СТВОЛОВИ КЛЕТКИ

  • 2 176
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 175
По-принцип изобщо не са малко пари,но като се замислиш колко струва една операция

# 16
  • София
  • Мнения: 1 230
Каква операция? newsm78

# 17
  • Мнения: 175
Много се извинявам>Би ли ми обяснила за какво точно се ползват тези клетки?Да не си помислиш,че се шегувам,аз наистина питам.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 230
Събрах оттук - оттам:

Събиране и съхраняване на стволови клетки от пъпна връв по време на раждане

Какво са стволови клетки? Стволовите клетки са резервните части на нашия организъм. Това са универсални клетки, които организмът ни пази и които при необходимост могат да се превърнат във всякакъв вид клетка от нашето тяло, но най - вече в клетките на кръвотворната ни система.

Какво са стволови клетки?

Стволовите клетки са резервните части на нашия организъм. Това са универсални клетки, които организмът ни пази и които при необходимост могат да се превърнат във всякакъв вид клетка от нашето тяло, но най - вече в  клетките на кръвотворната ни система – това са левкоцитите, които се борят с инфекциите, еритроцитите, които носят кислорода и тромбоцити, които отговарят за кръвосъсирването. Доказа се, че стволовите клетки, които обичайно се намират в костния мозък, могат да се превръщат и в други видове клетки – мускулни, нервни и т.н.
Така се заговори за фантастика в съвременната медицина – заместването на липсващи или унищожени  клетки със стволови и лечението на нелечими заболявания като инфаркт на миокарда, травми на гръбнака, ракови заболявания, левкози и лимфоми.
Те са строителният материал на човешкия организъм - могат да бъдат клетки от сърцето, черния дроб, гръбначния мозък, зъбите и костите. Това са универсални клетки, които организмът ни пази и които при необходимост могат да се превърнат във всякакъв вид клетка от нашето тяло, но най-вече в клетките на кръвотворната ни система – това са левкоцитите, които се борят с инфекциите, еритроцитите, които носят кислорода и тромбоцити, които отговарят за кръвосъсирването. Доказа се, че стволовите клетки, които обичайно се намират в костния мозък, могат да се превръщат и в други видове клетки – мускулни, нервни и т.н. Проф. Андрей Брюховецки, директор на клиниката "НевроВита" в Москва, си спомня еуфорията, в която изпадат учени и лекари, когато откриват, че от стволови клетки може да се възпроизведе всеки орган или тъкан в човешкото тяло.
След раждането те са в изобилие в организма, но към 20-тата година естественият запас намалява и човек започва да остарява.

Стволови клетки от пъпна връв

След раждането на бебето се отделя плацентата и обикновено тя се изхвърля като биопродукт. През 1970 г. се установи, че в тази ненужна вече пъпна връв има същия брой стволови клетки както в костния мозък на зрели хора.
През 1988 г. със съхранени стволови клетки от пъпна връв е излекувано дете от анемия на Fanconi - едно нелечимо заболяване. Детето е живо и до днес.
Това постави началото на събирането и съхраняването на стволовите клетки от пъпна връв по света.
Днес е доказано, че тези клетки лекуват 45 заболявания:

Инфаркт на миокарда -  вкарването на стволови клетки дава възможност за “подмяната” на мъртвата сърдечна тъкан с новосъздадена такава.
Съдови заболявания – стволовите клетки помагат за създаването на нови кръвоносни съдове около тези, които са вече запушени или унищожени.
Нервни клетки – поставянето на стволови клетки  при  нервните, те започват да се превръщат в неврони. Така прекъснатите нерви могат да се възстановят - например при гръбначно мозъчни травми.
Инсулт – мозъкът се възстановява при поставянето на стволови клетки - по подобие на миокардния инфарк.
Ракови – като лимфома, левкемия, невроб - ластома и ретинобластома. Също така и много неракови заболявания свързани с метаболитни нарушения, автоимунни заболявания. Правят се изследвания при болестта на Алцхаймер и мултипленна склероза.

Има ли опасност за бебето и майката?
Не, такава няма, защото кръвта се взeма, когато бебето е родено. Пъпната връв е прерязана, а от майката е отделена плацентата, т.е. взeмането на стволови клетки става когато плацентата и пъпната връв нямат досег с майката и бебето. Нещо повече, обикновено така отделената плацента се изхвърля като биопродукт.

Каква е процедурата?
След раждането на бебето плацентата се отделя. По стерилен начин се изтегля кръвта от пъпната връв и се поставя в стерилен пластмасов сак. Така кръвта се транспортира в лабораторията.

Как се обработват?
Отделят се за контрола няколко капки кръв и се изпращат в лабораторията, за да се преброи колко е гъстотата на стволовите клетки. При недостатъчен брой процедурата се прекратява, до замразяване не се стига и Вие заплащате само разходите по транспорта.
В лабораторията кръвта се центрофугира и стволовите клетки се отделят в друг стерилен сак.
Следва стъпково замразяване в програмен замразител до минус 196°С .
Клетките се поставят в съд за съхранение, като там могат да бъдат пазени неопределено дълго време.
Клетките принадлежат само и единствено на детето и неговото семейство.

# 19
  • Мнения: 175
Много благодаря за подробния отговор!Сега съм сигурна,че живот и здраве и аз ще се възползвам.

# 20
  • Мнения: 6
Момичета,
още веднъж много благодаря. Сега отивам на преглед в Шейново и ще говоря и с моя доктор.

# 21
  • Мнения: 9 990
И аз имам едно конкретно питане в случая-следя се на частно, ще раждам по пътека в Шейново.Така процедирах с първото си дете, така смятам и сега да се случи.Да, но искаме да вземем стволови клетки.Така се получава, че набора за взимане е предназначен за следящият те лекар, предполага се, че той ще те изражда, но при мен не е така, ще ходя на дежурен екип.Та-трябва ли да си заявя в този случай лекар, за да може да ми се вземат стволови клетки, или и дежурният екип може да го направи? ThinkingТо е ясно, че аз, влезна ли в 9 месец ще ходя там да заявя, да подпишем документите и всичко което трябва, но ми се иска от сега да знам и за това с лекаря, за да мога да се организирам и с едно ходене да оправя нещата...

# 22
  • София
  • Мнения: 847
Момичета, в предпоследния брой на списание "Тема" водещото заглавие е "Бизнесът със стволови клетки" - темата е разнищена доста обстойно. Едва го намерих списанието, че се бше изчерпало. От там стана ясно, че отговорът на поставения първи въпрос въобще не е "ДА".
В Шейново работели само с Крио Сейв и въобще не пускали екипи на Св. Лазар или Малинов, въпреки че въпросните последни две клиники предлагали да плащат нещо като такса, че ползват базата.
Другото нещо, което не знаех е, че стволовите клетки могат да се ползват само веднъж - веднъж размразени, част от тях се използват, а останалото се изхвърля. То дано не се налага никога да се използват де.
Иначе и аз ще раждам в Шейново живот и здраве. Тепърва ще говоря с лекаря ми как точно се организира, нямам такава информация засега...

# 23
  • Мнения: 416
Манго, не вярвам да могат да се ползват чужди клетки, защото  генетичният код е друг.

Мисля си, че ако можеше да се ползват чужди клетки, то всеки който имаше нужда щеше да може да си ги набави много лесно, всеки ден се раждат толкова много бебета и нямаше да има нужда да се замразяват собствените.

# 24
  • Мнения: 554
queenmabb в криосейф (Шейново) стволовите клетки са разделени на две и се съхраняват в две отделни раборатории, така че може да се ползват два пъти.

# 25
  • София
  • Мнения: 847
queenmabb в криосейф (Шейново) стволовите клетки са разделени на две и се съхраняват в две отделни раборатории, така че може да се ползват два пъти.

Това звучи чудесно, просто в статията не се споменаваше.
Също така чуждите стволови клетки могат да се използват, същото е като при донорството - има случаи, в които донорът и приемникът имат генетично сходен материал. Но това е рядко, затова и толкова се чака за донорски органи.

# 26
  • Мнения: 11 818
Следователно може ли да се използват при другото ти дете например?

# 27
  • Мнения: 8 917
Следователно може ли да се използват при другото ти дете например?
Да, защото се предполага все пак,че имат сходна генетика.

# 28
  • Мнения: 6
Утре имам среща по въпроса в Шейново и ще ви дам координати и подробности, за който се интересува.
По въпроса за съвместимостта разбрах, че 70 % е за братя и сестри и 50 % за родители, което според мен е много добре.

# 29
  • София
  • Мнения: 5 605
Сега видях темата, но да се включа и аз-и ние замразихме в Малинов и аз от там реших, че съм най-доволна! Там също замразяват 2 сака, та може 2 пъти да се използва, от д-р Стаменов и аз съм много доволна. При следващото дете пак бих замразила там! Peace

Общи условия

Активация на акаунт