Из новите приключения на щерката...

  • 2 289
  • 45
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Не знам от къде и как да започна  ooooh!
Ей, детето ми до 5-6г. възраст бе дете-мечта. Колко народ ми завиждаха за нея...
Обаче стана на 7г. и стана друга. Вече 2 г. не е моето дете...
Ти му говориш, предумваш, обясняваш, а тя - ни чул, ни видял... Все едно не я касае...  ooooh!

Редовно имам оплакване от класната й, че не си носи половината учебници и тетрадки за деня. Като я попитах: защо?, тя ми отговори: ми имам да мисля за толкова много неща, и за едни тетрадки ли да мисля?!  Shocked
Само подчертавам, че тя е дете, което има доста нещица. Сравнително добре задоволени са ни и 2-те деца и откъм дрехи и от към обувки и от към забавления, развлечения, а тя специално и откъм извънкласни форми на участия... Само преди 7дни за РД-то си получи подарък за 600лв.  ooooh! Не знам какво повече може да иска...  Thinking

И така, одисеята продължава...
Днес ми е ден за почистване. Чудя се от къде да почна и с кое по-напред за се захвана. Снова от стая в стая и тук-там нося, подреждам, пренареждам...
И, решавам да й прибера поредните рисунки в бюрото. Тези "творения" си имат специално чекмедже, но то прелива и реших да проверя дали може в някое друго и "О ЧУДО"!  Shocked #Crazy ooooh!

В чекмеджето с учебниците и тетрадките аз намирам 4 бр. НОВИ тетрадки, които се дублират с така добре надписаните и приготвените от мен за 15.09. Значи нашата 'убавица, в мига в който се усети, че си е забравила съответната тетрадка, отива в книжарницата и хоп - ето я редовна за уч. час! Изпаднах в ужас  Shocked и само това, че е на разходка със съседката я "спаси" и даде на мен време за размисъл.  Crossing Arms

Моля, давайте ми съвети  Praynig... нямам какво повече да изисквам от себе си... не знам къде ми отиде 'моето" добро и послушно дете?  Confused

Предавам се...  Cry

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Моите са по-дребни и не мога да дам адекватен съвет. Но си мисля, че е хубаво да й се възлагат дребни задачки и да свиква да е по-отговорна. И ако има издънки- тази седмица без забавления.

# 2
  • Мнения: 15 619
Може би просто е разсеяна, доколкото знам, в училище са доста претоварени.
Защо не се опиташ да й създадеш навик да си приготвя нещата за училище вечер и в началото да й помагаш!? Може пък да има резултат.
Не се тревожи.  Дано да съм ти била полезна. Hug

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Тя е 3-ти клас.
Помагах й за реденето на чантата до края на 1-ви клас. И сега ли пак да я контролирам?  ooooh!

# 4
  • Мнения: 1 937
Шани, на прима виста - ами, браво на щерката!

Колко деца биха се сетили за подбно адекватно решение, като в случая с тетрадките!

Аз съм въвела правила за играчките, които се търкалят навсякъде и се прибират след много напомняне и уговорки, като малката го играе тарикат и си прави на разсеяна, та потърпевша е каката.
В кошове и шкафове съм прибрала всичко и съм сложила ленти с печат направен от картоф  Grinning
Не се пипа до второ нареждане!
Или докато останалите навън играчки, флумастри и пр., не видя подредени и прибрани след всяко използване.
Засега работи, но ограничението е още в сила.

Презадоволените деца бързо губят интерес и според мен има риск да изградят погрешна ценностна система, ако не се намери удачен подход.

# 5
  • Мнения: 25 447
Хем ти съчувствам, защото много добре те разбирам, хем ми е смешно. Това да са им проблемите на нашите деца!  Laughing
Моят е още по-зле, не само забравя, ами и не си купува нови, ами пише в някоя друга тетрадка. В крайна сметка, не може да се разбере коя тетрадка за какво е. Напр. е надписана по БЕ например, а вътре и задачи по математика, и планове по история и география, и физика, и химия... Всичките му тетрадки са по всичкология.  Mr. Green И съм викала, и съм наказвала, и съм късала... резултат нулев. Само моите нерви разбити. Накрая реших, че няма смисъл и спрях да обръщам внимание. Щом няма забележки в бележника, значи няма и възмутени учители, значи всичко е наред. Що пък само на мен да ми пука?  Crossing Arms
Още повече, че догодина ще е в гимназията, а там, доколкото ги виждам, повече от 1 тетрадка не носят.  Wink
Та така...  Laughing
А, щях да забравя, моят син не е презадоволен, което обяснява може би защо не си дублира тетрадките, а предпочита да си харчи джобните за по-полезни за него неща.  Joy

# 6
  • Мнения: 4 176
Как да дам съвет след, като няма дете на тази възраст.
Бих направила "семеен съвет/събрание" . Всеки да си каже оплакванията и предложенията. Да има галсуване. Така би станала дума за тетрадките и бих я накарала да препише всички в "главната тетрадка". И понеже това е за пръв път, би минала само с предипреждение. Ще кажа, че ще има лишаване от любими неща. Няма да обяснявам какви и колко време, ще трае наказанието.

# 7
  • Мнения: 6 206
Шани, поздравления, както се казва тук, ти имаш едно умно, спокойно и разсъдливо дете.
Зодия Везни, както знаем....
Такива сме, Шани, и такива ще си останем.
Аз само където не ям бой от мъжа ми и хората са вдигнали ръце от мен, защото постоянно си търся ключовете, телефона или нещо си...
Мъжа ми е на ръба на нервна криза, никога нямам запалка, и отговорът винаги ми е такъв, аз мисля за хиляди, милиони други неща, та само една запалка ми е на главата.
Така де, момичето има толкова други неща, вие за едни тетрадки предиряте.
Шани, имай предвид, че когато навремето ми правиха психологически профил за една работа, в графа доминантна/отстъпчива пишеше - "не си прави изводи от наложени наказания"
Сигурна съм, че това важи и за твоето момиче.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ааааааа, разбита съм...  Sad
'Начи детето ми било умно?!  ooooh! И разсъдливо и изобретателно...
Мнеееееее... Просто знае, че вече има "1тон" забележки в Бележника, от сорта на: "на гости за часът по Четене" и които аз отказвам да подпиша... Ми писна ми... 3-та г. тя не се е научила да си реди чантата и не знае за кое по-напред да мисли...  Shocked

... не само, че в момента преписва всичко по основните тетрадки, ми само да е посмяла и 1грешка да допусне. Пише кат' с "ляв крак" . ooooh! Умее да рисува и най-малките детайли, а не може едни букви да засуче...

Знам, че може, знам че я бива и затова и аз и класната изискваме. Ама тя - вятър я вее на бял кон.  Whistling


Мамице - съвет викаш... Колко пъти бе братче бе тоз съвет, колко пъти се жалвах на мъж ми, да взема да й наложи той някакво наказание, да вземе само 1 шамар да й плесне (ако е нужно), та белким я стреснем малко, белким вземе да чува. Той освен да й почете конско 1/2 час и после да я гушне, та да си гледат "Сървайвъра" друго не прави.

Как ' Сийке - има врем за тетрадки по всичкология. Само, че то не е сега и ако още от 3-ти клас ми врътка тез номерца, сигурно до 12 клас ще съм в стая с южно изложение към морето (психото на Варна, да бре - щЕ ми се  Twisted Evil Laughing). Трябва да се учат на ред и задължения... Това, сегашното  поколение е само и единствено консуматорско. Нищо не правят, нищо не създават и за нищо не мислят...  Confused

Каспърче - хич не я оправдавай везната ми, ама хич  Stop А такъв с вечно издирващи ключове и документи си имам и той е мъж ми. И без това с този му порок не мога да свикна вече 15-сет г., а ти ми викаш, че и още един ще си имам. Плз, пожали ме  Crazy
ПОЗДРАВЛЕНИЯ за твоето творение   bouquet. Разгледах го - невероятно е!!! От клиенти да не се отървеш, ти желая от сърце  Heart Eyes Peace!

Ново 20-сет, отпреди 10 мин  Crazy Crazy. Няма й нотната тетрадка... никъде, не е ясно даже и къде би могла да е... А ние щураците й купуваме синтезатор за РД-то  ooooh!

Въпрос:
Платила съм й една екскурзия до копривщица на 27.10.
Да взема да я отменя и да я накажа така? Бива ли?
И уж всяка година ще бъде лишена от Зелено школо, заради лошо поведение и после омекваме с баща й и си я пускаме...
Изпуснах я, комай... няма какво да Ви се жалвам  Naughty

# 9
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Сигурно е изнервящо от позицията на майка, ама като си спомня моите младини и аз бях страшно разсеяна  Embarassed Редовно нещо забравях, загубвах и т.н. Тетрадки не си купувах, пишех на откъснати листове  Whistling Ааа и грозничко пишех, ако не се стараех, сега оформеният ми почерк е красив  Wink и четлив, дори и когато пиша бързо. И още съм разсеяна, ама не чак толкова  Wink.
Не знам какво да те посъветвам, да си препише урока в оригиналната тетрадка - това би трябвало да е достатъчно, щом забравя, ще преписва. Но чак пък наказания или да я лишиш от зелено училище, много ми се вижда. Или още по-лошо да и кажеш, че ще я лишиш, пък накрая да я пуснеш...Така пък ще си мисли, че и се разминава...
Но знам ли какво ще мисля след някоя друга година, когато изпадна в подобна ситуация, моето от сега ми се е качило на главата...

# 10
  • Мнения: 4 176
Отписвай екскурзията. Кажи и, ч е вмкъщи сте си любими хора и, че би трябвало да се обичате и зачитате. Ти правиш своето, а  тя не прави нейното. Казваш и, че примката се затяга,а   тя ако иска нека се поправя. Това бих направила аз. без викане, без бой. Лишаване от любими неща.
Стягай докато е малка. И няма да и говориш много много. Нека усети леко затягането.
Абе сложно е да си родител. Аз не ми е ясно как бих реагирала, но ще пробвам с нещо от този сорт.
Против боя съм , но съм твърдо за говоренетео и наказанията.

# 11
  • Мнения: 1 630
Може да направите списък с големи букви закачен над бюрото за всеки ден какво трябва да носи. Като си подрежда чантата да гледа по списъка.
 
Моя син, имат тефтери с място за всеки ден и си записват, ако трябва да се носи нещо извънредно и домашните.
Има страхотна памет, но училищните неща, ако не са записани в тефтера изобщо не се сеща.  Mr. Green

Последна редакция: сб, 21 окт 2006, 19:59 от raly

# 12
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Нека те успокоя, аз бях същата като дъщеря ти  Embarassed
Уж добро дете, пък разсеяна... ooooh!
Като ми гледаше бележника, майка ми все казваше "Незнам с тези оценки как ще изкласиш основно, камо ли гимназия "  Embarassed  Embarassed  Embarassed
Само че нещата се обърнаха и в седми клас ми стан интересно. Завърших отлично и основно и гимназия  bowuu
Всичко явно си е до възрастта, компанията, има моменти които човек трябва да израсте.
Детето ти поне ти показва бележника си, аз моя го криех  Mr. Green
Ако не съм успяла да ти помогна, поне ти показах че има и други такива "деца", вече пораснали, с добра професия и деца  Wink
Успех  Hug

# 13
  • Мнения: 3 405
Ами сеща се детето как да се справи в критична ситуация Grinning няма тетрадка, има забележка, има тетрадка, няма забележка Peace
Това в кръга на шегата Peace
А и наистина, животът им в тази възраст е така наситен с емоции, че за какво по-напред да мислят.
Аз постоянно повтарям на Ники, че сега преди всичко е ученик и трябва да мисли за уроци, учебници и т.н., а той за 5 минути е готов с домашното и хайде да играе.
Освен това миналата седмица беше целунал едно момиченце Grinning Разказа ми случката и сподели, че другите от класа им се подигравали.
- Ами на колко години си, моето момче? - питам.
- На 8.
- На 8 години си преди всичко ученик, нали?!
-  Да, ама съм човек, случват се на човек понякога такива неща ! - контрира ме той - с моите камъни по моята глава ooooh!
Обясних му да не напада момичетата, има време, и забравихме за случката Joy

Така ще бъде, ще пораснат и ще се променят, през пубертета ще се обявят против всичко и всички и пак ще се питаме къде отидоха послушните ни деца Heart Eyes

# 14
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Не знам какво да кажа, аз тръпна в очакване.  Rolling Eyes Каквото ми е разсеяно, заблеяно - леле, мале!
Това, за подаръците и задоволеността, ми е болна тема. Колкото повече получава, толкова повече иска. Затова се опитваме да спазваме някакви правила - голям подарък само по повод, не може играчка или филмче всеки ден, ей такива. Уж. Последният голям подарък получи по случай рождения ден на татко му.  Crossing Arms Баща му бил като хобит и искал той да подари. Добре, викам, подари на мен, ама защо и на него?  Mr. Green
Сега с нетърпение очаква моя рожден ден.  ooooh! Но го чака изненада, аз обичам да получавам, не давам.  Mr. Green
Добре, че не е научил още за Великата октомврийска революция и др. всенародни празници.  Joy

Общи условия

Активация на акаунт