въпрос към майки раждали в Испания

  • 5 860
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички

Цитат
Здравейте на всички в Испания,с моя приятел живеем от няколко месеца в Испания и скоро разбрах че съм бремена.Решихме да останем тук и да го родя в Испания,то тъй като още не говоря много добре испански и изобщо не съм на ясно със нещата около една бременност, а особено тук в Испания.Ще съм ви много благодарна за малко информация по този въпрос...

Моля, пиши на кирилица!

Последна редакция: нд, 15 окт 2006, 14:30 от Дивиана

# 1
  • Мнения: 3 098
Много неЩа имаш за уреждане,а докато ги уредиш  Ще дойде време да родиш.Тука вси4ко става бавно.
Тархета санитария имаш ли?Без нея ниЩо не можеш да направиш.
Ако пък я имаш,което ме съмнява,тъй като сте малко време тук,процедурата е следната_отиваш с нея в поликлиниката при акушерката,тя ти прави карта,назна4ава ти изследвания,изписва ти витамини,казва ти за курса за бременни и дните и 4асовете на посеЩение.
После трябва да си вземеш 4ас за токолог,Ще ти дадат за след 3 месеца и пак Ще е добре,ако въобЩе ти дадат.Там ходиш на екографии.Отделно има си специални изследвания,за които акушерката Ще те уведоми къде и как,в коя седмица,но те са много важни!!!
Не раз4итай много на социал сегуридата,лекарите не са добри,ако имаш възможност,всеки месец ходи в някоя 4астна клиника.Ако не друго,апаратурата си я бива и са мили.
Аз ли4но втори път не бих родила тука,Щото си е 4иста авантюра оцеляването по време на бременност и раждане.

# 2
  • Мнения: 811
Марица го е казала ясно и то4но.Аз оба4е съм доволна от акуШерките и от обслужването в здравното заведение,в което ми направиха вси4ки изследвания,ходих на курс за подготовка не ми се е налагало да ходя на 4астно,нито пък желание съм имала...но не сам никак доволна от раждането и отноШението на доктрите в болницата.Но мойта е далга и Широка.Само Ще кажа ,4е родих нормално,без усложнения,ако не броим многото Шевове,дето ми праснаха.
Не съм раждала в БГ и незнам как е там,но тук определено не ми хареса много много,но нали в крайна сметка вси4ко беШе наред,какво да го мисля толкова..
Ние с Марица се оплакваме,ама и джете сме във Валенсиа...и ако незнаеШ  Mr. Green това е провинцията на хаоса  и немарливостта във вси4ко тук в Испания.
  bouquet от мем и да пишеШ как върви бременеенето  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 5 299
Аз бях на същото дередже като тебе. 9 месеца бях живяла в Испания, когато забременях, и точно за това си дойдох да раждам в БГ. Не знам каква е причината да искаш там да останеш само за да родиш, но ако мислиш, че детето ще вземе гражданство - няма да стане Wink Аз лично се чувствах ужасно от мисълта, че не знам добре езика, и че трябва да раждам там. Ти решаваш. Успех Grinning

# 4
  • Spain
  • Мнения: 3 750
 моми4ета недейте я плаши така жената !!!
аз пък ще ти кажа 4е ако не беше ИСпания изобщо нямаше да родя . особено ако си от някои по-малък град в БГ . аз съм от Горна Оряховица и хи4 не си и помислих да се връщам там (макар 4е за региона много я хвалят там АГ-то ) . както и да е - отплеснах се - ЗНА4и аз по натура съм страхлива ,ама като разбрах за златния епидурал и се реших да бременея тук . самата ти бременност ще е доста спокоина . наистина не смятам 4е коли4еството изследвания които се правят тук е достатъ4но , но например ако си една "крити4на " бременност ще ти правят зна4ително пове4е изследвания .
 като на4ало - Марица ти е казала - трябва да си извади6 "tarjeta de salud" - това става като с емпадронаментото (адресната регистрация) и паспорта си отидеш до здравния ви център и на гишето ги помолиш. после - няма нужда да я 4ака6 тази здравна карта(тя ще доиде поне след месец) . още на гишето 6те ти дадат поне един лист които да удостоверява 4е картата ти е в процес на правене . отива6 на ги6ето иказва6 - бременна съм трябва ми среща с акушерката (естои ембарасада, ме да уна сита кон ла  матрона , порфа ).като отиде6 при матроната тя ще ти обясни вси4ко от игла до конец . особено за такива неща не се ебават и не мисля 4е ще ти откажат нещо . ако не разбира6 я караи да ти го пи6е и после де с ре4ник де с приятеля ти ,де с нас ще "тълкуваме "  Марица не съм срещала при нас такива лекари . викаги и когато исках аз ми даваха радиографиите ..ако настоявах всеки път като ходех може6е да ни правят изследвания и т.н. . не говоря разбира се до колко са били компетентни - просто защото и аз не разбирам от медицина и каквото ми кажеха си го вярвах . ralito_g вси4ки са любезни  и псотоянно питат дали ти липсва не6то и т.н. . като по4не6 да ходи6 ще понау4и6 термини и  това-онова така 4е не се панирай за това .

# 5
  • Spain
  • Мнения: 3 750
да добавя - здравеопазването им е безплатно , съответно вис4ки ходения до болница и прегледи и престоя ти в болницатра са безплатни . затрупват те с множество рекламни материали . вклз4ително например могат да ти дадат кашон4е с мляко за бебето или упаковка сухо мляко , в родилното камисолки от разли4ни фирми (не помня каква - но на Гери и подариха ) . после - епидурална упоика - в Б-я не я оби4ат много - тук без проблем 6те роди6 без болка . когато в Б-я се опитахме да изпратим на една роднина ..след преговори в болницата се оаказа 4е не се наемал никои анестезист да я сложел ?! ами роди моми4ето по естествен път дете 4,5 кг . още не мога да си го представя ..а аз само изохках 3 пъти и остатъка си приказвахме с мъжа ми  Wink  . не на последно място приятеля ти може да влезе със теб - това също не го позваляавт навсякъде в БГ . ако си с тархета санитария лекарствата ти са с 40 или 60 % намаление (не си спомням то4но ) . разбира се навсякъде стават сакатлъци .. навсякъде има лоши доктори и добри доктори ....ама тук поне няма да искат да ги "позлати6" -за което псотоянно 4ета 4е праявт в Б-я . тук са любезни и без да си плати6  Wink - пък аз нали съм принципна и такива неща ми правят впе4атление .

# 6
Blagodarq vi mnogo za pomoshta.Vse oshte nqmam tarheta,no v petyk bqhme na lekar i ni kazha da otidem v ponedelnik za da si izvadq. Az vse oshte sym mnogo obyrkana,i tova che ne govorq ezika mi deistva oshte po podtiskashto.Bqh mnogo razocharovana kogato v petyk otidohme v speshnoto tuk(imah mnogo silni bolki) i lekarkata koqto me prie mi vdigna lud skandal che sled kato sym otivala v bolnizata bilo zadaljitelno da znam ispanski.Tq govorela samo ispanski,trqbvalo i az da znam.Nemoga da razbera kak v zql svqt govorqt angliiski samo v typata ispaniq nikoi ne znae.Hodila sym kyde li ne,no takova otnoshenie kato tuk ne sym vijdala nikyde.

# 7
  • Мнения: 3 098
Хулиган4е,в комунидад Валенсия няма такова неЩо като безплатен обяд. Mr. GreenИ за въздуха,който дишаш,плаЩаш.Като гледам и те са в съЩия комунидад.Здравеопазването не е безплатно,уверила съм се.Бременна,дете ли си ,какво си,без тархета санитария никой не те поглежда.И тя се издава въз основа на съвсем други неЩа,не само на адресна регистрация,това е от около 3 години така тука.Сега тархетите тука ги вадят направо при нас,не се 4ака ве4е,това е новоста,но трябва да имаш соц.сегуридад,а то без легална работа не става.
Колкото до епидурала,в България съЩо си го има,Хулиган4е. HugНе е ве4е така ужасно да раждаш там.Аз дори като говорих с моите приятелки по България за техните раждания,много,много съжалявах,4е останах да раждам тук.ЗаЩото с тия пари дето ги похар4ихме за бременноста,прегледи и т.н.в България Щях да си пазаря колкото си лекари пожелая. Tired

# 8
  • Мнения: 811
здравеопазването в Испания наистина е безплатно,Марица.И да си нелегален пак Щте родиШ без пари ,а преди това и вси4ките изследвания Ще са ти безплатни.
Хулиган4е,аз съЩо родих без епидурална,а така им се молех да ми сложат...вила съм като ку4е.Но като на4ало не исках упойка,само дето като те напънат болките си забравяШ и името...Мойто раждане беШе предизвикано,заЩото неЩо ми хареса да бременея ,а и на детенце не му се излизаШе ....родих много бързо,дори нямаШе време и мъжа ми да извикат и не съжалих...спестих му доста.Не съм доволна от отноШението на докторите.А и съм си говорила с други майки 4ужденки...ами на нито една не бяха сложили упойка,само на една,но тя е 4ерна ,а за 4ерните се прави вси4ко.Не съм расист,ама като се слу4и така какво да си мисли 4овек...

# 9
  • Spain
  • Мнения: 3 750
явно я разли4ните комунидади е разли4но ..направо се блещя на нещата дето ги пи6ете и да ..забравих за тархетата от сегуридад сосиал . и тя при нас се прави лесно (или поне се праве6е - поднових я преди 2,5 години ) . просто отидох в сегуридад сосиал , казах 4е съм бременна и ми трябва здравна карта и ми направиха афилиасион .Рали не имсе давай на такива лекарки националистки ..аз все си мисля 4е сте попадали на едини4ни слу4ай .. или пък много емигранти имате и затова са толкова зли .. незнам ..МАрица говорим за преди 3 години в Б-я .да епидурал има ама струва 300 лв .. и ако се намери кои да ти го сложи още толкова на тоя .. и още толкова на другия .. и като тръгне спиране няма ..отвратена съм ..нали клетва с давали ..та в на6ия слу4аи (роднината ни е от Попово ) - не се намери кои да и сложи упоиката - за заплащане говорим ! - говоря от ли4ен опит .. не някакви си легенди ,слухове ....
 алест  вие ме  #Crazy #Crazy #Crazy
 ами може и да сме една от бедните области  ама тук вси4ко за мен са правили ..макар 4е при вас пък социалните яко пари дават наляво и на дясно . виж помощи и такива неща не съм полу4авала
 незнам - по4вам да си мисля 4е или съм много нахална или голяма късметлиика  Wink

# 10
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
подкрепям хулиганката Peace
и в бг съм раждала и тук. няма нищо, ама нищо общо! или може би това, че и двата пъти ме израждаха жени.
родих си тук като пич , и не става дума само за епидурал и т.н- за всичко!
в бг не ми е липсвало добро отношение от страна на лекари, сестри, санитари..така че не съм пристрастна или нещо ме е яд на нашето здравеопазване или обслужващ персонал, напротив.  мога само да изтъкна предимства да родиш в испания. въобще, ама въобще не се чуди Grinning
минусите са- голямото чакане пред кабинетите за консултация, аз съм чакала 3 часа за да вляза на преглед, но си струва да се изтърпи Wink

никога не съм си мислила за евентуални гражданства, моето дете си е БЪЛГАРЧЕ и такова ще си остане. просто имА късмета както то така и аз да се роди в една уредена държава и да го посрещне света с усмивка и в здрава обстановка.
тук всичко е безплатно, говоря за мадрид. храната в болницата дори можеш да си я поръчваш като на ресторант, имаш избор от няколко варианта Laughing вкъщи се прибрахме с куп подаръци, вярно, че бяха повечето с рекламна цел, но на кой му дреме Wink Mr. Green
 
пожелавам ти късмет  bouquet

# 11
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
здравеопазването в Испания наистина е безплатно,Марица.И да си нелегален пак Щте родиШ без пари ,а преди това и вси4ките изследвания Ще са ти безплатни.
да, така е.

ами на нито една не бяха сложили упойка,само на една,но тя е 4ерна ,а за 4ерните се прави вси4ко.Не съм расист,ама като се слу4и така какво да си мисли 4овек...
еее, не го вярвам това. мисля си, че е случайност. те толкова са тънки на тази тема Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 811
ами незнам Хулиган4е ти каде живееШ,но тук при нас е така ..направо да си  smile3511 като опреШ до доктори.
Ходих най редовно на подготвителен курс за раждане,всяка седмица и много ми харесваШе и така го о4аквах с нетарпение МОМЕНТЪТ ,но уви..като дойде от адските болки неможах да се "насладя".Дори има моменти ,дето ми се губят  newsm09.Но се радвам ,4е родих много бързо и даже ве4е съм навита да повторя Wink.
Но на курса de preparacion al parto самата акуШерка ни каза,4е ако раждаме по фиести или събота и неделя,нама кой да ни сложи епидуралната  #Crazy,та бях подготвена.Но родих ж нормален работен ден и пак нямаШе кой.Не ми е за епидуралната,но се питам дали не е някаква дискриминация това  newsm78

# 13
  • Spain
  • Мнения: 3 750
 Shocked раждах в събота срещу неделя презнощта от 11 до 5 сутринта (това в самото родилно като ме смъкнаха ).. вярно 4е към 2 позамря ... ама преди това се извървя един народ да ме пита искам ли нещо , ама какво ми липсва , ама добре ли съм , 3 пъти идваха да ми предават " съобщения" от Иван . 4е нали като се разделях с него му казах "аиде след един 4ас ще се видим Simple Smile " - понеже де да знам аз колко време се ражда .... да не говорим 4е  преди това пратих една медицинска сестра да го търси .. пък той горкия не се преместил в другата 4акалня (а бил в приемната 4акалня ) ..4е жената обикаляла да търси един дългокос из вси4ки бар4ета Simple Smile . Wink
явно опита ни е разли4ен .. става въпрос за лош късмет явно

# 14
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Nemoga da razbera kak v zql svqt govorqt angliiski samo v typata ispaniq nikoi ne znae.
ооох! сега го видях това newsm78 добре де, какво правиш в тъпата испания тогава?
и нали дявол да го вземе се намираш в испания?! а в испания съвсем логично е да се говори именно испански!
да ви кажа честно и съвсем откровено винаги съм се чудела на такива определения, епитети...тъпи, прости, расисти....ще каже човек, че нашата страна е най-толерантната на света!
и друго- ами на който не му харесват хората, живота, болниците, лекарите, работодателите, ами има лесно- да си ходи на мястото, където ще е добре дошъл, където ще се чувства чудесно, всички ще му се усмихват мило и всичко ще е ухаещи, красиви рози. мазохисти ли сте? хем тъпо, хем седите.
това никога май няма да го разбера... аз ли не ставам? Shocked
виждам много отрицателни неща и тук, но дишам този въздух, ям техния хляб, и не само аз, и децата ми. и щом не съм си мръднала задника вече 6 г значи има за какво да стоя тук... или?

# 15
  • Мнения: 1 246
Явно при всеки е различно.Аз съм доволна от протичането на раждането,всички бяха мили и ме успокояваха,всичко мина страшно бързо,от приемането ми в болницата  до раждането точно 2 часа и половина.
Поне при мен всичко беше безплатно,имах осигуровка,и наистина 2 месеца преди мен роди моя позната без документи - също напълно безплатно.
Така е в Каталуния,не знам за другите места.
Бях с епидурална упойка,не чувствах болка и си говорихме с мъжът ми и екипа.Месец педи раждането ме изпратиха на консулта с анестезиолог за упойката,там потвътдих,че я искам.
Това е,раждането ми е приятен спомен  bouquet

# 16
  • Мнения: 811
Ей Скарлет,недей така  Stop Подлоги нямя да ставаме на никой,само заЩото "диШаме въздуха им".
Ти какво ...гониШ ли ни или не даваШ мнение разли4но от твойто да се изкаже newsm78

# 17
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
alest , никого не гоня. аз и да искам, не мога Mr. Green

я се върни малко по-надолу и ми изцитирай точно къде изгоних някого, лично ще се самобичувам - обещавам.

много харесвам хората с мнение, но много мразя да се пее в хор 'мразя' и мрънкането, недоволстването...

Подлоги нямя да ставаме на никой,само заЩото "диШаме въздуха им".
ами няма...нали знаеш - кой каквото си направи и господ не може да му го направи Wink Mr. Green

# 18
  • Мнения: 811
Скарлет,ами ако има масово мранкене и недоволство не се ли замиаляШ,4е има заЩо Mr. Green
ами няма...нали знаеш - кой каквото си направи и господ не може да му го направи
това за диШането на въздуха им го беШе казала ти,ако не се лъжа Wink,а и не ям "техния "хляб...ям този, който съм си купила ,работейки Naughty.И ако има от какво да съм недоволна ,Ще си кажа,заЩото плаЩам SS и най малкото имам право на мнение.

# 19
  • Мнения: 3 098
Alest,ти във Валенсия ли роди?
ЗаЩото аз не,то4но заради небрежното отношение на гинеколозите,а и заЩото епидурал не са слагали на нито една моя бг или испанска позната,с която сме говорили.
На мен ми препоръ4ваха гореЩо цезарово,но тъй като тук това се прави,ако ве4е си с двата крака знаете къде,отидох в Алзира,там слагат епидурал.Така и така знаех,4е Ще е ужасно мъ4ение,поне болката от самия процес на раждане да ми се спести.
Добре е,4е при вас може да се роди и документи ако нямаш,но тук не е така.Моята кума ходи до 7 месец изцяло в 4астна клиника,дори и акушерка не й дадоха да посеЩава,докато не й излезе "заветната карта" Rolling EyesБеше се притеснила много.
Другото,което ми стана странно тука,след раждане мъжа ми отиде да й вади акт за раждане,да я записва в рехистро сивил.Не му дадоха,Щото не сме се били бракосъ4етали във Валенсията.Трябвало и аз да присъствувам. Mr. GreenСрока е 30 дневен,оба4е аз на третия ден от раждането трябваше да се мъкна по опашки,да пишем декларации,заЩото пък без тези неЩа не искаха да й направят скринингите в поликлиниката.Е,тогава питам,как е безплатно,след като докато не им занесеш документ,4е 4акаш или 4е си легален,дори жизненоважни изследвания няма да направят на детето ти?А за ваксините да не говорим.
Единственото хубаво според мен тук е акушерката.Подготвя те изцяло за раждането,ходиш на курсове,спорт и в първите три месеца наистина се правят вси4ки важни изследвания.После"Епопея на забравените" Mr. GreenЗа жалост.

# 20
  • Мнения: 5 299
Nemoga da razbera kak v zql svqt govorqt angliiski samo v typata ispaniq nikoi ne znae.
ооох! сега го видях това newsm78 добре де, какво правиш в тъпата испания тогава?
и нали дявол да го вземе се намираш в испания?! а в испания съвсем логично е да се говори именно испански!
да ви кажа честно и съвсем откровено винаги съм се чудела на такива определения, епитети...тъпи, прости, расисти....ще каже човек, че нашата страна е най-толерантната на света!
и друго- ами на който не му харесват хората, живота, болниците, лекарите, работодателите, ами има лесно- да си ходи на мястото, където ще е добре дошъл, където ще се чувства чудесно, всички ще му се усмихват мило и всичко ще е ухаещи, красиви рози. мазохисти ли сте? хем тъпо, хем седите.
това никога май няма да го разбера... аз ли не ставам? Shocked
виждам много отрицателни неща и тук, но дишам този въздух, ям техния хляб, и не само аз, и децата ми. и щом не съм си мръднала задника вече 6 г значи има за какво да стоя тук... или?
МНого добре казано Grinning
Мацки няма смисъл да се карате. Ако знаете при Русенките какви люти кавги има по въпросите за раждането - кой, къде и т.н Всеки си има различно виждане за нещата. Хайде не се карайте Grinning

Хулиганче - епидурална може да ти сложат в БГ срещу 80 лв - съвсем легално си е. Grinning

# 21
  • Мнения: 2 825
Скарлетка, няма смисъл да спориш с вятърни мелници, нека не подхващаме пак темата за и против Испания. Ясно е, че щом стоим тука значи не е чак толкова зле.

Ралито, аз не съм раждала и не мога много да ти помогна по точно този въпрос.
Но да си кажа мнението все пак  Laughing мисля, че като си изкараш тархета санитария, предварително като си записваш час за консултациите може да питаш за лекар/матрона с английски език. Не мисля, че ще ти откажат, поне при нас е така.
Но не очаквай, че като отидеш през ноща в спешното всички са длъжни да говорят английски защото ти не знаеш техния език. Замисли се в БГ, ако отидеш в болницата и кажеш, че не знаеш дума български как ще те гледат.
Успех, желая ти спокойна бременност и леко раждане  Peace

# 22
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
кларка, нали виждаш - спрях Mr. Green

то ние уж всички тук говорим един език и пак не можем да се разберем, а какво остава... Wink

# 23
  • Мнения: 3 098
Да и аз спирам.ВъобЩе пове4е няма да отговарям в темата на никой,който пита за неЩо как стои в Испания.
Винаги казвам"в комунидад Валенсиана е..."и накрая излиза,4е плюя по Испания. Thinking
Всеки има глава на раменете,да си събира достоверна информация откъдето си иска.Както го правя и аз.
Много неЩа са направени както трябва тук,не съм го оспорвала никой път,оба4е за важни неЩа,които тук при нас се гледат като маловажни,ами не мога да си затворя о4ите и да изпадам във възхиЩение,когато буди у мен единствено гняв.
Ето сега например си стоя в къЩи,Щото съм с пневмония.Диагнозата е тяхна,ле4ението е мое,Щото според техния на4ин на ле4ение трябва да се вла4а много време болна,пък и усложнения Ще си навлека. Sad

# 24
  • Мнения: 811
Aз съЩо не искам да се заяждам и не го правя...само разказвам моя опит и това ,4е не беШе хубав.Моми4ето попита за мнение и всеки си разказа .Не виждам какво лоШо newsm78.Мойто раждане проте4е така и колкото и да искам да го украся,за да изглежда Испания най великата страна..немога.Но и аз като Марица винаги казвам как е тук в Comunidad Valenciana ,неискам да генерализирам.
Марица,да ,раждах тук във Валенсиа,La Fe.Не разбирам заЩо казваШ,4е се плаЩа,ако нямаШ тархета...напълно безплатно е и имам позната,която роди без да има документи и не плати абсолютно ниЩо.

# 25
  • ES
  • Мнения: 2 172
Здравейте и от мен  Hug
сега и аз да се включа като скоро обебила се мама. Тархета санитария ти вадят веднага, разбира се само за периода на бременността, само трябва да имаш адресна регистрация.
Назначават ти матрона, която ти прави картон на бременността и ти я следи, тегли те, мери те, назначава ти изследвания на всяко триместрие. Ехо-граф имаш в 12, 22 и 32 седмици, ако всичко е нормално. Накрая почети всяка седмица ходиш. Аз смених 2 матрони, явно се заместваха, от едната бях по-доволна, но по принцип и двете бяха много любезни. Ако са те навикали в урхенсията е било защото си попаднала на някоя недоспала докторица Simple Smile. Като цяло съм доволна от наблюденията, които са ми направили по време на бременността, като имаш в предвид че не съм дала ни една стотинка. От форума четях как в БГ им искаха пари за какво ли не, за ехо-граф, извън които им се полага, за преглед, за лекарства, после за ангажиране на лекар, които да присъства на раждането. Майка ми е здравен работник и по нейни и по мои впечатления, кадрите ни в БГ са добри, но там всичко се е юрнало да печели и здравето на хората остава на по заден план. чувала съм секцио да го водят по лекарско предписание (т.е. теглят пари от Касата, а същевременно искат и от родилката). Тук няма такова нещо, даже дрехите, с които ме бяха приели в да раждам ги върнаха в найлонов плик. Мъжът ми присъстваше през цялото време до мен и за разлика от други родилки на мен ми беше голяма подкрепа, а това да видим появяването на детето ни заедно е наистина вълшебно.
Не мислех да раждам с упойка, но когато ме стегнаха напъните поисках. Докато дойде анестезиолога бях получила пълно разкритие и нямаше нужда от упойка и да ти кажа не съжалявам.
По време на бременността ми бяха открили завишена кръвна захар, то бяха изследвания, срещи  с ендокринолог, дадоха ми апаратче за мерене на кръвната захар и ми назначиха диета. До колкото знам от бг мами, не се прави такова изследване в БГ.
Така, че не бои се, лека бременност ти желая и едно хубаво бебече. Кога ти беше термина.
Когато ходиш на ситите с матроната, ако не разбираш и ти е трудно в началото викай някоя позната българка да идва да ти превежда(в Онтиниенте има много Simple Smile ) Ако имаш въпроси остави си телефона на лични аз ще ти се обаждам да ти помагам.
Хайде късмет!!!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт