Контролното кърмене и други "Болки"

  • 2 139
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Тая докторка е луда. Дариа е на изкуствено мляко почти от началото. Първия месец ми хапваше по около 60 гр. на ядене. Ядеше по 5-6 пъти на денонощие. На 8 ден бяхме на консултация и беше свалила още грамчета от първоначалното си тегло, жълтеница имаше до към 20-тия ден... Никак не се шашна докторката ми. Никакви хапчета не ни изписа, само каза, че жълтеницата я прави сънлива и да я будя, ако тя сама неще. Първия месец мисля 600 гр. качи и докторката пак каза, че е чудесно.

Не се шашкай въобще и потърси второ лекарско мнение, то ще ти даде увереност, все пак повечето майки тук не са лекари.

# 16
  • Мнения: 3 379
80 гр е екстра, освен това както знаеш бебето изсуква различно кол на всяко кърмене, так аче спокойно

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679
80гр. наистина си е ок за тази възраст, а контролното кърмене като цяло си е голяма глупост Imp Ти на всяко хранене ли изяждаш едно и също количество?Що се отнася до жълтеницата - как му беше билирубинът на детенцето при изписването?Ако е бил на високи нива може би изобщо нямаше да го изпишат.Ники също кара тежка жълтеница на вид - целият беше оранжев, а очичките му съвсем жълти, но изследванията му си бяха добри и ни изписаха на третия ден.После още поне две седмици беше жълт, но нищо не съм му давала.Някои препоръчват подсладена водичка, но ти си прецени.За фенобарбитала определено потърси още едно мнение.

# 18
  • Мнения: 2 655
Чакай сега.
Първо се успокой, това е най-важно за кърменето и теб в тези дне след раждането. Wink
Аз т.е. ние със съпругът ми минахме през този ад наречен новородено с жълтеница.Вообще не е проблем, че не е наддало за 1 седмица. Нали не е спаднало теглото. Това е важно за сега. Не бързай да го тъпчеш с формула. Има време, а и педиатъра не е прав. Доктора на АЛИ каза, че може 10 гр. да качи за 1 месец да продължавам да кърмя.

СЪВЕТИТЕ МИ:
1. Вдигай го на всеки 2 часа и го кърми, дори и да спи непробудно. През ноща също./Това ме накараха да подпиша за да не я вземат в болница/.
2. Не давай формула, тя няма да помогне на жълтеницата.
3. Ако можеш го печи на слънце. Ние печахме АЛИ гола след всяко кърмене.
4. Извеждай го всеки ден /след като стане на 2 седмици/ на вън. Полезно е.
5. Не се тревожи.
6. Хапвай повече ядки и плодове, ако има кой да ти готви и супи.
7. Пий 1,5-2 литра вода на ден и др. течности, докато ти се установи кърмата.
8. Кърми и не се отказвай. Ти и само ти можеш да дадеш най-доброто на твоето бебе.
9. Повтаряй си по 100 на ден, че ще успееш.
10. На бебето казвай:"Бори се миличко, ще се справиш". На мен много ми помагаше всичко това.

И пиши какво е станало. Знам в какъв кошмар си и ти съчувствам от цялото си сърце. Аз минах по този път и то бях по цял ден сама. Дано има кой да ти помага у дома. Wink Целувам бебето ти от разстояние и му пращам и аз и АЛИ много положителна енергия за да се бори с жълтата гостенка и да има сили.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 845
Слънчице, спокойно!
Всичко е наред.В никакъв случай не се притеснявай!Това, което ще ти напиша в общо линии се повтаря с мненията на останалите майки,извинявай за дългия отговор.

1.80грама е повече от добре за човече на 10 дни.С тези 110грама предито може да си хвърли дипломата или да прочете малко повече литература./На мен ми сеу струва,че просто се опитва да се прави на много важен пред теб,или да те мотивира за кърмата, не може сириозно да те шашака така/ В момента цитирам Л.Трифонова-
Общи условия за хранене на бебето-от втората седмица до втория месец -дневното количество е около1/5та от теглото на детето или около 200мл на кило тегло.Средно при повечето деца тази доза е 70-100мл. при 7 дневно хранене.Ако тежите например 3,5кг-3,5*200мл=700мл за ден.Ако се храните 7 пъти--по 100мл на едно ядене, ако 8 пти-87,5мл.
бебето започва да яде 110-150към втория месец.
пак в сщата книжка се казва, че това са съвсем препорчителни и ориентировчно дози и 20% повече или по-малко е съвсем нормално.
2.Контролното или пробното кърмене е досто ориентировъчно и не дава ясна предства как детето се храни  и наддава. Самата ти си била притеснена от мястото. Самата аз см направила толкова много пробни кърмения ма 2,5 месеца, че сега само насила кърмя пробно-с пробното кърмене само се плаша неоснователно, а после се оказва,че си наддаваме прекрасно.
3.В различните части на деня бебето изсуква по различни дози.Ако на обяд изсуче по-малко, на следващото хранене ще си навакса.
4.Кантарите в родилното и при педито може да са различни, да не е замерено хубаво и н.н.
5.Александра се роди 3,580, а ни изписаха след 7 дни 3,400-нормално спадане на теглото  след раждане -при нас 180гр.Първата седмица вкъщи не наддавеше супер добре, даже мъничко, но втората седмица си навакса и в края на месеца резултата беше 1,100отгоре.Никой не ми каза ,че не е наддала достатъчно през първата седмица вкъщи,никой не ме накара да давам добавки.Само ми казаха да кърмя, да не я оставям да се успива на гърдата/вследствие от жълтеницата/
6.Кърми, ако сега се откажеш и започнеш с добавка/по всичко личи, че ще си имаш достътъчно кърма/,рискуваш да направиш бебето мързеливо, да не суче достатъчно и да ти понамалява постепенно кърмата.
7.За жълтеницата -съвсем скоро в съседния форум-Бъдещи и настоящи майки, имаше тема за фенобарбитала и жълтеницата.
Тук не мога да бъда особено компенетна,но лично аз си извадих следните изводи.При вас дори да има нужда от подобни мерки, това трябва да се направи след изследване на билирубина на бебето.Ито, ако  преди това не може да се повлияе облъчването с някаква лампа. При нас я имаше още около седмица-две след изписването-т.е.2-3седмици от раждането.Давах водичка с повечко захар-на 100 грама не 1ч.л, а 2ч.л/по лекарска препоръка/. На много бебета към 10ден не е преминала физиологичната жълтеница
Сега Али вече си пие вода без захар, без грам да се мръщи/то толкова и пие като кърмчено бебе/.
8.За седмица детето горе-долу трябва да наддава 200-250 грама, но всъщност е важна стойността за месец. На мен лично ми се струва съвсем нормално първите дни бебето да е по-слабичко, и постепенно да събира силички,за да хапва повече и по-смело.
И сега след този ужасно дълъг идосаден постинг-за да имаш кърма няколко неща според мен са важни-да си спокойна и уверена в собствените сили, да хапваш достатъчно /без да се тъпчеш/,да пиеш 10-12 чаши вода на ден/абе, течности толкова/,не е нужно да те наливаш с боза,прясно мляко,бира,да се изцеждаш първия месец и да не оставяш бебто да се успива на гърдата и да пропуска кърмене/заради жълтеницата са големи поспаливци/, ПРОСТО ДА КЪРМИШ.И да забравиш за добавката.
Успех!

# 20
  • Мнения: 2 655
Цитат на: Slunce
Благодаря,
не даваме адаптирано мляко. Купихме но с мъжа решихме да не даваме, засега само се кърмим.


Това сега го видях!
БРАВО!
Взели сте умно и добро т. е. най-доброто решение.
Ние сме с теб. Ти ще се справиш.
Късмет!

# 21
  • Мнения: 4 414
Слънчице, аз нямам много какво да добавя - момичетата са били доста изчерпателни:) Искам само да те подкрепя. Не се шашкай и не плачи! Повече положителни мисли са нужни сега. Повтаряй си каква късметлийка си с това прекрасно бебе и такъв подкрепящ татко и се усмихвай!:)
Стискам ти палци! Целувки на бебочето:)

# 22
  • Мнения: 713
В последният месец от бременността бебчовците трупат само сланинки, които им служат през първите дни след раждането, докато започнат да сучат ефективно и докато се чистят от всичко налапано при излизане от утробата. Тук казват, че е нормално да изгубят до 10% от теглото си в първата седмица.
Значи мойта маймунка се роди 3 650, 51 см. Дойде акушерката да я тегли в края на 2-та седмица - 3 700, 53 см. Като се предвидят 10 % излиза, че добре си беше наддала. Всичко си беше иначе нормално кърмихме си се по цял ден и по цяла нощ Grinning .
Слънчице, споко както и другите мами са казали. Таткото ви е много готин, нашият от самото начало ревнуваше и направо му призляваше като ме гледа как кърмя с часове Imp . Като че ли на мен ми беше забавно. Та........
Радвай се на малкото Слънце и успехи в наддаването.

# 23
  • Мнения: 2 529
Въпреки изчерпателността на другите мами ето ти и моят случай, защото беше идентичен, а още се кърмим: Grinning

1. Емо се роди 2900, 48 см, беше с тежичка жълтеница и затова го облъчваха в болницата с лампа и ни изписаха на 7-ия ден - 2740. Жълтеницата продължи поне до края на 1-ия му месец, без лекарства и никакви подобни.
2. След около седмица Емо тежеше само 2770 - педиатърката дойде вкъщи, аз имам електронна везна. Аз се бях разплакала и обявих, че нямам кърма. Педиатърката ми ми каза, да продължавам да кърмя и че бебето няма нужда от добавки, въпреки че на контролното кърмене той изсука за 30 мин 30 гр.
3. Случаят при мен е различен само с това, че детето ми наистина сучеше съвсем по мъничко, а през другото време не успявах да го събудя заради жълтеницата. Със сигурност знам кога колко е изсуквал, защото го мерех на всяко хранене (ти няма нужда да го правиш). Реших си проблема като му додавах изцедена кърма известно време, докато не позаякна.
4. В края на първия месец беше пораснал със 7 см и беше вече 4150гр Grinning ...

# 24
  • Мнения: 3 777
Цитат на: belinda
Що се отнася до жълтеницата - как му беше билирубинът на детенцето при изписването?Ако е бил на високи нива може би изобщо нямаше да го изпишат.Ники също кара тежка жълтеница на вид - целият беше оранжев, а очичките му съвсем жълти, но изследванията му си бяха добри и ни изписаха на третия ден.После още поне две седмици беше жълт, но нищо не съм му давала.Някои препоръчват подсладена водичка, но ти си прецени.За фенобарбитала определено потърси още едно мнение.

Не знам нищо не казаха.
Казаха че има Слаба жълтеница!!!
Казаха и че е отслабнал в болницата, но на епикризата му пише че го изписват толкова колкото е роден! Shocked 3900гр, на консултацията 10 дена по късно е 3750 #Shocked направо си е за притеснение.

# 25
  • Мнения: 3 777
Благодаря на всички.
Правя всичко, което сте написали...прочела съм целия форум преди да родя.
Давам му вода с 2л захар, ям добре, ядки, плодове, чай за кърмачки.
Бебчо от 8 мия си ден ходи на разходки.
Той става средно по 10 пъти да яде и си изсуква всичко затова и се надявам другата седмица всичко да е наред и да се похваля.

Отново ви благодаря за подкрепата и ценните съвети.

# 26
  • Мнения: 1 629
Не разбрах дали те кара/педиатъра/ да даваш вода и/или глюкоза заради жълтеницата. При нас това беше проблемът, спрях всичко друго, освен кърмата и започна да наддава задоволително дори за педиатъра ни  Grinning

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
И Диана беше с доста силна жълтеница заради отрицателния резус фактор...така поне казаха.
Казаха да и давам много вода...аз давам - тя не иска да пие..
Е...реших да послушам детето си.
Само с кърма..вярно по-бавничко мина жълтеницата..може би 15-тина дена я държа след изписването. В началото беше доста мъничко бебе....а ела да я видиш сега! Чупим кантара на доктора.....

Но май напоследък започва да се вталява малко....Simple Smile))

# 28
  • Мнения: 3 777
Цитат на: muriel
Не разбрах дали те кара/педиатъра/ да даваш вода и/или глюкоза заради жълтеницата. При нас това беше проблемът, спрях всичко друго, освен кърмата и започна да наддава задоволително дори за педиатъра ни  Grinning


Карат ме с 10 процента захар. Питах за глюкоза каза НЕ.
Да ама бебо не иска вода и не го насилваме.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 845
Слънце, стискам палци!

Някой ми беше казал, че изписват бебетата от болницата едва когато наддадат или си възвърнат теглото при раждането.При нас не беше така.Но ако това е вярно, може при вас да са попресили нещата.
А иначе детето плаче ли?
Защото ако е гладно, според мен няма да имаш покой

Общи условия

Активация на акаунт