Дали е редно и ако не - какво да се прави?

  • 1 759
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 16
Вчера отиваме да питаме в най-близката ни детска градина (от Варна сме) кога ще се подават документи и какви точно и ми отговориха, че "екшъна" ще става на първия работен ден от новата год. и задължително трябва да се носи копие от трудовия договор на майката и бащата. Редно ли е това? От др. майки научавам, че от години процедират така. Но как една майка, при условие, че не е могла да се вреди за ясла да си намери работа, че и трудов договор да им носи?!? Мисля, че не е редно, но не знам къде да се оплача! Споделете...

# 1
  • Мнения: 4 406
а по каква причина ти искат трудов договор?

# 2
  • Мнения: 1 492
Искаш да кажеш, че ако не работиш, няма да ти приемат детето?  #Crazy
Ненормална работа. Не съм чувала такова нещо досега.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Такава е практиката т.е. такива са изискванията в детските градини. Редно или не всеки си преценява, не е незаконно обаче.
Можеш да си подадеш документите и без да носиш трудов договор, той не е задължителен естествено. Но при разглеждането на молбите, предимство имат децата с вече работещи родители.

# 4
  • Мнения: 17 407
За първи път чувам за трудов договор.... Подавала съм молба в 2 градини- искаха ми служебни бележки, не договори.

# 5
  • Мнения: 16
Служебни бележки или труд. договор все тая. Завърта се един порочен кръг - ако нямаш работа, не можеш да си дадеш детето на градина, ако не го дадеш - не можеш да почнеш да работиш. Не мисля че е честно....

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 823
И на мен не са ми искали трудов договор.Само ми беше чудно,защо когато Ели постъпи вече в детската градина и попълвах данните за родителите,част от тях бяха какви доходи получават.Вие как мислите?
Аз също не мисля,че е редно да се изисква такъв договор.Kakво от това,че родителя не работи.Всяко дете има право да постъпи в детско заведение и да общува с връстниците си.Това за мен си е вид дескриминация.

# 7
  • Мнения: 3 405
Искаш да кажеш, че ако не работиш, няма да ти приемат детето?  #Crazy

Има такова нещо, не важи за предучилищната, защото тя е задължителна.

# 8
  • Мнения: 1 734
Мисля, че не е редно, но не знам къде точно трябва да се провери това... в нормативните уредби може би  newsm78

# 9
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Всяка ясла или градина сама си определя изискванията, които да поставя за класиране и преди това кандидатстване. Така знам от директорката на яслата, дето е Фелипе. И тя заиска, моля ви трудов договор, пък аз й обясних, че сме подписали Декларация за конфиденциалност на заплатата, та кандиса на служебна бележка, за къв й е трудовият договор.

За мен това не е справедливо, защото така майката няма да си намери работа, от друга страна, обаче, ако няма места за моето, пък на друго майка му го дава, за да има свободно време за домакинска работа, ще се накривя силно. За съжаление правилата не са ясни, не са добре обмислени и формулирани и накрая се ядосват майките за нещо, което може да бъде коригирано  Rolling Eyes

# 10
  • София
  • Мнения: 13 204
Според мен не е редно! Въпреки, че много майки, които не работят си дават на ясла децата, а работещите не могат да се вредят.. На мен никой не ми е искал такъв документ, а детето ми тръгна на ясла преди да е изтекло майчинството ми.

# 11
  • Мнения: 2 332
Много странно ми звучи... На мен не са ми искали такива неща.

# 12
  • Мнения: 6 390
Искаш да кажеш, че ако не работиш, няма да ти приемат детето?  #Crazy

Има такова нещо, не важи за предучилищната, защото тя е задължителна.
Да, и мисля че е редно децата на работещите родители да са с предимство в яслите или градините

# 13
  • Мнения: 4 965
1. Трудовият договор се сключва между работодателя и работника и трети лица (ако не са оторизирани за това) нямат право да го изискват - моят, примерно, е конфиденциален.
2. Родителите могат да са на свободна практика или на граждански договор - т.е. пак работят, а не си клатят краката (ами, ако като мен имат 1 трудов и 2 граждански, всички ли трябва да си ги занеса).
3. Може майката да е студентка и да учи, а не да работи, но също да няма право да отсъства от лекции след изтичане на майчинството.
4. Може тепърва да започва да си търси работа.
5... има много точки, които няма да изреждам и според мен е напълно нередно.

По изискване се подава само молба за кандидатстване и копие от акта за раждане на детето. Вероятно всяка община има и право нанякакви допълнителни изисквания, но не съм сигурна.
Попитай в МОН.
На мен не са ми искали нищо. Дори при записването се опитах да обясня, че, докато децата свикнат, ще си ползвам част от неплатената отпуска, а ще работя от вкъщи по граждански договор. Директорката ясно и точно каза, че това няма значение, защото тях ги интересуват децата, а не работата на родителите (т.е. не е тяхна работа да знаят за тази част от личния живот на родителите, която не касае пряко децата).

Същото важи и за доходите. Щом човекът е преценил и може да си плаща яслата, това е достатъчно. Нима тези с по-големи доходи задължително трябва да стават спонсори (защото май това е идеята).

А и май в нашата група само една майка не работи и няма намерение (поне само тя го заявява открито, докато другите или вече работят, или предстои всеки момент да започнат).

# 14
  • Мнения: 14 133
Мисля, че не е редно, но не знам къде точно трябва да се провери това... в нормативните уредби може би  newsm78
На мен не са ми искали нищо друго освен копие от акта за раждане на дечко.

# 15
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
azaf го е казала много точно.
В трудовият договор има доста конфиденциална информация - например личните данни на родителите - не е редно в Детското заведение да разполагат с тях.
На мен не са ми търсили нищо друго освен медицинско и копие от акта за раждане на детето.

# 16
  • Мнения: 5 468
Първо майката дава детето си на ясла/ДГ и после си търси работа. Иначе как ще ходи на интервюта? С детето на крачола ли?

# 17
  • Мнения: 2 732
Мисля, че не е редно, но не знам къде точно трябва да се провери това... в нормативните уредби може би  newsm78
На мен не са ми искали нищо друго освен копие от акта за раждане на дечко.
ooooh! сериозно ли ? Да не би да си забравила Wink Wink Laughing

# 18
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ами ако си на свободна практика като мен и нито може да ти издаде някой служебна бележка, нито имаш трудов договор?
Какво, данъчна декларация за миналата година ли трябва да дам?  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 8 917
За пръв път чувам за подобно нещо....попитай ги на какво основание ти искат документ, в който те не са страна Wink

# 20
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Не искат трудов договор а служебна бележка. Има разлика нали? Да си оставиш данните име на фирмата и телефон ...не е никаква тайна в края на краищата.
Решението е едно и то е някъде в светлото бъдеще - да има места за всички!
Да ама няма. Кой е виновен  вие кажете, със сигурност не са ръководствата на ОДЗтата.
Трябва да има някакъв критерий , някакъв ред по който да се осъществи приема. Във Варна е така - заетост на родителите и местоживеенето имат тежест. В София пък - ранобудните родители имат шанс, поспаланите нямат! Е, тва не е ли дискриминация? Че на съседчето родата е обсадило градината и пази ред 3 дена напред а аз с две малки деца няма как да съм там през нощта? Ми ако съм самотна майка? Това не е ли дискриминация? В София искат доходи - няма ясла или градина във Варна където да искат такава информация. По какво да избират децата, по красота ли? Щото се налага да избират след като имат 150 молби за 60 места, нали? И от тези 150 молби поне 50 се дублират в още две или три градини, ей тъй...за всеки случай. Лотария ли да разиграват? Или да наддваме, щото сме много законообичащи ама пари хвърчат като щърлели напролет. Това са измислили - имат си право на някакви вътрешни правила, мислили и измислили тези. Ако са незаконни или дискриминационни или т.н. нямаше да действат от години, щото едва ли ние/вие де/ сте единствените ощетени общественосъзнателни и ангажирани родители.
Казах си го.

# 21
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
И според мен не е редно! В крайнасметкавсички деца имат равни права да ходят на детска градина/ясла, независимо дали работят или  не родителите! Ами ако са на свободна практока или си търсят работа?

На мен никой не ми е искал такова нещо! Дени тръгна на ясла а сега и на градина, а аз съм си вкъщи с бебето. Така съм решила, така съм направила. Като ме питаха за работа, казвах, че съм в майчинство и давам дом. тел.

# 22
  • Мнения: 1 734
..... В София искат доходи - няма ясла или градина във Варна където да искат такава информация....

Ми то и в София няма. Не знам от къде си го чула, но няма такова нещо!! Никога не са ми искали доходи и едва ли аз съм единствена

# 23
  • Мнения: 202
Ето нормативната уредба и основанията за изискване на служебна бележка , а не трудовия договор.
Макар и стара Наредбата за организацията и дейността на детските ясли е действаща.
Чл. 2. (1) Детските ясли са:
1. постоянни;
а) дневни;
б) седмични (от понеделник до петък);
в) смесени (с дневни и седмични групи);
2. сезонни;
3. санаторни (оздравителни) - дневни или седмични, разкрити като самостоятелни заведения или в отделни групи.
(2) В дневните детски ясли се приемат деца, на които майката работи, учи или гледа болно или друго дете.
(3) В седмичните ясли (групи) се приемат деца на майки, които работят на смени или имат ненормирано работно време, както и на самотни майки.
(4) В санаторните (оздравителните) ясли се приемат деца:
1. боледуващи често от инфекции на дихателните пътища;
2. с увреждания на централната и периферната нервна система;
3. с ортопедични изменения;
4. глухи, слепи или с намален слух или зрение;
5. с други хронични заболявания.
(5) В яслите по ал. 2 и ал. 3 може да се приемат и деца на майки, които не работят, когато:
1. семейството е многодетно (с 3 или повече деца);
2. единият или двамата родители на детето са болни от тежко хронично заболяване или от остро заболяване, изискващо продължително лечение;
3. в семейството има други деца с тежък телесен или психичен недъг;
4. (изм. - ДВ, бр. 71 от 1991 г.) майката се преквалифицира или е регистрирана като безработна в бюрото по труда;
5. семейството е с ниска здравна и битова култура.

Чл. 12. (1) Децата се приемат в детските ясли от завеждащия яслата по реда на подадените молби.
(2) Предимство за приемане имат децата:
1. на самотни майки;
2. с един родител;
3. на родители, единият или двамата от които са болни от тежко хронично заболяване или от остро заболяване, изискващо продължително лечение;
4. с бащи, отбиващи редовната си военна служба;
5. на многодетни семейства, в които има други деца с тежък телесен или психичен недъг;
6. на учащи се майки;
7. на майки - здравни работници.


Чл. 13. (1) За приемане в детска ясла родителите представят молба и акт за раждане на детето.
(2) При постъпване на детето в детска ясла родителите представят:
1. личната амбулаторна карта на детето от детската консултация(когато в нея се води отделна карта) или епикриза за здравословното му състояние;
2. (изм. – ДВ, бр. 63 от 1992 г.) еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии (шигели, салмонели) и чревни паразити, а за децата до 1 г. - и за ентеропатогенни бактерии Ешерихия коли. Изследванията трябва да бъдат извършени в 15-дневен срок преди постъпването на детето в яслата;
3. изследвания на кръв и урина, извършени в едномесечен срок преди постъпване на детето в яслата;
4. изследване с отрицателна реакция по Васерман за родителите, извършено в шестмесечен срок преди постъпването на детето в яслата;
5. имунизационен паспорт за извършените задължителни имунизации и реимунизации според възрастта и прекараните заразни заболявания. Не се приемат деца, на които не са извършени задължителни имунизации за възрастта освен когато са налице трайни противопоказания за имунизирането им;
6. медицинска бележка за липса на контакт със заразно болни.
(3) Молби за приемане на деца в детските ясли се приемат през цялата година.
(4) Списъкът на приетите деца се обявява на видно място в яслата.


 Ако някой се интересува от пълния текст на  Наредбата на ЛС  Peace

# 24
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Ми то и в София няма. Не знам от къде си го чула, но няма такова нещо!! Никога не са ми искали доходи и едва ли аз съм единствена
В тази тема прочетох поста на Светлана. И още няколко такива съм чела в многото теми за детските градини и несправедливостите около тях. Може и да са изключения, няма как да знам наистина.

# 25
  • Мнения: 4 965
Не искат трудов договор а служебна бележка. Има разлика нали? Да си оставиш данните име на фирмата и телефон ...не е никаква тайна в края на краищата.
...

Това го искат, но по съвсем друг повод - идеята е да може по-лесно да те открият при нужда (т.е. искат всякакви координати - домашни телефони, гсм-та и задължително служебни, защото се предполага, че през деня повечето родители са на работа и там няма как да не ги открият).

За София и доходите... Със sia децата ни са в една и съща ясла, та надали правим представителна извадка, но никой не се е интересувал от доходите ни, от данъчните ни декларации или от нещо подобно Sunglasses.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Simple SmileО.К. Напъвам се тук да си защитя града, мания ми е тая пуста Варна какво да правя. Peace Да изпъкнем пред София някак ...

Общи условия

Активация на акаунт