Циганин или ром......Негър или чернокож........

  • 7 271
  • 105
  •   1
Отговори
# 45
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Да наричаш някой с обидни за народа му имена (според същия този народ) и да твърдиш, че си съпричастен към хората с увреждания си е наполовина свършена работа.

За мен пък е наполовина свършена работа ако се толерира някой заради някакво негово различие.
Не мисля, че заменянето на понятия върши работа.

Ще пуснеш ли дъщеря си в квартала на човеците сама да се поразходи?

Защото моята е била свидетел как взимаме на стоп циганка с болното и дете и как я закарваме до болницата.
Употребява думата по нормалния начин, без излишни емоции.

Но по никакъв начин не мога да и обясня "невалиден".
Т.е. инвалид.
Освен с грандиозната глупост на въвелия това понятие.

# 46
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650


Имаше една "смешка", че Азис би трябвало да е най- дискриминирания в България- дебел, циганин, педераст......нарочно използвам тези думи......

....А какво става с децата роми, които са осакатени и просят между колите.....деца, работещи на такова място, осакатени........къде е полицията, защитните организации.... newsm78...те са станали обикновена гледка, част от пейзажа

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
За мен пък е наполовина свършена работа ако се толерира някой заради някакво негово различие.
Не мисля, че заменянето на понятия върши работа.

Що се отнася за хората с увреждания, това не е съвсем така......те нямат равен старт с останалите и имат нужда от насърчение...... един мъж с умствено изоставане няма шанс ако кандидатства с още няколко без ......защото работодателя поема известен риск......но пък кара човека да се чувства полезен  и оттам  щастлив.......Трябва да има закон за тези неща, който да насърчава работодателите да назначават хора в неравностойно положение......

# 48
  • Мнения: 7 821
А какво ще кажете за възрастовата дискриминация? Майка ми остана без работа на 53 и две години си стоя в къщи защото почти всяка фирма търси по-млади и по-неквалифицирани служители за да им плаща по-малко и да не ги води на истинските им заплати. Това е огромен проблем за значителна част от родителите ни.
А какво мислите за половата дискриминация от типа : "Търсим секретарка, млада, с приятна външност..." ?

# 49
  • Мнения: 25 599
Да наричаш някой с обидни за народа му имена (според същия този народ) и да твърдиш, че си съпричастен към хората с увреждания си е наполовина свършена работа.

За съжаление моите родители са от тези, които използват изрази като "мръсен циганин" и "циганска му работа". След летния престой на дъщеря ми при тях бях много неприятно изненадана, когато на няколко пъти започна да сочи с пръст и да вика с цяло гърло на улицата:"Мамо, виж цигани." Crazy След множество забележки от моя и на съпруга ми страна започна да казва "циганин- човек", а сега като види роми казва :"Мамо, виж минават човеци". Laughing

Кой ти каза, че тези имена са обидни за тях? (Освен телевизора.)  newsm78 Вече споменах, но пак ще повторя - лично съм питала не един и двама как да ги наричам. Отговорът беше циганин. Щом сами се назовават така, значи не се обиждат.
И, ако твоето дете ги е виждало само през прозорците на колата, моето се е хранило на една маса с тях и пак ще го прави! Защото бяха хора, които бяха дошли да работят вкъщи, свършиха си перфектно работата и се почерпихме, както си му е редът.

# 50
  • Мнения: 3 164
За мен циганина си е циганин, а негъра-негър.Не влагам Умисъл в тези думи.Както има българи, които се циганьосват, така има и цигани "на място".Има цигани ехее къде-къде по- от много българи, които освен да се бият в гърдите като шимпанзета то май друго не умеят Tired и с негрите така, и с индианците също(те тези последните са съвсем на изчезване, ама...) е, всички са човеци.

# 51
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Тук думата негър е много обидна и съм предупредена да не я използвам, защото може да имам проблеми с полицията ConfusedИначе циганина си е циганин за мен, не мога да му кажа ром Embarassed

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А какво ще кажете за възрастовата дискриминация? Майка ми остана без работа на 53 и две години си стоя в къщи защото почти всяка фирма търси по-млади и по-неквалифицирани служители за да им плаща по-малко и да не ги води на истинските им заплати. Това е огромен проблем за значителна част от родителите ни.
А какво мислите за половата дискриминация от типа : "Търсим секретарка, млада, с приятна външност..." ?

 ......и жената заела хубав пост, когато навърши определена възраст, не смее и да попита за увеличение, защото могат бързо да я сменят с някоя "млада, красива.....дрън- дрън".......Ужасно е.....после няма да може да си намери работа ако ще и с 5 висши образования да е...

# 53
  • Мнения: 7 837
Тук думата е афроамериканци. Абсурд да ми се изплъзне от устата негър, нигър и пр.

Биляна, как ги наричате в Кралството и изобщо в Европа? Афроевропейци?

# 54
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
То ром звучи почти като римлянин (от Roma - Рим).  Laughing Или може би като напитката ром?
Самите цигани се определят именно като цигани. Стават роми, когато влезнат в съда, в устите на медиите или в някоя фондация, готова да източи от тяхно име държавата. Говорила съм с много цигани и те държат да бъдат определяни именно като цигани, а не роми. А че сред тях има и свестни хора, има и боклук, досущ като при всички останали етноси е отделен въпрос.

# 55
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Биляна, как ги наричате в Кралството и изобщо в Европа? Афроевропейци?

 newsm65

# 56
  • Мнения: 27 524
"Търсим секретарка, млада, с приятна външност..." ? ... на 21 години, с 2 висши, 3 езика и 5 години стаж по специалността  Laughing Laughing Laughing

Тук им казват чернокожи. И аз използвам в разговори  негър и получавам упреци от мъжа ми и също могат да се оплачат в полицията и в комисята за дискриминация. Но презрителното негър е само в английския, у нас не е познато като такова, ама иди обяснявай.

# 57
  • Мнения: 242
Циганинът си е циганин!
Никога не бих могла да го нарека ром, дори и да ме задължат!

Негрите ги наричам и негри и афроамериканци - както дойде.
Не влагам особен смисъл в това.

# 58
  • Мнения: 6 315
Дискриминация у нас има особено към хората в неравностойно положение. Нямат равен шанс с останалите, все още често ги гледат като прокажени, когато са навън (а това наистина е рядкост).

Циганите (така им казвам и аз) са си цигани, голяма част от тях са просто мързеливи и затова са необразовани, но има и такива, които учат, работят и са честни Peace. За плащането техния ток ми е доста непрятно, както и да е.

Негрите за мен са си негри, само докато бях в Германия устисквах да не я изричам тази дума, че някои от "афро ..." са толкова комплексирани и откачени на тема расизъм, че няма накъде. С една позната се разминахме с един чернокож младеж по коридора. Нещо си говорехме и се смеехме и онзи започна да ме напада и да ми крещи, че съм му се смеела на него  Shocked. Буквално изглупях, ама после го насметох и го разкарах.....

# 59
  • Мнения: 3 611
Циганина и на снимка да го видиш - заплюй го.

Към негрите нямам резерви, но ако може да не съм в един басейн с тях  Sick


 Peace Mr. Green
Аz и към вторите имам  Rolling Eyes
Пък и ако zнаеш как миришат...  Sick

Общи условия

Активация на акаунт