Таласемия и деца

  • 8 731
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048

Айде и аз да се включа - Мери е с таласемия минор.Разбрахме го преди да навърши годинката. Изследваха ни във ВМИ и изпратиха пробите в София в Института по хематология. Оказа се, че е от мъжа ми. Той го е наследил от свекър ми .... Това е състояние, което не се прекъсва и се предава по наследство ако не на двете, то поне на едно от децата задължително. Не е гаранция, че ако имаме второ дете и то ще е с таласемия - може и нищо да му няма. Но по принцип това е наистина козметичен дефект. Хубаво е такива деца поне за по една седмица да почиват примерно на Пампорово, защото заради надморската височена там много по-добре костният мозък се насища с кислород. Важно е да се знае това състояние от родителите и да не се приема желязо допълнително. Също така при тежки инфекции и сложни операции може да се наложи преливане на кръв, по възможност трябва да се избягва приемът на лекарства и по-точно антибиотици. Това са все неща, които ми обясниха в клиниката. Желателно е веднъж в годината да се прави изследване за хемоглобина. Но то така или иначе всяка майка поне веднъж годишно си мисля, че би направила ПКК на детето си профилактично. Бъде спокойна и не се тревожи. Аз само се дразня като почнат да ме питат "... ама това дете защо е така бледичко..." Тогава им казвам, че такъв е тенът на аристократите  Laughing Това на шега, но в действителност майка ми е доста интелигентен човек смея да твърдя и е медицински работник от 29 год вече та се поразрови в книгите като разбрахме за таласемията на Мери и се оказа, че като цяло това са хора с много финна осанка и много красиви. Peace
А самата "болест" идва от Средиземноморието, на мъжа ми корените наистина се оказа тръгват от там.

# 31
Моята анемия е майор или бета,незная как точно се нарича.Всъщност доколкото съм запозната,тя не се лекува с медикаменти(те са просто животопотдържащи),а в най-добрия случай се израства.Типична черта за нас е бледата кожа,изпъкналите скули и многото лунички.

# 32
  • Мнения: 4 176
Моята анемия е майор или бета,незная как точно се нарича.Всъщност доколкото съм запозната,тя не се лекува с медикаменти(те са просто животопотдържащи),а в най-добрия случай се израства.Типична черта за нас е бледата кожа,изпъкналите скули и многото лунички.
Ужас! Говориш пълни глупости. Нищо не се израства! И ен разбрах мажорна или минорна е таласамията ти?

# 33
"Глупости" друг път!Братовчед ми е съ същата анемия-МАЙОР и вече ходи на кръвоприливиная все по-рядко,а е на 24 години.Когато е била в побертета си взел да ходи по-рядко по болници и сега ходи изключително рядко.

# 34
  • Мнения: 4 176
"Глупости" друг път!Братовчед ми е съ същата анемия-МАЙОР и вече ходи на кръвоприливиная все по-рядко,а е на 24 години.Когато е била в побертета си взел да ходи по-рядко по болници и сега ходи изключително рядко.
Абе моме, не говори глупости. Няма таласемия, която да се израстне. Или я имаш или не. Минорния вариант нямат проблем. Нали имаме 4 бр. такива в къщи. Обаче за мажорната без трансплантация на костен мозък не минава. Изобщо това е много, ама МНОГО тежка болест и ако не се лекува АГРЕСИВНО води до фатален край.
Вземи се образовай преди да говориш глупости.
Аман от неподготвени тъпаци!

А тази глупост за луничките изобщо няма да я коментирам. Явно не си в час изобщо.

# 35
Не вярвам първото което е да ви е приятно и на вас да ви кажат"неподготвен тъпак"...Второ-не винаги трансплантацията помага.На мене например вече не може да ми се направи,защото съм доста пораснала и имам доста повечко кръвоприливания от 8.Трето-достатъчно съм се запознавала 19 години с това,което на никой не пожелавам.И четвърто-относно фаталния край-и той ми е познат,вече трима мои приятели си отидоха.Анемиите ни ни бяха напълно еднакви,но  всеки организъм различно се приборва,а и ние сами не треперим над здравето си...

# 36
  • София
  • Мнения: 8 932
мимсито, ти сигурна ли си, че при вас става въпрос за Таласемия? Защото анемии много видове, но ние обсъждаме точно нея. Таласемията не се израства, ако е майор (и двамата родители са я имали и са я предали на детето), води до развитие на левкемия и до смърт, ако не се трансплантира костен мозък.

# 37
Да напълно съм сигурна.Във всякаепикриза и друг такъв документ пише "таласимичен синдром".но професор Петков пък от друга страна каза че нама риск за левкемия.Трансплантацията е трябвало да ния направят като бебета-преди  да направим 8 кръвоприливания.А тати и мама нямат анемия,правени са им и на тях изследвания заради нас.

# 38
  • Мнения: 4 176
Да напълно съм сигурна.Във всякаепикриза и друг такъв документ пише "таласимичен синдром".но професор Петков пък от друга страна каза че нама риск за левкемия.Трансплантацията е трябвало да ния направят като бебета-преди  да направим 8 кръвоприливания.А тати и мама нямат анемия,правени са им и на тях изследвания заради нас.
Ти имаш друга анемия, но в никакъв, ама НИКАКЪВ случай нямаш таласемия. Не може да си таласемик, ако поне единия от родителите ти не е.
Моля те запознай се с повечко четене и, ще видиш, че не става дума за таласемия.
повтарям. Таласемията е САМО И ЕДИНСВЕНО налседствена и то от родители.
Ако единия има а другия няма има вероятност да наследиш гените на здравия родител и да нямаш или на другия и да имаш и тогава е САМО МИНОРНА. Шанса е 50/50
Ако и двамата имат пак шанса е 50/50, но тогава обезателно имаш таласемия. Или, ще наследиш да си само носител и да си здрав човек или, ще е мажорна и тогава вече казахме какво следва.
Просто се запознай и не бръщолеви глупости, защото адски ме дразниш .

# 39
  • Мнения: 6 315
Цитат от мнение на Доц. Кременски в клубовете на дир-а (02.07.04 ):

Таласемиите са най-честите наследствени болести, от които боледуват милиони хора по света. Те се срещат в Средиземномориието, около екватора и субтропиците - там където е имало или в момента има тропическа малария. От многото видове в България се среща предимно т.нар. бета-таласемия. При нея дефектът е в ген, който е отговорен за синтеза на хемоглобина - белтък в червените кръвни клетки, който пренася кислорода и въглеродния двуокис до клеткити.
Болестта има много признаци, но основният е АНЕМИЯ.

Има 2 основни форми:

1) БОЛНИ с тежка, майорна форма. При тях са засегнати и двата гена на индивида. Значи, за да се появи болестта трябва да са налице двама родители носители и те да предадат на детето по 1 дефектен ген. При двама родители носители това може а се стане с риск 25% при всяка бременност. Следователно, шансът да не се случи е 75%. Годишно у нас се раждат 10-12 деца. Болните в момента у нас са около 300 човека.

Тежките форми у нас се лекуват безплатно с чести кръвопреливания и специални лекарства. Окончателното лечение е костно-мозъчна трансплантация.

При носителите и леките форми обикновено не се налага лечение.

2) Практически здрави НОСИТЕЛИ или с лека анемия (минорна форма). При тях е засегнат само единя ген. Такива са 2-3% от българите или около 200 000 в момента. За сравнение в Кипър и Гърция носители са около 15% от населението. Болшинството от тези хора въобще не подозират, че са носители и само при случайно изследване на кръвтта може да се намери лека анемия.

# 40
  • Мнения: 7 186
Здравейте.Отдавна следя всичко във форума,но за първи път се включвам.Моят син е на 10 месеца и се съмняват за таласемия,но незнам дали е минор или майор.Водихме го при хематолог във Пловдив ,който каза че на 1год и 3мес. ще се направят изследвания,които ще покажат дали има това заболяване.Изследванията се правят само в София.Дано да се окажат отрицателни,защото много се притеснявам.Нито аз ,нито съпруга ми сме носители на таласемия,поне така мисля.Трябва ли да се направят по специални изследвания за да се установи дали си носител?

Ако детето има таласемия минор, то значи поне единият от вас също има. Мажорната форма се открива още с раждането и щяхте да знаете досега.
Моето дете също е с Таласемия минор, вече категорично доказана с електрофореза на хемоглобин. Не е нищо страшно, това са си напълно нормални хора, не трябва нито лечение, нито диета. Просто трябва да се знае и за в бъдеще, когато решат да има деца, партньорката също да се изследва за таласемия. За да се избегне раждане на дете с мажорна форма /която е страшна/.
Ние ходихме на хематолог на 1г, казаха като стане детето на 1г 3м, тогава да направим електрофореза на Hb и на тримата. Така и направихме, оказа се, че мъжа ми е с таласемия, аз съм здрава.
Преди да направим електрофорезата ни изследваха и тримата- ПКК, ДКК, желязо и билирубин и изследванията показаха същото, което и електрофорезата- аз здрава, детето и мъжа ми- съмнение за таласемия. Но все пак категоричното изследване си остава електрофорезата.
Вие при кой хематолог ходихте?

# 41
  • Мнения: 819
Браво,Margarita,страхотен цитат,много благодаря!Нашата таласемия ,така да се каже, претърпя развитие-първо пихме желязо два месеца,докато серумното желязо си влезе в нормата,а след около половин година изследвахме Ани и се оказа,че хемоглобинът вече си е висок,а на 6 месеца беше 98,а на годинка едва 91.Сега е 128.А какво ще рече здрав носител?

# 42
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
А какво ще рече здрав носител?

Носител е на гена, но не боледува от тази болест.  Такива в къщи са свекърва ми, мъжа ми и големия ми син. Не се нуждаят от лекарства или диети. Чувстват се перфектно въпреки че хемоглобина им е малко по-нисък от нормалния. Според мъжа ми това ги прави по-бавни и неенергични. Мен ако питаш това е извинение че са по-мързеливи:).  Външно са много бели и красиви хора с фини черти. Свекър ми се майтапеше че взел свекървата защото била бяла и хубава мома - пък се оказало че е болна:).

# 43
Майка и татко не са болни,а майка ми е само носител.Не е задължително да са болни за да имам,достатъчно е да е носител поне единия.И да-на6ата анемия е същата за която до сега писах,но е в по-лека форма,или просто нашите са я хванали в началото още и са я третирали,тва вече наистина не го знам.Другото което е -чела съм и съм чувала какво ли не вече,то не бяха изказвания на лекари,доценти,статии,наръчника за болния от анемия и родителите му и т.н.

# 44
  • Мнения: 4 176

А какво ще рече здрав носител?
Да. Кременски е страхотен. При него си правих ДНК тест като бременна...дълга история.
Малкия в крайна сметка е "здрав носител". Т.е. има таласемия минор. Носи дефектен ген на бащата, защото само той има таласемия.
Както вече казах, ако САМО единия родител е носител, тогава шанса е 50/50 или да "здрав носител" или да я няма като менв случая.
Е, нямахме късмет и малкия е носител. Казва се 'Здрав носител" защото минорния вариант на тази болест не засяга и не пречи на нормалния живот на носителя. Това са хора, които живеят с по-нисък хемохлобин ( около 100). Характерно за тях е да са с по-бледа кожа, да не приемат допълнително желязо, защото то се натрупва в организма им. Иначе са си здрави хора. Казват заради по-малкото кислород в клетките се забелязва по-голяма умора, но това мога да кажа е доста относително.
Най-нови изследвания доказват, че тези хора по принцип са с по-голяма продължителност на живота.
Трябва да се внимава като се женят да не се женят за парньори болни от тази болест, иначе може да си родят дете с МАЖОРНА таласемия.

Да добавя още нещо, което в важно. Има редки случаи на хора с мааалко по нискък хемоглобин или в норма дори, които с аболни, но незнаят.
Най-честите случаи когато хората се замислят за тази болест е след кръвна картина, когато хемоглобина е 98 например, а желязото е в НОРМА. Тогава ако доктора е читав се сеща да изпрати хората на специално изследване, което се казва " електро фореза на хемоглобин". Прави се в Ракова болница и Правителствена. Струва около 20 лв.

Общи условия

Активация на акаунт