От нищо нещо

  • 18 538
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 517
Аз бях пуснала преди време рецепта за икономични кюфтета.  Wink

# 16
  • Мнения: 244
Цитат на: anomalia
Аз от 1 бройлер обикновено спретвам 3 манджи:
1)Супа, за която използвам фенера
2)Бутчетата и крилцата с ориз или с картофи
3)Бялото месо със зеле или на фрикасе

Като стана дума за фрикасе (нещо, което повечето хора мразят), правя го по бабината рецепта от видинския край и няма човек да не го е харесал (сериозно). Рецептата е такава: запържва се брашно и се разрежда с бульон от варенето на месото. Вари се на умерен огън до желаната гъстота, добавя се нарязаното на ситно и намачкано заедно с няколко скилидки чесън и малко сол бяло месо. Мачкат се с едно дървено приспособление за счукване на чесън, което баба нарича клъчник.  Накрая кашата се поръсва с магданоз.Друг основен момент е, че месото се вари с 1-2 глави лук и 2 дафинови листа. Опитайте, мисля, че ще ви хареса.


С пилето и аз така действам, ама бялото месо все ми остава (че не обичаме фрикасе) и затова го разделям - в супата и в печеното.
Ама ще пробвам твоята рецепта за фрикасе, дано моите да го харесат по този начин. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 244
Цитат на: petty
Аз бях пуснала преди време рецепта за икономични кюфтета.  Wink


Ааааа, тези кюфтета ги препоръчвам с 2 ръце - много са вкусни newsm10
Като видях темата и точно за тях си помислих, добре, че дочетох до края, че да не те повтарям Simple Smile

Между другото и аз слагам 5 картофа, май трябва да преработим "официално" рецептата Simple Smile

# 18
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Цитат на: sisonka
Цитат на: anomalia
Аз от 1 бройлер обикновено спретвам 3 манджи:
1)Супа, за която използвам фенера
2)Бутчетата и крилцата с ориз или с картофи
3)Бялото месо със зеле или на фрикасе

Като стана дума за фрикасе (нещо, което повечето хора мразят), правя го по бабината рецепта от видинския край и няма човек да не го е харесал (сериозно). Рецептата е такава: запържва се брашно и се разрежда с бульон от варенето на месото. Вари се на умерен огън до желаната гъстота, добавя се нарязаното на ситно и намачкано заедно с няколко скилидки чесън и малко сол бяло месо. Мачкат се с едно дървено приспособление за счукване на чесън, което баба нарича клъчник.  Накрая кашата се поръсва с магданоз.Друг основен момент е, че месото се вари с 1-2 глави лук и 2 дафинови листа. Опитайте, мисля, че ще ви хареса.


С пилето и аз така действам, ама бялото месо все ми остава (че не обичаме фрикасе) и затова го разделям - в супата и в печеното.
Ама ще пробвам твоята рецепта за фрикасе, дано моите да го харесат по този начин. Simple Smile

Стискам ти палци, пиши за резултата  fingerscrossed

# 19
  • Мнения: 3 926
Пети, на твоите икономични кюфтета свекито им вика шницели и ги прави във форма на шницели. Супер вкусни са и наистина спасяват положението с много гости и малко пари, че обикновено и за следващия ден остават Wink Наистина са страхотни. Към тях обикновено правя ориз със зеленчуци или картофено пюре (ако няма и без мляко)

# 20
  • Мнения: 1 355
Продукти: 2 глави лук, краве масло колкото кибритена кутийка, 2 телешки инстантни бульона, 1 глава чесън, 1-2 лъжици брашно, 1,5л вода, 1 жълтък, кисело мляко, магданоз.

Нарязаните глави лук се задушават в маслото за 3-4 мин; добавя се брашното, пресования или ситно нарязан чесън и веднага, след като се разбъркат +1,5л вода.
Завира-> 10 мин на тих огън->+двете кубчета бульон =>още няколко минутки на огъня=> жълтъка, разбъркан в млякото се добавя към супата => + малко магданоз => сервиране.

Много я уважаваме тази супа у дома, защото става много вкусна и не отнема повече от 30 мин.

# 21
  • Мнения: 3 927
Е, сега ще ви изненадам с една оригинална рецепта от истинското предаване "От нищо нещо", излъчено на 24.02.1996 г. Записала съм си я от някаква шведка:

Рагмунд

Разбъркват се 2 яйца, 4 с.л. брашно и до литър прясно мляко. Така престоява 1 час. В тази смес се добавят 6 до 8 ситно настъргани картофа, докато поеме, добавя се сол. Пържи се като палачинки. Сервира се с пържен бекон или конфитюр.

С бекон не съм го правила, но със сиренце и сладко става вкусно.



А лучника, който много уважавам, го правя от хлебно тесто, слагам плънката вътре и завивам като пица калцоне. Намазвам с кисело мляко и така пека до готовност. Плънката ми е от запържен до златисто лук на полумесеци, по-малко от 1/2 ч.ч. счукани орехи, чубрица, червен пипер, сол.

# 22
  • Мнения: 1 517
Рецептата на Тането ми напомни, че и аз имам една подобна, от Словакия обаче (където имаме роднини) - те правят едни картофени placky (плацки) - ето какво представляват:

Настъргват се картофи на ситно (обаче не съм записала колко картофи, всичко е на око), добавя се сол, яйце, чубрица, счукан чесън, кимион. Забърква се с 2-3 с.л. галета и/или брашно. Пържат се като палачинки в сгорещено олио. Сервират се с чай, кисело мляко, салата.

# 23
  • Мнения: 1 517
Цитат на: Assinka
Пети, на твоите икономични кюфтета свекито им вика шницели и ги прави във форма на шницели.

Да де, аз ги кръстих "кюфтета", ама те са си шницели всъщност - и моите стават плоски и продълговати като шницели. Ето, днес пак ги правих - хем бързи, хем много стават, хем вкусни.  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 550
Цитат на: anomalia
Аз от 1 бройлер обикновено спретвам 3 манджи:
1)Супа, за която използвам фенера
2)Бутчетата и крилцата с ориз или с картофи
3)Бялото месо със зеле или на фрикасе


През кризата и моята майка сготви от едно пиле 7 манджи. Направо `и се възхитих. Да, ама после реши да сготви и 3 манджи от едно пакетче кайма (250 гр.), нито една от тях нямаше вкус на кайма и почти `и се обидихме. Grinning

# 25
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Цитат на: Steisi
Цитат на: anomalia
Аз от 1 бройлер обикновено спретвам 3 манджи:
1)Супа, за която използвам фенера
2)Бутчетата и крилцата с ориз или с картофи
3)Бялото месо със зеле или на фрикасе


През кризата и моята майка сготви от едно пиле 7 манджи. Направо `и се възхитих. Да, ама после реши да сготви и 3 манджи от едно пакетче кайма (250 гр.), нито една от тях нямаше вкус на кайма и почти `и се обидихме. Grinning

Е, те мойте манджички са просто в по-малки количества и си имат вкуса на пиле, не са умити  Wink Ами като сме 3ма у нас и 1 манджа се яде най-много 2 пъти Embarassed

# 26
който кумът е кръстил "Празник", понеже се прави с праз, а рецептата е на свекървата

тестото е като за питка с мая
Разделя се на три топки, като двете отново се събират и се разточва голяма кора, която се слага на дъното на тавичка, която предварително е намаслена и поръсена с царевично брашно ( използвам го за поръсване вместо обикновено)

Плънката е от праз - колкото повече, толкова по-вкусно. Запръжва се в олио до готовност, и се подправя само със сол.

По снимките, ще се ориентирате как се прави нататъка, както и къде се слага маслото  Simple Smile

http://users.rcn.com/petrana/1
http://users.rcn.com/petrana/2
http://users.rcn.com/petrana/3
http://users.rcn.com/petrana/4
http://users.rcn.com/petrana/5
http://users.rcn.com/petrana/6
http://users.rcn.com/petrana/7
http://users.rcn.com/petrana/8

Правила съм го и с плънка от гъби, праз и пилешко филе и подправки предварително запържени до готовност).
 Става също превъзходно!

Тестото за "празника" от снимките е с 3 и половина чаени чаши брашно, 1 ч.ч топла вода, 2 ч.л. суха мая, 3ч.л захар, 1ч.л сол и 3с.л олио. Измесено и втасало веднъж.

Следващите обаче ги правих с половината доза от брашното, а останалата отиваше за мекици, защото както се вижда от снимките, стана много хлебно - не че не е вкусно де Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 2 686
Цитат на: anomalia
Аз от 1 бройлер обикновено спретвам 3 манджи:
1)Супа, за която използвам фенера
2)Бутчетата и крилцата с ориз или с картофи
3)Бялото месо със зеле или на фрикасе.


И аз така с пилето. Варя го цялото в повечко вода, с моркови, дафинов лист, малко целина и подправки. После го разфасовам. Бутчетата и крилцата с ориз или картофи. От бялото месо избирам по-големите парчета за фрикасето. Останалото нарязвам на ситно за супата.

Фрикасето, обаче, го правя по следния начин:
Запържвам хубаво 2-3 с.л. брашно в 1/2 пакетче масло (от малките). Разреждам с малко от бульона и оставям на слаб огън да се сгъсти. Разбърквам 1/2 ч.ч. прясно и 1/2 ч.ч. кисело мляко с 2 яйца (правя го и само с кисело мляко). Махам от котлона и добавям бавно застройката, за да не се пресече. Накрая слагам на котлона за още 4-5 мин., поръсвам с черен пипер и заливам пилето със соса.

# 28
  • Мнения: 1 497
Много ми хареса видинската рецепта за фрикасе. Непременно ще я пробвам! Благодаря!

# 29
  • София
  • Мнения: 3 328
Цитат на: petty
Аз бях пуснала преди време рецепта за икономични кюфтета.  Wink

Модификация на твоята рецепта, ако позволиш: смесвам равни количества кайма и предварително набъбнала в гореща вода соя /соевата кайма/, слагам подправки /задължително сол и чубрица/ и пека в тава със съвсем малко вода - кюфтета, руло "Стефани" - стават много вкусни. Предполагам, че и пържени ще станат хубави, но не съм пробвала, защото избягвам да поднасям пържени храни у дома.

Общи условия

Активация на акаунт