За отпуската по майчинство между 2-рата и 3-тата година

  • 17 311
  • 71
  •   1
Отговори
# 60
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Да питам и аз нещо.Платената ми отпуска изтича на 02.02.2007г. и ако мъжът ми ми прехвърли сега неговите 6 месеца ще мога ли да го ползвам през 2007г.
Благодаря предварително.  bouquet

# 61
  • Мнения: 3 042
Притеснява ме това, че от около година се водя самоосигуряващ се управител и не съм наясно какви права имам в този случай.

Ако си осигурена за всички социални рискове не би трябвало да има проблем да ползваш такъв отпуск.

# 62
  • Мнения: 3 042
Да питам и аз нещо.Платената ми отпуска изтича на 02.02.2007г. и ако мъжът ми ми прехвърли сега неговите 6 месеца ще мога ли да го ползвам през 2007г.
Благодаря предварително.  bouquet

На първо място мисля, че е прекалено рано да  подадеш молба за ползването на отпуск по чл.167а ал. 1. И на второ, което никак не е маловажно:
За прехвърлянето на отпускът по чл.167а ал. 1 питах и ТУК.Според това, което ми отговориха дори и да се прехвърли този отпуск сега, може да се ползва само до края на 2006г /каквато беше и информацията, която аз имах от преди да видя тази тема/. За 100% сигурност ще отида да питам и в НОЙ, но едва ли отговорът ще е различен за съжаление.

# 63
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Благодаря rubi,но ние не сме ли в заварено положение?

# 64
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Благодаря rubi,но ние не сме ли в заварено положение?

Завареното положение важи само за 2004 набор. Peace

# 65
  • Плевен
  • Мнения: 239
моля,помогнете и на мен с отговор.
може ли този неплатен отпуск,който става 12м.ако е прехвърлен от бащата да се ползва да речем 3м.,след това другите по друго време?и при една евентуална бременност как се изчислява полагаемото майчинство при положение,че майката е била в неплатен отпуск за гледане на дете,а после след изтичането му е ползвала болнични?опитлах се много май.всъщност дали майчинството ще е 90% от заплатата или минималната работна заплата?
 Hug

# 66
  • Мнения: 3 042
Благодаря rubi,но ние не сме ли в заварено положение?

Завареното положение важи само за 2004 набор. Peace

Днес ходих до НОЙ, но го нямаше юрист консулта, към който ме насочи да се обърна дежурният ревизор. Казаха ми да отида утре, както и ще направя и ще пиша какво ми е отговорил юрист консулта. Peace

Вече съвсем се обърках с този неплатен отпуск. ooooh!

# 67
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
моля,помогнете и на мен с отговор.
може ли този неплатен отпуск,който става 12м.ако е прехвърлен от бащата да се ползва да речем 3м.,след това другите по друго време?

Според мен, на базата на сега действащата нормативна уредба, този неплатен отпуск (по 6 месеца за всеки родител) може да се използва на части (най- малка част 10 дена) до навършване на 8 - годишна възраст на детето.
Ако детето е родено до 31.12.2004 г. вкл. единият родител може да прехвърли правото на ползване на своите 6 месеца на другия родител. Ако тези 6 месеца не ги използваш наведнъж, от догодина вече не може таткото да прехвърля повече своя неплатен отпуск. Но твоята част - 6 месеца можеш да използваш на части, както споменах по- горе.

За другото не мога да ти отговоря, не знам как ще се изплаща такъв болничен за бременност.

# 68
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Цитат
Вече съвсем се обърках с този неплатен отпуск.
И аз съвсем се обърках,нищо не разбирам. newsm78

# 69
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат
Вече съвсем се обърках с този неплатен отпуск.
И аз съвсем се обърках,нищо не разбирам. newsm78

Твоите 6 месеца можеш да използваш спокойно догодина, но тогава съпруга ти не може да ти  прехвърли неговите.
Освен това, ако не си била в неплатен за гледане на голямото ти детенце, имаш право и за него да ползваш 6 месеца, докато не е навършило 8 години. Таткото също има право на 6 месеца за него, и може да ти ги прехвърли само до края на тази година, но то май няма смисъл, защото ти все още си в платен отпуск по майчинство.

Тъй де, ако искаш да си останеш още при малкото детенце, след като навърши през февруари догодина 2 г., можеш да си пуснеш 6 месеца за него, а след това 6 месеца за по- голямото ти детенце (пак казвам, ако не си била в неплатен преди това). Но 6 месеца, полагащи се на таткото, могат да се използват само от него след януари 2007, или просто изгарят. Peace

# 70
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Благодря Анушка, за съжаление ние ще изгорим с 6 месеца на нашия татко.

# 71
  • София
  • Мнения: 767
Здравейте!
Ами при мен майчинството изтича на 10.01.2007 и ако искам да ползвам неплатен отпуск, трябва да подам документи края на декември тази година. Дали ще могат да ми се прехвърлят 6-те месеца на съпруга ми, като подавам документите тази година.
Сигурно - не, но все пак дали няма да се приеме за някакво "заварено положение"  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт