УПОЙКА?!

  • 2 452
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 437
Здравейте настоящи и бъдещи мами. От известно време ме тормози една мисъл и реших пак да се обърна към вас за съвет. Какво е мнението ви като цяло за разните гръбначни упойки - епидурална, спинална.. не знам дали има още подобни. Вчера проведох един разговор с мойта лекарка и тя изрази твърдо неодобрение към този вид упойки - каза, че често ставали сакатлъци - от главоболие, та до временни парези  #Shocked , ако не и по-лошо ако е особено некадърен анестезиолога!
Значи, според моите скромни сведения, при вариант, че си поискаш епидурална упойка рискуваш да те осакатят, а в другия случай - без упойка, или с някаква мижава местна пък ще се мъчиш като грешен дявол...
Моля ви, споделете вашия опит и информация!

# 1
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Shusha
Здравейте настоящи и бъдещи мами. От известно време ме тормози една мисъл и реших пак да се обърна към вас за съвет. Какво е мнението ви като цяло за разните гръбначни упойки - епидурална, спинална.. не знам дали има още подобни. Вчера проведох един разговор с мойта лекарка и тя изрази твърдо неодобрение към този вид упойки - каза, че често ставали сакатлъци - от главоболие, та до временни парези  #Shocked , ако не и по-лошо ако е особено некадърен анестезиолога!
Значи, според моите скромни сведения, при вариант, че си поискаш епидурална упойка рискуваш да те осакатят, а в другия случай - без упойка, или с някаква мижава местна пък ще се мъчиш като грешен дявол...
Моля ви, споделете вашия опит и информация!

За упойките!
Съкатлъците са някакви изключения.
Аз раждах нормално. Беше ужасно! Не се сетих да си поискам упойка изобщо, молех се за секцио.
Накрая ми хакнаха пълната упойка и родих с форцепс.

# 2
  • Мнения: 444
От съпруга ми съм чувала за некадърни анестезиолози, но голяма част от жените вече раждат с някаква упойка.Ако това те притеснява, просто потърси кадърен доктор, с опит.Тогава не би имало никакъв проблем.И двата пъти, когато раждах секцио, бях с препоръчан анестезиолог.Иначе по време на предните две естествени раждания, аз не пожелах да ми поставят упойка.Исках да изпитам родилната болка и не съм се мъчила кой знае колко.Всеки решава сам за себе си.

# 3
  • Мнения: 1 517
Ами може би не е зле да ползваш упойка, ако имаш възможност, макар че и на мен са ми казвали, че е нож с две остриета. Но мога и да ти кажа, че поносимостта на болка зависи от много неща, лично при мен не беше така непоносимо и си издържах до края без никакви упойки. Не е толкова страшно!  Wink

# 4
  • Мнения: 1 581
Аз родих нормално, седалищно, без упойка. Не че е лесно, ама не е чак толкова ужасно  Grinning

# 5
  • Мнения: 2 489
Ти пък сега - едно главоболие сакътлък ли е? За другото - носят се разни легенди, абсолютно неоснователно - тези случаи са някакви виртуални. Ще помоля някой ако познава такъв осакатен човек да сподели!
Истината е, че много лекари, които не са запознати и излишно плашат хората. Лекарката ти анестезиолог ли е?
Аз ще раждам с такава упойка.

# 6
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Аз ли4но съм 100% за упойката. За гловоболието го дават като страни4ен ефект и аз мисля, 4е зависи от организма на майката как и понася , а не от самото поставяне. Аз се бях претеснила, 4е може да се парализираш, ако не се постави хубаво и т.н, но спесиално преди раждането из4етох много литература по въпроса и се окажа, 4е това не е вярно. Ли4но те съветвам ако имаш възможност помоли да ти сложат упойка и не се притеснявай. Вси4ко ще е о.к

# 7
  • Мнения: 3 663
Преди години (7-8-9 години, когато ги въведоха тези упойки) са ставали доста сакатлъци, но сега мисля, че се понаучиха анестезиолозите да ги слагат правилно. Все пак наистина е важно анестезиологът да е добър. Възможно да е има странични ефекти като главоболие после, но е възможно и да няма. Аз раждах с епидурална, не усещаш почти как ти я слагат и имах световъртеж само няколко часа след раждането.
Мен ако питаш - искай си.
Ако поровиш повече из форума, тази тема я има доста пъти.. можеш да прочетеш още Simple Smile

# 8
Главоболието вярно, че си страничен ефект от епидурала, но не всеки го получава. Но пък не отричам, че е добре анастезиолога да е добър. Аз лично не съм чувала за "осъкатени" случаи, но пък сигурно не е изключено. ВСе пак се поставя между втори и трети гръбначен прешлен


Може би твоята лична лекарка не се чувства "силна" в тази област и излиза веднага с тия доводи.  Confused
Ако знаеш английски ето един сайт с предимства и недостатъци на упойката.
http://www.sblom.com/epidural/
Аз лично съм ползвала при първото раждане, щях и при второто, но просто нямаше време - момата бързаше да изкоче Wink

# 9
  • Мнения: 883
Съни, аз познавам жена с увреждания след раждане- не ходи нормално- но не знам как е раждала- мисля, че не е с упойка, защото е станало преди 15-16 години.

# 10
Според мен уговорка със свестен анистезиолог не е излишна.А всеки организъм приема било упойки или някакви медикаменти по различен начин.
Аз бих си поискала упойка ,ако раждах нормално,но от анистзиолога ,когото аз съм избрала от никой друг за нищо на света.
Пожелавам ти късмет, и да се радваш на хубаво сладко бебче Simple Smile

# 11
  • Мнения: 18 542
Цитат на: belalim
Съни, аз познавам жена с увреждания след раждане- не ходи нормално- но не знам как е раждала- мисля, че не е с упойка, защото е станало преди 15-16 години.

Е тогава надали са слагали епидурална, а и да са е било в началото на ерата на епидуралните.

# 12
  • Мнения: X
Аз родих със спинална - нито ме е боляла глава, нито нищо. Дори поставянето и е по-малко болезнено от слагането на абокад.

# 13
  • Мнения: 6 155
Малко инфо:

Цитирам :

"Защо процедурата, въздействаща на дял на централната нервна система – гръбначния мозък, е относително безопасна?
Иглата на анестезиолога не достига гръбначния мозък и, естествено, не прониква в него. Обезболяващото вещество се въвежда в чувствителните задни окончания и ако влияе на предните двигателни окончания, то това влияние е незначително /родилките обикновено съхраняват способността си самостоятелно да се движат, въпреки че понякога имат усещане за умора в краката – това зависи от лекарственото вещество/. Обезболяващото вещество, въведено в епидуралното пространство, отива в кръвта много бавно. Черният дроб успява да обезвреди лекарството още преди концентрацията му в кръвта да стане висока и да повлияе на детето.

Как прилагат епидуралната анестезия? Жената сяда или ляга на хълбок, извива гърба си /в това положение, в което понякога застават раздразнените котки и при което се увеличава разстоянието между отделните прешлени/. Преди да се направи упойката мястото се третира с антибактериална и обезболяваща кожата субстанция. Обезболяването на кожата и подкожната тъкан става по пътя на въвеждане на анестетик с помощта на тънка игла. Но доколкото проникването на иглата през кожата само по себе си не е прекалено травмиращо, инжектирането не се обезболява. След това лекарят със специална игла прониква между отделните прешлени на равнището на кръста.Чрез нея се провира тънък катетър до равнището на тези окончания на гръбначния мозък, които отговорят за чувствителността на болка за органите в коремната област и таза. След това иглата се маха, катетъра се закрепва на гърба с помощта на лейкопласт и се поставя специална клапа за пропускане на лекарства. Жената се поставя на гръб. Няколко минути след вливането на препарата родилката започва да чувства топлина и слабост в краката. Ако матката се е свивала неравномерно след началото на процедурата много често се наблюдава нормално пълноценно съкращаване и ускорява процеса на разкритие на шийката на матката.

Какви усложнения могат да възникнат?
1. Главоболие. Обикновено се появява на първия до третия ден след раждането като резултат от повреждането на твърдата мозъчна обвивка и изтичането на гръбначно-мозъчна течност в епидуралното пространство. Може да продължи една до две седмици, понякога се наблюдава и шест седмици.
2. При вливането на основната доза препарат вместо в епидуралното пространство в гръбначно-мозъчния канал пациента може временно да загуби способността да се движи. Това усложнение не трае дълго.
3. Появяването на алергични реакции към лекарствата също са нежелан резултат.
4. Болки в областта на кръстта При правилно проведена анестезия усложнения има рядко. Изборът е изцяло ваш. И той зависи от това какво искате да преживеете - да почувствате всички физически усещания на раждането, дори накрая да се чувствате напълно изтощена или да раждате с епидурална упойка, което ще ви даде възможност да изживеете положително раждането и да си спестите физическите страдания.
     
  Автор: Мария Лесичкова     "
-----------------------------------------------------------------------------
А ето и една тема

# 14
  • Мнения: 167
Rolling Eyes Аз родих с епидурална упойка.И на 100 процента ти казвам,че е супер.Боли 30 секунди докато ти я сложат,после не усещаш нищо.Важното е да знаеш дали в болницата,която отиваш има кадърни анестезиолози.
Какъв е смисъла да се мъчиш като грешен дявол,когато хората са му намерили лесното?

# 15
Аз родих с епидурална-като дойде време,гледах на анестезиолога като на ангел-спасител(след толкова мъки)....но всичко е до матката,моята много "закъсня с разширението"Момечето до моето легло роди за 1 час-без никаква упойка Imp ...
Успех Simple Smile

# 16
  • Мнения: 790
Аз също родих с епидурална упойка, но гинеколога ми препоръча конкретен анестезиолог на когото може да се разчита напълно. Много съм доволна и при следващо раждане отново бих я използвала - макар че всяко раждане си е различно - може изобщо да не се наложи. Аз самата нямах главоболие, не съм чувала и сред познатите си да имат оплаквания. Късмет!

# 17
  • Мнения: 530
Цитат на: Shusha

Значи, според моите скромни сведения, при вариант, че си поискаш епидурална упойка рискуваш да те осакатят, а в другия случай - без упойка, или с някаква мижава местна пък ще се мъчиш като грешен дявол...


Защо се настройваш толкова негативно? Shocked
Не са само това вариантите....Епидуралната упойка се прилага от много години и не само при раждания. Много са малко случаите на осакатяване, а страничните ефекти - все пак е упойка, медикамент, всеки реагира различно.
Ако решиш да раждаш без упойка (въпреки, че едно е да решиш предварително, друго е какво ще се наложи и ще се случи, така че бъди подготвена за всички варианти) - не е задължително да се мъчиш като грешен дявол.
Въпреки, че първото ми раждане беше продължително, разкритието спря, наложи се индукция, поисках си епидурална, наложи се вакуум и т.н. Всичко завърши добре. Нямах никакви странични ефекти от самата упойка.
Сега съм се настроила пак да раждам без упойка, възможно най-естествено и без лекарска намеса (само акушерки) ако може. Но няма да се запъвам като магаре на мост, ако се наложи нещо и ми обяснят добре защо и как ще процедират, ще се съглася разбира се. И няма да се кахъря излишно. Но мисля, че положителната нагласа в случая е най-важното нещо.

# 18
  • София
  • Мнения: 717
Треперех като лист, целия гинекологичен стол се клатеше, а упойката ми я поставиха перфектно. Спокойно, довери се на специалистите. Grinning

# 19
здравей, аз бих ти казала да не се настройваш предварително срещу упойките, а по-скоро да потърсиш свестен анестезиолог, на когото можеш да имаш доверие и да си поговориш с него. в крайна сметка като че ли има много повече "за". отколкото "против". лично моето мнение е, че ако може да не боли, е по-добре. на мен анестезиологът, който считам, че е много добър ми обясни най-подробно и бях 100% за епидурал и естествено раждане. Но се наложи спешно секцио, при което нямаше възможност, по-точно време за епидурална упойка и трябваше да ми сложат пълна. Въздействието на упойката е различно при различните организми. например при мен лекарите бяха изумени, че няма никакви странични ефекти (главоболие или световъртеж). като цяло обаче мисля, че за какъвто и вид упойка да става дума, най-важното е при какъв лекар попадаш. Не се притеснявай, всичко ще е наред!  Grinning

# 20
  • Мнения: 3 200
На мене така и не ми сложиха, много бързо родих, иначе си исках, защото ме беше много страх

# 21
  • Мнения: 228
Цитат на: sunny_zt
Ти пък сега - едно главоболие сакътлък ли е? За другото - носят се разни легенди, абсолютно неоснователно - тези случаи са някакви виртуални. Ще помоля някой ако познава такъв осакатен човек да сподели!
Истината е, че много лекари, които не са запознати и излишно плашат хората. Лекарката ти анестезиолог ли е?
Аз ще раждам с такава упойка.




Aз знам за такъв случай,докато моя позната лежеше след раждане,при нея имаше момиче,на което са засегнали ствола на нещо си на гръбначния стълб(сори не го запомних точно),и това момиче беше обезчуствено във врата и със ужасни болки в главата.Не зная какво стана снея,дано са я оправили.
Аз обаче също раждах с епидурална и нямах проблеми!

# 22
  • София
  • Мнения: 1 845
Цитат на: pandora
Аз родих със спинална - нито ме е боляла глава, нито нищо. Дори поставянето и е по-малко болезнено от слагането на абокад.


И при мен.
Иначе си има усещания, не е като да си загубил всякакво чувство за досег-дърпане , разтягане и прочие.

# 23
  • София
  • Мнения: 754
Аз пък родих със спинална и не съжалявам въобще, защото на края контракциите ми бяха супер болезнени. След това от време на време ме болеше главата, но за това трябва да се пият много течности и натурален сок от ябълка, те помагат да не те боли.

# 24
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: Si Key
Аз пък родих със спинална и не съжалявам въобще, защото на края контракциите ми бяха супер болезнени. След това от време на време ме болеше главата, но за това трябва да се пият много течности и натурален сок от ябълка, те помагат да не те боли.


Нормално раждане със спинална?!  Shocked Не се ли губи чувството за напън с тази упойка? Аз знам, че спиналната е само за секцио, ... или бъркам?!

# 25
Аз родих нормално без никакви упойки(е,освен онази стандартната,която ти блускат в дупето)и съм адски доволна.Гинекологът ми ме посъветва така да направя-беше ми казал,4е за епидурала завили много от анастезиолога които ще е на смяна и когато ме попитаха аз ги попитах доктора:"Да искам ли упойка?" и той ми ре4е :"Не".Послушах го и не съжалявам.Явно и аз самата се бях настроила на зверски болки,но нямаше нищо такова.Болките бяха напълно поносими.
Е,в крайна сметка родих с пълна упойка и форцепс,та изобщо не видях нищо от раждането,но се наложи заради Алекс,които се беше заклещил в малкия таз и по4наха да му падат тоновете.
Така,4е моя съвет е раждай нормално без упойки-болките са напълно поносими!

# 26
  • София
  • Мнения: 38 476
Ako moje da ti slojat upoika- da ti slojat ... men me izmuchiha s nqkakuv smotan buskolizin i malko lidokain mestno zashtoto ne mojelo da se sloji epiduralna pri nedonoseno bebe i beshe ujas /a nai dodriq anesteziolog beshe na smqna Imp  ot druga strana na edna poznata spinalnata upoika pri sekcio obhvanala i gornata chast na tqloto i surceto i e sprqlo za malko... sluchai vsqkakvi

# 27
  • Varna
  • Мнения: 333
Аз раждах с епидурална и не съм имала никакви странични ефекти. Както са ти писали и другите момичета важно е анестизиолога да е добър. Разпитай за добър анестизиолог в болницата където ще раждаш и ако може се уговори с него.

# 28
  • Мнения: 343
Раждала съм 2 пъти.
Първи път без упойка - 8 часа кански мъки.
Втори път - със спинална упойка ... амиии какво да ти кажа .... просто нищо не усетих, успях да се насладя истински на момента и докато ме шиеха си говорех по телефона с татито Grinning
После два дена главоболие, но за нищо на света не заменям упойката.

# 29
  • Мнения: 36
Здравей, аз родих в края на декември с епидурална упойка. повече от доволна съм. Но наистина всичко зависи от професионализма на анестезиолога. Аз лична бях на седмото небе след упойката. Такова спокойствие след няколко часа мъки, че направо нямам думи. Нямах никакви странични ефекти, никакви неразположения. Гласувам с две ръце за епидуралната.

# 30
  • Spain
  • Мнения: 3 750
твърдо ти препоръ4вам упоиката . това със  "сакатлъците" по скоро мит ми се струва . и аз бях напла6ена ,особено като те накарат да подпи6е6 лист4ето 4е болницата  не поема отговорност ....
според мен не е възможно да има " некадърен" анестезиолог
то преди да по4не с тези  процедури ,колко практика е имал . не се притесняваи ... наи важното е когато ти я бият да си неподвижна , а той 4овека от там нататък си знае работата Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 2 493
Аз също ти препоръчвам ако може да родиш с упойка! Родих на 19.12,2004 след 12 часа мъки. През цялото време исках упойка, но ми отказваха, без да ми обяснят защо. По едно време ми сложиха малко бусколизин и нещо друго дето вече не помня какво беше, които обаче освен да ме изнервят още повече друг ефект нямаха. Резултатът от цялото това мъчене беше, че когато дойде момента да напъвам нямах капка сила и не можех да напъвам правилно!  Imp
Другия път, когато отида да раждам ще се уговоря предварително с доктора за упойка, защото вори път тия мъки не желая да ги преживявам било то и заради собственото ми дете. И аз съм хора дето се вика....

# 32
  • Мнения: 514
Аз говорих с лекаря, който ми наблюдаваше бремеността до сега (казвам до сега защото ще раждам в Сандански а не тук-в София). Та той ми каза, че е за епидуралната, но е много важно анестезиолога да е добър и лекаря също, много е важно упойката да се сложи навреме (на 4-5 см разкритие), да се прецени правилноголемината на таза и големината на бебето и т.н. Моята свекърва е анестезиолог и от нея знам, че е по-добре нормалното раждане без упойка - болките се изтърпяват. Аз също като теб съм пред тази дилема, но най-вероятно ще избера без упойка - не ми се иска да поемам излишни рискове. И се надявам, че ще съм от жените, които раждат бързо и леко.
Успех в избора ти! Леко и безпроблемно раждане!

# 33
  • София
  • Мнения: 15 219
На мен ми направиха 2 спинални упойки в рамките на 2-3 часа. Веднъж-докато опитвах да родя нормално, и веднъж-за секцио. Нямам НИКАКВИ оплаквания-включително и главоболие нямах.
Предполагам, че най-важно в случая е анестезиологът, който поставя упойката, да е опитен. Моите упойки ги направи д-р Петров от "Шейново"-цар е!

# 34
  • Мнения: 317
Искай си упойка , няма да сгрешиш...Аз раждах Сексио със Спинална и нямах никакви оплаквания след като ме отпусна упойката....това че ставали "сакътлъци " за мен си е чисто излизане от положенние ...явно , че твойта докторка няма опит в израждане с Епидурална упойка...

# 35
  • София
  • Мнения: 754
Цитат на: Зъхи
Цитат на: Si Key
Аз пък родих със спинална и не съжалявам въобще, защото на края контракциите ми бяха супер болезнени. След това от време на време ме болеше главата, но за това трябва да се пият много течности и натурален сок от ябълка, те помагат да не те боли.


Нормално раждане със спинална?!  Shocked Не се ли губи чувството за напън с тази упойка? Аз знам, че спиналната е само за секцио, ... или бъркам?!


Да ти кажа до последно не знаех, че са ми сложили спинална, после разбрах. При мен се наложи спинална, защото като ми я поставяха имах 7см разкритие, а епидуралната се слага от 4 до 6см. Аз исках по-рано упойка, но докато ми я сложат... Иначе да, напъните не ги усещах и да ти призная ми е малко терсене, че не съм ги усетила Confused Доктора и акушерката ми казваха кога да напъвам ... лелее, сега като си спомням всичко ми е като в мъгла, бях много изтощена.

# 36
  • Мнения: 772
И при мен горе-долу така: имах уговорка да е с упойка, но нещо се закъсня, лекарят и анестезиолжката не бяха съвсем на едно мнение коя да бъде, май в крайна сметка ми сложиха епидурална, според мен изключително добре и продължавам да съм твърдо "за" упойка, макар че имаше малко усложнения (и аз не усещах кога да напъвам), за които вероятно никога няма да се изясни дали ако бях без упойка, също щяха да настъпят, но тъй като по-скоро да, то наистина съм доволна, защото така не усетих пък и нищо от зашиването и др. под. манипулации, нямах главоболие и нищо свързано с упойката като оплакване след това, въпреки че не се възстанових много лесно като цяло.

# 37
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: Si Key
Цитат на: Зъхи
Цитат на: Si Key
Аз пък родих със спинална и не съжалявам въобще, защото на края контракциите ми бяха супер болезнени. След това от време на време ме болеше главата, но за това трябва да се пият много течности и натурален сок от ябълка, те помагат да не те боли.


Нормално раждане със спинална?!  Shocked Не се ли губи чувството за напън с тази упойка? Аз знам, че спиналната е само за секцио, ... или бъркам?!


Да ти кажа до последно не знаех, че са ми сложили спинална, после разбрах. При мен се наложи спинална, защото като ми я поставяха имах 7см разкритие, а епидуралната се слага от 4 до 6см. Аз исках по-рано упойка, но докато ми я сложат... Иначе да, напъните не ги усещах и да ти призная ми е малко терсене, че не съм ги усетила Confused Доктора и акушерката ми казваха кога да напъвам ... лелее, сега като си спомням всичко ми е като в мъгла, бях много изтощена.


А наложи ли се форцепс? Ти къде ражда?

# 38
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Si Key
Цитат на: Зъхи
Цитат на: Si Key
Аз пък родих със спинална и не съжалявам въобще, защото на края контракциите ми бяха супер болезнени. След това от време на време ме болеше главата, но за това трябва да се пият много течности и натурален сок от ябълка, те помагат да не те боли.


Нормално раждане със спинална?!  Shocked Не се ли губи чувството за напън с тази упойка? Аз знам, че спиналната е само за секцио, ... или бъркам?!


Да ти кажа до последно не знаех, че са ми сложили спинална, после разбрах. При мен се наложи спинална, защото като ми я поставяха имах 7см разкритие, а епидуралната се слага от 4 до 6см. Аз исках по-рано упойка, но докато ми я сложат... Иначе да, напъните не ги усещах и да ти призная ми е малко терсене, че не съм ги усетила Confused Доктора и акушерката ми казваха кога да напъвам ... лелее, сега като си спомням всичко ми е като в мъгла, бях много изтощена.



И при мен беше същата работа. На мен ми сложиха спинална на 8 см разкритие и веднага започнах да напъвам. Разбира се нищо не усещах, т.е. усещах контракцията на върха на матката, защото така беше дозирана упойката. Знаех, че сега трябва да напъна, ама как .... е фантазирах си го и напъвах мислено  Shocked . Опитвах се да дам напъна сякаш си местя дупето напред, ама като си парализиран е трудно.... е, явно съм напъвала, защото Александра се роди нормално 3,900 кг., с малка еизиотмия, без използване на вакуум-екстрактор и други такива. Това, което ми направи впечатление беше, че една акушерка на всяка контракция вливаше в банката окситоцин и като свърши контракцията тя спира вливането... така явно засилват контракцията...
За "Св. София" говоря... Mr. Green

# 39
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Два пъти със спинална- никакви проблеми, никакво главоболие.
При поставянето и, усещането не е от най- приятните, но в никакъв случай не мога да кажа, че боли.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 5 634
Аз раждах без никаква упойка. Цялата хамалогия продължи 13часа, а самото изгонване 30мин. Не е страшно, въпрос на психическа подготовка е. Видах какви ли не истерии ама бях решила, че няма да боли и си го навих на пръста. Верно боля, ме и то не малко, но знаех за какво и това ме компенсираше. И не е чак толкова невъзможно за изтърпяване. По принцип съм готова още веднъж да родя, отколкото да ида на зъболекар.

# 41
  • Габрово
  • Мнения: 402
Аз имам два спонтанни аборта - и при двата часове наред се мъчих като грешен дявол докато се получи разкритие като болката и в двата случая беше непрекъсната. В смисъл беше си една непрекъсната контракция. Мислех си, че при раждането просто не може да боли повече и затова бях решила да раждам без упойка. Все пак си бях оставила вратичка, ако случайно ми се прииска да ми сложат. Е, оказах се права, когато започнаха болезнените контракции си припомних с ужас за усещанията ми по време на абортите, но болката в никакъв случай не беше по-силна оттогава. Даже хубавото по-време на раждането беше, че все пак имах малко почивка между контракциите. От всичко което изписах тук ще си помислиш, че съм родила без упойка нали?  Grinning  Е, да, ама не! Поисках си упойка. Просто реших, че щом са я измислили няма смисъл да се мъча, а и не е к'вото да не знам за каква болка иде реч. Та си я поисках, сложиха ми я и определено не съжалявам. Нямах оплаквания нито при слагането й, нито след това. Раждането на сина ми определено е един приятен спомен за мен и със сигурност има желание да родя поне още един път! Това последното го пиша, защото имам няколко познати майки, които са се зарекли никога повече да не раждат (имат по едно дете) и като причина изтъкват единствено спомените си от самото раждане!
Каквото и да решиш - успех и леко раждане!  Grinning  Wink

# 42
  • София
  • Мнения: 754
Цитат на: Зъхи


А наложи ли се форцепс? Ти къде ражда?


Не, не се е налагало форцепс, родих си нормално точно като Ваче - с малка епизиотомия, която според мен можеха и да ми я спестят, но айде Confused Контракциите си ги усещах, но вече не бяха толкова отвратително болезнени. После акушерката и лекаря ми казваха кога да напъвам и аз уж напъвах, но нищо не усещах. Явно не съм се справяла кой знае колко добре, защото доктора ми помагаше като ме натискаше през корема. После докато ме шиеше (шева беше само от епизиотомията, други нямах) нищо не усещах, дори се обадих на таткото да му съобщя хубавата новина;)

# 43
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Si Key
Цитат на: Зъхи


А наложи ли се форцепс? Ти къде ражда?


Не, не се е налагало форцепс, родих си нормално точно като Ваче - с малка епизиотомия, която според мен можеха и да ми я спестят, но айде Confused Контракциите си ги усещах, но вече не бяха толкова отвратително болезнени. После акушерката и лекаря ми казваха кога да напъвам и аз уж напъвах, но нищо не усещах. Явно не съм се справяла кой знае колко добре, защото доктора ми помагаше като ме натискаше през корема. После докато ме шиеше (шева беше само от епизиотомията, други нямах) нищо не усещах, дори се обадих на таткото да му съобщя хубавата новина;)



Еее, и мен ме натиснаха 2 пъти, ама Александра беше 3,900 кг и с недеформирана кръгла глава, та затова без епизиотомия нямаше да се мине. Как излезе това дете с тая кръгла глава, не знам... а и ако не ми бяха сможили спиналната сигурно щях да умра... като имате предвид, че до 8 см не ме боля особено, но като ми спукаха водите .... е, тогава усещах как главата се завърта в положението, в което трябва, за да се роди бебето.... брррр.  Sick

Общи условия

Активация на акаунт