Зелник

  • 25 625
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
ех тоя зелник брех, така се зарибих, че снощи забърках рецептата на Дона и стана суперрррр мммммм. Благодаря момичета (най-вече на Дона),че се грижите да не заслабнем Blush  Flutter
След седмица-две може да забъркам и варианта с ориз Hug  Peace

# 16
  • Мнения: 3 447
galibali, тя рецептата е на един готвач, аз не съм я правила, щото... ме няма много по тия работи Embarassed Радвам се, че ти е харесал Hug

# 17
  • Мнения: 7 106
Ето и моята рецепта за зелник, въпреки че не е търсената от теб, защото не е с праз, ами със кисело зеле и ориз.
Имам я в оригинал от баба ми, но аз я правя със готови кори, защото нещо не се справям със точенето, все ми се разкъсват и ме хваща нервата  Rolling Eyes. А иначе със домашно точени е божествен, няма спор.

Зелник

Тесто:

200 мл. вода
1 ч.л. сол
1 ч.л. олио
1/2 ч.л. оцет
Брашно, колкото поеме

Или

1 пакет точени кори (за тези, които не точат)


От горните продукти се замесва тесто. Откъсват се и се оформят 6-7 топки, като една от топките е по-голяма от другите, и една е по-малка, посипват се с брашно и се оставят на топло, покрити с влажна кърпа.

Плънка
Половин средна кисела зелка
1/2ч.ч. ориз
1 глава лук
1 с.л. доматено пюре
1 ч.л. червен пипер
черен пипер и чубрица на вкус

Зелето се нарязва на дребно и се задушава във олио. Вади се и след него,в същата мазнина се задушава лука. Ориза се сварява до полуготовност. Зелето, лука и ориза се смесват и се подправят със доматеното пюре, пипера и чубрицата.

След като тестото е “отпочинало” 30 минути вземаме първата(най-голямата топка) и я разточваме на много тънък лист. Изрязват се дебелите краища и се поставя на дъното на намаслена тавичка, като краищата на разточения лист остават извън тавичката. Отгоре се ръси плънката. Така се разточват всички кори, като се реди кора, след това се ръси от плънката, докато свършат. Последният лист(най-малкият) се слага най-отгоре, като преди това сме “загърнали” банцата със краищата на първият лист, и се маже с олио. Зелника се пече във силна фурна 220-250 гр.. Когато е готов се пръска със студена вода и се завива в кърпа. След няколко минути се обръща в чиния и така се поднася.



***

Иначе знам, че в различните краища на страната наричат "Зелник" и баницата със спанак, и тази с праз и т.н.
Имам едно много старо списание със със 4-5 вида плънки за зелник, както и различни начини на "конструирането " му. Гледам, че в повечето сиренето не се смесва с плънката, а ми се реди в края на кората, а по средата се слага самата плънка, като корите се "усукват" много странно и на практика плънката по средата не се закрива изцяло. Ще опитам да снимам, но незнам дали ще излезе нещо.

# 18
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Благодаря много  Зори  Hug  Hug  Hug аз си спомням баба правше нещо такова с кисело зеле и ориз, ще пробвам и ще докладвам за резултата  Flutter  Heart Eyes
Дона защо не пробваш рецептата с праза и сиренето? не е трудна и бързо става и е мнооооого вкусна  Mr. Green  Heart Eyes Благодаря отново за което  Party

# 19
  • Мнения: 189
Здравейте, аз също съм от Родопите и тук приготвяме зелника със зеле и царевично брашно. Зелето се нарязва на ситно, слага се разтопено масло и царевично брашно, добавят се и яйца, и сол. Сместа се разбърква. Тавичката се намазва с олио и върху нея се слагат 2 кори (готови).  Разстила се сместа и върху нея се слагат други две кори. Краищата се оформят и се пече на фурна.

# 20
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
сиренето не се смесва с плънката, а ми се реди в края на кората, а по средата се слага самата плънка, като корите се "усукват" много странно и на практика плънката по средата не се закрива изцяло.
А, точно такова беше на вид! Hug
За съжаление, спомените ми са от преди двадесет и пет години, та не са много ярки.  Rolling Eyes
Много обичам кисело зеле и ще опитам и този зелник.   bouquet

# 21
  • Мнения: 7 106
Ето ги снимките от списанието :
http://images11.snimka.bg/001448543.jpg
http://images11.snimka.bg/001448544.jpg
Не станаха много качествени, ама до толкова ми стигат уменията да преснимам от списание  Blush.

Мисля, че се доближават до това, което търсиш. По-късно ще препиша и рецептата, като дребната заспи.

# 22
  • Мнения: 7 106
Ето я и рецептата, която отговаря на първата от горните снимки.

Зелник

Продукти :

800 гр. брашно
300 гр. спанак
1 връзка киселец
200 гр. зелен лук (или 3-4 стръка праз)
200 гр. сирене
150 гр. олио
3 яйца
200 мл. кисело мляко
1 с.л. оцет
1/2 ч.л. сол

Приготвяне :

Пригответе плънката за зелника : измийте спанака, киселеца и лука и ги нарежете на ситно. Разбъркайте зеленчуците, киселото мляко и 2 от яйцата в купа. добавете натрошеното сирене и щипка сол. Ако правите зелника с праз, го нарежете и задушете в мазнина, докато омекне.
Изсипете брашното върху масата или в голяма тава, направете кладенче и изсипете в него 1 ч.ч. вода, третото яйце, 1 с.л. олио, оцета и малко сол. Омесете тестото и го разделете на 10 малки питки, намажете ги с масло и ги слепете  х 2. От всяка двойка разточете по една кора. Намажете тавата с мазнина и започнете да редите корите, поръсвайки ги с олио. Сложете три кори по този начин, поръсете краищата със сирене, а в средата наръсете плънката. С останалите кори покрийте краищата, като леко ги усучете около плънката. напръскайте зелника с остатъка от олиото и го изпечете в умерена фурна. сервирайте топъл със кисело мляко.

# 23
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Зориииии, златна си  Hug  Hug
Направих твоята рецепта с кисело зеле и стана разкошна  Heart Eyes  Flutter само добавих 1 пакетче масло разтопено, с него намаслих тавичката и слагах преди всеки пласт кора и най-отгоре. Стана вълшебен, мерси много  Hug  Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 7 106
Радвам се, че ти е харесал  Hug. И аз нямам търпение да го спретна пак, но трябва да почакам още малко, тъй като зеленцето ни още не е готово.
И този път ще се напъна да си разточа сама корите  Crossing Arms.

# 25
  • sofia
  • Мнения: 4 296
Аз понеже съм завършила Софийската гимназия по хлебна и сладкарска промишленост ще ви кажа как там ни учиха да правим корите.Тестото се замесва средно,по-скоро малко меко.Важно е водата за тестото да е хладка(телесна температура).След като се замеси тестото се дели на колкото топки прецените и се оформят топчетата.Оставят се да починат 15-20мин.След това се разточват на питка 10-15см диаметър и се слепват 2 по 2,като по между им се слага маргарин.Пак се оставят да починат 15-20мин и се разточват леко с точилката и започвахме да ги мятаме корите и ставаха като вестник,прозираха направо.Дано сте ме разбрали Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт