Операция на крипторхизъм

  • 153 809
  • 786
  •   1
Отговори
  • Мнения: 815
здравейте! моя син е на 1,6 години и му предстои операция, защото има крипторхизъм на левия тестис- обаче като назначиха датата и аз така се ошашках, че забравих да питам сумати неща- ако някоя мама знае ще се радвам да ми разясни следните въпроси

С пълна упойка ли се прави операцията- какво точно представлява тази операция-  колко време се седи в болницата- колко трае възстановяването гору- долу-  може ли детето след операцията да ходи или го боли много..

може някои от въпросите да звучат глупаво, но аз самата да чукна на дърво никога не съм оперирана от нищо и тези въпроси са ми тъмна индия

# 1
Здравей Цветина

моят син е на 2г. и 5м. оперираха го в Пирогов от ингвинална херния и крипторхизъм също от лявата страна на когато той беше на 9м. По принцип от лекарите знам, че тази възраст е много малка за операция от крипторхизъм, но при сина ми се увеличи хернията и се наложи да я отстранят по-рано. Тестиса само го фиксираха за скроталната торбичка и сега ходим на профилактични прегледи за да следят как се развива. След като сина ми навърши  3 години ще го оперират за да му махнат фиксацията и да свалят тестиса в торбичката окончателно. Понеже лекарите ми казаха, че тестисите на момчетата са плаващи до 3-та им година и ако след три годишна възраст не са слезнали в торбичката тогава се налага операция. Аз малко се ядосах, че фиксираха тестиса на Влади (така се казва сина ми), но това го научих в последствие. Единият доктор, който го оперира казва, че така се е наложило защото неможел да се развива ако е високо горе, а другият ми казва, че не е трябвало и аз вече се обърках. Но да не ти се оплаквам. Питаш каква е упойката и колко време продължава възтановяването.
 В началото му слагат абукат за всеки случай ако се наложи да му се слагат допълнително лекарства, след това му дават лекарство което го замайва и го качват в операционната, а там му слагат упойката под формата на газ с маска. След операцията ти го връщат, когато започне да отминава действието на упойката и детето е доста неспокойно и уплашено, но им бият аналгин за да успокоят болката. Възтановяването от операцията е бързо и трае около два дни. А детето на следващият ден вече може да тича дори без проблеми. Учудващо бързо се възстановяват децата.

# 2
  • Мнения: 784
Цветина, мина ли ви операцията, разкажи нещо повече, защото и на нас ни предстои!
Доколкото знам лекарите спорят кое лечение е по-добро - оперативното или хормоналното - и аз съм много объркана и не знам към кое да се насоча.

# 3
  • Мнения: 815
Зарева, благодаря ти за информацията- колкото повече хора ми казват, че възстановяването е бързо- толкова по- добре се чувствам- информацията за упойката също ми беше много полезна. Колкото до това дали трябва да се прави- след изчетеното в нета за мен операцията се оказва най- удачния вариант- иначе тестиса може да не функционира нормално, че даже и тумор да се образува- е, това като го прочетох ми настръхнаха косите- д-ра, който ще оперира Ран ми каза, че скрития тестис може да се коригира до 3-тата година- тогава е сигурно, че не е увреден, че ще функционира и тн, а детето ще се възстанови по- бързо. Най- удачния период според него за тази операция е между 1,6  и 2 години.

Еделвайс- не ни е минала операцията- чак на 30 ноември е - причината е, че всеки момент очаквам да родя сестричката на Ран и лекарите прецениха, че това притеснение около операцията на тестиса няма да ми се отрази никак добре- нещо не им се щеше да ме мислят и мен ... вашата за кога е?

забаравих- аз лично смятам, че хормоналното лечение не е много добър вариант при толкова малки дечица

# 4
  • Мнения: 784
Ами ние още не сме говорили конкретно за операция, но диагнозата е поставена Sad
Смятам първо да заведа детето на преглед в Пирогов - в Клиниката по детска урология - там са най-добрите специалисти - и тогава да реша дали и кога ще се оперираме. Не съм отхвърлила обаче окончателно идеята за хормонално лечение, някои от водещите специалисти го препоръчват.... newsm78

# 5
  • Мнения: 539
и Днеис е с един тестис и с друг който още не е слязъл долу,но още не съм го водила на лекар,защото все е болен,закъснявам ли?

# 6
  • Мнения: 815
не, не закъснявате- няма страшно

ЕДЕЛВАЙС- точно лрекарите в пирогов, които са най- добрите детски уролози в страната отричат хормоналното лечение- прочети мненията на д-р Оги по въпроса тук във форума- той е завеждащ на детската хирургия в Пирогов

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 234
Ами ние още не сме говорили конкретно за операция, но диагнозата е поставена Sad
Смятам първо да заведа детето на преглед в Пирогов - в Клиниката по детска урология - там са най-добрите специалисти - и тогава да реша дали и кога ще се оперираме. Не съм отхвърлила обаче окончателно идеята за хормонално лечение, някои от водещите специалисти го препоръчват.... newsm78
Здравейте нещо не мога да се съглася с вас че са най-добрите. Някои от тях да, но други.... Но ето моята история. преди 2години ходих там и ми правиха едно много болезнено изследване. Нещо като поставяне на катетър, но в няколко дебелини за да разберат дали имам стеснение. Като се прибрах имаше чиста кръв по боксерките ми и майка ми звънна на проф. той каза че е нормално и че ако и болка има няма от какво да се притеснявам. прибрахме се в Търново и мина седмица-две-три болката ниско долу не отшумяваше. Отидох да изследвания и там се показа че имам добре отгледана болнична бактерия. която много трудно се лекува.  И от там са ми я "сложили" .
Оставям ви сама да си извадите поуките, но мисля че може би има и други по-чисти места където няма да ви заразят с бактериална постооперативна инфекция.
Успех!

# 8
  • Мнения: 815
надямм- ние говорим за детски уролози все пак- наистина няма други специалисти в областта- като отидеш на преглед и чакаш доста, защото идват хора от цяла България

# 9
  • Мнения: 8 585
"Понеже лекарите ми казаха, че тестисите на момчетата са плаващи до 3-та им година и ако след три годишна възраст не са слезнали в торбичката тогава се налага операция."
->Няма такова нещо!
Това е груба и непростима професионална грешка.
Още с раждането и двата тестиса на доносеното момче трябва да са палпируеми в торбичките. Малко по-високо, или не, но палпируеми!!
Всичко останало се уточнява с ултразвуково изследване.


Колкото по-рано след 12 месечна възраст направите операцията за крипторхизъм->толкова по-добре!
Естествено за никакво хормонално "лечение" и реч не може да става, защото при крипторхизма няма как хормоните механично да "смъкнат" тестиса. Руски кретенизми... боже...

# 10
  • Мнения: 8 585
и Днеис е с един тестис и с друг който още не е слязъл долу,но още не съм го водила на лекар,защото все е болен,закъснявам ли?
Незабавно уточнете състоянието.
Ако наистина се касае за крипторхизъм и детето е над 12 месеца побързайте с корекцията.

# 11
  • Мнения: 815
е, трябва да се уточни разбира се, но не е нищо фатално, че не е отишла още- малко й е детенацето- моя го заведох първия път като беше на 6 месеца- казаха ми да дойда като стане на година- после ми казаха да отида пак като стане на година и половина- просто тестиса се предвижи, но не се смъкна в торбичката- а като оти5дохме на прегледа на година и половина ни назначиха операция- по принцип ми казаха, че правели корекции до 3 години, но сега било много по- добре по хиляди причини

за хормоналното леочение те подкрепям на 100000000 процента- не бих подложила детето си на това в тази възраст

# 12
  • Мнения: 8 585
Крипторхизмът се уточнява още в началото.
Или е крипторхизъм или тестисите (или единият) са на различна височина. Всичко съмнително се изследва с ултразвук.
Колкото по-скоро след навършване на 12 месеца направите корекцията, толкова по-добре за детето и функцията на тестисите му.

Хормонално "лечение" по принцип не се прилага. В която и да е възраст (за това състояние, имам пред вид).

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 234
надямм- ние говорим за детски уролози все пак- наистина няма други специалисти в областта- като отидеш на преглед и чакаш доста, защото идват хора от цяла България
Разбрах ви и аз бях при детски уролог.В клиниката по детска и спешна урология в Пирогов, една отделна сграда....

# 14
  • Мнения: 2 022
Момичета, кой и кога го откри този проблем при вашите момченца? Аз лично смятам да заведа моя син в тази клиника още преди да навърши годинката да го прегледа специалист профилактично за неспуснали се напълно или асансьорни тестиси. При кой доктор в Пирогов се извършва този преглед и трябва ли предварително записване (от Бургас сме и ще пътуваме)?
Късно лечение (хормонално), почти в пубертета, при мъжът ми и явно не достатъчно ефективно ми причини 5 години борба със стерилитет. Не искам детето ми да бъде подложено на това, което преживяхме ние с татко му, докато успея да забременея (години ходене по мъките и 3 опита ИКСИ, от които 2 неуспешни). Аз лично препоръчвам на всички майки да прегледат момченцата си и ако има проблем да се решава навреме, защото после е много трудно и много боли Sad
Birdie, има ли вероятност да има някаква наследственост при късно слезналите и асансьорни тестиси?

Последна редакция: нд, 22 окт 2006, 08:38 от Cygnus

Общи условия

Активация на акаунт