да попитам за спането на новородените?

  • 1 643
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 490
здравейте мами,вярно ли е ,че новородените трябва да се слагат в кошчето( леглото) в странично положение,а не по гръб?

# 1
  • Мнения: 203
Да, вярно е. Трябва да го подпираш с нещо от към гърба, за да не се обръща и да сменяш страните, на които спи. При нас обаче това трая само няколко дни, после той така или иначе си избутваше това, с което го подпирах и в крайна сметка си спеше по гръб, като сам си избираше на коя страна да си завърта главата.

# 2
  • Мнения: 300
Да. На мен педиатърката ми каза освен да слагам малката настрани и да я обръщам да спи веднъж на ляво веднъж на дясно за да не й се схващат мускулите на вратлето. А това за страничното спане е да се предотврати задавянето на бебето ако върне ядене по време на сън (поне на мен така ми го обясниха).

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 488
Да верно е ние така сме спали само настрани и през хранене сменям страните.И при нас малко трая но поне около 2 месеца.

# 4
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Вярно е, за по-сигурно се прави.Ако бебчо тръгне да повръща в съня си да не задави, или недай боже да се задуши.Подпираш с нещо гръбчето докато може.Ние се подпирахме до към 3-я месец май.През 3 часа сменяш позата

# 5
  • Мнения: 639
Вярно е, за по-сигурно се прави.Ако бебчо тръгне да повръща в съня си да не задави, или недай боже да се задуши.Подпираш с нещо гръбчето докато може.Ние се подпирахме до към 3-я месец май.През 3 часа сменяш позата
Peace а позата се сменя за да се оформи правилно главичката

# 6
  • Мнения: 216
Добре, но като се слага бебето да спи настрани не го ли заболява или схваща вратлето като спи без възглавница  newsm78...

# 7
  • София
  • Мнения: 3 390
Добре, но като се слага бебето да спи настрани не го ли заболява или схваща вратлето като спи без възглавница  newsm78...
Не, не му се схваща. Не забравяй, че при бебетата обиколката на главата е по-голяма от тази на гърдите, докато при възрастните е обратно.

# 8
  • Мнения: 164
Да, трябва да спи на една страна, за да не сезадави, ако върне мляко, сменям страните на 3 часа след всяко хранене. Гръбчето го подпирам с навито на руло одеалце, но се продават и специални дунапренени възглавнички

# 9
  • Мнения: 6 461
Да, трябва да спи на една страна, за да не сезадави, ако върне мляко, сменям страните на 3 часа след всяко хранене. Гръбчето го подпирам с навито на руло одеалце, но се продават и специални дунапренени възглавнички
Peace

# 10
  • Мнения: 2 019
Вярно е, за по-сигурно се прави.Ако бебчо тръгне да повръща в съня си да не задави, или недай боже да се задуши.Подпираш с нещо гръбчето докато може.Ние се подпирахме до към 3-я месец май.През 3 часа сменяш позата
Peace

# 11
  • Мнения: 2 897
Да, вярно е. Трябва да го подпираш с нещо от към гърба, за да не се обръща и да сменяш страните, на които спи. При нас обаче това трая само няколко дни, после той така или иначе си избутваше това, с което го подпирах и в крайна сметка си спеше по гръб, като сам си избираше на коя страна да си завърта главата.

Същото го правеше и синът ми Peace

# 12
  • Мнения: 942
Вярно е, за по-сигурно се прави.Ако бебчо тръгне да повръща в съня си да не задави, или недай боже да се задуши.Подпираш с нещо гръбчето докато може.Ние се подпирахме до към 3-я месец май.През 3 часа сменяш позата
Peace а позата се сменя за да се оформи правилно главичката
Peace

# 13
  • Мнения: 3 835
Ами разбира се, че е вярно, даже трябва да го подпираш с възглавничка или одеалце, защото ако върне от млякото, може да се задави.

# 14
  • Мнения: 1 860
 Они, тук ще те посъветват да го слагаш да спи само по гръб, като предпазна мярка срещу везапната бебешка смърт. Аз лично така си слагах детето. Докато не започна сам да се обръща и върти както иска спеше по гръб. Ще ти дадат много брошурки като родиш и тогава ще прочетеш много неща. На Габи се беше изкривила малко главичката, но с времето се оправи.

# 15
  • Мнения: 1 101
Да, вярно е, като трябва да се редуват двете страни.

# 16
  • Мнения: 1 233
И аз така ги редувах.

# 17
  • Мнения: 5 790
Они, тук ще те посъветват да го слагаш да спи само по гръб, като предпазна мярка срещу везапната бебешка смърт. Аз лично така си слагах детето. Докато не започна сам да се обръща и върти както иска спеше по гръб. Ще ти дадат много брошурки като родиш и тогава ще прочетеш много неща. На Габи се беше изкривила малко главичката, но с времето се оправи.

И аз знам от ортопед, че бебето трябва да спи по гръб. За да се предпази от задавяне, му се обръща само главата настрани.

# 18
  • Мнения: 1 259
Да, вярно е, като трябва да се редуват двете страни.
И аз така правех Peace

# 19
  • Мнения: 3 835
Они, тук ще те посъветват да го слагаш да спи само по гръб, като предпазна мярка срещу везапната бебешка смърт. Аз лично така си слагах детето. Докато не започна сам да се обръща и върти както иска спеше по гръб. Ще ти дадат много брошурки като родиш и тогава ще прочетеш много неща. На Габи се беше изкривила малко главичката, но с времето се оправи.
Моля те, поясни ми, какво общо има внезапната детска смъртност, със спането настрани? Питам, защото за пръв път чувам такова нещо, просто да се информирам. В смисъл, че може да се преобърне и да се задуши ли?

# 20
  • Мнения: 949
Никога не съм го слагала да спи настрани,винаги е спинкал по гръб.Докато беше съвсем малък много повръщаше и инстинктивно си завърташе главата встрани.

# 21
  • Мнения: 2 159
на мен ми казаха по гръб и само главата настрани да се завърта, като се редува newsm78

# 22
  • Мнения: 476
Абсолютно невярно е. Бебето трябва да спи само по гръб.

# 23
  • Мнения: 1 029
Да, трябва да спи на една страна, за да не сезадави, ако върне мляко, сменям страните на 3 часа след всяко хранене. Гръбчето го подпирам с навито на руло одеалце, но се продават и специални дунапренени възглавнички

Поне в началото е така, после ще започне да се върти и да си избутва това, с което го подпираш...

# 24
  • Мнения: 2 039
Да, вярно е. Трябва да го подпираш с нещо от към гърба, за да не се обръща и да сменяш страните, на които спи. При нас обаче това трая само няколко дни, после той така или иначе си избутваше това, с което го подпирах и в крайна сметка си спеше по гръб, като сам си избираше на коя страна да си завърта главата.
smile3521

# 25
  • Мнения: 171
През първите месеци Гери спеше само и единствено по гръб като си завърташе главата встрани. Опитвала съм да я подпирам с възглавница, но нямаше никакъв ефект, защото Гери беше много подвижна в този период. Аз обаче нямах притеснения, защото четох, че това е естествената бебешка поза.

# 26
  • Мнения: 1 555
Синът ми до 2 месец го слагах да спи на страни и при всяко хранене сменях храните, никога не ми е повръщал, но е съм го слагала с превантивна мярка. След като навърши 2 месеца той сам си се обърна по гръб и така спеше дълго време, докато не започна да спи по корем  ooooh!

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Докато не започна да се върти сама я слагах да спи странично,като при всяко слагане сменях ляво-дясно.

# 28
  • Мнения: 380
И тук препоръчват само по гръб, заради синдрома на внезапната детска смъртност Peace. Едно време са ги слагали само по корем и има доста фатални случаи, затова сега отричат спането по корем и настрани (защото може да се обърне лесно по корем).
Но аз си го слагах настрани и го въртях наляво и надясно за да не му се деформира главичката. Сега го оставям настрани, а той си се обръща по гръб Mr. Green

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Да! Предотвратява задавяне.

# 30
  • Мнения: 1 860
Они, тук ще те посъветват да го слагаш да спи само по гръб, като предпазна мярка срещу везапната бебешка смърт. Аз лично така си слагах детето. Докато не започна сам да се обръща и върти както иска спеше по гръб. Ще ти дадат много брошурки като родиш и тогава ще прочетеш много неща. На Габи се беше изкривила малко главичката, но с времето се оправи.
Моля те, поясни ми, какво общо има внезапната детска смъртност, със спането настрани? Питам, защото за пръв път чувам такова нещо, просто да се информирам. В смисъл, че може да се преобърне и да се задуши ли?
Ами не знам, какво точно е общото, може би точно това, че детето лесно може да се обърне по корем, да повърне и т.н. Спомням си, че при всяка проверка на мед.лице в къщи ми напомняха да го слагам само по гръб. От същите съображения не се препоръчва и използването на възглавница поне до 1 годинка.

# 31
  • Мнения: 3 835
Истината е, че наистина чувам за пръв път такова нещо. Специално питах познати майки и те казаха също, че трябва да е странично детето, поне до момента в който започне само да си се върти. Има някаква логика в това, че може да се обърне по корем и да се задуши, но може да се подпре и откъм коремчето. Аз лично не бих разчитала на това, че като спи по гръб и върне храна, детето само ще си обърне главата, ами ако не си я обърне.??????????????? Не бих поела такъв риск.

# 32
  • Мнения: 1 196
Аз съм чувала,че се обръща настрани,за да не му стърчат после ушичките!Това може да са бабини деветини,незнам!Но ще попитам,а и щом другите мами казват...

# 33
  • Мнения: 353
Цитат
Да, вярно е. Трябва да го подпираш с нещо от към гърба, за да не се обръща и да сменяш страните, на които спи. При нас обаче това трая само няколко дни, после той така или иначе си избутваше това, с което го подпирах и в крайна сметка си спеше по гръб, като сам си избираше на коя страна да си завърта главата.
[/size]

И при нас така се получи, затова си купи надеждна възглавничка за спане настрани. Чувала съм, че на Чико са хубави. Не си струва да поемаш риска да се задави детето.
 

# 34
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
на мен ми казаха по гръб и само главата настрани да се завърта, като се редува newsm78
Peace

# 35
  • Мнения: 113
вярно е,  ако повръщат да не се задавят, казват че и за дробчетата било полезно

# 36
  • Мнения: 476
Както и да го сложиш да легне малкото бебенце е с главата настрани. Няма как да е по друг начин, защото мускулите му не са укрепнали дотолкова, че да е с лице нагоре, докато спи. Така, че страха да не повърне и да се задави, ако е по гръб е неоснователен. Така мисля аз. А препоръките на педиатрите в чужбина /напоследък и в България/, както казах по-горе е бебето да спи само по гръб. Това е заради Синдрома на внезапна детска смърт.

# 37
  • Мнения: 2 677
Аз лично не бих разчитала на това, че като спи по гръб и върне храна, детето само ще си обърне главата, ами ако не си я обърне.??????????????? Не бих поела такъв риск.

Няма как детето ти да не си обърне главата настрани, защото няма друг начин, по който да спи. Сложи го по гръб и виж дали главичката му няма сама "да си отиде на мястото". Главите на бебоците са твърде издължени в задната си част и затова е невъзможно да спят изцяло по гръб - винаги са обърнати на едната или другата страна.  Peace

# 38
  • софия
  • Мнения: 1 745
Дъщеря ми спи само по гръб,като главичката е обърната на страни Peace!

# 39
  • Мнения: 1 194
Както и да го сложиш да легне малкото бебенце е с главата настрани. Няма как да е по друг начин, защото мускулите му не са укрепнали дотолкова, че да е с лице нагоре, докато спи. Така, че страха да не повърне и да се задави, ако е по гръб е неоснователен. Така мисля аз. А препоръките на педиатрите в чужбина /напоследък и в България/, както казах по-горе е бебето да спи само по гръб. Това е заради Синдрома на внезапна детска смърт.
Absoliutno podkrepiam towa mnenie! I vyv Francia taka syvetvat:po gryb. Moeto bebe chak sega zapochva da si dyrji glavata izpravena kato spi, predi sama padashe na strani.

# 40
  • Мнения: 5 362
Вярно е,но Калина например никога не е спала така.Винаги спеше по гръб и си въртеше главата настрани.Пробвала съм да я слагам настрани,но тя пак си заспиваше по гръб.

# 41
  • Мнения: 3 500
Да, вярно е.Аз я слагах настрани, редувах ги след кърмене.Папка от лявата гърда слагам я на ляво да спи, после от дясната гърда - и спи на дясната си страна.Така беше докато не започна сама да се обръща.Въпреки подпорната възглавничка ,тя се обръщаше сама по гръб и я оставях.

# 42
  • Мнения: 601
здравейте мами,вярно ли е ,че новородените трябва да се слагат в кошчето( леглото) в странично положение,а не по гръб?
Слагай винаги настрани,моя един път така се задави и  ooooh!,оказа се ,че е било от слюнката и поради тази причина новородените винаги трябва да спят настрани,като редуваш ту наляво ,ту надясно като се пробуди  и задължително без възглавница

# 43
  • Мнения: 6 390

Няма как детето ти да не си обърне главата настрани, защото няма друг начин, по който да спи. Сложи го по гръб и виж дали главичката му няма сама "да си отиде на мястото". Главите на бебоците са твърде издължени в задната си част и затова е невъзможно да спят изцяло по гръб - винаги са обърнати на едната или другата страна.  Peace
Напълно съм съгласна, но аз я слагах настрани и я въртях наляво и надясно  Peace

# 44
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
"Синдромът на внезапната детска смъртност" го свързват с много неща май.  newsm78 щото така и още не са разбрали от какво е причинен със сигурност. Нали знаете и за това, че новородено бебе трябва да не спи на дюшече използвано от друго бебе пак поради същата причина. Както и да е по въпроса, ами и двете ми деца са спали полегнали леко на една страна, като всеки път се сменя страната за да се оформи главичката.

# 45
  • Мнения: 178
Както и да го сложиш да легне малкото бебенце е с главата настрани. Няма как да е по друг начин, защото мускулите му не са укрепнали дотолкова, че да е с лице нагоре, докато спи. Така, че страха да не повърне и да се задави, ако е по гръб е неоснователен. Така мисля аз. А препоръките на педиатрите в чужбина /напоследък и в България/, както казах по-горе е бебето да спи само по гръб. Това е заради Синдрома на внезапна детска смърт.
Подкрепям-по гръб,без възглавнца.

# 46
  • Мнения: 8 505
Слагах я винаги по гръб,а главата и се савирташе на едната или другата посока.

# 47
  • Мнения: 490
ох да ви кажа честно аз вече се обърках от толкова противоречиви мнения, но благодаря на всички ви за съветите

# 48
  • Мнения: 3 835
ох да ви кажа честно аз вече се обърках от толкова противоречиви мнения, но благодаря на всички ви за съветите
Точно това направихме, вместо да помогнем, тотално те объркахме, страшно съжалявам. Опитай се поне да извадиш основните идей от мненията. А именно, че както и да сложиш детенцето, внимавай да не се обърне и задуши, да не се задави и НИКАКВИ ВЪЗГЛАВНИЦИ в легълцето.

Общи условия

Активация на акаунт