Кога една храна се счита за въведена?

  • 687
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 364
 Захранвам Стела откакто стана на 6 месеца и досега е пробвала морков,картоф,тиква,ябълка и оризова каша. Казвам пробвала ,защото повече от 5-6 лъжички не е яла от нито едно от нещата.Въпросът ми е мога ли да смятма ,че съм въвела съответния плод/зеленчук при такова малко количество ?
 Като цяло първите 2-3 лъжички ги приема със сранителен интерес ,но после започва да извръща на страни глава , и аз не я мъча , но се питам до кога ще е така и кога ще започне да хапва по-големи количества?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 823
Всяко нещо,което вече си давала като нова храна,може да се счита като въведена.Поне ще имаш знанието дали реагира алергично или не на всяка такава.А това,че хапва малко е нормално,особено,ако кърмиш изключително.Ще започне да хапва повече може би след като заместваш кърмене с другото хранене.Но аз лично те съветвам,ако искаш да кърмиш по-дълго да започнеш със заместването на кърменето след годинката.За всички деца до годинката основната храна трябва да е кърмата.Другата храна служи просто за запознаване с други вкусове и консистенция.Ако започнеш да заместваш от сега има голяма вероятност кърмата ти да намалее и детето ти лека по лека да започне да отказва да суче.Давай от другата храна например 30мин или 1 час след като си кърмила.Това е моят съвет.Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 056
Ние сме още така, а я виж колко сме големи!
Всъщност от 2-3 дена успявам да му тикна по около половин пюрено бурканче нещо-си. През останалото време е изцяло на кърма и нищо друго!
Е, денем яде и бисквитка, или коричка хляб или му давам от моята чиния да бърка и да лапа каквото може.
Това не ме притеснява, защото мисля, че след годинката ще има цял живот да яде каквото си поиска.
А и така е най-добре за бебо - мляко, мляко и само за опитване нещо друго.
И не слушай бабите и комшийките, че "ще му закърнее стомахчето" и други подобни щуротии, ще си гледаш бебето както си искаш и ти си знаеш най-добре какво му е нужно!
Аз мисля, че щом веднъж е приело дадена храна и не е получило алергия или стомашно разтройство или нещо друго от нея, то тя е въведена и по-нататък може да му даваш спокойно от нея колкото си искаш. Поправете ме ако греша.
По мой съвет не бързай да заместваш хранене, кърмата е дар Божи и се възползвай максимално от него! Води се по бебето, то само ти казва дал и иска или не някоя храна.
Например моя Мариян обожава намачкан на пюре банан. И аз сега му давам всичко с банан - месо с банан, зеленчуково пюре се банан, супа с банан....абе, да живее банана.
До скоро той хапваше по 1-2-3 лъжички от пюре например и после си дърпа главата, блъска лъжичката, плюе. От седмица насам си хваща сам лъжичката (с моя помощ загрибваме) и с голямо удоволствие лапа и яде.Всичко това докато му мине интереса към самия акт на ядене (а не се наяжда) и почва да ме дърпа да суче.
Да сте живи и здрави и дъъълго кърмачестване!

# 3
  • Мнения: 364
Благодаря , момичета, за съветите  bouquet
svetlana79 , аз така и правя давам твърдата храна 30-60 мин след като е сукала.
ludmilana , благодаря за пожеланията!!!
 От форума знам за това ,че не е хубаво да се замества хранене до годинката , но се чудя така няма ли да е по-трудно детето да свикне с твърдата храна и да стане по-злоядо примерно? Пък и нали чрез кърмата до 6-ия месец бебоците си набавят взички необходими полезни вещества в най-добрата пропорция и затова е достатъчно до тогава да са само на кърма( както бяхме и ние ).След това обаче нуждите на бебоците се променят и трябва да се започне с твърдата храна , та малко се  newsm78 като хапват по 1-2-5 лъжички достатъчно ли е ?

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 823
Не се притеснявай.Достатъчно е,особено след като си наддава добре и пълни памперсите добре.Все пак твърдата храна не служи за наяждане,а да се запознаят бебоците с нови вкусове и консистенции.Не си мисли и ,че ще стане в последствие злоядо детето.Нормално е сега да яде по толкова количество пюре,защото кърмата засища и все пак не остава много място в мъничките им коремчета за друго.Представи си и ти колко би яла,ако си се нахранила преди един час и някой се опитва да ти бута още куп лъжички храна.Simple Smile Hug

Общи условия

Активация на акаунт