Следродилна депресия

  • 3 298
  • 57
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 233
След раждането имах един такъв период на реване - отмина бързо. После обаче се разболях, не можех да се грижа за бебка и майка ми я взе да я гледа, а аз бях по болници, възстановявах се от тежка операция. От два месеца детето си е при мен, грижа се за нея и....имам чувството, че ще полудея направо. Рева безпричинно, мисля си постоянно глупости, преживявам ги, изнервена съм....страшно е!При мен явно тая депресия позакъсня, но освен раждането и здравословните ми проблеми ме съсипаха направо.

# 31
  • Мнения: 4 621
За мое щастие така и не разбрах какво е това следродилна депресия Mr. Green

# 32
  • София
  • Мнения: 4 035
При мен не беше точно депресия,просто станеше ли 17ч и аз започвах да плача,без причина и ако някой ме попиташе защо плача,аз започвах да плача още повече.Мина ми за около седмица до 10 дена.Просто един ден не ми се плачеше.А като успееш да влезеш в ритъм и да не ти изглежда,че деня ти минава в хранене и смяна на памперси всичко ще ти се види 100пъти по-лесно и нормално.Успех!!!

# 33
  • Мнения: 3 929
Доколкото съм информирана, следродилната депресия трае различно, индивидуално за отделните жени. Изразява се в умора, чувство, че няма да можеш да се справиш с отглеждането, че няма да издържиш, плач - със или без причина, ревност към детето, което си родила, чувство за собственост и пр.
 Аз, слава Богу, изкарах лека такава и за доста кратко време. Но най-натрапчивата мисъл, която ме преследваше, беше, че няма да мога да се справя, че няма да издържа на натоварването, че ще умра. Освен това изпитвах такова силно чувство за собственост към детето, че се дразнех, когато някой друг, освен майка ми и мъжа ми иска да бъде с него. Но общо взето, след два-три месеца се оправих.

# 34
  • Мнения: 150
Аз, слава Богу, изкарах лека такава и за доста кратко време. Но най-натрапчивата мисъл, която ме преследваше, беше, че няма да мога да се справя, че няма да издържа на натоварването, че ще умра. Освен това изпитвах такова силно чувство за собственост към детето, че се дразнех, когато някой друг, освен майка ми и мъжа ми иска да бъде с него. Но общо взето, след два-три месеца се оправих.

с тази разлика, че не можех да се доверя и на собствената ми майка да се докосне до бебето! Само аз и мъжа ми. За няколко седмици нещата се оправиха, защото си спомних КОЛКО ПРЕКРАСЕН Е ЖИВОТЪТ! Сега с цялото си сърце и душа се радвам на малкото ми слънчице, дори когато се налага да ставам по няколко пъти на нощ. Усмихнатото личице и грейналите очи на Ема ме лекуват от всичко.  Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 295
Мисля че и с двамата изкарах нещо такова. Като се роди баткото имаше период, в който просто не го усещах като мое дете. Дано не ме упрекнат майките тук, но аз си обожавам детенцата. Просто ми трябваше време да приема, че вече не съм само аз с големия си корем, а има вече една душичка при мен. И майка ми все ме питаше укоряващо "Абе ти защо не му казваш 'мамо'?". Слава Богу това отмина бързо.

С малката също имах подобни чувства, но понеже вече знаех какво е много лесно го преодолях!

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 319
След раждането на сина ми преди около 5 години, следродилната депресия ме приклещи здраво. Трябваха ми поне 2 месеца, за да се възстановя емоционално.
Сега, в очакване на 2-то си дете, ме обземат страхове да не изпадна в същото състояние.
Моля ви, споделете какви чувства ви обзеха след раждането и как се справихте с тях. Обърнахте ли се към хомеопат или психолог?

# 37
  • Мнения: 1 986
  Аз още не съм родила и не зная дали ще ме споходи тази "екстра",но скоро,преди 3-4 дни  се изписаха няколко теми по този въпрос,потърси ги Peace

# 38
  • Мнения: 2 309
Аз нямах депресия, появи се по-късно някъде към 6 месец на детенце, но при нас ситуацията е по-сложна - кърмя я на поискване, допреди месец отказваше категорично шише, не  заспиваше без мен, не можех да отида по-далече от другата стая. Това ме изтощи адски. Но и самата депресия ми мина бързо, аз по принцип съм много променлива на настроения, бързо ми става мъчно, но и бързо ми минава. Дано при теб да няма проблеми, съветвам те да искаш  и приемаш помощ, щом детенце се роди. Успех Peace

# 39
  • Мнения: 967
Не се настройвай предварително, че ще караш тежка депресия - това, че миналия път си се възстановила тежко не значи, че и сега ще е така. Напротив - по вероятно е, сега като ти е второ дете да се справиш по-леко. Първият път не си подготвен, за това което те очаква, но сега си напълно наясно какво е да не спиш по цяла нощ, да не излизаш от къщи и т.н. и знаеш, че този период не е за винаги, само си погледни по-голямото детенце и виж колко по-самостоятелно е сега - така и бебето докато се усетиш ще порастне и всичко ще е по-леко. Мисли си положително, настрой се да гледаш положително на нещата - ти не си някоя тинедйърка, която не знае от къде й е дошло, а зряла жена и няма да се поддадеш на емоционални изблици. Освен това още от сега си поговори с таткото - обясни му какъв етап ти предстои и го подготви, за това което ще се очаква от него като морална и физическа подкрепа. Накарай го да прочете някоя и друга статия относно следродилните депресии, защото това е единствения човек, който може да ти помогне, ако наистина се предадеш емоционално. При мен поне мъжът ми като ме прегърнеше и ми кажеше, че продължавам да бъда най-привлекателната жена и че скоро малечко вече ще рита топка с децата навън, а ние двамата ще имаме пак време един за друг това работеше и ме утешаваше много.
Стискам палци и ти желая леко раждане и бързо възстановяване  Hug

# 40
  • Мнения: 4 915
Не мисли, че следродилната депресия е задължителна и не я "очаквай" непременно.

Мен така и не ме споходи.
Може би ми помогна фактът, че макар и с първо детенце, бях попрочела доста инфо от литературата, ходих на няколко лекции, ровичках из нета.
Второто - осъзнах, че най-добре и за мен, и за детето е, да се водя по неговите нужди и да се "вслушвам и вглеждам" в него внимателно.
Третото - сякаш просто не ми остана време да се депресирам. Грижите около детето ме погълваха, а няколко пъти се разплаквах от щастие, че осъзнавам колко невероятна Любов може да съществува... Blush

А за второто детенце, което и аз чакам, мисля, че ще се справя по-лесно - познато ми е, имам практиката, опит някакъв, и някакви принципи. Живот и здраве, бебчето го чакам с радост и нетърпение да споделим отново прекрасни мигове.
Мисли и ти така - позитивно. Горе главата!

# 41
Отпусни се и си чакай бебока.Ти едва ли ще разбереш в депресия ли си.Тези които са около теб обаче със сигурност,най вече таткото.Аз не съм си давала сметка на какъв тормоз съм го подагала,но..........Явно е имал търпение.Просто умората те изнервя,но минава всичко.Ще се справиш! Peace

# 42
  • Мнения: 2 956
Ако трябва да отговора точно на въпроса ти - ами изчаках да ми мине ...държа ме около месец...
а иначе другите момичета са ти казали всичко много ясно  Peace леко раждане ти пожелавам   bouquet

# 43
Не мисли, че следродилната депресия е задължителна и не я "очаквай" непременно.

Мен така и не ме споходи.  Peace

Сякаш просто не ми остана време да се депресирам. Грижите около детето ме погълваха, а няколко пъти се разплаквах от щастие, че осъзнавам колко невероятна Любов може да съществува... Blush



Дори се замислих за 2-ро Embarassed Не точно сега разбира се, но... Simple Smile

Последна редакция: пн, 06 ное 2006, 20:30 от Veroni

# 44
  • Мнения: 1 288
много силно ме хвана депресията след раждането. не можех да понасям никой, освен детенце. всички ме дразнеха. бях много уморена и най-вече недоспала.  непрекъснато кърмене с часове. тъкмо я нахраня, хапна и пак трябва да се кърмим. чудех се дали да спя, дали да ям, дали да се къпя в малките паузи. нямаше кой да ми помага. когато започнах да спя повече, някак си и депресията ми взе да отшумява. не съм търсила психолози или хомеопати.
просто колкото се може повече сън и чаках да мине време.
пожелавам ти с второто да мине леко и бързо! ако може даже и да не те навести депресията   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт