майки на породени деца

  • 35 119
  • 304
  •   1
Отговори
# 15
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Моите са с 1г.8м. разлика. Но аз прецених, че все още съм си мила на себе си и, че ако искам да обръщам внимание и на двете пълноценно, да съм спокойна и усмихната мама, а не нервна и крещяща е по- добре голямата да тръгне на ясла. Така я пуснах на ясла още преди да родя. Родих бебето август - началото и целия месец каката си беше вкъщи с нас.  Е, луднах! Crazy Бях в болницата 12 дни и след като излезнах каката не се отделяше от мен. Държеше ме за крачола и вървеше с мен, спеше при мен абе .... лудница. Бебето ревеше по цяла нощ първите три месеца и непрекъснато ми висеше на гърдите. Заспивах най-редовно по 4-5-6 часа сутринта и ставах в 8, че каката се събуждаше тогава. Бях откачила. Отготе натова таткото ни го пратиха командировка и се прибираше само събота и неделя! Crazy
Бях се изнервила здраво, виках и по двете  Embarassed направо се мразех на моменти, ама пусто и аз душа нося! Confused Вмомента когато тръгна каката на ясла се родих. Тя доволна ходеше с кеф. Аз успявах през деня да се наспя, защото бебето нощем ревеше ама през деня си спеше. Успявах да се радвам на бебето, а като си взема каката да й се радвам и на нея и да се занимаваме двечките докато бебата спи. Успях да си оправя къщата, която не бях пипала от векове. Изобщо бях вече спокойна и доволна и това се отрази и на децата.

Когато видех, че каката започва да кашля или се сополяви я спирах от яслата за седмица и така за цяла година на ясла не е изпила нито един антибиотик или друго лекарство. Е, вярно, че и малката изкара някоя и друга хрема, ама то няма гаранция, че ако Дени не ходеше на ясла нямаше да ги изкара. Дени започна да се храни сама, да сяда на гърнето сама и изобщо от яслата стана доста самостоятелна, което много ми помогна.

Иначе вкъщи с двете наистина е лудница.  Когато съм с двете и се наложи на лекар мъкна ги и двете. Количката ни беше удобна и слагах каката да седи там където са крачетата на бебето, ама то нали е още малко и не стигат до там. После като поотрасна бебата каката започна да стъпва на пръчката м/у колелетата и се возеше права и така се придвижвахме по-бързо.

Имах режим - излизаме в 10.30-11ч, прибираме се най късно в 12.30 яде каката и ляга най - късно в 14ч. . В 16.30 я будя и излизаме навън. Бебето до 6м. съм го кърмила и не се съобразявах с него. И навън по пейките съм я хранила когато се наложи- почти всеки ден. Wink Къщата оправях ако ми остане време , ако не, таткото помагаше когато не е на работа - събота - неделя. Почти не готвех . Каката ядеше вечер кисело мляко, аз хапвах каквото има и таткото и той се спасяваше някак. Готвех когато каката си беше вкъщи - сутрин започвах , прекъсвах за разходка и като заспят следобед досготвях. Иначе гледах да почивам на обед поне час. Гладех и все още гладя късно вечер. Пералнята я пускам преди да излезнем и като се приберем простирам.

Предимството при нас е, че имаме две коли и като ми се е налагало да ходя някъде а таткото не може да помогне, ги качвам и двете в колата в столчетата и върша работа. Давам на Дени солетки или бисквитки и тя се занимава а бебката заспиваше в колата. Ходя и сега с раница. В едната ръка нося бебето а с другата държа каката. Предпочитам да нося бебето в столчето за кола / макар и да става доста тежко/, защото мога да го оставя по всяко време на земята и да тичам след каката, когато сме без количка.

В интерес на истината най - трудно ми беше с току що проходилата беба. След нея ли да тичам да я пазя или след каката, която търчи към люлките! Голямата иска да я люлам, а малкото върви в съвсем друга посока - на кой да угодя. Не може все да е прецакана голямата ама все едното пищи недоволно. Гледам да ги редувам!

Не знам дали ти помогнах, но наистина като поотраснат става много весело. Сега се занимават двете и са много сладки. Вярно, че се дърпат и дразнят, ама то не може без това.

Успех и търпение.


# 16
  • Мнения: 705
Момичета,
трябва да я поддържаме тази тема, да си обменяме хитринки, опит или просто да си споделяме тревогите. има си специфика в гледането на деца с малка разлика - спор няма, така че и полза от обмяната на инфо има!!!

за нас вече се вижда светлина в тунела и започва да става по-леко и весело.
мога да ти дам само един съвет - трябва да намериш някакъв начин да не превъртиш, нещо което да ти харесва да правиш и да го правиш поне 1/2 час на ден. аз например тръгнах на работа на 4 часа. мен това, че за 4ч съм извън къщи ме поддържа, когато съм с децата да не мисля за нищо друго и да се забавлявам, да съм спокойна и весела. ЕЕЕЕЕ, не винаги се получава, но това е неизбежно.

другото, което искам да кажа, е че докато павел беше съвсем малък, аз обръщах доста повече внимание на симона отколкото на него. опитах се и до голяма степен успях да й внуша, че това че имаме друго бебе по никакъв начин не я ощетява откъм внимание и любов. чак сега, когато трябва да съм постоянно зад павел (той ходи много нестабилно още) започнах да й казвам - чакай сега павел еди какво си. за целта имам жена, която ми помага през деня, което за мен е страхотно предимство и не знам как щях да се справя без помощ!

Определено, обаче, първата година е най-трудна, нали??? Моля ви, потвърдете го, че малко да си отдъхна!!!

# 17
  • Мнения: 460
Catnadeen, за съжаление сега си в най трудния период, но ще отмине, и ще дойде друг Hug
Както Stelt е казала първата година е трудна, аз бих казала първите 6-7 месеца, след това малките сладкиши започват да се заиграват седнали и е някак по спокойно и изглеждат вече като големи човечета, макар и да са малки.
Почивай си, колкото и невъзможно да звучи за момента. Използвай малките 15-30 минутки да дремнеш при възможност, действа ободряващо. За сънла като мен да си почина на обед означава, че следобед и вечерта ще съм готова за игри. В началото като се почви Йони успявах най много за половин час да си дремна и то не винаги, в неделите съпруга ми осигуряваше 2ч спокоен сън. Сега спя с двамата следобед, няма тън- мън за съня.
Още преди да се появят реших че ще бъда най слънчевата, обичаща и лъчезарна майка на своите деца и това ми помага много (спането наобед). Докато Йони беше на 2-3 месеца се приспивахме наобед с кошче, докато гукам Роско на легло , едната ми ръка виси и с нея люлея кошчето на Йони.
Роско късно започна да се храни сам и късно махнахме памперса, не съм държала на много неща, единственото което исках да дам на децата си е да се разбират и да се обичат.
Най трудния ми ден- Йони беше на около 8 месеца, Роско още не проговорил за всяко нещо използваше- ъъъъъ, и при всяко викане -ъъъ, за вода, за ядене, за игра, за гоненка, Йони започваше да плаче сърцераздирателно и силно. Тамън дам нещото и успокоя Йони и Роско иска нещо ново и пак същата история, помолих съпруга ми да си дойде по рано ото работа. На следващия ден нямаше и помен от плача на Йони, Роско пак си ъъъ каше, но Йони не се впечатляваше.
Друг номер които използвах в началото, час преди кърмене започвахме едни луди игри с Роско, скачане, бягане, смях, гъделичкане и всякакви такива изморяващи забавления, така когато идваше времето за хранене на Йони, Роско се радваше на спокойствието си, а ние с Йони на гушкане и 20 минутно кърмене.
Пак ще кажа, това през което минавате сега е период. Това ме успокояваше през трудните периоди и ми помагаше да се радвам максимално на спокойните такива.
Сега нашите деца са големи и картинката е съвсем друга, Роско постоянно ходи да гушка Йони, да й казва че я обича, търсят се за игри, гонят се, скачат заедно се превиват от смях. Съвсем различно е, и при вас ще дойде.
Бързо оздравяване засега и спокойни дни Hug

# 18
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636

Определено, обаче, първата година е най-трудна, нали??? Моля ви, потвърдете го, че малко да си отдъхна!!!


Определено е така. При нас вече трудното поотмина. Режимите им се изравниха. И двте спят по едно  също време на обед, хранят се с едно и също, играят си заедно, гонят се и се смеят. Разбира се, че се карат понякога , дърпат си играчките, но това го има при всички независимо от разликата.

И аз докато Лъчи беше бебе обръщах повече внимание на Дени. Сега е обратно, но се налага да ходя все след малката, че лапа всичко, пада и др. подобни. А и Дени вече е малко по-голяма и разбира, че Лъчи е бебе и е малка! Simple Smile

# 19
  • Мнения: 705
дано не спамвам темата, но нека попитам?  вие как сте със спането на децата - в смисъл в отделана стая ли спат и ако да - от кога? при нас симона спи отдавна сама, но вече ми се иска да слагаме павел при нея.  питанките ми са - ще се будят ли един друг, ще се разсейват ли като заспиват? всъщност ние докато не пробваме, няма как да разберем, но все пак кажете при вас как е?

# 20
  • Мнения: 1 632
Ами ние отделихме Рая в друга стая,с навършването и на 1 год.!А малкия беше на 6 месеца.Общо взето, бързо свикнаха.От време на време се будят взаимно,но то е неизбежно.А така и ние си имаме наше лично пространство,без да се опитваме да пазим тишина.Много ни олекна! newsm44

# 21
  • Мнения: 3 740
ще се будят ли един друг, ще се разсейват ли като заспиват?

Ти пък, не си ли спомняш от детството си, че един от най-прекрасните мигове е вечерното хихикане, когато са ви изпратили да си лягате? Естествено, че ще си пречат и ще се разсейват, но ще им е хубаво.

# 22
  • Мнения: 3 595
Извинете за намесата...аз и сестра ми сме породени и сега сестра ми си има породени деца с 1г и 3 м разлика...Днес без да искам я засегнах и сега като ви чета я разбрах по-добре. Аз имам прекрасни спомени от детството винаги си играехме заедно и ни беше весело (за съжаление и се биехме  Embarassed главно аз)... Мечтаех си за 2 деца с малка разлика, а сега ме е обзел страх и незнам какво да правя. На мен ми е трудно с 1, а като ви гледам с 2, 3 или 4 просто ви се възхищавам!

# 23
  • Мнения: 3 506
Трудничко си е първите години, не мога да си кривя душата... Уморително, изнервящо, особено ако няма никой около теб. Но пък като си погледнеш слънчицата, забравяш, нали?

За ходенето до болницата - наистина ли нямаш вариант да оставиш баткото на някого или поне да вземеш такси? Ако нямаш, ще се измъчиш, но няма как - или баткото в едната ръка, кошничката в другата или бебка в кенгуро, баткото на конче...... Т'ва е, правят се мускули, но пък с количката наистина е още по-трудно...

Нашите малки хитринки:

- Возене на двамата в количката - баткото сяда отгоре на дръжката, а напоследък се муши и в коша отдолу - поне проблемът с придвижването е решен. Идеалният вариант е количка за породени, но ако няма откъде, всяка количка на която дръжката или кошът са пригодни за седене, ще свърши работа. Така остава само мъкненето по стълбите;
- Изолиране на малката - докато спи или кротува, баткото да не може да я пипа;
- "Засичане" на часовете на следобедния и вечерния сън, с което се осигурява малко допълнително свободно време;
- Малко резерви от "боклуци" (както казва Ники). По това време по неволя започнах от време на време да му давам солети, филмчета на пс-то и прочее. Ако трябва спешно да обърнеш внимание на малката, баткото "получава" интересно занимание, ако има шило в дупето като моя, по възможност вързан на столче. След още малко ще можеш да "жонглираш" между двамата, защото и тя ще почне да се залъгва с играчки;
- Повече време навън - малката спи, баткото се уморява от чистия въздух и всички са по-спокойни.

Ми май това са за тази възраст, няма много опции още, но нещата лека-полека се наместват. Пък ако намериш и някой да ти помага от време на време - било компания за разходка, било вкъщи, или да оставяш едното дете, когато имаш работа с другото, не отказвай.

Здрави нерви, мускули, оптимизъм и всичко ще е наред Hug



# 24
  • Мнения: 3 491
ще се будят ли един друг, ще се разсейват ли като заспиват?

Ти пък, не си ли спомняш от детството си, че един от най-прекрасните мигове е вечерното хихикане, когато са ви изпратили да си лягате? Естествено, че ще си пречат и ще се разсейват, но ще им е хубаво.
Точно! Peace Аз нямам братя и сетри, но моят съпруг има сестра с 3г. по-голяма от него, и точно с този аргумент ме убеди нашите деца да спят в една стая - че не може да ги лиши от удоволствието да си разказват страшни истории в тъмното например. Определено създава спомени. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 588
И моите две щерки са с малка разлика - година и десет месеца. Допълнително усложнение е, че каката е със СД и че проходи сравнително късно - на година и 9-10 месеца. Сега излизаме на разходка по следния начин - бебето в количката, каката ходи сама до и около мен, ако забие неконтролирано нанякъде, се връщам и я подкарвам в моята посока. И винаги си напомням, че съм излязла на разходка заради децата, а не заради мен, т.е. съобразявам се с нейното темпо и интереси.

Да е жива и здрава майка ми, въпреки че още ходи на работа, намира време да дойде и да погледа примерно бебето, докато примерно аз съм на зъболекар или с каката на логопед.

Бебка (тези дни навърши 6 месеца) все по-малко спи и като й се прииска разнообразие, я слагам в количката (по-рано легнала, сега полу-седнала или седнала) и разнасям количката по стаите, според това къде сме ние с каката. Напоследък ги забелязвам, че почват да се заиграват една с друга за по няколко минути, което ме изпълва с надежди Simple Smile

Бебето спи при нас в спалнята, а каката спи в детската стая - при отворена врата, за да я чувам през нощта. Прецених, че ако отсега спят в една и съща стая, ще се будят една друга през нощта, което ще е допълнителен проблем. Приспиването си е проблем открай време при каката, бебка си заспива сравнително рано и лесно.

Храненето - така трябва да им се направи режима, че храненията да им се разминават с около час, за да имаш време да сколасаш (за този съвет благодаря на другите мами с породени деца, четох тук такава тема преди да родя). То добре, че малката бебка реве, само ако огладнее или й се спи, иначе е кротко и усмихнато ангелче.

Що се отнася до настоящата ситуация - ти болна и трябва да водиш децата на лекар, аз на твое място щях да извикам лекар в къщи, а не да се разкарвам с децата насам - натам в това студено време и то толкова рано.

# 26
  • Мнения: 1 588
това да нося баткото и да влача количката, че и натоварена с покупки - е нещо обичайно
Моята количка е такава, че мога да сложа доста покупки в багажника отдолу. Проблемът ми е, само ако трябва да вляза в магазина с количката и каката. Затова по неволя пазарувам от пазара или от близкия малък магазин, където продавачката ми знае хала, само й подвиквам от вратата какво искам и тя ми го изнася, за да й го платя.

Повечето неща за ядене при нас ги пазарува тати, или пък поръчвам на брат ми да ми напазарува по на едро от Метро. Така хем е по-евтино, хем ми отпадат част от организационните проблеми по пазаруването. А и идва зима...

Проблем е само, ако каката е уморена и не иска да ходи, тогава я нося с едната ръка, а с другата ръка някак си направлявам количката. Не е невъзможно, но е доста трудно и гледам да избягвам такива ситуации.

# 27
  • Мнения: 705
ще се будят ли един друг, ще се разсейват ли като заспиват?

Ти пък, не си ли спомняш от детството си, че един от най-прекрасните мигове е вечерното хихикане, когато са ви изпратили да си лягате? Естествено, че ще си пречат и ще се разсейват, но ще им е хубаво.
Точно! Peace Аз нямам братя и сетри, но моят съпруг има сестра с 3г. по-голяма от него, и точно с този аргумент ме убеди нашите деца да спят в една стая - че не може да ги лиши от удоволствието да си разказват страшни истории в тъмното например. Определено създава спомени. Simple Smile

ОООООО, това със сигурност ще е голям купон, но става въпрос за след 3-4 години, тогава смятам изобщо даже да не ги мисля за спането!!!!  сега са още малки да са забавни, когато им се спи, по-скоро стават криви!!!

# 28
  • Мнения: 392
Ще споделя и моя опит с гледането на деца с малка разлика. Нашият батко е с 1г 4м по- голям от кака, а тя пък беше почти на 3 години, като се роди малката.
Първо да си призная, че бях като омагьосана сигурно поне година - по-скоро отчаяна, че нещата някога ще се променят, отколкото някакви реални проблеми. Поне сега не си спомням кое ми е било най-трудно. Може би това, че нямах лично време, лични социални контакти, лично легло...
Возенето с количка го бях решила по много радикален начин. Още от началото возех бебето в лятна количка, не чадърче, а отворена количка, в която бебето гледа напред. Та баткото го качвах на гюрука, като че язди конче. Така хем багажника беше свободен за багаж, хем баткото е седнал без да закача бебето.
Освен това, Боян, въпреки че си беше още бебе, като стана батко, веднага започна да помага с малката. Всеки път като я преобувах носеше памперсите и стоеше до мен да ми подава необходимите неща. Пазеше я, гушкаше я, играеше си с нея. Абе истински помощник!
С излизането поотделно винаги търсех помощ, ама и пеша с количката във всякакво време съм ходила. Човек се справя като му се наложи. Когато не може с количка - кенгуро, раница. Ама ако има човек възможност - таксито е най-добрия вариант след собствената кола.

# 29
  • Мнения: 539
майчета, много се радвам че намерих тази тема. Както виждате по-долу и аз съм в същото положение. Полудяла съм. Аз си мисля,че когато бебка стане по-голяма ще ми е още по-трудно, защото ще иска повече внимание. Аз освен всичко изброено до тук, имам и друго нещо което ме мъчи. Постоянно се потискам и чувствам вина, че не обръщам достатъчно внимание на едното или др. дете. Каката е мн. привързана към мен, и сега някой път като ревне "искам  мама да ме приспи", а аз в момента тр. да кърмя малката и да я къпя,  ставам нервна, и в същото време бързам да свърша с малката, и не мога да и направя масаж и гимнастика, и в този момент на мен ми идва да скоча. И започвам да чувствам страшна вина, първо за каката, после за бебето и .....така докато не почна дда се карам, от което ситуацията се утежнява, скарвам се с таткото и ...... какво повече да ви обеснявам....

Общи условия

Активация на акаунт