въпрос за една тиква

  • 1 206
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
и аз се подведох , поамериканчих и сега в хола ни се мъдри  новоиздълбана, лицеприятна тиквуна, която си има очи, нос , голяма усмивка и 5 зъба.
extreme makeover,  с 2 думи Mr. Green

издълбах я максимално, но въпроса ми към по-опитните е: трябва ли да я оставя да изсъхне .. и изобщо кога слагам свещта вътре?  какво се прави.. newsm78

# 1
  • Мнения: 1 793
Да ти кажа ние до сега не сме чакали специално да изсъхне. Мъжът ми обикновено я дълбае вечерта преди Хелоуин и на другия ден слагаме свещичката / tea light използваме/. Забелязала съм, че като слагам свещта тиквата не е изсъхнала, нищо че е дълбана предния ден /то малко трудно да изсъхне за една нощ де  Simple Smile /. Така че според мен не е необходимо да я чакаш да изсъхва вътре. Аз само наблюдавам свещичката и я сменям, когато трябва и така.

# 2
# 3
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Ние дълбаем на самия ден и веднага слагаме свеща  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 295
Извинявайте, може за глупавия въпрос, ама за какво се дълбае тази тиква и се слага свещ вътре? С какво се свързва обичаят?

# 5
  • Мнения: 6 167
Според традицията на Хелоуин хората окачат пред къщите си кухи тикви с издълбани очи, уста и нос, гонят зли духове и осветяват с клади, високи колкото човешки ръст, пътя на напусналите нашия свят. О, и гледат филми на ужасите!

# 6
  • Мнения: 6 167
Иначе Хелоуин е езически обичай, празнуван от келтите. Това бил важен празник, защото в него се заключвал годишният цикъл с настъпването на зимата. Празнувал се в нощта срещу 1 ноември. Това бил денят, в който на умрелите през изминалите дванадесет месеца се давал достъп от отвъдното в отсамния свят.

След покръстването, в Ирландия се появила историята за Джак Фенера. Той бил колкото беден и изпаднал пияница, толкова и лукав. Дотолкова, че веднъж успял да подмами дявола да се превърне в монета, след което я пъхнал в джоба си и накарал дяволът да му обещае, че няма да го закача през следващата година. Когато дяволът се явил на следващата година, Джак пак го надхитрил. Накарал го да се качи на едно дърво, за да вземе една хубава сочна ябълка. През това време обаче Джак нарисувал на земята един кръст, така че дяволът да не може да слезе, и го накарал да му обещае, че няма да го закача още десет години. След години Джак се споминал. Свети Петър не го допуснал в рая заради измамите, които вършил през живота си. Тогава Джак почукал на портите на ада и там се явил дяволът, на когото Джак никак не му бил симпатичен, и, разбира се, не го пуснал да влезе.

Накрая клетият Джак бил наказан да обикаля между рая и ада за вечни времена само с една куха ряпа с въгленче, която да му осветява пътя. Когато ирландците емигрирали в Америка, историята си останала, само ряпата се сменила с много по-подходящата за фенер тиква, а Джак се превърнал в Джак Фенера.

Идва ключовият момент - душата, и най-хубавото на Хелоуийн е тиквата. Тя е нещо като динята на есента и зимата. Не случайно самата дума идва от гръцкото pepon, което означава голям пъпеш.

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 22:53 от Lennie

# 7
  • Мнения: 295
Мерси, Лени! Знаех, че се гонят зли духова, ама мислех, че със самата тиква има свързано някакво поверие, за което не съм чувала.

# 8
  • Мнения: 295
Туко що прочетох и втората част, мерси!!!

# 9
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Лени, виж какво намерих:
Цитат
Top Tips for Halloween
If your pumpkin lantern shrivels up, you can restore it by soaking it overnight in water to rehydrate it
Извод, тиквата не се суши  Laughing

# 10
  • Мнения: 6 390
Мери
чак сега фиксирах Хелуйнския ти подпис  Wink Party Grinning
Много актуален  Wink

# 11
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Мерси Лени за инфото. Аз като питам мъжа ми какъв е този празник и той всеотговаря, ми някакъв американски, за децата. И вече седмица все ни наобикалят дечурлига с маски.  Дребната е впечатлена и такава радост пада като ги види. Даже и костиум и купихме, и тиква ще и дълбаем.

# 12
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Вси светии е празника  devil Misc Ghost afwitch ...
Доста лошо временце се очертава за трик-ор-трийтване  Confused ...
Да можеше да пропусна, ама трябва да съм Дарт Вейдър ...

# 13
  • Мнения: 1 184
... А дъщеря ми е родена на 31ви Октомври...  #Crazy
Представям си каква ли ще е като порасне  Twisted Evil

# 14
  • Мнения: 6 167
 Ето я тиквата ми ( снимана, неизчакана да изсъхне, запалена за момент за фотосесия Wink )


Общи условия

Активация на акаунт