Пак предизвикателство-сладкиш дзупе инглезе

  • 6 081
  • 13
  •   1
Отговори
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
С търсачката опитах,но по моето търсене няма намерени страници.
Моят син обожава този сладкиш-в хотел"Империя" на Лечков го предлагат,и все се опитвам за разбера как е направен,но ..има лек аромат на ликьор,няколко блата,слепени с крем ,отгоре е шоколад,но има и вкус на смлени ядки и портокалови корички.Не знам дали някоя от вас е опитвала,но още по-важно за мен е дали можем да намерим рецептата.

# 1
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Ооооооооо, това и аз съм го яла и много го искам. Дано някой да го знае Praynig

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Момичета запалихте ме с този сладкиш
Знаете ли, че съм опитвала 1 торта, казва се "КАЙЗЕР" в едно заведение в центъра на Пловдив. Има същия вкус като описания от вас сладкиш, НО не знам рецептата. Винаги си поръчвам от тази торта, когато съм в заведението.
Дано някой да знае рецептата  ooooh!

# 3
  • Мнения: 14 471
аз отворих наскоро тема за този сладкиш, но в момента търсачката е претоварена и не мога да я открия. пробвай пак да потърсиш на следните комбинации: дзупе инглезе и на zuppa inglese

# 4
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
А оттук кой ще го преведе?
http://www.buonissimo.org/ricette/1704_zuppainglese.asp
Хайде,момичета с италиански,къде сте? smile3547
Уриел,благодаря ти  bouquet

# 5
# 6
  • Мнения: 446
Ето превода, и аз се заинтересувах.

“Произходът на Дзупа Инглезе е много спорен. Според някои рецептата е била пренесена от Англия в средата на 19-ти век, в действителност в Англия съществува подобен сладкиш, който се нарича трифъл, име непреводимо на италиански. Според други е създадена от някой готвач, работещ за английско семейство във Флоренция.

За крема: четири жълтъка, 4 с.л. брашно, 4 с.л. захар, 4 чаши мляко, 50 гр какао, кората на един лимон.
За Дзупата: бишкоти, ликьор Аlchermes, мляко
Приготовление: 1. В тенджерка разбийте жълтъците със захарта и добавяйте при непрекъснато бъркане брашното и млякото, ароматизирайте с кората от лимон.
2. Загрейте крема при непрекъснато разбъркване до сгъстяването му. Дръпнете от огъня, извадете лимоновата кора, разделете крема на две части: едната отделете, а в другата добавете какаото.
3. Разрежете бишкотите наполовина, разредете ликьора с мляко на вкус /според това дали искате по-силно или по-слабо алкохолен десерт/
4. Потопете половинките бишкоти в ликьора и с тях облепете стените на формичка, сипете един слой от жълтия крем, след това покрийте с още напоени бишкоти, сипете от тъмния крем, и т.н. редувайте до изчерпване на съставките, като завършите с напоени бишкоти.
5. Оставете в хладилника за няколко часа, после сервирайте.”

Търсачката относно ликьора даде следните резултати: яркочервен на цвят флорентински специалитет, подправен с канела, карамфил, индийско орехче и ванилия и други подправки.
Впрочем същият сладкиш в "Пастарията" във Варна го сервират отгоре със запечени разбити белтъци.

# 7
  • Мнения: 27 524
Хи хи, наша приятелка тук яла с мъжа си такъв сладкиш някъде и като й се роди момиче го кръсти Инглес...

Леко озадачени го приехме.

Преди месец роди момче и познайте как се казва - ... Дзупа, разбира се  Joy

Сори за малко не-по-темата   bouquet

Ще трябва да го направя този сладкиш и да ги поканя  Grinning

# 8
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Благодаря на всички,които помогнаха за рецептата.  bouquet
Утре ще го приготвя и ще ви споделя дали е сполучлив.DDBD виртуално ще почерпя теб за превода-само ликьора може да е друг,но с тези аромати смятам,че ще наподобява оригинален вкус.А при Лечков отгоре има настъргани лешници и вътре в сладкиша са добавени озахарени портокалови корички.Ще опитам да направя мелез от вкуса,който знам,че трябва да има и оригиналната рецепта.
Блонди,синът ми обожава този сладкиш.Дали да не съм след време подготвена за подобна изненада Joy

# 9
Синя Роза, какво стана? Получи ли се? Хареса ли ги семейството?

# 10
  • Мнения: 963
Ето я все пак и старата тема, момичета!
Поздрави!

# 11
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Направих дзупе,но тази рецепта я използвах само за "основа".
Защото кой то е опитвал дзупе като прочете рецептата и му става ясно,че не е точно това.
Аз добавих ром,но задължително добавете в жълтия крем захаросани портокалови корички,а в какаовия половин щоколад  и натрошени лешници,отгоре го залях с течен шоколад и поръсих пак с лешник и малко портокалови корички за украса.
Вкусът на самия сладкиш идва от аромати,захаросани плодове,иначе си е бишкоти с яйчен крем.
Получи се,но според мен все още не съм улучила точната рецепта,затова в събота пак ще отидем да си го хапнем дзупето.Явно има някаква тънкост в ароматите,нещо много специфично и много приятно,но не ми е познато.

# 12
  • Мнения: 545
Като отидете в събота пак да се наспадите на оригинала, опитай да уловиш каква подправка може да са сложили още - ще се радваме да споделиш.
И... Бон Апети!

# 13
  • България Сливен
  • Мнения: 245
По повод сладкиша. Познавам  г-жа Лечкова и съм говорила с нея за сладкиша. Тя ми обясни. че това не е на 100% оргиналната рецепта има и нейно творчество при приготвянето му. но не казва какво е. Така, че по добре да се прави по оргиналните рецепти.

Общи условия

Активация на акаунт