетоводителка ми каза, че стажа е 6 месеца...ще взема да звънна и аз в НОИ, че все промени постоянно...

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 21 579
Цитат на: Dafna
....Не виждам нищо логично или нормално в това...Като се замисля аз може да ходя на работа през цялото време, но термина да ми е февруари месец. Посмъртно немога да направя 4месеца стаж в годината на раждането Confused


По въпроса на Тиа , нищо не зная и аз съм объркана и имам чуството , че никога нямя да зная със сигурност ! Close   Щом като тия в НОИ говорят различни неща !!!!!  Shocked  Twisted Evil

Обаче Дафна , не е в годината на раждането , а в 12 те месеца преди датата на раждане , например ако термина ти е някой си февруари , трябва да имаш въпросните месеци във времето до миналия февруари .  Simple Smile

# 6
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Цитат на: Tia
Отново става дума за необходимия осигурителен стаж за да се получават майчинските. Знам че вече питах преди време същото, благодаря на всички, които тогава ми отговориха, но днес ми казаха нещо съвсем различно и вече съм объркана.

По последната ми информация стажа трябваше да е 6 месеца, като само 3 от тях трябва да са през последната година, а днес една приятелка ми каза, че бил приет нов вариант на закона и стажа трябвало да е 4 месеца в годината на раждането - ако някой запознат може да отговори последно какво е необходимо? Също ако някой знае дали 45-те дни болничен преди раждане влизат в осигурителния стаж?

Пак благодаря за отговорите.

Доколкото знам това е вярното по приетите и утвърдени наредби от тази година. Тоест трябва общо да имаш 6 месеца стаж, като три от тях трябва да са преди тези 45 дена преди раждането.
Това е ако искаш да взимаш майчински 2 години, ако нямаш толкова стаж, си взимаш майчинството 1 година, а през тези 45 дена преди термина също си взимаш % от минималната работна заплата (или цялата не помня точно как беше  Rolling Eyes ) пак от социалните.

# 7
  • Мнения: 6 155
Последните изменения на Кодекса за социално осигуряване  са в ДВ  бр. 70 от 2004 г., в сила от 1.01.2005 г.  Никъде в закона няма изискване кога да е натрупан този 6 месечен стаж.  В указанията на НОИ също няма такова изискване.

# 8
  • Мнения: 948
Отдъхнах си Grinning  Тъкмо коментирах с мъжа ми, че това е най-откаченате работа, за която съм чувала.

# 9
  • Мнения: 920
Благодаря на всички отново. Явно последно оставаме на варианта минимален необходим стаж 6 месеца без значение кога е натрупан. Biby явно си запозната - така ли се тълкува въпросното влизащо в сила от 01.01. 2005г. т.е. няма нужда част от месеците да са в рамките на година преди раждането (говорим за необходимото за да се взима майчинство 2 години)?

За звъненето в НОИ - не помага много - или ти се навикват като на идиот, или те пращат да ходиш директно при тях за информация (да отбележа за протокола в НОИ навсякъде пише "тук не е информация"), или нещата които ти казват си противоречат - аз за това се отказвам да комуникирам с тази инситуция.

# 10
  • Мнения: 6 155
Измененията , които влизат в сила от 1.01.2005г. не касаят майчинството!

Ето, въпросния член от Кодекса за соц. осигуряване:

" Право на обезщетение при отглеждане на малко дете

    Чл. 52а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., изм., бр. 69 от 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за отглеждане на малко дете, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица."


Т.е за да се получава майчинството е необходим 6мес. стаж, без значение кога е придобит.
-------------------------------------------------------------------------------------
Ето и указанията на НОИ относно Изплащане на парични обезщетения за бременност и раждане и за от …  от 06.08.2004 г.

# 11
  • Мнения: 920
Ясно. Благодаря Biby.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 6 885
Да не пускам нова тема, бихте ли ми казали майчинството като вече не се получава при работодателя къде и как се получава, какви документи са нужни?

Общи условия

Активация на акаунт