За бремнните и новите кърмачки!

  • 1 538
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 615
Може би много от вас го знаят, но моето впечатление е, че това се оказва последното нещо, което някой лекар "предписва" и последния съвет, който миналите "по пътя" се сещат да дадат.
Надявам се да бъда полезна на някои от вас. И на една да помогна, все няма да ми е напразно писането! Wink

Горещо препоръчвам мазилото за зърната ГАРМАСТАН (не съм 100% сигурна как точно се изписваше). Препоръчително е да се започне мазането от 5-я месец на бременността, но и във всеки следващ момент ще е е от полза. На мен случайно ми го каза момиче от стаята, в която лежахме след раждането и... Бог да поживи този, който се беше сетил да й каже на нея!!!

Не пропускам позната бременна - пред всяка с това започвам лекцията си Wink И понеже тук често налитам на въпроси, свързани с проблема за трудното и болезнено начало на кърменето, реших да пусна темата, вместо да се включвам по всяко конкретно писание. Още повече, че така мога да помогна да не се стига до "проблем". Дано!!!

# 1
  • Мнения: 216
Ами дай тогава някои подробности, ако обичаш, как точно започва подготовката за кърмене с Гермастана?
На мен доктора ми каза да се подготвям само чрез масаж на зърната със суха хавлиена кърпа, но не ми е споменавал да се мажа и с крем newsm78.

Последна редакция: пт, 03 ное 2006, 11:45 от ani_78

# 2
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Аз не започнах докато бях бременна, нито с крем, нито с масажи Sad Като му дадох да суче първият път ми се разрани едното зърно и се мажех като луда с Гармастан, но файда никаква! Мъчих се няколко седмици докато не мина само- мажех с кърма, с Гармастан, с дефламол, не давах да суче от нея и какво ли още не, но... мина! Имам приятелки на които е помогнал, но лично аз съжалявам че дадох 15 лв ей така за нищо! Crossing Arms

# 3
  • Мнения: 3 092
Не съм  подготвяла гърдите си за кърменето никак.Проблеми слава богу не съм имала!
Ползвах Гармастан в началото , защото малко ме наболяваше, но това беше за няколко седмици и после го спрях.Определено има ефект от него. Peace

# 4
  • Мнения: 2 821
Момичета, незнам дали и други ще са на мойто мнение...това с подготовката на гърдите и аз го правих...не съм се мазала, но си разтривах зърната при къпане, подръпвах ги...и пак ме усмука бебето и ме разрани...тогава помага вече Гармастана...имах разранени зърна и мажех обилно с него. С течение на времето зърната загрубяват и минава. Според мен ако имате недобре оформени зърна, както мен, евентуално биха се разранили, но не е задължително разбира се. В болницата ми казаха, че въобще не ми били добри зърната...и кво..пак си кърмих 8 месеца.... достатъчно е да имате желание Hug.
Пожелавам ви безпроблемна бременност  bouquet

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Не съм имала проблеми със зърната и не ми се е налагало да го купувам.Момичето с което лежахме в една стая си го беше купила,но също не и се наложи да го ползва.

# 6
  • Мнения: 128
Здравейте! Това с търкането с хавлиена кърпа и подръпването на зърната  и аз съм го правила и да ме пита някой защо  #Crazy! Сега като си помисля си е било напразно, само дето съм се мъчила. Зърната почнах да ги мажа с Гармастан, когато вече бях в 8 месец, но въпреки така наречената подготовка, зърната ми се разраниха и беше някакъв ужас! На мен повече ми помогна Лансиноха, отколкото Гармастана, поне успокояваше болката! Много важно е и правилното поставяне на бебето на гърдата! Въпреки разранените гърди мога да се тупна в гърдите и да кажа, че кърмих моето лакомо зверче 1 година и 2 месеца!  Joy
Успех на всички!  smile3525

# 7
  • Мнения: 1 975
Ех, ако го знаех по-рано колко болки щях да си спестя Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 660
Не съм правила никаква подготовка на гърдите, въпреки че имах плоски зърна. Нямах и рани. Както казва и eli_nikol, много е важно правилното поставяне на детето. Всеки път, когато захапваше само зърното и аз усещах болка, вадех гърдата и я слагах наново и това се повтаряше, докато захапе правилно.

# 9
  • София
  • Мнения: 630
Това за болезненото кърмене е строго индивидуално. Познавам жени, които изобщо не са имали проблем по време на кърмене и такива, които са се отказали или са били на крачка от отказване заради разранени зърна. Аз лично преживях доста неприятни моменти.Ползвала съм Гармастан  и при мен нямаше никакъм ефект. За появилите  се вече рагади много ми помогна ланолинов крем. Удобен е и защото няма нужда да се отмива преди кърмене.

# 10
  • Мнения: 603
Не съм  подготвяла гърдите си за кърменето никак.Проблеми слава богу не съм имала!
Ползвах Гармастан в началото , защото малко ме наболяваше, но това беше за няколко седмици и после го спрях.Определено има ефект от него. Peace
И аз съм на същото мнение. И при мен беше така. Peace

# 11
  • Мнения: 1 432
Ползвах Гармастан 2-3 месеца предид а родя,на първите засуквания /слагах го правилно детето,не е дърпал само зърното/ се разраних и имаха дски болки.Продълйих да маза след всяко кърмене и за около седмица  раните и болката с тях отминаха.Определено има ефект,не ни е профилакти4ен Peace Peace

# 12
  • Мнения: 1 615
Е, това за профилактиката съм го прочела на листовката му. Но понеже НАИСТИНА МНОГО ми помогна след раждането, когато се сдобих с него, съм предположила, че като цяло работи...

# 13
  • Мнения: 1 531
само да вмъкна нещо, което ми се струва доста важно - ИЗРИЧНО СЕ ПРЕПОРЪЧВА ДА НЕ СЕ ТЪРКАТ С КЪРПА, потърсете и прочетете инфото в бг-мамма  Peace

# 14
  • Мнения: 510
това разраняване звучи ужасно...май и за стриите и за зърната профилактиката е за успокоение на майката. ако ти е писано, ще имаш и от двете с мазане и без мазане. надявам се да имам късмет и при мен всичко да е безболезнено...до колкото е възможно Shocked

# 15
  • Мнения: 1 104
На мен лекарката ми каза да не трия гърдите с хавлиена кърпа. Ако може да ходя без сутиен докато съм у нас, за да "загрубеят" зърната и от началото на 9 месец да се маже с Гермастан. После ще докладвам дали има ефект.

# 16
  • Мнения: 300
Аз също ползвах Гармастан от края на 7 месец. За него ми каза една позната която останала много доволна от него. След като се роди бебчо почти не съм го ползвала, но нямам и проблеми за сега (явно съм щастливка).
А за подготовката на гърдите за кърмене чрез отриване с хавлиена кърпа е остаряла техника и повечето лекари я отричат, тъй като се премахват защитния слой  от вещества на кожата на зърното и ареолата. По-добрия вариант е ходене без сутиен или водните бани.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 164
Препоръчително е да се започне мазането от 5-я месец на бременността...
На листовката пише от 8-ия.
Ползвала съм Гармастан, от осмия месец си мажех зърната с него и въпреки това първите дни кърменето беше болезнено за мен. Може и да има ефект, не отричам, но в никакъв случай не е болкоуспокояващо.

# 18
  • Мнения: 1 328
Аз знам че се получават контракции от търкането с хавлиена кърпа.

# 19
  • Мнения: 2 047
   Момент сега! Значи Гермастана го дават за разранени зърна, тогава каква точно работа върши при едни здрави зърна на бременна ??!

# 20
  • Мнения: 140
На мен от консултацията ми препоръчаха да мажа преди и след раждане с кремче на АVENT,което при кърмене не е необходимо да се измива(не знам при гармастана как е).Много съм доволна и досега не съм имала проблеми със зърната.

# 21
  • Мнения: 509
Доколкото зная, зърната не се обтриват освен заради защитния слой, и защото обтриването и стимулирането им предизвикват контракции, особено при бременни с проблеми.
Кремовете за зърна са Гармастан, Лансилох и ланолин.Наистина, в листовката на Гармастана пише да се ползва от 8-я месец, но незная какъв ще е ефектът. Разраняването е може би по-скоро от неправилно поставяне на бебето на гърдата и при плоски зърна.

# 22
  • Мнения: 678
Аз също съм доволна от него  Peace
Мажех се от 6 месец всяка вечер и след раждането не съм имала кой знае какви проблеми.Е болеше ме при засмукването на бебето,но може да е от неправилно поставяне на бебето.Обаче чак рани не съм имала.
На мен ми помогна и след това   bouquet

# 23
  • Мнения: X
Аз ще използвам темата да попитам за крема за гърди на Чико. Отзад пише, че се прилага в последните седмици от бременността за подготовка на гърдите за кърмене. Това същото ли е като да ползвам Гармастан или Авент?
Благодаря предварително!

# 24
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Аз започнах да се мажа с кремчето на Авент сутрин и вечер, откакто съм в 9-ия месец. Но би ли ми обяснил някой как се използва след раждането?
Иначе педиатърката, при която мислим да водим бебчето, ми препоръча да обтривам гърдите си и при евентуална контракция да спирам; също да се мажа с Гармастан.

# 25
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Аз никакви мерки не взех, но нямам проблеми, пожелавам го на всички

# 26
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Аз започнах мазане в 9-ти месец, но с Лансинох. Препоръчвам го него, защото той не трябва да се отмива от зърната преди кърмене за разлика от Гармастана или Дефламола. Ценово са горе долу еднакви и Лансиноха и Гармастана.

# 27
  • Мнения: 2 677
За съжаление никакви мерки не взех...  Tired
После -  малко кърма, плоски зърна, три дни в Детско отделение заедно с биберона....
Абе, не се получи работата при нас, ама... Embarassed

# 28
  • Мнения: 532
Въобще ама въобще не е нужно да се обтриват зърната по време на бременността!!!
Не е нужна,а е и вредно;така се уврежда защитния слой,който организма сам си създава.Сигурна съм,че всички сте забелязи едни малки точици,като пъпчици по ареолите,е те са тези,коити омазняват.

Друга мнооого вредна практика е миенето на гърдите със сапун преди всяко кърмене.Нещо,което допълнително изсушава кожата.Веднъж дневно по време на баня е съвсем достатъчно.

Има много хубави теми в библиотеката на кърмаческия.Аз това бих препоръчала на всички бременни да прегледат.Благодарна съм на Ритка,която ме насочи още преди да родя и не съм имала никакви проблеми.Кърмя си съвсем успешно и до днес Grinning

Поздрави   bouquet

# 29
  • Мнения: 1 232
само да вмъкна нещо, което ми се струва доста важно - ИЗРИЧНО СЕ ПРЕПОРЪЧВА ДА НЕ СЕ ТЪРКАТ С КЪРПА, потърсете и прочетете инфото в бг-мамма  Peace
абсолютно,търкането на зърната при някои бременни предизвиква контракции.Някой би ли ми обяснил превантивното ползване на Гермистана през бременносттА?

# 30
  • Мнения: 532
Искам да добавя,че от съществено значение  за неразраняването на зърната е правилното поставянето на бебето!
С каквото и да се мажат гърдите при неправилно засукване ще има рагади, няма как.

Горещо препоръчвам библиотеката отново.
Майчета,важно е да ги прочетете тези неща още преди да родите,после нямате толкова време .

# 31
  • Мнения: 5 391
Аз също не съм подготвяла гърдите предварително, за мой късмет детето засука правилно от първият път, та не съм имала никакви проблеми със зърната.Е, не се че не бях запасила с Гармастан и Лансонокс, но така и останаха, не ги използвах.

# 32
  • Мнения: 3 089
аз пък не мисля, че гармастан-а е добър вариант за подготовка на гърдите. няма логика. лекарството се използва при рагади или при започване на образуване на рагади - за 'изтъкаване' на нова тъкан. ако нямаш рагади, за какво аджеба да се мажеш против тях. най-много ще си докараш нова и нежна тъкан, която ще е по-податлива към появата на рагади.
обяснението ми беше дадено от кожен лекар. и, честно казано, звучи ми слислено.

освен това малко се дразня на приказки, които са от сорта на ЕЖК (т.е. една жена каза). ако имате конкретни въпроси и питанки - обърнете се към кърмаческия форум - затова го има.
 Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт