135 vs 315:Майките в заварено положение- търсим подкрепа в съмишленици

  • 8 447
  • 196
  •   1
Отговори
  • Мнения: 214
Здравейте, всички майки!
Както е добре известно, от 01.01.2007г., освен влизането ни в ЕС и друга много важна промяна ще настъпи за нашите деца, а именно болничният за отглеждане на дете вече ще стане 315 [/b]дни, а не както досега 135дни! Поздравления за тази промяна към всички, които са дали своя принос!
Остана обаче отворен въпроса с майките в т.н. заварено положение, а именно тези чиито дечица към 01.01.2007 няма все още да са навършили 9 месеца, но болничният йм е изтекъл.Според сега приетите промени, тези майки са вън от промяната.Но същите тези майки не намират това за правилно и се обявяваме против и настояваме за допълнителна разпоредба, даваща възможност и ние да се възползваме от промените в закона.Така че, давайте предложения как точно да действаме!
Ако СНБМ е съгласно, може би ще е добре да се направи Подписка-Отворено писмо, което те на срещата с Масларова да предадат-смятам че така ще има повече тежест искането!
Ако СНБМ не желае да се присъединим - то тогава ще трябва да действаме сами!
Нека всеки каже мнението си и да действаме бързо , че идва края на годината....;
[/b]

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Сега рискувам да ме нападнат доста мами за думите, които ще напиша по-долу, но това е мнението ми. Много от нещата са справедливи за едни и неизгодни за други, така е и в този случай. Но си има закон и добър или лош това е положението. Аз не получавам детски, но не съм седнала да роптая срещу въведения минимум 200лв, въпреки че голяма част от родителите влизат в него, защото се осигуряват на заплата доста по-ниска от реалната, която получават.А аз плащам високи осигуровки и данъци и като капак на всичко детето ми го считат по-малко дете та тази държава. Наложи ми се да си платя здравните осигуровки за втората година, в която бях в майчинство със сина си към соц.грижи по стария Указ за  насърчаване на раждаемостта само заради една дума в него - плащане, а не помощ. И то не върху размера на майчинството, а като самоосиг. се лице. Но такъв беше закона. Сега тези осигуровки са за сметка на държавата и какво трябваше да направят мамите като мен тогава, нямаше кой знае какво, платихме си и това е.
Така е и сега с новите изменения в КСО. Ще е заварено положение за тези,на които все още не са изтекли 135-те дни. За другите освен законови има и редица други пречки. Как ще ви се сметнат болничните например - взема се дохода 6 месеца назад, а вие имате вече месеци в майчинство. Това е и допълнителен разход за бюджета, който не е предвиден и едва ли ще бъде одобрен.
Не ме разбирайте погрешно, не се противопоставям на желанието ви, но погледнете реално на нещата. Вероятността да се случи исканото от вас клони към нула и то главно поради финансови причини.

# 2
  • Мнения: 214
.........................
 Вероятността да се случи исканото от вас клони към нула и то главно поради финансови причини.
Да , сигурно ще има много майки, които смятат като теб, но важното е че има и такива като мен, които ще се борим за правата си.Не е редно при едни и същи условия, едни да получават повече или по-малко!Аз също съм от майките, които поради висок доход няма да получавам детски надбавки.
Що се отнася до финансовите причини, то все още не егласуван бюджет 2007- т.е. все още могат тези разходи да бъдат предвидени...Въпросът опира в желанието на власт-имащите и право-ползващите....

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 00:14 от Аурелия

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Няма да споря, но това ще е борба с вятърни мелници. Изходът е предрешен още преди да е започнала борбата.

# 4
  • Мнения: 214
Извинявам се за предният пост, исках да кажа че и аз съм от майките , които няма да ползват детски надбавки поради висок доход и също като теб не го намирам за редно.Това е нещо, което също трябва да бъде повдигнато и да се търси равенство!
Важното е да се борим за правата си.Не е редно при едни и същи условия, едни да получават повече или по-малко!
Що се отнася до финансовите причини, то все още не е гласуван бюджет 2007- т.е. все още могат тези разходи да бъдат предвидени...Въпросът опира в желанието на власт-имащите и право-ползващите....

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 00:15 от Аурелия

# 5
  • Мнения: 109
Ще се присъединя към мнението на gmsvetla.Много неща не са справедливи,но реалния момент е такъв.Всеки може да намери нещо, от което не е доволен. Давам пример с мен-5години преди малката ми дъщеря болничния  за раждане се изплащаше 100% от последната заплата.Аз губя и от това ,че след 01.01.2007 тя няма да е 2год.,но аз няма да получа повече пари.Яд ме е многооо   smile3511 ,но времето е друго


# 6
  • Мнения: 9 050
Мила gmsvetla,

Не ти се нахвърлям, но не мисля, че си права. Първо, аз също не получавам детски. Също така не получавам помощи за ток, отопление. Абе изобщо има много помощи, които не ползвам. И също не роптая. Примера ти обаче не е много коректен, тъй като детските са помощ за семейства с ниски доходи, а обезщетението за бременност и раждане е право на всяка осигурена родилка. То не е помощ! То не се отпуска, защото семейството е с ниски доходи, а защото жената е родила дете. И доколкото всички извършваме едно и също, т.е. раждаме, държавата трябва да ни третира по един и същи начин.
Колкото до това как ще се изчисли обезщетението, този въпрос е решен много отдавна, още преди въникването на този кодекс. Не знам дали си чела КСО, но там пише, че ако аз например родя и пет месеца след това забременея отново, когато дойде време да ми се изплаща болничен за бременност и раждане аз имамправо на избор на базата на която ще ми се изплати обезщетението. Така например, ако аз съм се върнала на работа и са ми увеличили заплатата, мога да избера обезщетението да ми се изчисли на база дохода от предходните 6 месеца. Ако обаче съм била в отпуск за отглеждане на дете и съм получавала 160 лева, тогава имам право да ми се изплати обезщетение за болничен и раждане в размер, равен на размера, който съм получавала за първото си дете.
Така, че то начин си има. Колкото до това кой какво ще одобри като разход в бюджета - това не можем да го знаем, ако не опитаме.

И нещо към всички твои съмишленички. Тази тема сме я започнали, за да се опитаме да променим положението, в което сме. Опитваме се да накараме майките да защитават правата си, а не да ги разубеждаваме да го правят. На който не му харесва- може просто да не отваря темата.
Ако не искаш да ти се нахвърлят - не се ври между шамарите. Противно на твоето мнение, аз смятам, че всеки, който се чувства ощетен, трябва да направи нещо по въпроса, не просто, както ти си направила за осигуровките си - да си каже, че това е положението и да се примири.
Не твърдя, че задължително ще постигнем успех, но аз съм борбен човек и ако сега не опитам да направя нещо, няма да си го простя. Може да успеем, а може и да не успеем. Няма как да знаем, ако не опитаме.

Надявам се по-малко от майките да мислят така примиренчески, както ти.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
И аз се оказвам в заварено положение и се присъединявам. А на тези, които мислят, че е безмислено да "роптаем", тъй като и на тях нещо не им е изплатено както трябва или пък някакъв закон не ги "хваща" ще отговоря - ами пробвайте, борете се и си търсете правата, ние също трябва да опитаме, поне. smile3521

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Мила gmsvetla,

Не ти се нахвърлям, но не мисля, че си права. .
................................
Надявам се по-малко от майките да мислят така примиренчески, както ти.
Съжалявам, обаче точно като нахвърляне ми прозвуча! Не търпим различно мнение явно щом се навирам между шамарите! Дала съм пример не само с детските, ако четеш написаното от мен, а и сас здр.осигуровки, които определено не са помощ. Чела съм КСО и то доста обстойно, защото ми се налага да го ползвам. Но не обичам да смесвам нещата. Дайте тогава и майките, които си пущат деццата на ясла и в един момен се оказват без майчинство, защото преди промените то се спираше само ако детето е на пълна държавна издръжка, а сега ако е настанено в детско заведение , да започнат да роптаят да се върне старото положение! Те са още по-зле, защото ако детето ти не е на ясла няма да тръгнеш да търсиш работа, но ако пък е на ясла дори и по 1 час дневно, за да свиква, то се оказваш без майчинство. Все роптаем, че не се спазват законите, но явно когато не ни засягат лично. Има си закон и това е. Мнението ми е такова.

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 00:16 от Аурелия

# 9
  • Мнения: 422
Да дам и аз един пример , с положението в което се оказвам.
Незнам за каква справедливост се говори изобщо.....аз като студентка не получавам майчинство, а помощи като неосигурена.Как става номера точно не ми е ясно...като държавата ме осигурява, защото уча редовно.Не стига че една година се изплаща тази помощ..ми на всичкото отгоре и след първите 6 месеца се подавало молба на ново.Е на мен ми беше казано след сепетември да отида да си подам молба....без каквито е и да било други обяснения.Отидох вчера, нямах възможност по-рано да отида и ми обясниха как съм си губела парите за два месеца и ще получавам само до януари включително, не повече понеже детето навършвало годинка тогава.Т.е губя пари за три месеца, защото молбата ми е подадена в края на февруари .. след безброй връщания понеже не могат да се сетят да кажат на веднъж какво им трябва.
Честно казано ми писна от глупостите и бюрокрацията в тази държава.Към какъв ЕС сме тръгнали незнам........в нормалните страни те викат, за да ти дадат това, което ти се полага..
а тук гледат какво да не ти дадат.........въпреки че  си в правото да си го вземеш!

# 10
  • Мнения: 9 050
Мила gmsvetla,

Първо, както се сещаш, аз също съм от тези майки, които ако дадат детето си на ясла, ще загубят правото на обезщетение. Струва ми се справедливо и затова не роптая. Но не виждам нищо лошо в това, на който не му се струва справедливо, да се опита да направи нещо по въпроса.
По повод на здравните осигуровки, ти си се примирила и си ги платила. Аз посъветвах служителките в нашата фирма да изчакат, те ме послушаха и нищо не им се наложи да плащат за децата си. Твоя си е грешката.

Има съмнение, че си объркала темата. В заглавието пише, че търсим съмишленици Simple Smile

Бих била много благодарна на опоненти, които обаче имат логични и юридически издържани доводи. Защото аз от август досега не съм чула нито един такъв, който да ме убеди че не съм права. Единственото, което съм чула е - " Еми, това е положението".
Съжалявам, това за мен не е довод.

Съветвам те следващия път, когато нещо ти се струва несправедливо, преди да се примириш, да потърсиш съмишленици и да се опиташ да го промениш. Ако не заради себе си, то заради другите след теб.

Колкото до битката с вятърни мелници, факт е, че ако вятърът е достатъчно силен, мелницата може и да се счупи.....Simple Smile

Повече оптимизъм, мила gmsvetla.Simple Smile


# 11
  • Мнения: 1 264
Аз ви подкрепям.  Peace
Както доста пъти съм писала справедливо е всички майки, чиито 315 дни не са изтекли към 01.01.2007 да се възползват от промяната за периода (остатък) от 01.01.2007 до изтичане на 315 дни. Така закона влиза в сила от определената дата и важи за всички след тази дата.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 201
Първо AM моля те изчисти си кутията. Отдавна се опитвах да ти пиша, но не ми дава.
   Така и аз да се включа че съм от потърпевшите  и това е ясно. Нестига че се осигурявам на доста  висока заплата заради което не получавам детски еми сега се оказа че нямам право на деветдесет процента от заплатата 315 дни, а трябва да си цели 160 лв за две бебета без право не детски.
    Е определено и аз не съм съгласна.
    Сигурна съм че сме доста майките в това положение. Всички родили август и други близки месеци.
    Въпроса е някой знае ли какво точно можем да направим. Как да протестираме.
    От писане само тук надали нещо ще направим. Аз лично не съм запозната с възможните начини за официален протест.
    Знам че от СБНМ ще споменат нашия проблем в писмото до Масларова, но ако може и ние допълнително да дадем гласност на проблема няма да е никак лошо.
   

# 13
Здравейте, съмишленички!

И при мен положението е прецакващо. Моята дъщеря се роди през август.  Zina, какво си проучила през изтеклото време и какво можем да направим, за да помогнем за промяната на положението, в което се намираме?

# 14
  • Мнения: 214
Аз пазя варианта на Отвореното писмо, което сътворих през август.Ако се реши, че ще търсим още съмишленици , които да подкрепят писмото и да го връчим на когото трябва, ще го пусна всички да го разгледат и да го дискутираме.После трябва да се качи някъде, където всички ще имат достъп и да го разпратим на всичките си близки за подкрепа.Доколкото знам, след като съберем достатъчно гласове , то се носи в канцеларията на съответното лице/министерство до което сме го адресирали , издава ни се входящ номер и можем да запазим час за среща.За целта трябва да имаме солидна подкрепа и добри аргументи. можем да организираме среща с пресата, като за целта трябва да резервираме зала и да ги поканим.Ако някой е по- навътре , нека да сподели знанията си:) и да действаме !

# 15
  • Мнения: 4 181
Момичета, АМ, ще ти отговоря тук, а не в нашата тема, за да прочетат и тези , които не влизат при нас.
Писмо до Масларова депозирахме в петък с молба за среща -дискусия по няколко въпроса - детегледачките, завареното положение и прекратяването на майчинството с даването на детето на ясла.
Днес ни се обадиха, че ще ни включат в работна група за програмата за детегледачките, което мога да ви кажа, че е огромен напредък, защото по принцип в такива работни групи рядко допускат външни хора.
Сега по въпроса, ние направихме каквото можахме. Направихме пресконференцяи по въпроса, говорихме с някои от депутатите. Дадохме предложение да се направи промяна със Закона за бюджета за 2007, който още не е внесен в НС за разглеждане.
Разберете, че оттук нататък е въпрос само на волята на депутатите, ако искат ще го гласуват, ако не искат няма да го гласуват.
Мога да звънна тези дни на някои от тях, с които поддържаме връзка да подпитам какви са настроенията. Но честно казано не ми се вярва особено.
Не виждам какво друго може да се направи, не мисля , че една подписка може да промени нещо.
На тях им е ясно, че сме много хора. нали по наши сметки (мои груби сметки) става въпрос за около 16 000 майки.
не знам какво друго да ви кажа, ще врътна няколко телефона утре и в понеделник и пак ще пиша Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 12 201
  kleo_80 - Мерси !

# 17
  • Мнения: 9 050
Първо, благодарности на kleo_80. Твоята подкрепа е безценна.

А сега по въпроса какво съм проучила. Всичко започна, когато едни мои познати адвокати започнаха да проверяват каква е вероятността от тази ситуация да стигне до съдебни дела. Ползваха ме за консултант. Оказа се, че на практика към настоящия момент, ако някой заведе дело, то ще бъде прекратено, поради липса на основание. Тъй като на практика всички ние предполагаме, че след 01.01.2007 няма да имаме право на новия размер на болничния за бременност и раждане, но това не го пише никъде. Ние го предполагаме на база на изявите на г-жа Масларова в медиите. Но това си е нейната интерпретация на промените.

Обикновено, в случаи като този, се дефинира кръг на засегнатите лица, като изчерпателно се изброяват всички възможни случаи. Ако ситуацията е такава - ползваш се от новия размер, ако е пък еди-каква си, не се ползваш. Това трябва да е изрично написано. В противен случай всичко е интерпретация на текста. В интерес на истината, никъде не е записано и, че ако към 01.01.2007 болничния не е изтекъл, но е започнал, имаш право на новия размер на болничен. ( Не искам да притеснявам майките в тази ситуация. Така или иначе служителите на МТСП и самата г-жа Масларова толкова развяваха по медиите, че ако сте в подобна ситуация ще се ползвате от новия размер на болничния. Не вярвам да се отметнат. Така че - спокойно Simple Smile Но е факт, че и това никъде не го пише.)

До тук във всичките си изяви г-жа Масларова не е дала нито един юридически издържан довод за това, ние да не можем да се ползваме от новия размер на болничния. Най-голямата глупост, която каза например, е че за да се ползваме ние от промяната, трябвало тя да влезе в сила със задна дата. Това е абсолютно невярно. В случая, да влезе в сила промяната със задна дата, би означавало, ако към 01.01.2007 моето дете е на 6 месеца, на мен да ми се изплатят 90% от осигурителния доход за месеците от Октомври до Декември 2006. Това е да влезе в сила промяната със задна дата. Това което ние искаме, е да влезе в сила от 01.01.2007, но за всички, а не само за тези, които министерството може да си позволи.

По подобен начин могат да се оборят всички доводи на г-жа Масларова, които тя изтъква в покрепа на своята интерпретация на текста.

В интерес на истината, ако се заяви, че от новия размер ще се ползват само майките, чиито болничен за бременност и раждане започва от 01.01.2007, ние нямаме никакво право да претендираме за каквото и да е. Но при настоящата интерпретация имаме пълното право да настояваме да се ползваме от промяната.

Трябва обаче да се подходи много внимателно. В крайна сметка не искаме да ощетим тези, чиито болнични не са изтекли към 01.01.2007. Подобно нещо в никакъв случай не бива да се допуска!!!

Общо взето интерпретацията на г-жа Масларова е доста свободна и доводите и в подкрепа на тази интерпретация са пълни с пропуски. Не знам в това министерство юристите какво правят по цял ден, но определено не се занимават с това да консултират министъра си.

Kleo_80, ако имаш нужда от някаква помощ, аз съм на разположение. 

# 18
  • Мнения: 36
Здравейте мили мами!

Наясно съм, че темата е за набиране на съмишленици за подкрепа на майките в заварено положение. Аз съм напълно с Вас и бих се включила в тази инициатива, защото наистина не е справедливо осигурена жена да бъде лишена от това право, само защото е родила няколко месеца по-рано /самата аз се осигурявам на максимума и повярвайте напълно Ви разбирам, защото съм в това положение/. Но този нов закон се въвежда с цел да се насърчи раждаемостта, т.е. идеята му е да провокира бебеправенето срещу определен разход от бюджета, а не да се изплащат суми за вече родени дечица. Законът винаги има "действие" напред и колкото да не ни изнася, това е неизбежно........все ще има ощетени. Друг е въпросът, че дечицата, ненавършили 9 месеца към 01,01,2007 не са чак толкова много и държавата при добро желание може да направи изключение за тях.
Аз отчасти не съм съгласна със ZinaSt: В интерес на истината, ако се заяви, че от новия размер ще се ползват само майките, чиито болничен за бременност и раждане започва от 01.01.2007, ние нямаме никакво право да претендираме за каквото и да е. Но при настоящата интерпретация имаме пълното право да настояваме да се ползваме от промяната.
Една жена може да излезе в болничния за бременност и раждане примерно м. Декември и той да продължава към 01,01,2007 но НЕ СЛЕДВА ДА БЪДЕ ИЗКЛЮЧЕНА ОТ НОВИТЕ ПРОМЕНИ В ЗАКОНА поради простата причина, че самото раждане ще бъде през 2007 година. На всичко отгоре, тя може въобще да не излиза в този болничен, никой не може да я задължи!!!! и при тази ситуация тя със сигурност ще попадне в списъка на правоимащите, с единствената ралика, че ще има право вече на 270 дни болнични, а не на 315 /45-тте ще ги е загубила/.
А сега и изводът, доста майки, които към 01,01,2007 са в болничния от 45 дни могат да променят нещата в тяхна полза, а другите, на които към 01,01,07 не е изтекъл болничния от 135 дни, но е изтекъл 45 дневния няма да имат шанс да се възползват  newsm78 newsm78 newsm78.
Незнам дали обясних ясно, но целта ми беше да покажа, че ВИНАГИ ще има ощетени и определено ако се приеме интерпретацията на ZinaSt за вярна, парадокса ще е абсолютен...
     

# 19
  • Мнения: 9 050
Точно от това се притеснявах. Че някой ще ме разбере неправилно. Разбира се, че никой не трябва да изключва майките, чиито болничен към 01.01.2007 не е изтекъл. Не дай боже, да се случи такова нещо!!!

Благодаря за подкрепата ти, мила siqna. Надявам се да има повече майки, които мислят като теб Simple Smile




# 20
  • Мнения: 509
Аз мисля, че самата Масларова не е наясно как да интерпретира текста на закона. Аз лично съм я чула в началото да развява, че този закон хваща и ненавършилите 9 месеца бебета към 01.01.07, а само след месец каза, че хващало само неродените към 01.01.07 бебета, защото законът не можел да влезе в сила със задна дата.
Но подкрепям кампанията да направим нещо за всички мами в заварено положение, независимо до сега колко ощетени е имало заради други закони!

# 21
  • София
  • Мнения: 1 566
Подкрепям ви и аз (също съм от ощетените).

# 22
  Здравейте мами!
Аз също съм от потърпевшите майки и смятам, че не редно да не ни хваща промяната на закона. Съгласна съм, че трябва да направим всичко възможно да променим нещата. А дори и да не успеем поне няма да ни е яд,че не сме опитали. Благодарна съм на СНМБ и на всички които ни подкрепят, но наистина трябва да се действа,а не само да си пишем. Така че ако някой има някякви идеи да дава, понеже аз нямам и най-малка представа как стават нещата,но съм готова да помогна с каквото и както мога.

# 23
  • Мнения: 214
Момичета,
аз доколкото разбрах чакаме Клео до понеделник- пише , че ще се обади на депутати, с които поддържат връзка , за да чуе какви са настроенията по този въпрос.Каквото и да мислят те, аз смятам че една подписка би помогнала- когато момичетата от сдружението отидат на среща с Масларова би било по-добре да има черно на бяло протестно писмо, подкрепено от много хора! Това според мен ще засили ефекта, иначе рискуваме да се размие нашият проблем сред другите поставени за обсъждане теми...
Какво смятате вие?

# 24
  • Мнения: 2 677
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.
Тъй че - който го хваща закона - хваща го, който не го хваща - здраве да е!
И аз съм от ощетените - за осем дни се разминах. Ама какво да правя. И да се ядосвам, какво от това? Радвам се, че поне направиха нещо по въпроса, та много бъдещи и настоящи майки да се облагодетелстват. Можеше и за това да не си направят труда.
А дали със 160 лева или с повече - все ще ги отгледаме тези деца!  Peace
Че не е справедливо - не е, спор няма. Но така е, повечето неща в живота не са справедливи.  Sad
Все пак ви пожелавам успех в начинанието!  Hug

# 25

Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.
Тъй че - който го хваща закона - хваща го, който не го хваща - здраве да е!
И аз съм от ощетените - за осем дни се разминах. Ама какво да правя. И да се ядосвам, какво от това? Радвам се, че поне направиха нещо по въпроса, та много бъдещи и настоящи майки да се облагодетелстват. Можеше и за това да не си направят труда.
А дали със 160 лева или с повече - все ще ги отгледаме тези деца!  Peace
Че не е справедливо - не е, спор няма. Но така е, повечето неща в живота не са справедливи.  Sad
Все пак ви пожелавам успех в начинанието!  Hug
Да, то е ясно че ще ги отгледаме, но не е ли по- добре това да стане до навършването им на 9-месечна възраст? Не е приятно да правим комбинации и да се чудим кой ще ни гледа децата, защото ще бъдем принудени да се върнем по-скоро на работа.
АМ, аз съм съгласна с теб за подписката.

# 26
  • Мнения: 3 777
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.
Тъй че - който го хваща закона - хваща го, който не го хваща - здраве да е!
И аз съм от ощетените - за осем дни се разминах. Ама какво да правя. И да се ядосвам, какво от това? Радвам се, че поне направиха нещо по въпроса, та много бъдещи и настоящи майки да се облагодетелстват. Можеше и за това да не си направят труда.
А дали със 160 лева или с повече - все ще ги отгледаме тези деца!  Peace
Че не е справедливо - не е, спор няма. Но така е, повечето неща в живота не са справедливи.  Sad
Все пак ви пожелавам успех в начинанието!  Hug
Това е най-точно казано.
Замислете се първо откъде ще се вземат толкова пари и ще видите, че каузата е обречена за съжаление.
Борбата е хубаво нещо - стига да не е с вятърни мелници.

# 27
Съгласна съм с вас, но не можем да разчитаме на чудо ако не се опитаме да направим нещо. По принцип пари за увеличение на пенсиите се отпускат, защо да не бъдат отпуснати и за всички майки ? Колкото до бюджета, доколкото знам Министерството на Финансите са били "за" увеличението от 135 на 315 дни още от самото начало за разлика от МТСП. По скоро МТСП се дърпа.

# 28
  • Мнения: 76
Аз също съм от ощетените. Сина ми е роден август. Смятам, че не е коректна така въведената промяна и ще изразя несъгласието си подкрепяйки подписката или какъвто друг вариант бъде предприет!!! В крайна сметка ако не протестираме нещата няма да се променят със сигурност!! newsm10 newsm10 newsm10

# 29
  • Мнения: 44
Подкрепям каквато и да е форма на протест. Бих се включила и с каквото мога, макар че съм от Варна и ще ми е трудно да участвам активно. Чувствам се ощетена и считам, че след като съм плащала осигуровки на реална заплата, не е справедливо да не получавам по-голяма сума майчински,само защото болничния ми изтича 15 дни преди 01.01.07  г.
Освен това, далеч не всички от тези предполагаеми 16 000 майки, които са засегнати, не са се осигурявали изобщо, а други са, но на мимална РЗ, така че натоварването за бюджета няма да е кой знае какво. Пък и без това се отчитат излишъци. А и що за държава сме, ако не можем да помогнем за израстването на на най-ценното ни - децата?

# 30
  • Мнения: 144
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.
Тъй че - който го хваща закона - хваща го, който не го хваща - здраве да е!
И аз съм от ощетените - за осем дни се разминах. Ама какво да правя. И да се ядосвам, какво от това? Радвам се, че поне направиха нещо по въпроса, та много бъдещи и настоящи майки да се облагодетелстват. Можеше и за това да не си направят труда.
А дали със 160 лева или с повече - все ще ги отгледаме тези деца!  Peace
Че не е справедливо - не е, спор няма. Но така е, повечето неща в живота не са справедливи.  Sad
Все пак ви пожелавам успех в начинанието!  Hug

Аз дълбоко се съмнявам, че някой е изчислявал какво точно ще коства на бюджета тази промяна в закона, защото ако беше така, то щеше да има хора които да са наясно кои майки са засегнати от промяната и кои не. Според мен е направена някаква груба сметка по някакви приблизителни данни за средногодишния брой на жените, които раждат. По-точните сметки ще се правят именно сега, когато се изготвя бюджета за 2007 г. и според мен, затова до момента няма ясно написано в нито един нормативен документ кой е в заварено положение и кой не е - ще видят докъде ще стигнат парите и тогава ще определят. Но това не означава, че трябва да се примиряваме с това - който го хваща закона, го хваща, който не - здраве да е.
С една дума подкрепям инициативата ви и бих се включила във всякакви подписки, писма и пр. или с нещо друго, с което бих била полезна, считам че именно сега е момента да напомним за себе си, дано този път някой който има опит в подобни неща ни помогне да организираме нещо, а не просто да си пишем във форума.

# 31
  • Мнения: 277
С вас съм!!! Peace
В момента точно не мога по-активно да се включа по темата, но скоро ще го сторя.

# 32
  • Мнения: 214

[/quote]
Да, то е ясно че ще ги отгледаме, но не е ли по- добре това да стане до навършването им на 9-месечна възраст? Не е приятно да правим комбинации и да се чудим кой ще ни гледа децата, защото ще бъдем принудени да се върнем по-скоро на работа.
АМ, аз съм съгласна с теб за подписката.
[/quote]

Ел,
да изчакаме днес какво ще сподели Клео_80- имаме уверението й, че до понеделник ще внесе яснота по въпроса...
Клео,
хайде да направим подписката, та като ходите при Масларова да я връчите официално.Мисля че така ще има по-голяма тежест.Зина, Айла - вие какво мислите по въпроса?

# 33
  • София
  • Мнения: 12 201
  Според мен е по - добре да започнем с подписката за да не стане много късно. При евентуални контакти на СНБМ да има възможност да споменат за нас и да има нещо в подкрепа на нашия протест.
  Незнам как точно става това с подписката. Знам че има начин да се качи протестното писмо някъде в нета и всеки които ни подкрепя да се подпише. Някой които е по-наясно ако може да се занимае с въпроса. Аз днес вече имам чувството че ще откача. Сама съм, а  по случай навършването на 3 месеца и двете мадами са адски кисели.
   Ще следя с интерес темата, а ако ми остане време ще се опитам да се разровя и аз.
   П.П - има ли вариант поне на протестното писмо. АМ изчисти ли си кутията за получаване на ЛС?

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 702
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.


Изобщо не съм съгласна. Спомни си само как изведнъж се намериха 80 млн. лева от държавната хазна за да платят на Карлово и Пловдив за да поемат боклука на София. Пари има, желание няма.
Сигурна съм също така, че сумата няма да е голяма, тъй като много от майките се осигуряват на нива, близки до минимума. Мисля че това е една от причините усилията ни да буксуват.
Моят термин беше през август. Когато се опитах да повдигна въпроса пред августинките, те изобщо не ми обърнаха  внимание.  Остана ми само надеждата, че родилите през сепрември ще са по-активни, защото те се разминават с още по-малко. Радвам се, че не сте се отказали.
Искам да помогна и аз с каквото мога.

# 35
  • Мнения: 416
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.


Изобщо не съм съгласна. Спомни си само как изведнъж се намериха 80 млн. лева от държавната хазна за да платят на Карлово и Пловдив за да поемат боклука на София. Пари има, желание няма.
Сигурна съм също така, че сумата няма да е голяма, тъй като много от майките се осигуряват на нива, близки до минимума. Мисля че това е една от причините усилията ни да буксуват.
Моят термин беше през август. Когато се опитах да повдигна въпроса пред августинките, те изобщо не ми обърнаха  внимание.  Остана ми само надеждата, че родилите през сепрември ще са по-активни, защото те се разминават с още по-малко. Радвам се, че не сте се отказали.
Искам да помогна и аз с каквото мога.

Парите за боклука и тези за майчинството са от съвсем различни места, така че не може да се прави никакво сравнение.
Аз също смятам, че протестът е обречен на неуспех.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 702

Парите за боклука и тези за майчинството са от съвсем различни места, така че не може да се прави никакво сравнение.
Аз също смятам, че протестът е обречен на неуспех.

Няма никакво значение. Дадох примера само за да напомня, че който иска, търси начини, а който не иска - търси причини.


# 37
Аз също мисля че една подписка би предала по-голяма тежест при срещата с Масларова,но дали сдружението ще се съгласи да я използват или ще трябва да я внасяме някъде другаде.
А що се отнася до парите- за толкова много неща намериха, така че ако имат желание ще намерят и за нас.

# 38
  • Мнения: 4 181

да изчакаме днес какво ще сподели Клео_80- имаме уверението й, че до понеделник ще внесе яснота по въпроса...
Клео,
хайде да направим подписката, та като ходите при Масларова да я връчите официално.Мисля че така ще има по-голяма тежест.Зина, Айла - вие какво мислите по въпроса?

Момичета, говорих днес по въпроса, мога да ви кажа следното:
бюджета е изчислен отдавна, защото това са средства от бюджета на НОИ, а той се приема преди републиканския бюджет.
Шанса да се промени нещо е малък, но ми казаха, че няма да е лошо да вдигнем пак малко шум, не пречи да опитаме.
Аз в момента замислям нещо по този въпрос, по въпроса с яслите и детските добавки.
За съжаление подписка на Масларова не можем да връчим , защото тя отново не желае да се вижда с нас.
Това което ви предлагам е да мислите текст за подписка, аз ще ви обясня после как да се направи в електронен вариант.
Аз мисля да пишем от сдружението писмо до шефовете на парламентарните групи.
Единия вариант е да прикрепим подписката изпечатана на хартия, но тогава ще трябва да е от наше име - имам предвид от името на сдружението.
Ако не искате да е от наше име, то тогава можете да си я направите и вие, но не знам на кого да я пратите newsm78
Хайде да помисля още малко, вие мислете текст и мислете от чие име ще е. Peace

# 39
  • Мнения: 44
Аз лично нямам нищо против подписката да е от името на сдружението, тъй като заедно сме по-силни, а и целите на НБМ се припокриват с нашата цел. Още повече, че подкрепям и останалите инициативи на сдружението.

# 40
  • Мнения: 214
Шанса да се промени нещо е малък, но ми казаха, че няма да е лошо да вдигнем пак малко шум, не пречи да опитаме.
............
Това което ви предлагам е да мислите текст за подписка, аз ще ви обясня после как да се направи в електронен вариант.
Аз мисля да пишем от сдружението писмо до шефовете на парламентарните групи.
...........
Kleo,
моето мнение е, че от името на СНБМ тежестта на подписката ще е по-голяма, защото вие вече имате утвърдено име:)) Сега ще кача и варианта на писмото от август, което можем да го ползваме за основа и да го наречем Отворено писмо, подписка или както и да е, важното е да даде резултат. Мисля че ще е добре да го направим до ден-два и да го качим за събиране на гласове. Клео, и аз ще ти бъда благодарна, ако кажеш как точно става това.
Вярно че, че трябва да се вдигне шум - не се ли направи "панаир" шансове нямаме, а ако успеем това ще е добре и за майките с бебета, за които в момента не  важи новия закон, но и за СНБМ-създава се усещане, че то не остава недовършени неща...
Айла, чиста ми е пощата- така че "атакувай"  Hug
и да действаме!!!
а ето и варианта на писмото:

ДО Г-Н ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ,
ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО Г-Н СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ,
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО Г-ЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА,
МИНИСТЪР НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

НА ВНИМАНИЕТО НА ДЕПУТАТИТЕ
ОТ ЧЕТИРИДЕСЕТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


Уважаеми господин Първанов,
Уважаеми господин Станишев,
Уважаема госпожо Масларова,
Уважаеми госпожи и господа депутати,
Преди по-малко от месец Народното събрание на Република България прие промени в Кодекса за социалното осигуряване. Част от тях предвиждат платения отпуск по майчинство да се увеличи от 135 на 315 дни, т.е. до навършването на 9-месечна възраст на детето. Оценяваме, че това е стъпка, в правилната посока за насърчаване на раждаемостта у нас.
Голяма част от майките останахме безкрайно изненадани, когато след първоначалната еуфория разбрахме, че от промяната в Кодекса могат да се възползват майки, които към 1 януари 2007 г. са в сега регламентираните 135 дни платен отпуск по майчинство. Останалите, независимо че към 1 януари 2007 г. децата им нямат навършени 9 месеца, не можем да се възползваме от новите разпоредби на закона. Считаме, че така приет законът нарушава чл.6 на Конституцията на Република България за равнопоставеността на гражданите на страната ни.
Чл. 6 гласи:
“Чл. 6. (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.”
От промените в Кодекса за социалното осигуряване става ясно, че не всички сме равни пред закона, тъй като някои от нас само за 1 ден пропускат възможността да получават 90% от заплатата си до навършването на 9-месечна възраст на децата си.
Надяваме се с Ваша подкрепа и с тази на министъра на труда и социалните грижи – г-жа Емилия Масларова, да бъде отстранен този дискриминационен момент в Кодекса за социалното осигуряване, тъй като правата очевидно не са ни равни. Считаме, че разликата между двата периода на отпуска за платеното майчинство– по-малко от 6 месеца, не може да представлява сериозен проблем пред бюджета на страната. Още повече, че се очаква финансовата година да приключи със сериозен излишък, част от който може да бъде насочен към бюджетът на НОИ за изравняване правата на майките с деца до 9-месечна възраст. Предполагаме, че става въпрос за около 20 млн. лв.
   Господин президент, господин министър-председател, госпожо министър, госпожи и господа депутати, моля да ни бъде насрочена среща, на която ние да изложим аргументи за очакваните от нас промени!
   

# 41
  • Мнения: 4 978
АМ, като член на СНБМ споделям позицията по отношение на завареното положение.
Това, което обаче искам да ви кажа е, че чл. 6 на Конституцията няма нищо общо с темата. Тук не става въпрос за никакъв вид дискриминация, а за заварено положение. Всеки нормативен документ, навсякъде по света, влиза в сила от определена дата, а т.нар. "заварено положение" се регламентира с правилник за прилагане към закона и т.н. С всичко това искам да кажа, че определено текста на писмото трябва да е различен.

# 42
  • Мнения: 416
АМ, като член на СНБМ споделям позицията по отношение на завареното положение.
Това, което обаче искам да ви кажа е, че чл. 6 на Конституцията няма нико общо с темата. Тук не става въпрос за никакъв вид дискриминация, а за заварено положение. Всеки нормативен документ, навсякъде по света, влиза в сила от определена дата, а т.нар. "заварено положение" се регламентира с правилник за прилагане към закона и т.н. С всичко това искам да кажа, че определено текста на писмото трябва да е различен.

Това е така. Това с дискриминацията няма да мине, защото всъщност няма дискриминация. Освен това е нормално, когато има някаква определан граница винаги да го има това - "ама само за един ден разлика, ама ние надвишаваме дохода само с един лев". Това също трябва да отпадне, защото е ясно, че граница все пак трябва да има.

Не разбирам протеста, по-скоро всичко трябва да е оформено като молба, като опит за отпускане на допълнителни средства на добра воля. Шансът е по-голям. Желая успех!

# 43
  • София
  • Мнения: 6 356
ще се включа във всякаква форма на протест във връзка със завареното положение.

# 44
  • Мнения: 4 181
Момичета, хайде да се разберем така,
чакам момичетата от сдружението да кажат дали са съгласни на варианта , който предлагам.
Ще подготвя аз текста на писмото.
АМ и аз мисля, че писмото трябва да изглежда по-различно, вярвай ми, съветвали сме с юристи.
Освен това среща няма смисъл да искаме, защото никой няма да обърне внимание на това.
Това за което ви моля е след като се направи писмото то да се подкрепи от възможно най-голям брой хора. АКо няма достатъчно подписи просто ще се обезмисли идеята, защото казваме, че около 16000 майки да ощетени и примерно , ако се разпишат само 200 е тъпо нали Rolling Eyes
Освен това няма смисъл да се пише колко ще излезе на бюджета, те ако имат желание ще си сметнат.
По мои пак казвам съвсем груби сметки са около 5 млн.

# 45
Клео, има ли вариант това писмо да бъде представено поне на две места и видяно от повече хора, от които зависим, за повече тежест, тоест пред шефовете на парламентарните групи и може би, да бъде внесено в Министерството на Финансите? Все пак от МФ зависи дали ще бъде приет гласувания бюджет или да бъде върнат за поправка.

# 46
  • София
  • Мнения: 12 201
    Kleo_80 чакаме да разбера отговора на СНБМ и варианта на отвореното писмо и предполагам че всеки ще направи всичко възможно да се подпишат повече хора. Един въпрос, подписаните само засегнати или мъже, баби и всички познати могат да помогнат. Предполагам че всеки от отчетните които бяхме засегнати ще се присъедини и ще помогне с още гласове.

# 47
  • Мнения: 5 401
И аз подкрепям! Ще пусна линк към темата в нашата отчетна група. Правилно ли разбрах, че цялата рода може да се включи в подписката??

# 48
  • Варна
  • Мнения: 567
И аз подкрепям! Ако има виртуална подписка, ще агитирам доста хора да се включат.

# 49
Момичета, ако говорим за права и справедливост трябва да се установи една твърда сума / по-голяма от 160 лв., която да се дава на ВСИЧКИ майки, защото за съжаление много от майките в България се осигуряват на минимална заплата, а някои от тях и на половин работен ден, което прави половин заплата -какво според вас ще получат те. За тях няма много разлика дали хващат 315 дни или не, защото за болничния си получават 90% от минималната работна заплата, а за майчинство цялата РЗ - разликата не е голяма така, че за да  споделят вашите искания трябва да го направят само за да можете вие да получавате повече пари. Единствено справедливо е твърда сума за всички.

# 50
  • София
  • Мнения: 12 201
   optimist тези проблеми са коментирани неколкократно! Има искане и за увеличаване на майчинството като цяло, но стои проблема с определена част от нашата държава за която това е единствения източник на доходи. Целта е именно осигуряващите се да получават повече пари в което няма нищо лошо. Това че голяма част от работещите се осигуряват на минимална заплата е отделен проблем които в момента не се коментира.Имаше протести именно за това за което говориш и евентуално отново ще има, но в момента става въпрос за вече приет закон и доуточняване на завареното положение.

# 51
  • Мнения: 751
подккрепям идеята и ако мога ще помагам newsm10

# 52
  • Мнения: 474
Подкрепям изцяло и съм изключително заинтересована / синът ми е роден август/. Ще следя темата, за да се включа според възможностите си.  bowuu

# 53
  • Мнения: 214
Момичета,
аз не държа подписката да съдържа този текст- само давам една отправна точка и върху нея да градим останалото.Аз не съм "правист" и признавам , че ако такъв човек се включи, то това ще ни  е от голяма полза.Що се отнася до гласовете, ако подписката е електронна(аз мисля че така е най-добре) , то от моя страна ще имаме добра подкрепа- работя в голяма компания , в която има много майки и част от тях са засегнати от завареното положение.Така че , кой ще може да помогне за текста -да го  коригира малко, така ще да е правно издържано? След което да го пускаме за да съберем повече гласове , че няма време...Simple Smile) ох, като виждам че има желание в хората да се борят и ми става много хубаво  Laughing(сигурно съм луда) newsm78
Момичета от СНБМ,
за срещата за която предвиждате за събота, има ли ограничения за "достъп" или може и външни лица?

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 560
Подкрепям  Peace

Макар, че реално за мен няма значение /осигурена съм на МРЗ/, но въпроса според мен е принципен  Naughty

# 55
Въпросът наистина е принципен, но от извора знам, че протеста е безмислен. То не се знае дали ще приемат минималната заплата да стане 170 лв. Как ще се набутат с толкова пари за болнични. Но аз по принцип съм за протеста - във всякакъв вид, защото ми се ще да видя, че в България има някакво гражданско общество- и все пак продължавам да твърдя, че децата ни  bg трябва да получават еднакво количество пари независимо от доходите, защото нуждите са еднакви.

# 56
  • Мнения: 4 181
Въпросът наистина е принципен, но от извора знам, че протеста е безмислен. То не се знае дали ще приемат минималната заплата да стане 170 лв. Как ще се набутат с толкова пари за болнични. Но аз по принцип съм за протеста - във всякакъв вид, защото ми се ще да видя, че в България има някакво гражданско общество- и все пак продължавам да твърдя, че децата ни  bg трябва да получават еднакво количество пари независимо от доходите, защото нуждите са еднакви.
Съжалявам, н емога да се въздържа да не коментирам за не знам кой път поред едно и съшо нещо.
Оптимист, какво общо тук имат ниждите на децата, комунизма отдавна свърши, на всички по равно. Тук говорим за осигурителна система, осигуряваш се срещу някакъв риск, все едно плащаш застраховка. Като си случи събитието, в случая раждане, тоест нетрудоспособна си известно време, осигурителната система да ти върне пропорционално на това, което си внасяла.
Никой не ти плаща за това да си отглеждаш детето, то е твоя грижа, плащат ти за това, че известен период от време не можеш да ходиш на работа.
А би ли казала от кой точно извор знаеш, че нищо няма да се промени?

# 57
  • Мнения: 4 181
Клео, има ли вариант това писмо да бъде представено поне на две места и видяно от повече хора, от които зависим, за повече тежест, тоест пред шефовете на парламентарните групи и може би, да бъде внесено в Министерството на Финансите? Все пак от МФ зависи дали ще бъде приет гласувания бюджет или да бъде върнат за поправка.
Не е така, МФ предлага проект на бюджет, то се обсъжда на заседание на МСъвет, който вече го прие и го внесе в НС за обсъждане.
Така, че точно до шефовете на ПГ трябва да е, те имат правото да правят предложения за изменение. Е и всички депутати по принцип.

# 58
  • Мнения: 4 181
Така че , кой ще може да помогне за текста -да го  коригира малко, така ще да е правно издържано? Момичета от СНБМ,
за срещата за която предвиждате за събота, има ли ограничения за "достъп" или може и външни лица?


АМ, в момента пиша текста на писмото, спокойно Peace Ще намеря и кой да го качи във вид на електронна подписка.
Относно тези, които ще подписват, може да са абсолютно всички, които подкрепят идеята, независимо мъже или жени, всички ги касае пряко или косвено.
А за срещата - по приницип това ще е 1-то "заседание" на управителния съвет на сдружението.
Ако желаеш да станеш член разбира се си добре дошла Hug
Няма ограничения за достъп Mr. Green

# 59
  • Мнения: 751
kleo_80 може би нетрябва да си толкова рязка.моята сестра работеше преди да роди второто си дете.но както повецето неща в нашата държава-не я осигуряваха!а когато си със средно образование и малко дете повечето работодатели се възползват-или те осигуряват на МРЗ или нищо! преди да роди сама си внесе здравните. искара си майчинството без една стотинка!!!има резон и втвоите думи(визира булшинството ромски семейства) но може би има компромисен вариант. а тя(сестра ми)въпреки че не пряко я засягаха проблемите с майчинството беше на последните протести и е положила и подписа си в наша полза!!!!!

# 60
  • Мнения: 4 181
kleo_80 може би нетрябва да си толкова рязка.моята сестра работеше преди да роди второто си дете.но както повецето неща в нашата държава-не я осигуряваха!а когато си със средно образование и малко дете повечето работодатели се възползват-или те осигуряват на МРЗ или нищо! преди да роди сама си внесе здравните. искара си майчинството без една стотинка!!!има резон и втвоите думи(визира булшинството ромски семейства) но може би има компромисен вариант. а тя(сестра ми)въпреки че не пряко я засягаха проблемите с майчинството беше на последните протести и е положила и подписа си в наша полза!!!!!
не знам кое ти е прозвучало рязко, наистина Rolling Eyes Просто дъвчем еднои също нещо от юни месеца насам. Похвално е, че сестра ти е била на протестите  bouquet Нали си наясно, че нито една, повтарям, нито една от организаторките на протестите няма полза от това, което е прието в момента?
И отново ще кажа, проблема с осигуряване на МРЗ е съвсем друго нещо. Освен това, наистина този период през който получаваш малко пари  е труден, но пък през времето през което си работила преди това си получавала повече, защото си плащала много по-малко данъци и осигуровки.
Както и да е, не ми се връща пак на тези проблеми. Peace

# 61
  • Мнения: 4 181
Момичета, това е текста на писмото, който написах снощи.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=132301.new#new
Вижте го моля ви и дайте някакво предложение за заключение, че нещо ме напусна музата Rolling Eyes
Ако го направим тази вечер ще е много добре, ще го качим на подписка, мисля да се разписва до понеделник и тогава да се изпечата и да се връчи в НС.
ще ви помоля да пишете в нашата тема, за да не се налага да чета и на двете места.
благодаря ви Hug

# 62
  • София
  • Мнения: 12 201
  Kleo_80 по разходки  Simple Smile . Днес ще се опитам да погледна писмото преди да излезем отново. Явно всички сме с малки бебета и ползваме последните слънчеви лъчи за дълги разходки. Поне на вън спят и двете че в къщи е ужас.
  Съжалявам, но вчера нямах време да го погледна. Има ли още нещо което трябва да се направи?

# 63
  • Мнения: 4 978
Трябва да се организира подписката, комуникирането й и набирането на подписи - он-лайн и на хартиен носител. Опасявам се, че твърде малко хора сте ангажирани с това, а няма време.

# 64
  • София
  • Мнения: 12 201
   В момента в които писмото е готово и се качи някъде, сори но не съм много запозната с начина на действие и разчитам на вас за качването му , ще направя всички възможно да започнем кампания по набирането на подписи.

# 65
  • Мнения: 4 978
   В момента в които писмото е готово и се качи някъде, сори но не съм много запозната с начина на действие и разчитам на вас за качването му , ще направя всички възможно да започнем кампания по набирането на подписи.

ОК, Salai от СНБМ се занимава с он-лайн подписката. Вероятно днес ще има инфо в темата на сдружението.
Предлагам вече да се пише само в другата тема, за да не се повтарят и разкъсват нещата.
Хубав ден!

# 66
  • Мнения: 203
Съжалявам, че нямам време да прочета всичко изписано досега. Аз също ще съм в заварено положение и не мисля, че е справедливо по този начин да се ощетяват точно хората, които са плащали толкова много и високи осигуровки. Ако все още има някакъв шанс да се промени закона, аз подкрепям с 2 ръце. Дано само вече не е твърде късно.

# 67
  • Мнения: 934
Дами ето адреса на петицията.
http://www.bgpetition.com/promeni-kso1/index.html
Подписвайте, разпращайте въобще дерзайте

Последна редакция: пт, 10 ное 2006, 10:13 от salai

# 68
  • Мнения: 152
Извинявам се за може би глупавия въпрос, но само майките в заварено положение ли може да подписваме петицията? Може ли да я подпише и мъжа ми примерно, все пак и за него има значение?!  Simple Smile

# 69
  • София
  • Мнения: 6 149
Извинявам се за може би глупавия въпрос, но само майките в заварено положение ли може да подписваме петицията? Може ли да я подпише и мъжа ми примерно, все пак и за него има значение?!  Simple Smile

Относно тези, които ще подписват, може да са абсолютно всички, които подкрепят идеята, независимо мъже или жени, всички ги касае пряко или косвено.

# 70
  • Мнения: 152
 Embarassed  Извинявам се! Не съм прочела, че бързам да изведа хлапето...
Благодаря! Аз вече се подписах, а като се върнем ще го разпратя на близки и познати!  Peace

# 71
Момичета, май само чакаме да видим дали това е последния вариант на подписката, имаше предложения за промени. Но нека да пишем и си комуникираме само в Тема: СНБМ - инициативи свързани с бременността, &#, иначе все ще има някой който не е разбрал или прочел нещо Simple Smile

# 72
  • Мнения: 4 181
това е, действайте Peace

# 73
  • София
  • Мнения: 12 201
  Да кажа че оспамих всички отчетни  Simple Smile Но май няма голяма полза. А и нещо се бави меила за потвърждение.

# 74
  • Мнения: 214
Момичета,
на мене мейла за потвърждение ми дойде в BULK- имайте го предвид!!

# 75
  • Мнения: 152
А при мен отиде в Spam. Добре че след известно чакане се сетих да погледна там. Аз съм в gmail.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 567
Аз чаках доста за потвърждаващото писмо. Но се подписахме с мъжа ми двамата. Утре ще агитирам още познати, засегнати и не само. Много са малко подписите засега!

# 77
  • София
  • Мнения: 12 201
  Така хайде освен на познати и приятели да си разпределим форума по някакъв начин. Аз лично разпратих линка до всички родили тази година.
  Предполагам че с подходящия тон може да се пробваме и при новата партида майчета, тоест в отчетни  Simple Smile
  Хайде момичета да се резпределим и утре всеки да свърши по-малко работа и да е по-лесничко  Simple Smile

# 78
  • Мнения: 9 050
  Така хайде освен на познати и приятели да си разпределим форума по някакъв начин. Аз лично разпратих линка до всички родили тази година.
  Предполагам че с подходящия тон може да се пробваме и при новата партида майчета, тоест в отчетни  Simple Smile
  Хайде момичета да се резпределим и утре всеки да свърши по-малко работа и да е по-лесничко  Simple Smile

Аз кои да поема. Утре бебо ще го гледа баща му, така че мога да разпратя линк-а насам-натам.

# 79
  • София
  • Мнения: 12 201
  Става късно и мисля да си лягам. Предлагам просто да се направи списък с възможните места за оспамване, който да се допълва и всеки да пише към все още свободните места които са останали че ги поема той.
  От една страна това е този форум, но съществуват доста подобни сайтове. Които се сеща нека даде предложения.
  Лека нощ  Simple Smile

# 80
  • Мнения: 4 181
Момичета, ще направим нова подписка, съжалявам за неудобството, обаче от бързане снощи съм изпратила на майката , която я качва недовършения вариант на писмото Rolling Eyes
Така, че като е готова ще ви пусна тук линка

# 81
  • София
  • Мнения: 12 201
  Клео последно какво остава. Че няма да се ползва тази с допълнение а ще се пуска нова, така ли?

# 82
Eй, момичета какво правим последно? И на двете ли места ще пишем?

# 83
И аз мога да помогна при разпращането Peace

# 84
  • София
  • Мнения: 12 201
  Еми въпреки че има желание само в другата тема де се пише според мен много мами влизат тук. Пък и организационните работи можем да обсъждаме в тази тема.
  Аз все още нямам отговор на въпроса дали ще се пуска нова подписка. В тази вече има 115 човека и с оглед на малкия брой подписи които по принцип се събират, според мен съществува риска при повторно започване доста от подписалите се вече да не си направят труда отново да се подпишат.
  Ще изчакам още за да разберем дали не може да се продължи с тази и ще разпределим кой с кой форум може да се занимае
  Може би трябва да се изготви и един примерен текст, с призив за подкрепа, които да се разпространи.

# 85
  • София
  • Мнения: 12 201
  Ок значи наистина има нова подписка!!!!!!!
  http://www.bgpetition.com/promeni-kso1/index.html
  Моля всички които са се подписали в старата и са убедили техни близки да го направят отново.
  Някой които е по-добре с излагането на  молба за подкрепа да напише текст в които посочваме новия линк, извиняваме се евентуално за предишния, и споменаваме че потвърдителния мейл може да е в кошчето.
  Ако мадамите успеят да заспят най-накрая ще се опитам да извадя списък и с местата за оспамване  Simple Smile

# 86
Момичета, вижте какво измислих :

Скъпи приятели и съмишленици,

Радваме се че заставате зад нас в решаването на този изключително важен проблем засягащ българските майки!
Извиняваме се за причиненото неудобство, но поради технически проблеми се налага отново да дадете своя глас на следния адрес....

Благодарим Ви за отделеното ни време.

P.S. За ваше улеснение искаме да Ви предупредим че писмото за потвърждение може да бъде получено в папките Spam или Bulk.


СБНМ

# 87
  • София
  • Мнения: 12 201
  Ок става ли да го разпратиш това на всички родени 2006 годино по месеци без август там го свърших, защото вчера аз ги оспамих и сега ми е неудобно отново.
  Ако може и още един вариант на писмото за хора които още не сме оспамвали или и в това да се разбира за какво става въпрос?
 

# 88
  Ок става ли да го разпратиш това на всички родени 2006 годино по месеци без август там го свърших, защото вчера аз ги оспамих и сега ми е неудобно отново.
  Ако може и още един вариант на писмото за хора които още не сме оспамвали или и в това да се разбира за какво става въпрос?
 

Незнам, но все изниква нещо ново и започвам да се ядосвам. Сега има предложение да се обединят двата списъка. Виж какво е писала Salai в другата тема.

# 89
  • София
  • Мнения: 12 201
  Добре дошла, аз вчера се ядосах. Прочетох в другата тема. Вече незнам какво да правя и наистина ми идва да се откажа. Забелязвам и че все повече хора се подписват в старата подписка.
  Според мен проблема не беше че се качи грешното писмо защото това почти веднага се забеляза, просто не трябваше да се казва да се действа и трябваше да се качи новото и да разпространяваме само новия линк.
  Можеш ли да пуснеш отделна тема в някой от форумите с молба за подкрепа. Сори но аз вече откачам и ще ги изведа на разходка за да млъкнат. Ако може и наистина в родени да се съобщи за промяната защото вчера тях ги оспамих всичките с грешния линк....
 
 

# 90
  Добре дошла, аз вчера се ядосах. Прочетох в другата тема. Вече незнам какво да правя и наистина ми идва да се откажа. Забелязвам и че все повече хора се подписват в старата подписка.
  Според мен проблема не беше че се качи грешното писмо защото това почти веднага се забеляза, просто не трябваше да се казва да се действа и трябваше да се качи новото и да разпространяваме само новия линк.
  Можеш ли да пуснеш отделна тема в някой от форумите с молба за подкрепа. Сори но аз вече откачам и ще ги изведа на разходка за да млъкнат. Ако може и наистина в родени да се съобщи за промяната защото вчера тях ги оспамих всичките с грешния линк....
 
 
Пуснах нови теми в abv r dir.bg форумите. За останалото незнам дали ще успея.

# 91
Има и нова тема : Подкрепете петицията

# 92
Aila, мисля че няма смисъл да губим време и да препращаме на вече изпратените. Разчитам на това, че ще обединят списъците. Поразпратих на доста места и се ровя цял ден в нета, но и трябва да обърна внимание на малката. Стискам палци да успеем. Peace

# 93
  • София
  • Мнения: 6 356
пуснала съм молба за подкрепа на петицията във форумите на Зачатие.

# 94
  • Мнения: 2
Здравейте, и аз съм от майките в заварено положение и подкрепям петицията. Дано само повече майки разберат и да се подпишат, в противен случай няма да имаме голям успех.

# 95
gpsvetla  не мога да ви разбера как разсъждавате - не било сметнато, а да не мислите, че за скъпите автомобили и други...  е сметнато , изобщо в тази държава нищо не е сметнато всичко е на самотек, ако не сте разбрали.
Първо не може да се издава болничен лист на здрав човек,а де факто след 135 ден от болничния майката е здрава в противен случай тя няма да може да си гледа детето.Тук трябваше да се промени не "болничен и раждане", а допълнително обезщетение за отглеждане на малко дете , но това са дребните игри на хората които го съставиха.
Дано да бъде поправена грешката.

# 96
  • Мнения: 751
 мамета нещо втори ден чакам имейл ама нещо няма newsm78
дали нещо не е както трябва или да чакам още?

# 97
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
мамета нещо втори ден чакам имейл ама нещо няма newsm78
дали нещо не е както трябва или да чакам още?
Аз чакам повече от два дена, а като искам наново да подпиша, ми излиза, че вече съм подписала, но не си намирам името защото нямам потвърждение. Да си отварям друг имейл ли, какво ли newsm78

# 98
  • София
  • Мнения: 12 201
 Погледнета в спама, на мен лично там ми ги праща  Simple Smile

# 99
  • Мнения: 751
в кой спам newsm78 аз съм на yahoo и имам само bulk i trash и в двете ги няма!

# 100
  • София
  • Мнения: 1 566
направете си поща в абв, там ги праща.

# 101
  • Мнения: 751
да му се не види!!! Close и сега като вече съм се подписала то не ми разрешава да се подписвам повече!

# 102
  • Мнения: 3 499
Доколкото разбрах от колегите майките в заварено положение ЩЕ полчучават 90% от заплатите си от 1 януари до навършване на 9 месеца на детето.Така че, ако детето е родено например на 1 юли, то майката взема по стария ред 90% от заплата си 3 месеца /юли, авг. и септ./, след това - окт., неоември и дек. взима 160 лв. и от 1 ян., тоест за ян., февр.  и март. /детето навършва 9 месеца/ взема отново 90% от заплатата си.Надявам се да съм била изчерпателна и ясна.Успех!

# 103
  • Мнения: 751
Доколкото разбрах от колегите майките в заварено положение ЩЕ полчучават 90% от заплатите си от 1 януари до навършване на 9 месеца на детето.Така че, ако детето е родено например на 1 юли, то майката взема по стария ред 90% от заплата си 3 месеца /юли, авг. и септ./, след това - окт., неоември и дек. взима 160 лв. и от 1 ян., тоест за ян., февр.  и март. /детето навършва 9 месеца/ взема отново 90% от заплатата си.Надявам се да съм била изчерпателна и ясна.Успех!
сигурна ли си защото петицията е точно за това но до колкото знам такова допълнение не е гласувано newsm78

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 00:26 от Аурелия

# 104
  • Мнения: 9 050
Доколкото разбрах от колегите
............................
А колегите ти откъде са го научили? Защото досега никъде не е съобщавано такова нещо. ( Като изключим първоначалната грешка на един, който беше гласувал нещо, ама и той не разбрал какво. )

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 00:26 от Аурелия

# 105
  • Мнения: 3 499
Не знам, но ми го казаха, че е сигурно.Касае се И за заварените положения.Колегите ми са прокурори.Мисля, че са добре информирани.

# 106
  • Мнения: 3 499
Момичета, не се притеснявайте.Почти съм сигурна, че е така.Всеки обаче трябва да обсъди това с работодателя си.Стискайте палци да съм права.  Hug

# 107
  • Мнения: 9 050
Не знам, но ми го казаха, че е сигурно.Касае се И за заварените положения.Колегите ми са прокурори.Мисля, че са добре информирани.

Да де, ама нали точно в това е проблема, че ако ти е изтекъл болнчния, не се броиш за заварено положение.
Дано си права! Много ще се радвам.

# 108
  • Мнения: 3 499
Не знам, но ми го казаха, че е сигурно.Касае се И за заварените положения.Колегите ми са прокурори.Мисля, че са добре информирани.

Да де, ама нали точно в това е проблема, че ако ти е изтекъл болнчния, не се броиш за заварено положение.
Дано си права! Много ще се радвам.
В какъв смисъл, ако ти е изтекъл болничният? Ти нали си в майчинство? Мони се роди на 7 юни и аз до края на август вземах заплата, а сега майчинството от 160 лв.Какъв е точно въпросът ти?
В смисъл такъв, че ако са ти изтекли 90-те дни ли? /от общо 135/

# 109
  • Мнения: 751
selia ако си права една голяма почерпка за добрата новина!!!

# 110
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Днес казаха, че майчинството става 170 лв. от 01.01.2007 г.newsm44 newsm68 rotfImao, обаче като гледах Масларова по ТВ никъде не спомена за майките в заварено положение. Дано Селия се окаже права. newsm10

# 111
  • Мнения: 751
тези 10 лева мога с лека ръка да им ги дам обратно това за мен е прах в очите

# 112
  • София
  • Мнения: 6 356
Момичета, не се притеснявайте.Почти съм сигурна, че е така.Всеки обаче трябва да обсъди това с работодателя си.Стискайте палци да съм права.  Hug

Selia, ако стане така - златни ти уста, дето се вика! Simple Smile
а в кой точно нормативен документ ще се уреди (или вече е уредено?) точно това заварено положение?
не съм наясно - излязъл ли е вече правилник за прилагане на КСО или ще е нещо друго като нормативна уредба? щото работодателите ни едва ли са толкова в час, трябва да им се каже къде да четат...

# 113
  • Мнения: 9 050
Не знам, но ми го казаха, че е сигурно.Касае се И за заварените положения.Колегите ми са прокурори.Мисля, че са добре информирани.

Да де, ама нали точно в това е проблема, че ако ти е изтекъл болнчния, не се броиш за заварено положение.
Дано си права! Много ще се радвам.
В какъв смисъл, ако ти е изтекъл болничният? Ти нали си в майчинство? Мони се роди на 7 юни и аз до края на август вземах заплата, а сега майчинството от 160 лв.Какъв е точно въпросът ти?
В смисъл такъв, че ако са ти изтекли 90-те дни ли? /от общо 135/

В смисъл, че ако са изтекли тези 135 дни от 01.01.2007 няма да получаваш пак 90% от заплатата ти докато изтекат 315 - те дни, а  ще получаваш 170 лева. Поне така твърдят Масларова и Христосков.

# 114
  • Мнения: 4 181
[а в кой точно нормативен документ ще се уреди (или вече е уредено?) точно това заварено положение?
не съм наясно - излязъл ли е вече правилник за прилагане на КСО или ще е нещо друго като нормативна уредба? щото работодателите ни едва ли са толкова в час, трябва да им се каже къде да четат...
Няма правилник за прилагане на КСО.
Ние внесохме предложение да се уреди въпросът сега при гласуването на Закона за бюджета за 2007, като е преходните и заключителни разпоредби се направи промяна на КСО.

Момичета, витаят такива слухове, дано се окажат верни, ако стане ще е само балгодарение на наште усилия и постоянство вече 3 месеца Hug

# 115
  • Мнения: 4 181
Не знам, но ми го казаха, че е сигурно.Касае се И за заварените положения.Колегите ми са прокурори.Мисля, че са добре информирани.

Selia, извинявай за любопитството, но откъде твоите колеги имат такава информация.
Закона за бюджета ще бъде гласуван утре на 1-во четене, те какво точно знаят по въпроса?

# 116
  • Мнения: 3 499
kleo_80 , мила, не съм разпитала подробно.Бях на една конференция и стана на въпрос, т.к. аз в момента съм по майчинство.Та така да се каже, на по цигара обсъдихме въпроса.Аз говорих с две колежки и двете бяха категорични като попитах дали са сигурни.Съжарявам, че не мога да дам повече информация.Но аз лично ще се обадя на счетоводителката в прокуратурата и ще разпитам.Това при всички случаи ще е докрая на месеца.Веднага ще ви информирам какво съм научила по въпроса.Може би ще пусна отделна тема, за да я видят повече майчета, особено, ако резултата е обнадеждаващ.Обещавам.
ZinaSt, разбрах ти въпроса.Дано да не се окажеш права, но аз мисля, че няма.Мисля, че дали са изтекли тези 135 дни или не пак имаме право.Дадох пример със себе си, аз отдавна взимам 160 лв./от септември/.Така, че ще проуча конкретно за моя случай и с това мисля, че ще мога да дам отговори на всички вълнуващи ни въпроси.

# 117
  • София
  • Мнения: 6 356
Така, че ще проуча конкретно за моя случай и с това мисля, че ще мога да дам отговори на всички вълнуващи ни въпроси.

Selia, благодаря ти - ще бъде страшно полезно за всички ни!  Hug

# 118
  • Мнения: 214
Момичета, витаят такива слухове, дано се окажат верни, ако стане ще е само балгодарение на наште усилия и постоянство вече 3 месеца Hug
Kleo,
не е ли добре по повод усилията и натиска да покажем , че сме готови и на преки действия- разбирай протест!?! (както се обсъжда в другата тема)

# 119
  • Мнения: 751
 момичета бюджета е приет на първо четене дали някой знае ние предвидени ли сме в него или още има надежда!

# 120
  • Мнения: 9 050
Selia, само искам да те помоля, като проучиш въпроса за завареното положение, да пишеш, без значение какъв е отговора. Добре е да знаем какво се случва, дори и когато то не е в наша полза Simple Smile
Благодаря предварително.

# 121
  • Мнения: 3 499
Аз говорих преди малко с моята счетоводителка и тя каза, че най-вероятно се касае само за майките, на които още не са им изтекли 135-те дни болничен, на тях им се продължават тия 135 дни до навършване на 9 м. на бебето, там още колко до 315 дни.Още обаче не е сигурно и ясно как точно ще стоят нещата.Има малка искрица надежда в случая, че може и да се касае и за другите майки, които вече са на 160 лв като мен.Тя ще проучи въпроса и ще ме осведоми допълнително.Като ми се обади ще ви пиша.Стискайте палци.Свеки ще звънне и на нейната счетоводителка в печатницата на БНБ да видим и оттам какво знаят.

# 122
  • София
  • Мнения: 268
Утре е последният ден от 135-дневното обезщетение, пускам си платената отпуска и се моля за добри новини в темата. Толкова искам да мога да кърмя бебето си повече време, а не мога да остана на 160-170 лева!

# 123
  • Мнения: 9 050
Мили мами от тази тема, затишието което настъпи по въпроса, взе да ме изнервя. Съобразих се с призива на майките от СНБМ да пишем само в темата с инициативите, но там напоследък се обсъждат само две неща. Едното е спор за детските надбавки, а другото е как да изглежда сайта. Не ги обвинявам, те не могат да огреят навсякъде и се занимават с нещата, които според тях заслужават най-много техните усилия. Пожелавам им успех в борбата за детските и дори обещавам да се включа, когато проблема със завареното положение се изясни най-накрая. Но си мисля, че нашето време изтича...

Междувременно още един абсурд се появи, който отново ме навежда на мисълта, че регламента на завареното положение не е коректен и министерството гледа да се предпази от евентуални последствия. Болничният след 135-тия ден няма да се ползва въз основа на болничен лист, а въз основа на молба ДО РАБОТОДАТЕЛЯ. Отначало се зарадвах, защото отпадна аргумента на министерството, че тези болнични се издавали като продължение и ако се прекъснат, не може пак да се подновят. Значи, казах си, има надежда за нас. После обаче се сетих какво означава това. Ако болничния Ви е изтекъл на 20.12 например и си подадете такава молба на 01.01.2007, работодателя ще ви откаже този отпуск, защото съгласно тълкуванията на министерството, нямате право на него. Ако обаче вие не сте съгласни и искате да обжалвате този отказ, кого мислите, че трябва да съдите. Министерството не може, защото те нищо не са ви отказвали. Освен това никъде няма написано изрично, че нямате право на този отпуск. Има само телевизионни изяви на Масларова. Значи - съдите си работодателя ( което аз никога няма да направя, защото работя там от 5 години и работодателя ми винаги е бил изряден и коректен спрямо мен ), а министерството пак избягва от отговорност.

Първоначално реших да изчакам реакцията на СНБМ, но сега вече мисля, че можем да действаме и самостоятелно. Вече съм се свързала с мои познати в БТВ и Нова телевизия, за да обсъдя с тях възможностите за участие в предавания. Вероятно в Реално по БТВ и евентуално в Часът на Милен Цветков. Ако някой има познати по медиите или има други идеи, нека ги сподели.
Междувременно, ако има мама, която е родила около средата на септември и няма да получава 315 дни обезщетение, нека се свърже с мен на лични. А ако има такава, която също е родила около 15.09, но ще получава 315 дни обезщетение, моля и тя да се свърже с мен. Ще споделя идеята си с тях, а после и със всички вас.Както и ще давам информация за това какво се случва, но първо ми трябват две такива майки, родили около средата на септември.

Надявам се да не сте се отчаяли и примирили и отново да се активираме. Надявам се също така този път да успеем да си пишем само тук. Защото от прехвърляне в други теми, нещата само се разводняват и накрая потъват сред другите постинги.

# 124
  • Мнения: 105
 EmbarassedМоля някой да ми обясни по подробно че аз вече нищо не разбирам моя болничен изтича на 26.11 и какво следва по нататък

# 125
  • Мнения: 3 499
ZinaSt и аз нещо не разбрах какво искаш да кажеш  newsm78 Оказвам ли се права за завареното положение /че майките, които са вече на 160 лв отпуск няма да влязат в 315-те дни/ или не?

# 126
  • Бургас
  • Мнения: 702
Съгласна съм със Зина!
От прехвърляне по темите из форума само се пилее време и енергия. Както майките от СНБМ казаха, никоя от тях няма да се възползва от новите промени, а чужда ръка гръб не чеше!

# 127
  • Мнения: 9 050
EmbarassedМоля някой да ми обясни по подробно че аз вече нищо не разбирам моя болничен изтича на 26.11 и какво следва по нататък
ZinaSt и аз нещо не разбрах какво искаш да кажеш  newsm78 Оказвам ли се права за завареното положение /че майките, които са вече на 160 лв отпуск няма да влязат в 315-те дни/ или не?

Да отговоря и на двете. Засега МТСП продължава да отстоява мнението, че ако 135-те дни са изтекли или изтичат до 31.12.2006, майката няма да се възползва от новия размер на болничния. Отделно, вече забелязвам из форума и друг проблем. Тъй като никъде не е регламентиран този прословут кръг на засегнатите лица, има майки, за чиито болнични изтичат в началото на 2007-ма, но счетоводителите им казват, че така както е формулиран текста, ако не излезе някаква допълнителна разпоредба, те също ще се ползват от стария размер ( 135 дни ) на болничния за бременност и раждане. Имаше такова оплакване от една майка в темата с инициативите.

Аз говорих с фирмата, която обработва заплатите на предприятието, докато аз съм в майчинство и оттам също ми казаха, че изобщо не знаят какво да правят и ако не се пуснат допълнителни разяснения, няма да изплащат майчинство по-дълго време в тези случаи, докато не получат еднозначно официално становище по въпроса. Тяхната логика е, че е по-добре да забавят малко парите, отколкото да изплатят на някоя майка обезщетението и после да се окаже, че тя трябва да го връща. И мисля че са прави.

Абе, кашата е пълна.

# 128
  • Мнения: 9 050
Съгласна съм със Зина!
От прехвърляне по темите из форума само се пилее време и енергия. Както майките от СНБМ казаха, никоя от тях няма да се възползва от новите промени, а чужда ръка гръб не чеше!

Радвам се да те видя отново! Важното е да не се отказваме и това, че има и други " упорити магарета " като мене Simple Smile много ме стимулира.

Искам само да направя уточнение по повод предишния ми постинг. По никакъв начин не упреквам СНБМ и ако те решат да датат едно рамо, ще съм им много благодарна, тъй като те вече имат създадени контакти в парламента, а за съжаление май никоя от нас няма такива ( поне аз нямам ). Но ако нямат възможност или пък не са съгласни с нашите изисквания, никой няма да се сърди Simple Smile В крайна сметка, ако не бяха те, изобщо нямаше да има 315 дни. Така че, тяхната заслуга е огромна.

# 129
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Здравейте на всички!Абе и аз се чудя, какво стана в тая тема - пълно затишие. Вече другата не я отварям, тъй като там се разискват, както казвате, теми за камери в детските градини и за оформление на сайта. Общо взето ми се струва, че нещата няма да са в наша полза. Вече приеха бюджета, отделно казаха, че имало излишък, ама ще дават от него коледни и др. такива. То лошо няма, обаче никъде не чувам да се коментира положението на такива като нас. Ще следя темата, тъй като мисля, че с нищо не мога да помогна от тук. С поздрав  bouquet

# 130
  • Мнения: 4 181
Съгласна съм със Зина!
От прехвърляне по темите из форума само се пилее време и енергия. Както майките от СНБМ казаха, никоя от тях няма да се възползва от новите промени, а чужда ръка гръб не чеше!
Извинявай, но това е меко казано нагло от твоя страна Rolling Eyes
Зина е обяснила в последния си постинг защо.
Детските, за които също се борим да ги увеличат също няма да "огреят" никоя от нас, поне мен със сигурност, защото доходът ми е по-висок от прага.

# 131
  • Мнения: 4 181
Здравейте на всички!Абе и аз се чудя, какво стана в тая тема - пълно затишие. Вече другата не я отварям, тъй като там се разискват, както казвате, теми за камери в детските градини и за оформление на сайта. Общо взето ми се струва, че нещата няма да са в наша полза. Вече приеха бюджета, отделно казаха, че имало излишък, ама ще дават от него коледни и др. такива. То лошо няма, обаче никъде не чувам да се коментира положението на такива като нас. Ще следя темата, тъй като мисля, че с нищо не мога да помогна от тук. С поздрав  bouquet
А на твоя постинг ще отговоря, че БЮДЖЕТА НЕ Е ПРИЕТ.Приет е само на 1-во четене. До днес беше срока за предложения. Излишък може да има, но той е в бюджета за тази година и няма нищо общо с бюджета за догодина. Догодина ще сме на дефицит, заради вноската в ЕС.

# 132
  • Мнения: 9 050
Kleo, не се обиждай. Сигурна съм, че Евгения не е искала по никакъв начин да ви обиди. Още по-малко пък да подцени вашите усилия в тази насока. Не мисля, че е искала да каже, че не ви интересува този проблем.  Praynig Моля, да не се обиждаш и нека не се караме и спорим. Ако цялата енергия и усилия, вкарвани в спорове тук, се насочат към МТСП, мисля, че ще постигнем чудеса. Peace

# 133
  • Мнения: 4 181
Първоначално реших да изчакам реакцията на СНБМ, но сега вече мисля, че можем да действаме и самостоятелно. Вече съм се свързала с мои познати в БТВ и Нова телевизия, за да обсъдя с тях възможностите за участие в предавания. Вероятно в Реално по БТВ и евентуално в Часът на Милен Цветков. Ако някой има познати по медиите или има други идеи, нека ги сподели.
Междувременно, ако има мама, която е родила около средата на септември и няма да получава 315 дни обезщетение, нека се свърже с мен на лични. А ако има такава, която също е родила около 15.09, но ще получава 315 дни обезщетение, моля и тя да се свърже с мен. Ще споделя идеята си с тях, а после и със всички вас.Както и ще давам информация за това какво се случва, но първо ми трябват две такива майки, родили около средата на септември.

Надявам се да не сте се отчаяли и примирили и отново да се активираме. Надявам се също така този път да успеем да си пишем само тук. Защото от прехвърляне в други теми, нещата само се разводняват и накрая потъват сред другите постинги.


Zina, както съм написала по-горе срока за предложения по бюджета изтече днес. Преди час разговарях с Христина Христова, тя с помощта на Христосков (председателят на НОИ) е изготвила предложение за завареното положение. Друг е въпроса дали ще се приеме, от НОИ са направили разчет, че става дума за около 10 млн.
Така че престанете да ни обвинявате моля ви, че не мислим по този въпрос. Омръзна ми да се оправдавам като малко дете. Правим всичко, което е възможно и ако нищо не стане то ще защото просто нямат желание да пренареждат бюджета за да ги осигурят тези пари.
Всички са пределно наясно за какво става въпрос. Нали депозирахме и писмо до шефовете на парламентарни групи. Христина Христова като говорих  с нея каза, че писмото й е в чантата.
Просто не виждам какво ще постигнете, ако се говори пак в медиите по въпроса.
Особено в предаването на Милен Цветков, ние имаме познати там, участвали сме, но просто неговото предаване има малко по друг характер. Не забравяйте, че тези сложно нормативни неуредици ще звучат като на китайски и за него и за зрителите.
Вие си преценявате иначе мога да ви съдействам и за там.

# 134
  • Мнения: 9 050
Благодаря, Клео.
Просто затишието по темата поне мен ме заблуди. Реших, че въпроса е останал на заден план. Аз изобщо не знаех всичко това, което си написала, за разчета на НОИ и за Христина Христова. Много се радвам, че има развитие. И отново благодаря.
Колкото до бюджета, аз не мисля, че гласуването му е краен срок. Промени в бюджета се правят непрекъснато в хода на календарната година. Така че, това не е края на света за нищо. Включително и за детските Simple Smile ( това към другата наболяла тема. )
Колкото до изявите по телевизията, за мен е по-важно в кое от предаванията ще успеят да привлекат и представител на министерството. Тъй като те непрекъснато отказват да участват в каквито и да е диспути. Отговора " Министър Масларова ще даде пресконференция по въпроса " май на всички медии вече им е писнал. Аз също съм по-навита за БТВ, защото предаването на Милен Цветков е доста по-битово като тематика. Но може да дойде момент, в който трябва да покажем, че не сме се отказали и тогава всяка гласност ще е от полза.
Благодаря ти за готовността ти да помогнеш. Първо ще видя как вървят нещата с БТВ и ако там не стане достатъчно скоро...

# 135
  • Мнения: 4 181
Ако имате нужда от помощ няма проблем. Ако ще правите нещо в телевизията или правим нещо то трябва да е понеделник вторник, после вече ще гласуват бюджета и ще е след дъжд качулка.
А за промени в бюджета мисля, че не си права. Когато се гласува бюджета на ДОО (държавно обществено осигуряване) няма мърдане. Те после няма откъде да вземат пари.

# 136
  • Мнения: 2 829
И аз съм от вашия отбор.
Първо да благодаря на СБНМ за всички  усилия, които полага и за това че живот и здраве, за второто дете ще се възползвам от 315-те дни.
Яд ще ме е ако не ме хване сега промяната- досега за 30 години никога не съм ползвала болничен, направление, преглед от личен лекар (нямам време да чакам пред кабинета на личния лекар), а съм здравно осигурена, при това на висока заплата. Единствената ми аванта са парите за майчинство.
Много ви благодаря, че се опитвате да промените нещата и ако мога с нещо да помогна, казвайте.
Аз родих на 10.08.2006, не знам дали ви е нужен такъв случай.

# 137
  • Мнения: 3 336
Момичета, включвам се да ви кажа само, че от май месец не сме спирали нито за момент с инициативите и с ръчкането на управляващите. Резултатите се виждат. Някои идват бързо, други бавно. Просто имайте вяра в нас и това, че обсъждаме текущи неща във форума, не значи че не кореспондираме по другите теми на лични или пък по телефона.

Има доста неща, които не е желателно да се четат от всеки / оказва се, че част от управляващите четат темата ни/, така че някои неща предпочитаме да не обсъждаме там.

Винаги сте добре дошли в темата, от 1 януари ще започнем и приемането на нови членове Hug А иначе за молбата да пишете всичко относно майчинството  в темата на СНБМ - разбираемо е, така сме си разпределили работата помежду си, че не винаги успяваме да преглеждаме всички теми, особено в останалите подфоруми Crazy Малко сме засега, а работата е доста  Wink

И последно - вече има една от нас, която ще се възползва от промените, чакаме първото СНБМ бебче на 20 юли догодина живот и здраве Heart Eyes

# 138
  • Мнения: 214
Момичета,
и аз съм тук, не съм се отказала да се боря.Просто изчаквам девойките от СНБМ ...така че ако имате идея - аз съм за.Моето мнение, е че е добре да се вдигне малко медиен шум, защото ще им покаже на Господата Народни представители, че не сме се отказали.Познавам една майка , родила в началото на септември, така че ако не изскочи вариант за по-близки дати от средата на септември, ще говоря с нея, ако се съгласи да участва в инициативите.Така че Зина, чакам сигнал от теб...
За мен лошото е,че ще трябва до януари да знам какво се случва, защото се налага да се върна на работа и ако ще има промени, да не ги изпусна...

# 139
  • Мнения: 214
Не смятате ли, че да напишем едно писмо до Господари на ефира е добра идея?Те се ровят задълбочено в проблема и винаги търсят и другата страна на проблема- т.е. Масларова няма къде да се скрие този път- тя или нейни представители...

# 140
  • Мнения: 3 089
аз не смятам. има удобни и неудобни теми. проблемът стои от месеци. вероятно писма някакви вече са пращани и там, и на други места. а нищо по въпроса няма излъчено. няма лошо да се опита и това, но кпд-то не си струва усилията.

# 141
  • Мнения: 9 050
Не смятате ли, че да напишем едно писмо до Господари на ефира е добра идея?Те се ровят задълбочено в проблема и винаги търсят и другата страна на проблема- т.е. Масларова няма къде да се скрие този път- тя или нейни представители...
Честно да си кажа, не съм много съгласна. Не че съм против, но аз лично не бих посветила време и усилия на това. Първо, те докато обърнат внимание, докато се напипат по ушите да направят репортажа ( защото там не са най-експедитивните хора, в интерес на истината ), ще мине поне месец.
И второ - характера на репортажите им е доста агресивен, а според мен ние не трябва да ядосваме никой. Не би било в наша полза.
Освен това и в техните репортажи съм виждала една от страните да откаже да застане пред камера за да отговори на обвиненията. Така че, гаранция че ще има отговор от МТСП няма.
А дори и да застанат пред камера - какво. Ще си наговорят пак тяхната песен, как щом ползваш отпуск за отглеждане на дете, не може пак да излезеш в болничен за бременност и раждане ( което не е вярно ) и така. Не мисля, че репортерите там са подготвени по тази материя достатъчно, за да могат да зададат точните въпроси.

За предавания с диалог, където министерството да си каже всички тези измислени доводи, а пък аз да им покажа къде из нормативните актове пише, че не са прави - така съм съгласна. Защото на всичкото отгоре съм и достатъчно подготвена. Но за Господари на ефира, наистина не виждам смисъл.

# 142
  • Бургас
  • Мнения: 702
.... а пък аз да им покажа къде из нормативните актове пише, че не са прави - така съм съгласна. Защото на всичкото отгоре съм и достатъчно подготвена....

В това съм убедена!  newsm10
А мислиш ли, че ще ти предоставят възможност, трибуна да говориш? И най-важното - докато е време. Мисля, че на варианта с "Господари на ефира" това му е най-слабото място - репортажите се правят доста време предварително

# 143
  • Мнения: 9 050
.... а пък аз да им покажа къде из нормативните актове пише, че не са прави - така съм съгласна. Защото на всичкото отгоре съм и достатъчно подготвена....

В това съм убедена!  newsm10
А мислиш ли, че ще ти предоставят възможност, трибуна да говориш? И най-важното - докато е време. Мисля, че на варианта с "Господари на ефира" това му е най-слабото място - репортажите се правят доста време предварително

Ами точно затова си мисля, че Часът на Милен Цветков е по-добрия вариант в тази телевизия. Вярно е, че там се обсъждат по-битови теми, но освен тях са обсъждани и теми, като насилието на деца, отнемането на детските за неизвинени отсъствия...( въпреки че представителите по втората тема мисля, че повече си навредиха, отколкото си помогнаха. ) Само ме притеснява, че министерството никога не изпраща представители и ще седя там да рецитирам монолози. Сама ще се питам и сама ще си отговарям Simple Smile

Иначе, Клео беше изразила съмнение, че са аудиторията на предаването аргументите и изобщо цялата тема ще са като на чужд език, тъй като не са счетоводители и юристи, но за мен това не е проблем. Четири години тренирам в работата си да "превеждам" кодексите на разбираем за нашите служители език и много съм задобряла в това.

Надявам се да стане. Само се притеснявам, че няма да стане до вторник. А пък повечето мнения са, че не стане ли до вторник, няма смисъл след това.

# 144
  • Мнения: 4 978
....Ами точно затова си мисля, че Часът на Милен Цветков е по-добрия вариант в тази телевизия. Вярно е, че там се обсъждат по-битови теми, но освен тях са обсъждани и теми, като насилието на деца, отнемането на детските за неизвинени отсъствия...( въпреки че представителите по втората тема мисля, че повече си навредиха, отколкото си помогнаха. ) Само ме притеснява, че министерството никога не изпраща представители и ще седя там да рецитирам монолози. Сама ще се питам и сама ще си отговарям Simple Smile
.....
Надявам се да стане. Само се притеснявам, че няма да стане до вторник. А пък повечето мнения са, че не стане ли до вторник, няма смисъл след това.

ZinaSt, можеш да си сигурна, че представител на МТСП няма да има.
Но това не трябва да те отказва, важното е, че проблема отново ще бъде "сложен на масата", т.е. не сме се примирили със ситуацията.
Не разбрах дали имаш контакт с предаването, но ако имаш нужда от съдействие, можеш да се обърнеш към kleo_80.

# 145
  • Мнения: 214
Zina,
ако ти е нужна помощ- свиркай! С тебе съм  newsm10

# 146
  • Мнения: 9 050
Имам една позната и тя ми е обещала съдействие. Клео също любезно предложи помощта си. Но ме притеснява, че обикновено темите за тези предавания са ясни поне за няколко дни напред и до вторник няма как да включат темата.

# 147
  • Мнения: 9 050
Нахвърлих си всички неща, които са ми в главата по тази тема. Сега само трябва да ги посбия малко, че така като гледам и две цели предавания няма да ми стигнат. Остава да чакам и да се надявам, че ще стане скоро. Дано!

# 148
  • Мнения: 214
като гледам и две цели предавания няма да ми стигнат. Остава да чакам и да се надявам, че ще стане скоро. Дано!
Зина,
кажи кога е предаването и кое е , за да може да го гледам! Стискам палци Simple Smile

# 149
  • Мнения: 189
Здравейте мами!
Аз също съм от потърпевшите майки и смятам, че не редно да не ни хваща промяната на закона. Съгласна съм, че трябва да направим всичко възможно да променим нещата.

# 150
  • Мнения: 1 951
Здравейте момичета   bouquet
Извинете ме ,че ще задам въпрос, на който отговор може би има в предходните 8 страници, но няма да мога да ги изчета.
Моя близка приятелка роди на 25.09.Терминът и беше на 01.10. Двата болнични по 45 дни (от ЖК и ДК) изтичат на 29.12.2006г. Два дни преди 01.01.2007. Това значи ли, че със сигурност няма да я хване промяната?

# 151
  • Мнения: 9 050
Здравейте момичета   bouquet
Извинете ме ,че ще задам въпрос, на който отговор може би има в предходните 8 страници, но няма да мога да ги изчета.
Моя близка приятелка роди на 25.09.Терминът и беше на 01.10. Двата болнични по 45 дни (от ЖК и ДК) изтичат на 29.12.2006г. Два дни преди 01.01.2007. Това значи ли, че със сигурност няма да я хване промяната?

Точно това значи, за съжаление.  Sad

# 152
  • Бургас
  • Мнения: 702
Здравейте момичета   bouquet
Извинете ме ,че ще задам въпрос, на който отговор може би има в предходните 8 страници, но няма да мога да ги изчета.
Моя близка приятелка роди на 25.09.Терминът и беше на 01.10. Двата болнични по 45 дни (от ЖК и ДК) изтичат на 29.12.2006г. Два дни преди 01.01.2007. Това значи ли, че със сигурност няма да я хване промяната?

Точно това значи, за съжаление.  Sad

Ако не успеем да се преборим за промяна в тълкуването  #Cussing out

А вие подписахте ли петицията?

# 153
Аз подкрепих петицията но вече 1 седмица нямам link на пощата си за да се потвърди моя глас, та въпроса ми е доста често ли е това явление защото и мои приятелки имат същия проблем

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 00:28 от Аурелия

# 154
  • София
  • Мнения: 12 201
  Моята поща е в абв -то и получи мейла в спам. Проверете и там Simple Smile

# 155
  • Мнения: 4 978
Нахвърлих си всички неща, които са ми в главата по тази тема. Сега само трябва да ги посбия малко, че така като гледам и две цели предавания няма да ми стигнат. Остава да чакам и да се надявам, че ще стане скоро. Дано!

ZinaSt, как вървят нещата? Има ли някакво развитие с "Часът на Милен Цветков"?
Във вчерашното предаване каза, че застава зад идеята за истинско семейно подоходно облагане, като начин за подпомагане на внасящите данъци в държавата семействата с деца и т.н., вместо "раздаване на детски на калпак"...

Днес, според изнесеното в медиите, с гласуването на проектобюджета за ДОО е прието, че размера на майчинството след 315-тия ден става 170 лв. и съответно остава по-ниско от МРЗ за страната.... no comment

Последна редакция: вт, 28 ное 2006, 23:25 от LadyAutumn

# 156
  • Мнения: 9 050
Ами аз много юрках моята позната да уреди нещо за днес. Даже малко и се разсърдих, като ми каза, че с темата, която ще се обсъжда днес няма да е много подходяща подобна изява. Обаче като гледах предаването....права е била!Та така, за сега - нищо.
Надявах се да се чуя с Клео снощи, но не се получи.
Но изобщо не съм се отказала. Има и второ четене Simple Smile

# 157
  • Мнения: 4 978
Ами аз много юрках моята позната да уреди нещо за днес. Даже малко и се разсърдих, като ми каза, че с темата, която ще се обсъжда днес няма да е много подходяща подобна изява. Обаче като гледах предаването....права е била!Та така, за сега - нищо.
Надявах се да се чуя с Клео снощи, но не се получи.
Но изобщо не съм се отказала. Има и второ четене Simple Smile

Може би сега, между 2-те четения и след като на първо са гласували 170 лв майчинство и нито дума по нашите въпроси, ще има повече смисъл от участие в предаването.

Надявам се и писмата, които внесохме в НС до ППГ да имат своето отражение в по-нататъшните разисквания.

# 158
  • Мнения: 9 050
Ами аз много юрках моята позната да уреди нещо за днес. Даже малко и се разсърдих, като ми каза, че с темата, която ще се обсъжда днес няма да е много подходяща подобна изява. Обаче като гледах предаването....права е била!Та така, за сега - нищо.
Надявах се да се чуя с Клео снощи, но не се получи.
Но изобщо не съм се отказала. Има и второ четене Simple Smile

Може би сега, между 2-те четения и след като на първо са гласували 170 лв майчинство и нито дума по нашите въпроси, ще има повече смисъл от участие в предаването.

Надявам се и писмата, които внесохме в НС до ППГ да имат своето отражение в по-нататъшните разисквания.

И аз така си мисля. Сега вече има приети текстове. Само не знам кога е второто четене.

# 159
  • Мнения: 4 978
И аз така си мисля. Сега вече има приети текстове. Само не знам кога е второто четене.

Обикновено 1-2 седмици, през които има обсъждания в комисиите.
Говорих с клео_80, ще се свърже с теб.
Добрата новина все пак е, че ще бъде внесено (или вече е) предложение за завареното положение от Хр. Христова, а днес имаме обаждане от една депутатка от една от ПГ, която е поставила въпросите и за размера на обезщетението, и за завареното положение. (Подробности kleo_80)

# 160
  • Мнения: 4 181
Ами то повече подробности няма Laughing
Това е обади ми се днес една депутатка във връзка с писмото, което бяхме пратили и тя каза, че днес в зала ще повдигне въпроса за завареното положение.
Аз и подсказах и за 170 лв, които искаме да станат 180.
Тя каза, че ще попита и за тях.
Това е момичета, докато не гласуват закона на 2-ро четене в зала има надежда Praynig

# 161
  • Мнения: 57
Здравейте момичета. Заставам твърдо зад идеята от промените да се възползват и мамите в заварено положение. Моят болничен 135-те дни изтича на 26.12. и ме делят само броени дни от 01.01. - но... Затова с интерес следя темата.

# 162
  • Мнения: 44
Как тълкувате това по отношение на завареното положение:

Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете се ползва, както следва:
1. в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи, издаден по реда на чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 99 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 96 от 2005 г.), а отпускът поради осиновяване за остатъка до 135 дни - въз основа на съответния акт на здравните органи и акта за предаване на детето за осиновяване;

2. в размер на остатъка до 315 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7; предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението.

 

# 163
  • Мнения: 4 978
zdrav13, няма нужда да постваш един и същи въпрос в 3 теми на форума.
Цитираният от теб текст са измененията в КСО по отношение на отпуска за бременност и раждане и по-точно начина на излизане в отпуск по майчинство между 135-ия и 315-ия ден.
Завареното положение е все още висящо.
Окончателното решение ще се разбере с гласуването на 2-ро четене на бюджето на ДОО.

# 164
  • Мнения: 4 181
Как тълкувате това по отношение на завареното положение:

Чл. 45. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете се ползва, както следва:
1. в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи, издаден по реда на чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 99 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 96 от 2005 г.), а отпускът поради осиновяване за остатъка до 135 дни - въз основа на съответния акт на здравните органи и акта за предаване на детето за осиновяване;
2. в размер на остатъка до 315 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7; предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението.
Ами няма нищо за тълкуване, това е наредбата, която сега промениха, в която се казва как ще се ползва отпускът.
Нещо не разбирам въпросът ти?

Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 00:29 от Аурелия

# 165
  • Мнения: 44
Ами няма нищо за тълкуване, това е наредбата, която сега промениха, в която се казва как ще се ползва отпускът.
Нещо не разбирам въпросът ти?

 Kleo_80, чудя се дали ал. 2 не ми дава възможност  след изтичане на 135-те дни да изляза в отпуска или болничен (някакво формално заврущане на работа) и след 01.01.2007 да подам молба за отпуск по майчинство за остатъка от 315 дни?



Последна редакция: нд, 10 дек 2006, 00:31 от Аурелия

# 166
Подкрепям безрезервно идеята. Давайте момичета , казвайте какво трябва да се прави.да даействаме докато все още има някакъв шанс за промяна на обстоятелствата

# 167
  • Мнения: 144
Някой знае ли кога ще е това второ четене на закона?

# 168
  • Мнения: 193
И аз се присъединявам към вас трябва да направим нещо за да променим нещата и аз съм от майките който за 18 дена изпускам новият закон и направо умирам от яд smile3511

# 169
  • Мнения: 4 181
Някой знае ли кога ще е това второ четене на закона?
Най-вероятно другата седмица ще е 2-ро четене в Комисия, а в зала е знам кога ще е.

# 170
  • Мнения: 4 181
Момичета, Христина Христова е внесла предложение за уреждане на завареното положение.
Вчера ми се обади да ми потвърди Hug
Каза, че освен това Весела Драганова,с която и преди сме работили се е присъединила.
Така че аз ще отида на заседанието на Комисията и ще ви информирам дали са го приели.
Стискайте палци Peace

# 171
  • Мнения: 4 181
Момичета, тъй като постингите от последните няколко дни са безвъзвратни изгубени да напиша пак добрата новина  Laughing

Завареното положение се уреди Hug 
И то по най-добрия начин, ако детето ти не е навършило 9 месеца на 1.01.2007г одри и единда ти остава ще ти го платят като 90 % от заплатата Peace

Мина гласуването вчера в зала обади ми се Весела Драганова да ми каже  bouquet

# 172
# 173
  • Бургас
  • Мнения: 702
Тъй като постингът ми се е загубил, бих желала още веднъж да
благодаря на момичетата он СНБМ и специално на Клео!
Бъдете живи и здрави!

# 174
  • Мнения: 3 336
Тъй като постингът ми се е загубил, бих желала още веднъж да
благодаря на момичетата он СНБМ и специално на Клео!
Бъдете живи и здрави!


Благодаря Wink

Клеопатра май е забравила да пише и тук, че обезщетението за отглеждане на дете до 2г. възраст от догодина става 180 лв, вместо досегашните 160. Беше предвидено да стане само 170, т.е. по-ниско от МРЗ, но за наш късмет са се застъпили за нас и става 180лв, колкото и МРЗ.

# 175
Момичета, тъй като постингите от последните няколко дни са безвъзвратни изгубени да напиша пак добрата новина  Laughing

Завареното положение се уреди Hug 
И то по най-добрия начин, ако детето ти не е навършило 9 месеца на 1.01.2007г одри и единда ти остава ще ти го платят като 90 % от заплатата Peace

Мина гласуването вчера в зала обади ми се Весела Драганова да ми каже  bouquet
Това е много добра новина, но искам да попитам още: как стои въпросът с подаването на молба за удължаване на отпуска по бременност и раждане при положение, че вече е започнало да тече майчинството? Моето бебче е родено на 14.08, а от 11.11 ми започна майчинството. Колко дни мога да ползвам от този отпуск още? Извинявам се за наивните въпроси, но отговорите силно ме вълнуват и бих била благодарна на всеки, който може да ми отговори!  newsm78

# 176
  • Мнения: 46
Благодаря на всички., които отделиха от времето и нервите си и направиха тази промяна възможна!

# 177
  • Мнения: 4 181
Момичета, тъй като постингите от последните няколко дни са безвъзвратни изгубени да напиша пак добрата новина  Laughing

Завареното положение се уреди Hug 
И то по най-добрия начин, ако детето ти не е навършило 9 месеца на 1.01.2007г одри и единда ти остава ще ти го платят като 90 % от заплатата Peace

Мина гласуването вчера в зала обади ми се Весела Драганова да ми каже  bouquet
Това е много добра новина, но искам да попитам още: как стои въпросът с подаването на молба за удължаване на отпуска по бременност и раждане при положение, че вече е започнало да тече майчинството? Моето бебче е родено на 14.08, а от 11.11 ми започна майчинството. Колко дни мога да ползвам от този отпуск още? Извинявам се за наивните въпроси, но отговорите силно ме вълнуват и бих била благодарна на всеки, който може да ми отговори!  newsm78
НОИ трябва да издаде инструкция, още не е ясно Peace

# 178
Цитат на: Клеопатра
НОИ трябва да издаде инструкция, още не е ясно Peace
Благодаря ти Клеопатра, не само за отговора, а и за всичко направено в наша полза!!!

# 179
  • Мнения: 2 829
Благодаря много на всички в СНБМ!!!
Момичета, сега след големия успех, който постигнахтес 9-те месеца отпуска, това че се застъпихте и за майките в заварено положение и т.н., смятам че и аз трябва да върна нещо в замяна.
Как мога да помогна да си вършите работата всетака добре и в бъдеще? Събирате ли членски внос, ако да, как мога да стана член? А дарения?
Още веднъж благодаря!!!

# 180
  • Мнения: 4 181
Благодаря много на всички в СНБМ!!!
Момичета, сега след големия успех, който постигнахтес 9-те месеца отпуска, това че се застъпихте и за майките в заварено положение и т.н., смятам че и аз трябва да върна нещо в замяна.
Как мога да помогна да си вършите работата всетака добре и в бъдеще? Събирате ли членски внос, ако да, как мога да стана член? А дарения?
Още веднъж благодаря!!!
По принцип не сме го направили с идеята някоя от вас да ни се отблагодарява Hug
Това което ни радва е, че много майки ще останат по-дълго с бебчетата си вместо да се връщат на работа.
Иначе по въпроса за членския внос, да събираме такъв от членовете ни, които за момента сме само тези, които учредихме сдружението. Членският внос е 20 лв и може да се плати на 2 пъти по 10 лв. Ще приемаме нови членове от 1.01.2007г, защото не ни се занимаваше сега да събираме членски внос за по един , два месеца.
Ако имаш други въпроси ще се радвам да влезеш в нашата темичка Hug

# 181
  • Мнения: 2 829
Разбира се, знам че не това е целта ви Heart Eyes
Но за да продължите да помагате на настоящите и бъдещи майки и за да ставате все по-ефективни все ви е нужен някакъв финансов ресурс. Така разсъждавам аз.
В България има малко организации, които си вършат работата така добре като вас, а за мен е удоволствие да подкрепям тези, които го правят. Още повече, когато защитават моите интереси Grinning
Моля, извинете за тъпия въпрос, но каде да намеря вашата темичка?
  bouquet

# 182
  • София
  • Мнения: 6 149
Моля, извинете за тъпия въпрос, но каде да намеря вашата темичка?
  bouquet

Закована е в Майки (бъдещи и настоящи)
СНБМ - инициативи

# 183
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 052
Здравейте,
Прекланям се пред усилията ви!Дано се уреди този въпрос,защото си мисля .че е разумно и логично да се възползват и майките с бебенца до 9 месеца!/мога да си представя за тези ,които е било въпрос на няколко дни!/И така аз имам следния въпрос:Моите 135 дни изтекоха на 15.11. ,от местоработата ме задължиха да попълня молба за отпуск за отглеждане на дете до 2 години .Попитах ги дали не мога да ползвам платен отпуск до 01.01.2007 и след това да премина в отпуск за отглеждане на дете.Но те не знаеха,затова въпроса ми е -загубвам ли право на "заварено положение",след като преди два дни си попълних молба за отпуск по майчинство/мисля ,че все още мога да спра молбата,ако се наложи/.Или пък/както някъде прочетох/-за 1м и 15 дни до 01.01.2007 ще вземам по 160 лв.,а след 01.01.07 отново 90% от РЗ?

# 184
  • София
  • Мнения: 6 149
затова въпроса ми е -загубвам ли право на "заварено положение",след като преди два дни си попълних молба за отпуск по майчинство/мисля ,че все още мога да спра молбата,ако се наложи/.Или пък/както някъде прочетох/-за 1м и 15 дни до 01.01.2007 ще вземам по 160 лв.,а след 01.01.07 отново 90% от РЗ?

Не се притеснявай, не си загубила. След 01.01.2007 г. отново ще получаваш 90% от заплатата си.

# 185
  • Мнения: 105
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря

# 186
  • Мнения: 144
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
Тези изменения са приети миналия петък и май още не се обнародвани в ДВ, както и все още май не е излязла наредбата на НОИ как точно ще се оформя документално ползването на 315-те дни. Но доколкото ми е известно за момента не е необходимо да цитираш нищо в молбата си, защото до края на 2006 г. ще се ползва отпуска за бременност и раждане с обезщетение от 160 лв. и чак догодина ще се подават документи за остатъка до 315 дни, през които ще се изплащат 90% от заплатата.

# 187
  • Мнения: 4 181
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
както ти е казала Vergin, още не са обнародвани в ДВ Peace

# 188
  • Мнения: 46
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
както ти е казала Vergin, още не са обнародвани в ДВ Peace
Някой може ли да ми каже, какво се случва, ако към 01.01.07, все още не е обнародвано в ДВ?
Благодаря!

# 189
  • Мнения: 1 671
Някой може ли да ми каже, какво се случва, ако към 01.01.07, все още не е обнародвано в ДВ?
Благодаря!

Ами практиката е, независимо кога е излязло в ДВ, да се зачита от фиксираната дата, в случая 1.1.07. Със задна дата ще стане.

# 190
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 366
Аз пазя варианта на Отвореното писмо, което сътворих през август.Ако се реши, че ще търсим още съмишленици , които да подкрепят писмото и да го връчим на когото трябва, ще го пусна всички да го разгледат и да го дискутираме.После трябва да се качи някъде, където всички ще имат достъп и да го разпратим на всичките си близки за подкрепа.Доколкото знам, след като съберем достатъчно гласове , то се носи в канцеларията на съответното лице/министерство до което сме го адресирали , издава ни се входящ номер и можем да запазим час за среща.За целта трябва да имаме солидна подкрепа и добри аргументи. можем да организираме среща с пресата, като за целта трябва да резервираме зала и да ги поканим.Ако някой е по- навътре , нека да сподели знанията сиSimple Smile и да действаме !

аз искам да попитам и помоля за съдействие и по друг въпрос, но първо за 135 с/у 315.
И аз смятам, че есправедливо майките, за които не са изтекли тези 315 дни да имат право на тях. Доколкото ми казаха, за да ги ползва майката трябва да подаде молба до работодателя. За да ползва остатъка до 315.
Но тихомълком са приети и други промени, в кодекса за социамлно осигуряване, които касаят голяма част от майките
Променен е текст, според който вече майката ще губи правото да получава обезщетение за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, ако то бъде настанено в детско заведение. Има тълкуване от страна на министерството, според което в тази графа попадат детски заведения, които могат да са, но могат и да не са на пълна държавна издръжка. Аз смятам, че това не е правилно, имам и много приятелки и познати, които мислят така, но търся помощ от някой, който би могъл да напише писмо по тази тема и, евентуално, да се изпрати писмото до различни медии, освен до министерството. Има много спорни моменти, щом се налага тълкуване на законов текст, то най-добре е да се промени по такъв начин, че просто да се изпълнява. Моля, който е съгласен с мен или има възможност да помогне в написването на подобно писмо да ми пише на kitka10@abv.bg
П. П. и аз съм от майките, които ще могат да се възползват от промяната в болничните, но мисля да не се възползвам, защото ми казаха, че може тогава да ми ги плащат от НОИ, а не от работодател, а тогава парите се бавят.

# 191
  • Мнения: 46
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
както ти е казала Vergin, още не са обнародвани в ДВ Peace
Някой знае ли, кога се очаква примяната да се разглежда на второ четене? Благодаря!

# 192
  • Мнения: 4 181
Къде да открия тези изменения за да ги цитирам в молбата си за ползване на остатъка от 315 дни  Rolling Eyes нещо не намирам, а си пиша молбата благодаря
както ти е казала Vergin, още не са обнародвани в ДВ Peace
Някой знае ли, кога се очаква примяната да се разглежда на второ четене? Благодаря!

Нещо не си разбрала, гласуването на 2-ро четене мина, просто още не е обнародвано в ДВ Peace

# 193
  • Мнения: 46

Някой знае ли, кога се очаква примяната да се разглежда на второ четене? Благодаря!
[/quote]

Нещо не си разбрала, гласуването на 2-ро четене мина, просто още не е обнародвано в ДВ Peace
[/quote]

Thanks!
И отново искам да благодаря на всички майки, които направиха тези промени възможни! Невероятни сте!   bouquet Благодарение на Вас, България стана едно по-добро място за нашите деца!

# 194
  • София
  • Мнения: 6 356
майчета, вижте какво намерих (извинете, ако вече е пускано):

http://www.mlsp.government.bg/bg/news/news.asp?newsid=8774&catid=1

тук е обяснено как точно майките в заварено положение да си уредят документално с работодателя продължението на болничния.

# 195
  • София
  • Мнения: 12 201
  jam   мерси за информацията  Simple Smile

# 196
  • Мнения: 4 181
майчета, вижте какво намерих (извинете, ако вече е пускано):

http://www.mlsp.government.bg/bg/news/news.asp?newsid=8774&catid=1

тук е обяснено как точно майките в заварено положение да си уредят документално с работодателя продължението на болничния.
мерси jam Hug
Ще го пусна в нашата тема Peace

Общи условия

Активация на акаунт