А те дали ще отстъпват място?

  • 2 791
  • 65
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 990
Понеже темата мааалко се отклони пак в посока какво не се отстъпва на бременните, аз ще се върна назад.
Бях малка, счупих си кракът.Пътувах с тролей и най-редовно ме вдигаха с гипсираният крак да стоя права, за да седне някой възрастен.Била съм чавдарче, била съм пионерче/т.е. възпитавана съм  в някаква безпрекословна подчиненост на старите и че те винаги са прави и т.н./, но мен това ме унижи тогава-от къде на къде възрастта ще е причина за дискриминация и тя да определя кой е по-по-най нуждаещ се в случая?Това е само един от фрапантните случаи на незачитане на останалите.Старите хора са друго племе бих казала.Вярно, че и ние натам вървим, дано не стана злобна като днешните/ повечето са такива, факт е това, рядко се вижда одухотворен възрастен човек,с миролюбива физиономия/
За бременни перипети няма да се обяснявам-изобилстват, разбира се.Но и небременна като съм била ми е било много, много зле, ама като започна да се обяснявам,че ме боли коремът ужасно, че едвам стоя, се започват попържни по адрес на "младите"
Съжалявам, но не уча детето си да отстъпва по подразбиране, а по нужда.
Оня ден аз, бременна и с малко дете отстъпих мястото си на млада жена, на която видимо не и беше добре.Защото ако не бях станала аз-щеше да си припадне и да я стъпчат.
Сори, за многото негативизъм в моят пост, но е реалноист.

# 46
  • Мнения: 25 590
Съжалявам, но не уча детето си да отстъпва по подразбиране, а по нужда.

Аз пък точно обратното - уча (т.е.  давах личен пример) на правилата по подразбиране, а дали и доколко синът ми ще ги спазва някой ден, е въпрос на личния му житейски опит.  Peace Аз правя това, което считам, че се иска от мене. Доколко отсреща го възприемат, е друг въпрос...  newsm78
За статистиката - и на мене за цялата бременност са ми ставали точно 2 пъти - веднъж една жена сбута 2 момчета (10-12-годишни) да ми отстъпят място (сега се замислям, що пък тя не стана?  newsm78), вторият път беше 1 циганин - от препълнен автобус само той се сети, че за жена в напреднала бременност не е много здравословно да я блъскат по пътеката...
Може да е от горделивост, не знам, но в такива ситуации предпочитам да действам така, както считам за редно, без да се съобразявам с нарушаващите правилата. Не мога да се оставя на простаците около мене да зачеркнат усилията на хората, които са ме възпитавали и да падна до тяхното ниво!  Naughty

ПП Спомням си на една лекция по повод етиката на общуване, доцентката ни даде следния пример (става въпрос за соц-времената):
 - Едно време в метрото в Москва беше абсурд да се качи жена и да не се намери поне 1 мъж, който да не й отстъпи мястото си. А в последните години вече не е такааааа... И това е само, защото станаха много българите в Москва!
 Joy  Joy  Joy

# 47
  • Мнения: 9 990
Как'Сийка, аз до колкото знам, правила няма, в градският транспорт.Има-който се качи и седне пръв.Има също така уважение и за мен е без значение дали ще отстъпя на жена с температура или малко дете с тежка раница на гърба.Но възрастните не признават, че и по-млад човек има нужда от седалка, в 90% от случаите тяхното уважение към другите липсва, а изискват тях да ги уважаваме.Да оставим бременността на страна, никой не е дллъжен да става на бременна, освен ако не иска.Ако имаше правила, то щеше да е празен автобусът, ако се даваха билети под номера за седалките.
Също така, какво значи редно-за едни едно е редно, за други-друго.
Та мисълта ми е, че ти спазваш някакви неписани правила, твои собствени.
Ако на мен ми е зле, и се качи бабка с торби от пазара, по подразбиране няма и да си помисля да стана.Ако обаче ми е добре-може и да се замисля.Това имах впредвид, казвайки, че ставам при нужда.Няма как да има правило-всеки възрастен-с място в рейса.Младите също са хора с нужди, не по-малки от тези на възрастните, но пък по подразбиране и по някакви правила те трябва да стават?
Възпитание е едно-да прецениш до колкото можеш трезво и правилно кой има повече нужда да седне, а по дефолт да се става на всички стари е съвсем различно ми се струва.

# 48
  • Мнения: 6 206
Дали някой ми е ставал или не, при какви обстоятелства, кога и как - няма никакво значение.
Моето момче е мъж и ще се опитам да го направя истински кавалер - място винаги се отстъпва на възрастни хора, майки, деца и тн т.
Без изключения и обяснения.

# 49
  • Мнения: 9 990
Ами това включва уважението, Каспър Wink Hug
Точно за уважение говорим, а не са ставане по подразбиране  Wink

# 50
# 51
  • Мнения: 25 590
Възпитание е едно-да прецениш до колкото можеш трезво и правилно кой има повече нужда да седне, а по дефолт да се става на всички стари е съвсем различно ми се струва.

Естествено, че не става дума за всички стари!  Peace Ако е някой здрав, прав пенсионер, разбира се, че няма да стана, колкото и лошо да ме поглежда.  Laughing Става въпрос за много възрастни, немощни хора, такива, които видимо не са добре и биха имали проблем със запазването на равновесие в лашкащото се превозно средство. Същото важи и за млад, як мъж, който обаче има гипс на крака си например.
Но всъщност, при нас е по-лесно, защото във всяка кола има контрола, билетът се продава на място, лично на пътника и не само, че въпросната контрола често напомня на някой "разсеян" да отстъпи мястото си, но и много бързо поставя на място нахалните старчоци, които са единствените, които тук пътуват безплатно или с намаление. Децата плащат цял билет.

# 52
  • Мнения: 9 990
Ето-за това става въпрос-да се Види Човека в Нужда, без значение пол и възраст! HugАз в маршрутка като се возя си плащам за детето, за да седне.Но маршрутките тук са просто убийствени.Много пъти са ми правили забележка, защо детето заема място/ в маршрутката се возят предимно работоспособни хора на средна възраст, не престарели бабки, тръгнали по доктори или пазар/и не виждам място за възмущение, освен ако не съм си платила.
И още нещо във връзка с бабките и транспорта.Не виждам, защо като дойде до мен и аз очевидно не ставам, тя започва да ми се кара, без да ми знае състоянието?Пак казвам, аз съм от поколението на "чавдарчето трудът обича..."-учена съм да отстъпвам, но не считам за нормално да се обяснявам кое и как ме боли, нищо, че съм на 25 например.Че младите нямаме право на болежки ми каза веднъж една бабка, да ставаме и толкоз/ а аз бях с корем в 9 м hahaha и се чувствах добре честно казано, станах, защото нямам право на болежки, направиха ме на две стотинки как съм си позволявала да коментирам.../

Последна редакция: сб, 04 ное 2006, 09:58 от пенелопа

# 53
  • Мнения: 25 590
Е, те вашите баби са по-специални!  Wink Нали те бяха тези, които си хвърлят манджите през прозорците, уж че хранели кучетата?  ooooh! Mr. Green
Нашите са общо-взето хрисими. Как да не им отстъпиш място?  Laughing Hug При нас май дядовците са по-нахални и нагли...  Sad

# 54
  • София
  • Мнения: 172
Ще се постарая да науча сина си на чувствителност и грижа към хора, които са в нужда. Надявам се, че и когато порастне ще постъпва така, както съм го учила.
Казвам това тъй като моите наблюдения са, че хората на средна възраст и старците винаги са били по-внимателни към мен в периода на бременността и сега, когато съм с детето.
Най-удобният автобус за нас е 280 (гледам рядко да го ползвам, заради лоши спомени от бременностаа и бездушието на пътуващите). През бремеността в ежедневните си пътувания до работата (работих през цялата бременност) се броят на пръсти случаите, в които са ми отстъпвали място да седна. Сега с детето на ръце пак народа се ослушва дали друг няма да отстъпи, но аз вече и не чакам, моля някой близкоседящ и по-млад човек и така, но вече веднъж ми отказаха де, пичът бил цял ден на крак (разбирам, че хората могат да бъдат доста каталясали от целодневен труд, не се сърдя, но мисля, че е въпрос и на желание, благородство, човещина,кавалерство).
По време на бременността започнах или да тръгвам доста преди началото на работния ми ден или да отивам в Младост (живея в Дървеница) на тролей 5. За връщането от работа - много пеш и малко 413 ми действаха добре на здравето и разхитително на времето:-)
А парадокса е, че сега като останах доста пълна след раждането често ми стават, дори и млади хора (не в 280 де), щото ме смятат за бременна, но не се сърдя, казвам им с усмивка, че не съм бременна, а просто дебела и тъй.

# 55
  • София
  • Мнения: 2 162
Ето-за това става въпрос-да се Види Човека в Нужда, без значение пол и възраст! HugАз в маршрутка като се возя си плащам за детето, за да седне.Но маршрутките тук са просто убийствени.Много пъти са ми правили забележка, защо детето заема място/ в маршрутката се возят предимно работоспособни хора на средна възраст, не престарели бабки, тръгнали по доктори или пазар/и не виждам място за възмущение, освен ако не съм си платила.
И още нещо във връзка с бабките и транспорта.Не виждам, защо като дойде до мен и аз очевидно не ставам, тя започва да ми се кара, без да ми знае състоянието?Пак казвам, аз съм от поколението на "чавдарчето трудът обича..."-учена съм да отстъпвам, но не считам за нормално да се обяснявам кое и как ме боли, нищо, че съм на 25 например.Че младите нямаме право на болежки ми каза веднъж една бабка, да ставаме и толкоз/ а аз бях с корем в 9 м hahaha и се чувствах добре честно казано, станах, защото нямам право на болежки, направиха ме на две стотинки как съм си позволявала да коментирам.../

Да ви кажа и на тях им липсва възпитанието- нямала си право на болежки, бременна в 9-я месец.  #2gunfire. Да, уча детето си, че на възрастните, малките деци и бременните трябва да се отстъпва място в автобуса както и на ред други полезни навици, но също така я уча да не толерира простотията, жестокостта  и наглостта у хората, защото така няма да прави услуга на никого, а най- малко на себе си.

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако имаше правила, то щеше да е празен автобусът, ако се даваха билети под номера за седалките.

Има няколко места за инвалиди и майки с деца. За тези места редно ли е да бъдат винаги незаети, освен по предназначение? Според мен - да и аз никога не заемам такова място, само когато съм с детето.

# 57
  • Мнения: 9 990
Ако имаше правила, то щеше да е празен автобусът, ако се даваха билети под номера за седалките.

Има няколко места за инвалиди и майки с деца. За тези места редно ли е да бъдат винаги незаети, освен по предназначение? Според мен - да и аз никога не заемам такова място, само когато съм с детето.

Да-това е така-две места за инвалиди, две места за майки с деца.ВИНАГИ са заети, аз се запътвам с детето именно към нашите отредени места.Естествено, в автобуса не е изключено да се качат 5 майки с деца...Тогава?
Факт е, че от такова място са ме вдигали, въпреки, че съм била с детето си.Репликата е от сорта-детето защо трябва да седи само-защо не е в скута ви?А аз съм бременна и с багаж все пак-детето на главата ли да си го сложа? newsm78После, ако сте забелязали, тези, които се возите-на някои има едни седалки, които са малко по-широки, но не са двойни.Ако съм се добрала до такова място и съм сложила детето да седне и съм подпряла багажа-ВИНАГИ се намира тетка, която да "помоли" да седне до детето, т.е.-аз да си махна багажа, детето да се сгъне на 15 и тя да си намести почти върху него за...ка.Ще ме прощавате, ама като се сетих за случките-ядосах се доста  #Cussing out

# 58
  • Мнения: 25 590
ако сте забелязали, тези, които се возите-на някои има едни седалки, които са малко по-широки, но не са двойни.Ако съм се добрала до такова място и съм сложила детето да седне и съм подпряла багажа-ВИНАГИ се намира тетка, която да "помоли" да седне до детето, т.е.-аз да си махна багажа, детето да се сгъне на 15 и тя да си намести почти върху него за...ка.Ще ме прощавате, ама като се сетих за случките-ядосах се доста  #Cussing out

Казвай, че детето е болно от шарка или скарлатина!  Mr. Green

# 59
  • Мнения: 9 990
ако сте забелязали, тези, които се возите-на някои има едни седалки, които са малко по-широки, но не са двойни.Ако съм се добрала до такова място и съм сложила детето да седне и съм подпряла багажа-ВИНАГИ се намира тетка, която да "помоли" да седне до детето, т.е.-аз да си махна багажа, детето да се сгъне на 15 и тя да си намести почти върху него за...ка.Ще ме прощавате, ама като се сетих за случките-ядосах се доста  #Cussing out

Казвай, че детето е болно от шарка или скарлатина!  Mr. Green

 hahahaТогава рискувам скандал в стил как не ме е срам да сея зараза и къде съм тръгнала с това дете.
Наскоро една приятелка ми сподели-возели се в рейса, тя с бебето, то се разплакало-на нищо са я направили, даже о шофьора е гракнал срещу нея къде е тръгнала с това дете...Аз и се накарах разбира се, че си е замълчала, тя не обича подобнио разправии.Разревала се е в безсилието си в този момент.Та-хората днес са много лоши станали, ако не се защитим, макар и с думи понякога-какво остава?Е, разбира се намират се и свестни хорица, закачат детето, зарадват му се, подават нещо да го залъжат, заговарят го , ако се размрънка...но са рядкост подобни...

Общи условия

Активация на акаунт