Новости в ЗДП - детски столчета

  • 4 662
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 116
По новия правилник малките деца трябвало да се возят в детски столчета / кресла на задните седалки. Вързани с колани за да не изпадат на завоите  Cry
А сега де, иначе глоба - а така ли е в Европата  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 7 097
Мисля, че е точно така и в Европата. А и да не е - абсолютно съм съгласна с това задължение на закона  Naughty

# 2
  • Мнения: 46 492
По новия правилник малките деца трябвало да се возят в детски столчета / кресла на задните седалки. Вързани с колани за да не изпадат на завоите  Cry
А сега де, иначе глоба - а така ли е в Европата  newsm78

Не знам какво се чудиха до сега и толкова деца си останаха по пътищата и защо чакаме някой да ни го наложи отгоре, че да се сетим, че имаме деца ... по света е така от доста време.

Има тема Промените в ЗДП относно столчетата за кола в На път, море, почивка, екскурзия  Peace

Детето ми се вози от новородено в столче, защото това, че до сега нямаше закон, не го пази по никакъв начин!

Пропуснах да напиша, че в Европата по телевизиите непрекъснато пускат кървави и доста нагледни клипчета на това какво става, ако детето не е в столче ...

# 3
  • Мнения: 8 505
Разбира се,че е така.И не само в Европа.Крайно време беше да ги направят задължителни-явно принудата е единственият начин някои родители да започнат да пазят децата си по време на път.

# 4
  • Мнения: 1 001
Най-сетне ще накарат родителите да се грижат за децата си  ooooh!
А ето нещо доста старо, но май пак е актуално  newsm78

# 5
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 216
аз пък седалка в колата НЯМА да си сложа, въпреки, че стои така неползвана вкъщи и НИКОЙ не може да ме накара да я ползвам! и хич не ми дреме как е по света, нито у нас. ще кажа защо:

в събота следобед на задната седалка на колата бяхме аз и бебето ми. един селянин с 2 курви в колата си се натресе отгоре ни със 120 км. в час -в града сме! ударът беше във лявата задна врата, зад шофьора. благодарение на това, че детето беше в ръцете ми и седяхме отдясно и аз за миг не я испуснах, сега Рая е жива. ако беше на столчето до мен, както си мислех да я сложа... айде няма да говоря повече,че още не мога да се оправя. това ми каза и лекарката в Бърза помощ-добре, че детето е било в ръцете ти!
бегайте от тука с тия столчета и глупости.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 866
а ако ударът беше в дясната врата? или ти все ще се оглеждаш и ще се местиш по седалката, за да избегнеш евентуален удар newsm78
друга е причината да се живи и здрави и наличието на столче не би могло да бъде причина за по-сериозен инцидент.

# 7
  • Мнения: 1 001
А ако седяхте отляво ... или беше ви се натресъл отдясно ... все още не схващам проблема на столчето ... да, двете ми деца седят в столчета в колата и е ясно, че едното е от ляво, а другото от дясно ... обикновено аз шофирам и съм от дясно, а съпругата се вози отдясно ... винаги има ляво и дясно и никога не знаеш кой идиот от коя страна ще те удари ... но при челен удар или удар отзад точно столчето ще спаси детето ви ... законите в Европа, Америка (САЩ и Канада) и Австралия (за тези места знам със сигурност) не обслужват само интересите на производителите на столчета за кола ...

Edit:
... друга е причината да се живи и здрави ...
Благодарете на Бога, че сте родени под щастлива звезда

# 8
  • София
  • Мнения: 7 097
аз пък седалка в колата НЯМА да си сложа, въпреки, че стои така неползвана вкъщи и НИКОЙ не може да ме накара да я ползвам! и хич не ми дреме как е по света, нито у нас. ще кажа защо:

в събота следобед на задната седалка на колата бяхме аз и бебето ми. един селянин с 2 курви в колата си се натресе отгоре ни със 120 км. в час -в града сме! ударът беше във лявата задна врата, зад шофьора. благодарение на това, че детето беше в ръцете ми и седяхме отдясно и аз за миг не я испуснах, сега Рая е жива. ако беше на столчето до мен, както си мислех да я сложа... айде няма да говоря повече,че още не мога да се оправя. това ми каза и лекарката в Бърза помощ-добре, че детето е било в ръцете ти!
бегайте от тука с тия столчета и глупости.

Това ми напомня малко случая с бившето ми гадже - катастрофира с много висока скорост и колата, удряйки се в един бордюр започва да се върти и накрая се блъска в един стълб и се взривява...От колата беше останала само пепел - имаше я на първа страница на "Нощен труд"...Преди да се удари в електрическия стълб, бившият ми "излита" през гюрука /колата беше кабриолет/ и пада в едни розови храсти. Нямаше му нищо, освен, че си беше натъртил доста яко коленете /при излитането си ги беше ударил в кормилото/ и за всеки случай го подържаха няколко дни в Пирогов. Успял е да излети, защото е бил без колан и съответно това е спасило живота му, но това означава ли, че трябва да спрем да слагаме колани... newsm78 Аз мисля, че не  Naughty

# 9
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 216
Naty, мила, не знам какво да слагаме и да не слагаме... не пожелавма никому това, което се случи на мен, ужасът и страхът са неописуеми, повярвайте ми.  факт е, че тя е жива, защото е била в ръцете ми, иначе вратата щеше да я блъсне Cry Cry Cry
вместо да се чудят какви дивотии да измислят в този ЗДП, да помислят как да спрат изроди, които по улиците карат като обезумели. втори път за 1 година катастрофирам, първия бах бременна във 2ри месец и отново едва не изгубих детето си заради някакви селяни, които си мислят, че всичко им е позволено! #2gunfire

# 10
  • Мнения: 1 001
... вместо да се чудят какви дивотии да измислят в този ЗДП, да помислят как да спрат изроди, които по улиците карат като обезумели...
Проблема не е в закона, а в спазването му  Cry Бих направил всичко, за да започне спазването на законите, само тогава ще съм спокоен за децата си ... но това е друга тема и мястото й мисля, че не е тук

# 11
  • Мнения: 46 492
... детето беше в ръцете ми ...

Ударът е бил лек, щом си успяла да задържиш детето и да не го смажеш.
Не можеш да гадаеш какво щеше да стане, ако детето ти беше в столче, в ляво, в дясно, зависи от силата на удара, но най-вероятно нищо нямаше да му има ...

"При произшествие с едва 50 км/ч, дете без обезопасителен колан ще бъде изхвърлено напред със сила, от 30 до 60 пъти по-голяма от собственото му тегло. Силата ще подхвърля детето из колата, като наранява него и останалите пътници.

Също така не е безопасно детето да се държи в скута на родителя. При произшествие детето може да бъде смазано между тялото на родителя и вътрешността на превозното средство. Дори и да ползвате колан, силата на инерцията ще изтръгне детето от ръцете Ви."



http://dokkpbdp.mvr.bg/Children_Teens/in_the_vehicle.htm

# 12
  • Мнения: 1 172
аз пък седалка в колата НЯМА да си сложа, въпреки, че стои така неползвана вкъщи и НИКОЙ не може да ме накара да я ползвам! и хич не ми дреме как е по света, нито у нас. ще кажа защо:

в събота следобед на задната седалка на колата бяхме аз и бебето ми. един селянин с 2 курви в колата си се натресе отгоре ни със 120 км. в час -в града сме! ударът беше във лявата задна врата, зад шофьора. благодарение на това, че детето беше в ръцете ми и седяхме отдясно и аз за миг не я испуснах, сега Рая е жива. ако беше на столчето до мен, както си мислех да я сложа... айде няма да говоря повече,че още не мога да се оправя. това ми каза и лекарката в Бърза помощ-добре, че детето е било в ръцете ти!
бегайте от тука с тия столчета и глупости.

Все още ти е много пресен спомена. А и се е появила много веща лекарка, която да ти обяснява, че да държиш детето си в ръце е било най-добре... По-добре от кое? От това да стои легнало на седалката, или от това да стои в кошница?
Аз пък мисля, че при удар със 120 км/ч няма как да се удържи дете в скута. Като отшумят емоциите,  си помисли трезво какво реално се е случило и можеш ли винаги да разчиташ на този си късмет. Моли се никога да не ти се налага да съжаляваш, че детето ти не е било обезопасено. Защото тогава вече ще е късно за каквото и да е. А лекарката няма да ти каже "Евала, че е било в ръцете ти!...  "

# 13
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 216
ох, нямам намерение да споря с никой от вас, това е последния ми постинг в тази тема. разсъждения дали удара е бил лек или не ,също мисля, че са излишни.пишете каквото искате, но молете се това, което се случи на мен, да не се случва с вашите деца, за тези, които имат деца. теорията е едно, практиката друго.
  лекар от Бърза помощ ,който всеки ден се сблъсква с подобни неща, също няма да коментирам.
тук всеки уикенд по уличите фучат мотори с над 100 по улиците и веднъж не видях полицай да се разправя с тези малоумници. замислете се над тези неща-защо са така, а не защо аз съм държала детето си и по този начин съм го спасила...

# 14
  • Мнения: 1 001
... тук всеки уикенд по уличите фучат мотори с над 100 по улиците и веднъж не видях полицай да се разправя с тези малоумници. замислете се над тези неща - защо са така ...

Проблема не е в закона, а в спазването му  Cry Бих направил всичко, за да започне спазването на законите, само тогава ще съм спокоен за децата си ... но това е друга тема и мястото й мисля, че не е тук

# 15
  • Мнения: 8 505
anichka5,и ние имаме две катастрофи с дъщеря ми в колата.При първата ударът беше доволно силен,а Ирина нямаше 3м.Втората беше лека,в началото на това лято.Не искам да си помислям какво щеше да се случи,ако дребната не беше в кошница/стол,а се подмяташе в ръцете ми или обикаляше задната седалка.

# 16
  • Мнения: 1 311
А пък аз вярвам, че именно столчето за кола спаси детето ми от сериозни наранявания, когато един (не искам да давам определения какъв точно) буквално спря в нашата кола отзад. Като видях къде бяха всички неща, незакрепени на мястото им, просто не ми се мисли какво можеше да се случи и с детето ми.

# 17
  • Мнения: 7 640
аничка5, мой познат оцеля в драматична катастрофа с мотор без каска, а друг младеж загина, въпреки, че беше със шлем.
Дали са излишни шлимовете, според теб или проблемът е, че столчетата струват колкото един резервоар гориво? Confused

Проблемът е, че ако аз ви блъсна и детето ти без столче пострада, няма да съдят безотговорните родители/настойници, а мен. Естествено, че не съм съгласна Twisted Evil

# 18
  • Мнения: 476
Не мога да повярвам, че има хора, които са против детските столчета. Тук в САЩ те са абсолютно задължителни. Когато се роди синът ми, един ден преди изписването ни накараха да донесем столчето в болницата. Без такова тук не изписват бебенцата.

# 19
  • Мнения: 6 164
От родилното ни взеха със столче, винаги се вози и ще се вози със столче.

# 20
  • Мнения: 8 917
Така и трябва да е Peace

# 21
  • Мнения: 4 629
Точно така е в Европата, а и не само там  Peace

Тава се прави в името на безопасността на децата, а не е някаква си там приумица просто да има "кресла на задната седалка"

# 22
  • Мнения: X
не вярвам да има държава в Европ. съюз, където това да не е задължително
в Швеция всички пътници трябва да са с колани напр., глобата за възрастен без колан е 50 евро, а за дете без колан - 100 евро
глобите движат земята
ако караш с 40км/ч над позволената скорост - 400 евро - само за една седмица бяха събрали 1.5 млн (150хил евро) крони от глоби, а тези пари в БГ ще ги съберат сигурно само за 1 ден

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 942
много по-безопасно е и удобно, друг е въпроса че докато не почнат да глобяват нищо няма да се промени.  Отделно, след като го сложихме в стола си възвърнах част от правата върху колата и сега бръмчим заедно с малкия Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 461
Някой да каже до каква възраст детето трябва да се вози в столче за кола.

# 25
  • Мнения: 1 001
Някой да каже до каква възраст детето трябва да се вози в столче за кола.
На Александра съм казал: Докато й се събира д-то в седалката (нейното столче е седалка със сваляща се облегалка) или стане на 12 години

# 26
  • Мнения: 1 451
Някой да каже до каква възраст детето трябва да се вози в столче за кола.
На столчетата пише до какви килограми да се ползват. Можеш да се ориентираш по това.

# 27
  • София
  • Мнения: 461
Това е ясно. Има до 36 кг., но по закон до каква възраст е задължително детето да ползва столче за кола. Защото като е по-голямо може да е на задната седалка и с колан.

# 28
  • Мнения: 1 451
Ето цитата от ЗДП:

Цитат
Чл. 133 (1) Забранява се превозването на по-голям брой пътници от определения в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство. Допуска се в лек автомобил да се превозва допълнително на задната седалка още две деца до 7 години или едно до 14 години.

(2) Превозването на деца до 10-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

Никъде не се казва за това ако е на задната седалка и в столче.

# 29
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
Някой да каже до каква възраст детето трябва да се вози в столче за кола.
Промените в ЗДП относно столчетата за кола  Peace

Самоцитирам се от посочената тема:
Все още е на ниво Министерски съвет. Тепърва ще се внася в НС, ще се разглежда, гласува и т.н.
Ще видим кога ще стане факт Thinking

# 30
  • София
  • Мнения: 461
Благодаря за изчерпателните отговори. Невежа съм с ЗДП, защото не съм шофьор.

# 31
  • Мнения: 3 886
Мисля, че е точно така и в Европата.

 

Последна редакция: пт, 03 ное 2006, 17:50 от DIVA_ORHIDEQ

# 32
  • Мнения: 1 001
...Аз съм ЗА обаче до 3 ггодинки  bouquet
Вече писах: Александра е на ... виж подписа, но Е В СТОЛЧЕ - седалка със сваляща се облегалка

# 33
  • Мнения: 7 640
..........Аз съм ЗА обаче до 3 ггодинки  bouquet

що, аз не мисля, че на 4 е много по-голямо и устойчиво едно дете, лашкащо се на задната седалка или висящо между предните две Naughty

# 34
  • Мнения: 9 990
Как до 3 годинки бе???Моята е на 3 и клусур и си е в стол!Така ще е докато както е казал Клисуров-дупето и се събира или ме надрасте рано-рано.Тогава ще е само със седлака или само с колан.

# 35
  • Мнения: 3 886
изтривам си поста  защото не ми се спори #Crazy секи си отговаре за себе си

Последна редакция: пт, 03 ное 2006, 17:48 от DIVA_ORHIDEQ

# 36
  • Мнения: 9 990
Дано го въведат закона, за такива неразумни като теб... Praynig
На 2г едва ли синът ти е бил 150 см....коланът от къде му минаваше-през вратлето ли?

# 37
  • Мнения: 1 919
Офф а моята госпожица пищи като заклана и не иска в стола  Sad какво да я правя.
Някой имал ли е подобен проблем?

# 38
  • София
  • Мнения: 4 866
Офф а моята госпожица пищи като заклана и не иска в стола  Sad какво да я правя.
Някой имал ли е подобен проблем?
нека пищи. ти си карай. като разбере, че няма друг вариант, ще си намери по-интересно занимание.

# 39
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
По новия правилник малките деца трябвало да се возят в детски столчета / кресла на задните седалки. Вързани с колани за да не изпадат на завоите  Cry
А сега де, иначе глоба - а така ли е в Европата  newsm78
Не само малки, а деца с височина до 135 см или до навършване на 13 години се возят на столчета. Плюс пътниците, независимо отпред или отзад седят, трябва да са с колани  Crazy Овързани сме от всякъде, няма мърдане.
Между другото, като четох тестовете на столчетата, ми направи впечатление, че са правени само при градски условия, максимум 60км в час. Ами по магистралата какво става  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт