мононуклеоза

  • 39 084
  • 45
  •   1
Отговори
Дъщеря ми влезе в болница с гнойна ангина и ни заразиха с мононуклеоза.Сега не знам как да действам...посъветвайте ме.

# 1
  • Мнения: 22 521
Според мен е нужен престой в болница,изследвания.Момонуклеозата не се лекува с антибиотици,доколкото знам,те се дават против евентуална бактериална инфекция,ако се наожи.Нужно е спокойствие,липса на физическо натоварване,диета.
 Инфекциозната мононуклеоза е остро вирусно заболяване причинявано от вируса на Ебщайн- Бар. По правило прогнозата е добра т.е., ако протече без усложнения, няма основания за притеснение за каквито и да било последици.

Последна редакция: пн, 30 окт 2006, 09:52 от Деси-мама х2

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Не е гаранция, че са ви заразили в болницата. Може да сте си били с мононуклеоза, а да са ви лекували за ГА.Мононуклеозата също може да започне със симптоми на гнойна ангина, при това има сравнително дълъг инкубационен период.
Ето една статия:
ИНФЕКЦИОЗНА МОНОНУКЛЕОЗА 
     Инфекциозна мононуклеоза е вируно заболяване, което се причинява от т.н. вирус на Епщайн-Бар (Epstein-Barr virus, EBV), който е от групата на херпес вирусите. Предава се основно по въздушно-капков път, чрез кашляне, кихане, или при директен контакт със слюнка и секрети от устата (целувка например). Инкубационният период е от 20 до 40 дни. Обикновено боледуват деца над 3 годишна възраст, както и възрастни. Приема се, че остава траен имунитет след преболедуване от мононклеоза.

      Гърлобол е основното оплакване при заболяване от мононуклеоза. Температурата се повишава до 38,5 – 390C. Появява се главоболие, мускулни болки, безапетитие и втрисане. Подчелюсните и шийните лимфни възли значително се увеличават и стават видими. Възможно е увеличаване и на други групи лимфни възли по тялото. Вашият лекар може да открие и увеличени черен дроб и/или слезка (хепатомегалия и спленомегалия), но не е задължително. Гърлото е леко до умерено зачервено, небните тонзили (сливици) са увеличени и в повечето случаи се покриват с белезникави или гноевидни налепи, наподобяващи гнойна ангина. Налепите при мононуклеоза са по-хлабаво закрепени към лигавицата, отколкото при гнойна ангина, но не бива да се свалят насилствено. Възможно е протичане на мононуклеоза и без налепи по гърлото. В малка част от случаите се появява неспецифичен обрив по тялото, който отшумява до седмица.

      Лабораторни изследвания при съмнение за мононуклеоза са наложителни, защото увеличения брой на определен вид бели кръвни клетки, наречени моноцити е много полезен показател за потвърждаване на диагнозата. Съществуват и серологични тестове за мононуклеоза, които подкрепят диагнозата, но не са абсолютно специфични (не гарантират 100 % точна диагноза).

      Диагнозата мононуклеоза се поставя въз основа на прегледа и изследванията, като разграничаването от бактериална ангина изисква опит от лекуващия лекар. Съвсем в началото, преди да се увеличат шийните лимфни възли диагнозата е трудна.

      Усложнения: срещат се много рядко, но лекарят трябва да мисли за тях:

·        вторична бактериална инфекция в гърлото

·        пневмония

·        менингит и енцефалит

·        увреждане на черния дроб

·        увреждане на слезката

·        задух от увеличени сливици или лимфни възли (много рядко)

·        кръвоизливи

·        подтискане на образуването на кръвни клетки

      Лечение: няма специфично лечение, но прогнозата е добра. Мононуклеозата е вирусно заболяване и не се лекува с антибиотици. Ако в хода на заболяването се появят признаци на бактериална инфекция, тогава се назначава антибиотично лечение по преценка на лекуващия лекар. Храненето е трудно поради болката и съпътстващото безапетитие. Не насилвайте децата с храна, но предлагайте достатъчно течности за да не се допуска обезводняване (дехидратация) на детския организъм. До температура 380С не препоръчваме даване на температуропонижаващи лекарства. Не бива да се прекалява с парацетамол, тъй като при мононулеоза черният дроб допълнително е натоварен. Използва се и ибупрофен както за понижаване на температурата, така и като обезболяващо лекарство. Не давайте аспирин на деца до 16 годишна възраст. Поддържайте добра устна хигиена. Препоръчваме чай от лайка като лек антисептик. По-големите деца могат да използват смучещи таблетки за обезболяване и дезинфекция на устата.   Инфекциозната мононуклеоза протича за около 4 седмици, понякога и до 6 седмици.
 

# 3
Всъщност може би не изложих в пълния вариянт ситуацията.........
Диагнозата ни бе поставена преди месец и половина. За това време изчетох всичко което намерих в Интернет по този въпрос и вече съм на ясно какво представлява самата болест,но не съм на ясно към кого да се обърна за по нататъшно лечение и как да действам по нататък-специалисти, изследвания, диети

# 4
  • Мнения: 22 521
Всъщност може би не изложих в пълния вариянт ситуацията.........
Диагнозата ни бе поставена преди месец и половина. За това време изчетох всичко което намерих в Интернет по този въпрос и вече съм на ясно какво представлява самата болест,но не съм на ясно към кого да се обърна за по нататъшно лечение и как да действам по нататък-специалисти, изследвания, диети
Обикновено се лежи в инфекциозна болница,ако лекарят е преценил може да се извършва домашно лечение.Вие повече от месец без лечение ли сте?!

# 5
след като ни я откриха веднага ни изписаха и ни лекуват в домашни условия с изопринозин-имуностимулатор

# 6
не искаха да ни обяснят нито колко време трае болестта, нито ни изпратиха при специалисти, за всичко трябваше да се информирам сама от тук, от там

# 7
  • Мнения: 22 521
след като ни я откриха веднага ни изписаха и ни лекуват в домашни условия с изопринозин-имуностимулатор
ок,разбрах вече.Ами след като сте наблаюдавани и под лечение,освен да спазвате лекарските предписания и да ви пожелая бързо оздравяване,друго не се сещам.Мисля,че детето няма да има никакви последствия от болестта,при малките деца болестта минава бързо и безпроблемно,обиконовено.Нека го наблюдават контролно и профилактично.Моя син му бяха ограничили физическото натоварване/тичане,скачане/ до минимум,когато имаха съмнения за инфекциозна мононуклеоза.Оказа се гнойна ангина.Ако искаш може да посетиш доктор Беличева в болница Вита.Много съм доволна от нея,ако нещо те притеснява може да отидете на една консултация там.
Тук има информация и телефони,ако те интересува.
http://www.art.bg/temp/vita.bg/spec.php?sp=40&d=6

# 8
и на нас ни е ограничено движението и е уголемен дробът
нервира ме факта, че когато отидем на въпросното,,лекарско наблюдение,, единственото,което прави лекаря е да с прегледа гърлото и да и предпише изопринозин
не трябва ли да се правят някакви изследвания поне през определено време

# 9
  • Мнения: 22 521
и на нас ни е ограничено движението и е уголемен дробът
нервира ме факта, че когато отидем на въпросното,,лекарско наблюдение,, единственото,което прави лекаря е да с прегледа гърлото и да и предпише изопринозин
не трябва ли да се правят някакви изследвания поне през определено време

Не знам много подробности покрай лечението,защото при нас беше само съмнение за болестта.Но тази педиатърка му направи всякакави изследвания тогава,за да постави диагноза и подробно ми обясни какво е заболяването и как се лекува.Да не говорим,че винаги при консултация ,за каквото и да е,прави обстоен преглед на Дани и ни отделя поне час.Ако имаш възможност отидете с детето при нея,тя ще ти разясни на дълго и широко за болестта и ще те посъветва.

# 10
ще действам, мерси

# 11
  • Мнения: 22 521
Дано съм ти помогнала,иначе не знам какво би могла да направиш.В инфекциозна болница какво казаха?Къде водиш детето на прегледи?

# 12
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Прекарала съм това нещо, когато бях на 10 год, не го диагностицираха правилно, дадоха ми антибиотик и резултатът беше морави петна по цялото тяло. Чак тогава се разбра грешката. Имах увеличени далак и черен дроб с по 2 и 3 см. съответно. После спазвах диета - без сол, без мазнини, от месото само варено пилешко и телешко, без боб, жълтък, шоколад и тн...
Дъщеря ми прекара мононуклеоза на яслена възраст, диагностицира се веднага, не сме й дали нито антибиотик, нито нищо... Питах за диетата, казаха, че не е нужно, и че едно време са се престарали. Аз все пак гледах да не давам от тези храни, то и без това за малко дете не са подходщи солени, пържени и тн.
Нямаме отражения от заболяването. черният дроб ще се прибере постепенно.

# 13
  • Велико Търново
  • Мнения: 279
Дъщеря ми боледува от мононуклеоза на 3 години. Първо почти седмица я лекуваха от гнойна ангина и като не мина и стана много зле чак тогава се сетиха , че е мононуклеоза.
Влязохме в болница, защото детето беше зле, поставяха и инжекции вече не помня с какво, като овладяха температурата и налепите, започна повръщане и седя на системи, после ме предупредиха да чакаме отражение в белите дробове, но за щастие нямаше и с това се свърши.

Беше много гадно, но детето се възстанови напълно.

# 14
откриха ни я в 1ва градска . лежахме за гнойна ангина и ни биеха венозно 2 седмици антибиотик. чувствахме се добре и щяха да ни вадят сливиците, но изведнъж вдигна висока температура и най накрая решиха да проверят и за мононуклеоза

Общи условия

Активация на акаунт