Ядете ли сурови яйца?

  • 4 657
  • 25
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 752
Искам да правя един сладкиш, но той е със сурови яйца. Много пъти съм го правила и никакви проблеми не сме имали, та не знам сега защо ме хвана страх да не се разболеем от Салмонелоза или нещо друго... Та какво е вашето мнение да го правя ли?

Последна редакция: чт, 09 ное 2006, 14:22 от nadezhda

# 1
  • Мнения: 410
Какво значи " сладкиш със сурови яйца"? Нали винаги се слагат сурови и после се пече?

# 2
  • София
  • Мнения: 752
Ще правя Тирамису, а то не се пече и всичко в него остава сурово. Пък и почти всички кремове заторти са със сурови яйца (и кремът не се пече, а само блатовете)

# 3
  • Мнения: 410
ОК! Съгласих се, извинявай, просто тортите не са в нашето меню и не ми дойде на ум!

Ами ако отидеш да ги ядеш на сладкарница, нали пак ще са приготвени със сурови яйца! Споко си ги бъркай!

А за кремовете - не може ли да са просто от бита сметана?

# 4
  • София
  • Мнения: 752
ОК! Съгласих се, извинявай, просто тортите не са в нашето меню и не ми дойде на ум!

Ами ако отидеш да ги ядеш на сладкарница, нали пак ще са приготвени със сурови яйца! Споко си ги бъркай!

А за кремовете - не може ли да са просто от бита сметана?
Може и да може , но не и за Тирамисуто(поне за това, което аз правя)...там ефекта е в крема - другото са обикновени бишкоти (заляти с въпросния крем)

# 5
  • София
  • Мнения: 752
А по въпроса дали ме е страх от тортите по заведенията отгорът е ДА. Преди няколко месеца една приятека яла торта в сладкарница НЕДЕЛЯ, дала на детето си само да близне от крема и после и двете бяха болни от Салмонелоза (май заради този случай взех да се шашкам от суровите яйца)

P.S.: А уж сладкарници НЕДЕЛЯ се водят като много реномирани.

# 6
  • София
  • Мнения: 167
И аз ще правя тези дни тирамису, винаги го правя със сурови яйца, както си се прави. Въздържах се известно време, докато бях бременна, сега още кърмя, но се надявам да няма проблеми...
Чудех се какви яйца да купя... newsm78 

# 7
  • София
  • Мнения: 3 271
Когато се избират яйца се гледа повърхността им да е гладка, лъскава, а когато го счупиш яйцето въздушната ми камера ( нали има една бяла ципичка вътре в тях, която образува нещо като мехурче), трябва да е възможно най - малка, почти да я няма. Вече се гледа и цвят на жълтък, дали се разлива и т.н, но това са най - сигурните признаци за качеството им.
Та това е гаранцията за пресни яйца Hug.
Успех при купуването им  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 4 866
пресните яйца също могат да имат самонела.
не, не ям сурови яйца. след всяко пипане на сурово яйце си мия ръцете със сапун.
и не съм сигурна, че в сладкарниците предлагат продукти със сурови яйца. те обикновено ползват яйца на прах, т.е. яйцата се претърпели някаква смъртоносна за бактериите обработка.

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
и аз правя един много готин яйчен ликьор, а в него яйцата остават сурови и винаги ме е било страх... затова обикновено гледам да го правя с домашни яйца, ама няма никаква гаранция, де...
Не знам каквод а те посъветвам... Confused

# 10
  • София
  • Мнения: 3 816
В заведенията за обществено хранене задължително се ползва яйчен прах,ако се ползват цели яйца,то задължително минават дезинфекция през специален хлорен разтвор,това е задължително изискване на ХЕИ(друг е въпроса до колко се спазва)От много отдавна търся яйчен прах,но явно се продава само по борсите и то на едро.Ако някой знае от къде мога да си купя ще съм много благодарна!  bouquetНе експериментирайте със здравето си и това на вашите деца! Naughty

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Яйчен меланж се продава в метро на щандовете с нишесте...има на Меркурий.....
..........чрез суровите яйца много страшни неща се предават, салмонелата пасти да яде.......има някакъв пилешки рак и други ужасии.........не го прави със сурови яйца

# 12
Това можеш да направиш за собствено спокойствие  Simple Smile

"Спазва се следния начин на обработване на яйцата: -отстраняване на нестандартните яйца/пукнати, счупени/ -накисване в 2-3 % разтвор на натриев бикарбонат при температура на водата 30-40°С за 30 минути.
- измиване с течаща топла вода до отстраняване на всички видими замърсявания
- потапяне в 2% разтвор на хлорен препарат за 10 минути.
- кипенето на яйцата се извършва поединично с цел отстраняване на
тези с видими отклонения от органолептичните показатели."

А Тирамусу.....ммммм, и аз обичам !

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Ям. Да ни пази Господ от болести Praynig

# 14
  • София
  • Мнения: 167
Аз се стреснах сега... ами доста съм изяла вече...  Shocked
Добре де, ами яйцата на очи броят ли се за сурови, когато жълтъкът е течен?  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт